Connect with us

Društvo

Devetina, mjesto gdje se dolazi izliječiti reumatske i LJUBAVNE PROBLEME

Negdje na polovini “starog puta” koji Banjaluku povezuje sa Prnjavorom, s desne strane je selo Devetina.

Sumnjičavi će pomisliti da možda nisu na dobrom mjestu, te da do sela imaju još, ali bi im sumnju mogli razbiti krstovi pored puta u već odavno zaraslim imanjima. Ovog ljeta voće je rodilo, pa bi i i bogate šljive savijene do zemlje mogle biti dokaz da ste baš u Devetini Ukrajini u malom. U to ćete biti još sigurniji čujete li specifične naglaske mještana.

– Koja Ukrajina, koji Ukrajinci. To je Devetina, Drugovići, Hrvaćani, Laktaši, koja Ukrajina, šta pričaš ti – upitao je temperamentni Mihajlo Kutni koji, iako spori nadimak Devetini, odobrava zaključak da se selo naziva Ukrajinom zbog toga što su preci svih mještana porijeklom baš iz te zemlje.

Ukrajinci u Devetinu donijeli krompir
Život u Devetini podrazumijevao je obradu zemlje koja, kada su prvi Ukrajinci stigli, nije bila uslovna, pa su morali raditi i za lokalno stanovništvo kojem su donijeli nove načine obrade zemlje, ali i nove kulture u poljoprivredi, te nove recepte u kuhinji.

Kod mene je djed ovdje došao i bio nastavnik, učitelj, ovdje škole nije bilo, niko nije bio pismen. Tu su bile otvorene vatre, niko nije znao šta je šporet. Nego su oni napravili onako nešto od pleha, izidali, kuvali onako u kući. I dimnjak da se izvelo to je bilo zidano od blata, onda je bio kotlić i na sred kuće ložilo se tako. To nije bilo kod Ukrajinaca – kaže Slavko Hnatek napominjući da su Ukrajinci u naše krajeve donijeli i krompir.

Ipak, Devetina nije poznata samo po Ukrajincima. Ranije je ovaj kraj bio prepoznatljiv po izuzetno kvalitetnim trešnjama. Danas to nije slučaj, jer je selo gotovo pusto, pa u njemu ostaju pusta dvorišta, ali i ono što su mještani zatekli kada su u selo stigli – kamene stijene, kojima neki daju poseban značaj.

– Ja sam bio orao sam tamo sa traktorom, baš na njivi preko. Došli neki ljudi, ja gledam šta je, nešto nose neke aparate, nešto gledaju. Ja zaustavim traktor, ajde da vidim šta se dešava u ceriku. A oni došli, nešto kaže pričaju ovdje ima zlata, šta ima. Kad jest, zaista ima, ali na kamenju nije tačno. Od kamena ima 10 metara od onog zadnjeg kod cera, ja sam bio obilježio tačno udario kolac gdje je najveće zračenje – prisjeća se Slavko istraživanja kamenih stijena o čijim moćima se prepričava, a u šta on ne vjeruje.

Devet kamenih stijena
Pretpostavka je, mada za to nema čvrstog dokaza da je Devetina dobila naziv po devet kamenih stijena koje se nalaze u centru sela, a koje su predmet brojnih legendi.

Jedna od njih kaže, da su na ovom mjestu jeli junaci, njih devet iz jedne drvene kašike. Druga govori o tome da je pod ovim kamenim stijenama sahranjeno devet junaka. A treća govori o tome da su kamene stijene tu zato što su ih sa obližnjeg Crnog vrha dobacili divovi. Najrealnija pretpostavka o nazivu sela je ta da je Devetina dobila naziv po tome što se baš sa ovog mjesta vidi devet brežuljaka koji okružuju selo, piše N1.

Ni jedna od teorija i priča ne može se uzeti kao apsolutna istina. Lokalni sveštenik priča o istoriji mjesta koje je naseljeno nakon što je Austro-ugarska zemlju ponudila siromašnim Ukrajincima. Ipak, po dolasku ovdje shvatili su da su prevareni, jer su zatekli zemljište koje nije bilo obradivo.

Povoljan uticaj kamenih stijena na reumatske i ljubavne probleme
Ovo selo posljednjih godina pohode radoznali, ne bi li utvrdili ima li nečega u priči o kamenim stijenama. Čak i u medijima dostupne su glasine o povoljnom uticaju kamenih stijena na reumatske, pa čak i ljubavne probleme.

Iako sveštenik na priču o povoljnom uticaju kamenih stijena odmahuje rukom, Luka Božunović ovom fenomenu posvetio je godine rada. U selu se našao slučajno, kada je na poziv novinara početkom 2000-ih istraživao da li su sa jednim slučajem smrti povezane zle sile. Sumnju novinara je demantovao, ali se u selu zadržao, jer su mu pažnju privukle upravo kamene stijene.

U svom istraživanju, tvrdi, došao je do podatka da svaka od stijena pomaže određenoj regiji ljudskog organizma. Bilo da je riječ o nervnom sistemu, plućima, sitnim ili krupnim kostima, reproduktivnim organima, srcu – svakoj od tih regija, odgovorno tvrdi, može se pomoći meditacijom baš na tom mjestu.

– Zašto neko vjeruje, ili ne vjeruje, zašto neko osjeća ili ne. To je razlog jer naša senzibilnost, ja sam daleko senzibilniji i više osjećam nego vi koji možda ne osjećate vi ćete možda sutra da osjetite ove blagodeti ili ćete reći Luka ja sam bio sa vama i opet ne osjećam, kao što možda recimo taj sveštenik ili bilo ko drugi može da kaže tako – kaže Luka, specijalista narodne medicine ističući da bi u Devetini na kamenim stijenama senzibilniji mogli da osjete strujanje kroz tijelo, opuštenost i trnce.

Ima li u svemu istine ili ne, te struji li iz kamenih stijena ili ne tema je oko koje nema konsenzusa, ali koja bi mogla biti iskorišćena za promociju sela kojem treba spas od gašenja. Na kraju, ako ništa, ono što Devetina sa svojim stijenama sigurno može dati jesu mir, tišina, gotovo netaknuta priroda i sve nijanse zelene. Vrijeme provedeno u takvom okruženju moralo bi izroditi nešto dobro.

Društvo

NOVA GODINA, NOVE CIJENE! Građane Srpske čekaju JOŠ SKUPLJA HRANA i energenti

Već na početku naredne godine, građane Srpske će, po svemu sudeći, dočekati nova poskupljenja, prvenstveno hrane, na što smo, uostalom, najosjetljiviji.

Ovaj put, porast cijena će zakotrljati poskupljenje struje, dok je u najavi i skok cijena goriva, te povećanje minimalca čiji iznos za 2025. sa nestrpljenjem očekuju kako radnici, tako i poslodavci. Prvi se nadaju da će minimalna plata biti značajnije povećana, što bi poguralo i rast ostalih plata u Srpskoj, dok drugi upozoravaju bi to proizvelo inflaciju, odnosno dovelo do novog poskupljenja roba i usluga
Mlinari su već objelodanili da ćemo od početka godine hljeb mijesti po skupljoj cijeni, s obzirom na to da slijedi poskupljenje brašna.

– Faktori koji će uticati na ovaj skok cijene brašna, jesu poskupljenje struje, povećanja minimalca i, eventuelno, poskupljenje goriva o kojem se uveliko priča. Trenutno, vreća brašna u prosjeku košta 25 KM, a čim zakoracimo u novu godinu, njena cijena će, najvjerovatnije, otići na 27,5 ili 28 KM – kaže predsjednik Udruženja mlinara Srpske Zoran Kos.

Naglašava da cijena struje sigurno ide gore, te da su male šanse da minimalac ostane na istom nivou kao ove godine.

– Riječ je o dva izvjesna udara na privredu. Čekamo da vidimo za koliko će otići struja i minimalac, pa ćemo napraviti računicu o novim cijenama. Takođe, u najavi je i poskupljenje goriva, što bi, takođe, poskupilo proizvodnju – kaže Kos.

Prema njegovim riječima, cijena vreća brašna u Srpskoj biće od naredne godine povećana bar za 10 odsto.

Pekari ističu da do poskupljenja njihovih proizvoda neće u tolikoj mjeri dovesti skok cijene brašna, koliko eventuelno povećanje plata.

Iz Unije udruženja poslodavaca Srpske poručuju da će poskupljenje struje i goriva, te povećanje minimalca, stvoriti dodatnu inflaciju u RS, u odnosu na okruženje.

– Naime, u periodima kad je inflacija padala u Srpskoj, i dalje je ostala iznad nivou inflacije u EU. Razlog je to što smo imali veliki skok minimalne plate i, posljedično, rast ostalih plata za 10 odsto, što se vidi iz statističkih podataka – ističe za Srpskainfo predsjednik ove unije Zoran Škrebić.

Podsjeća da je privreda Srpske, suštinski, izvozno orijentisana, te da se naši izvoznici suočavaju sa pritiscima koji idu u pravcu smanjenja izvoznih cijena.

– Samim tim, podizanje pomenutih troškova, prvenstveno onih koji su na neki način u rukama Vlade Srpske, a to su električna energija i minimalna plata, postajemo nekonkurentni. A izvozne cijene možemo smanjivati samo do određenog nivoa, nakon toga jedina opcija je zaustavljanje proizvodnje – upozorava Škrebić.

Prema njegovim riječima, poskupljenje struje i goriva, te porast minimalca će, realno, najviše uticati na proizvode koje sami proizvodimo, a to su poljoprivredni proizvodi, odnosno hrana.

– Dodatni problem je što nam hrana iz inostranstva dolazi po nižim cijenama, što, takođe, ima negativan efekat po privredu Srpske. S druge strane, naši proizvodi moraju biti skuplji zbog povećanja cijene ulaznih imputa. Takođe, tehnološki razvoj naše privrede je na niskom nivou, zato što smo radno intenzivna privreda. Zbog toga je veliki uticaj minimalne plate i električne energije na konačnu cijenu proizvoda – poručuje Škrebić.

A bilo kakvo poskupljenje hrane bolna je tačka za većinu građana Srpske koji, ionako, jedva sastavljaju kraj s krajem.

– Ovo je postalo neizdrživo! Sa našim penzijama i platama, bilo kakvo poskupljenje hrane je katastrofalno. Pa, šta sebi može da priušti penzioner sa 500 ili radnik koji prima oko 1.000 i nešto KM?! Oni, ionako, jedva preživljavaju, tako da će ih nova poskupljenja dokusuriti – ističe Milorad S, magacioner u jednom tržnom centru.

Srpskainfo

Nastavi čitati

Društvo

STANIVUKOVIĆ “Trenutni odnos vlasti ne ukazuje na spremnost za dijalog, SUTRA U 10.00 PONOVO PRED NSRS” (VIDEO)

Banjaluka i Bijeljina ponovo su uputile apel rukovodstvu Republike Srpske za razgovor i pronalaženje kompromisa u vezi s raspodjelom sredstava iz budžeta. Gradonačelnik Banjaluke, Draško Stanivuković, istakao je da je njihov cilj pokazati odgovornost i pronaći zajedničko rješenje koje neće ugroziti stabilnost.

“Pozvali smo rukovodstvo Republike Srpske na razgovor i traženje kompromisa, ali do ovog trenutka nemamo odgovor! Ako je cilj pomoći nerazvijene opštine, Banjaluka i Bijeljina su spremne dati novčana sredstva, ali neka novac izdvoje i ostale razvijene opštine i gradovi, Vlada Republike Srpske i Palata predsjednika. Zar to nije kompromis i rješenje ili je ipak cilj kažnjavanje Banjaluke i Bijeljine?!” poručio je Stanivuković.

Gradonačelnik je naglasio da će iscrpiti sve mogućnosti za razgovor i dogovor, ističući odgovornost prema građanima i stabilnosti zemlje. Međutim, prema njegovim riječima, trenutni odnos vlasti ne ukazuje na spremnost za dijalog.

“Nakon što iscrpimo sve mogućnosti, našu borbu ćemo voditi na sve druge moguće načine. Sutra u 10.00 časova okupljamo se opet ispred Narodne skupštine Republike Srpske gdje nastavljamo našu borbu”, zaključio je Stanivuković.

Ostaje da se vidi da li će rukovodstvo Republike Srpske odgovoriti na poziv za razgovor ili će ova situacija dodatno produbiti nesuglasice između najvećih gradova i entitetske vlasti.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno uz slabe prolazne padavine

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se očekuje oblačno vrijeme uz slabe prolazne padavine i maksimalnu temperaturu od dva do sedam stepeni Celzijusovih.

U višim predjelima od jugozapada ka istoku kiša će povremeno prelaziti u susnježicu i snijeg, dok će tokom jutra ponegdje uz rijeke i po kotlinama biti magla koja će se lokalno i duže zadržati.

Vjetar će biti slab do umjeren, sjeverni, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Minimalna temperatura vazduha od nula do četiri, dok će maksimalna biti od dva do sedam, na jugu do 11 stepeni Celzijusovih.

Nastavi čitati

Aktuelno