Connect with us

Politika

DIGLI BI PRIMANJA, ALI NE ZNAJU KAKO! Za isplatu većih plata u intiticijama BiH fali 121,6 miliona KM?

S obzirom na to da nije usvojen budžet institucija BiH za 2023. godinu, a ni dokument okvirnog budžeta 2023-2025, upitno je da li će Ministarstvo finansija i trezora BiH, odnosno Savjet ministara BiH uspjeti da obezbijedi oko 121,6 miliona KM za isplatu plata i naknada zaposlenim u institucijama BiH koje su povećane tokom prošle godine.

Ovo se, između ostalog, navodi u Informaciji o aktivnostima na usvajanju Zakona o budžetu institucija BiH te nemogućnosti primjene Zakona o izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH i odluka o ličnim primanjima koje je donio Savjet ministara BiH tokom 2022. godine.

Ovu informaciju na posljednjoj sjednici usvojio je Savjet ministara BiH, a u njoj se još navodi i to da je Ministarstvo finansija i trezora BiH uputilo čak pet urgencija za sazivanje Fiskalnog savjeta BiH na kojem bi se usvojio globalni okvir budžeta 2023- 2025. godina, ali da on još nije usvojen. Inače usvajanje globalnog okvira budžeta preduslov je za usvajanje budžeta institucija BiH za narednu godinu.

– Ukoliko se ne osiguraju sredstva za primjenu zakonskih i podzakonskih akata u 2023. godini, a posebno uzimajući u obzir da se radi o ličnim primanjima te da su obaveze stvorene, izvjesna je mogućnost pokretanja sudskih sporava, što može imati direktnu posljedicu dodatnog izdvajanja budžetskih sredstava – navodi se u inforamciji.

U suštini, odlukama Savjeta ministara BiH o povećanju osnovice za obračun plata, toplog obroka i prevoza, a i izmjenama Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH koje je usvojila Parlamentarna skupština BIH, ove godine značajno su povećana primanja zaposlenih u institucijama BiH.

Primjena izmijenjenog Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH počela je 1. oktobra, a odluka Savjeta ministara BiH kojom je povećana osnovica za obračun plata počela je 1. jula, tako da je u ovoj godini na osnovu usvojenog budžeta za 2022. godinu od 1,073,6 milijardi Savjet ministara BiH uspijevao da obezbijedi ta sredstva za povećanje.

Međutim, za narednu godinu, da bi ispoštovali sva povećanja, fali im oko 121 milion KM, a s obzirom na to da budžet za 2023. godinu nije usvojen i da će institucije BiH ponovo na privremeno finansiranje, pitanje je da li će se uspjeti obezbijediti sva neophodna sredstva za veća primanja zaposlenih.

– Trenutno se u Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine radi na budžetu za 2023. godinu i ne možemo precizirati koliko će biti povećanje rashoda – rekli su nam juče u Ministarstvu.

Radenko Mirković, predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenika u institucijama Bosne i Hercegovine, rekao je da ne očekuje da bude ugrožena isplata uvećanih plata i naknada u narednoj godini, ali da nema kompletne inforamcije o tome.

– Novca ima sigurno i to je bez daljeg, ali nemamo pravu informaciju šta se dešava, koga god pitamo, sliježe ramenima. Niko ništa ne zna, i oni su sada u promjeni vlasti i mi nemamo kompletne informacije. U svakom slučaju, ne očekujem da dođe do umanjenja bilo kakvih primanja. Koliko shvatam, problem je poravnavanje u budžetu, a ne nedostatak novca – rekao je Radenko Mirković, predsjednik Samostalnog sindikata državnih službenika i zaposlenika u institucijama Bosne i Hercegovine.

Prema nezvaničnim informacijama, Ministarstvo finansija i trezora Bosne i Hercegovine predložiće povećanje budžeta institucija BiH za narednu godinu za čak 200 miliona KM. Naime, postojeći budžet za 2022. godinu iznosi 1,073 milijarde KM, a Ministarstvo finansija i trezora još u julu je uputilo Nacrt dokumenta okvirnog budžeta institucija BiH za 2023. godinu na iznos od čak 1,275 milijardi KM.

Nezavisne

Politika

MIRA PEKIĆ “Svako ko je korupcijom stekao imovinu TREBA DA BUDE PREDMET ISTRAŽIVANJA!”

 

Ponovno otvaranje slučaja kupovine vile na Dedinju, čiji je vlasnik Milorad Dodik, te višegodišnja neprocesuiranost brojnih korupcionih afera vezanih za njegovo ime, postavljaju pitanje odgovornosti pravosudnih institucija u BiH. Na ovu temu je za N1, između ostalog, govorila i šef Kluba poslanika PDP-SDS-Lista a pravdu i red u PD PS BiH, Mira Pekić, istakavši da niko iz političkih struktura ne smije biti izuzet iz istražnih radnji.

“Tužilaštvo treba da radi svoj posao, istražuje i donese svoj sud. U ovom slučaju, postupak traje već dugo, a informacije cure na kapaljku. Nije lako ni Tužilaštvu jer mora sve što iznese na sudu i da dokaže. Međutim, svako ko je korupcijom stekao imovinu treba da bude predmet istraživanja”, izjavila je Pekić.

Pored pravosudnih pitanja, politička scena u BiH ostaje turbulentna, posebno nakon što je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH izglasao smjene zamjenika ministara, pri čemu je HDZ bio protiv. Ovakav stav izazvao je pitanje da li HDZ i dalje štiti SNSD, na šta Pekić odgovara da se ponavlja situacija od prije nekoliko sedmica, kada su poslanici HDZ-a svojim glasovima spriječili smjene pojedinih funkcionera.

Pekić naglašava da u politici svaka stranka slijedi svoje ciljeve.

“Očekivano je da će HDZ insistirati na Izbornom zakonu, Trojka na evropskim zakonima, a mi ćemo takođe imati svoje zahtjeve. Jedan od ključnih je izmjena zakona o PDV-u, o čemu govorimo godinama”, dodala je.

Što se tiče političke scene u Republici Srpskoj, Pekić, kao dugogodišnja članica PDP-a, tvrdi da približavanje vlasti nije opcija i da postoje razlike unutar opozicije koje se rješavaju postepeno.

“Na opštinskom nivou, naravno da postoje problemi između odbornika, ali to je realnost političkog života”, zaključila je Pekić.

Nastavi čitati

Politika

DODIK O LIRMANOVOJ “Otišla je, nećemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Srpskoj!”

Otišla je. Ne mogu da vjerujem da je toliko naivna da je poslije svih laži i uvreda koje je izrekla, samo da bi zadovoljila sarajevsku čaršiju, očekivala da ćemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Republici Srpskoj, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks nakon što je njemački ministar za evropska poslove i klimu Ana Lirman napustila Banjaluku.

“U dilemi sam da li je to njena pamet ili se vodila pameću opozicije. I jedno i drugo je glupo“, dodao je Dodik.

Podsjećamo, njemački ministar ta evropske poslove i klimu Ana Lirman stigla je danas u Banjaluku kako bi se sastala sa opozicijom u Srpskoj.

Vlada Srpske proglasila je na današnjoj telefonskoj sjednici Lirmanovu personom non grata.

Iz Narodne skupštine Srpske saopšteno je da nije zaprimljen nikakav zahtjev za održavanje nekog sastanka niti najave posjete bilo koga.

Nastavi čitati

Politika

ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”

Vlada Republike Srpske proglasila je danas njemačku ministricu za evropske poslove i klimu Anu Lirman za persona non grata u Republici Srpskoj, te naložila Ministarstvu unutrašnjih poslova da je prilikom ulaska na teritoriju Republike Srpske isprati van granica, prenosi Srna.

Vlada je na telefonskoj sjednici donijela zaključak kojim izražava protest zbog jednostranih i politički motivisanih mjera koje su, bez transparentnog pravnog osnova i uz nepoštovanje principa nepristrasnosti, preduzete od određenih zvaničnika Njemačke, uključujući Lirmanovu, u vidu uvođenja sankcija predsjedniku Republike Srpske, predsjedniku Vlade i predsjedniku Narodne Skupštine.

Vlada ove mjere, ali i javne istupe i današnju posjetu Republici Srpskoj Lirmanove, smatra za direktno miješanje u unutrašnja pitanja i kršenje međunarodnih konvencija, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Radi zaštite političkog i institucionalnog integriteta Republike Srpske, Vlada uvodi recipročne mjere, koje predstavljaju proporcionalan i legitiman odgovor u skladu s međunarodnim praksama, te proglašava Lirmanovu za persona non grata u Republici Srpskoj.

Vlada će o ovoj odluci upoznati i Narodnu skupštinu Republike Srpske.

Lirmanova je danas u Banjaluci trebalo da održi sastanak sa šefom Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igorom Crnatkom, ali je otkazan nakon što je proglašena nepoželjnom osobom.

Nastavi čitati

Aktuelno