Društvo
DOBROTA ĆE SPASITI SVIJET! Humanost MLADIH VOLONTERA iz Kozarske Dubice stigla do Afrike i Azije

Humanost među građanima još uvijek postoji, a najbolji primjer za to je Udruženje mladih “Fokus” iz Kozarske Dubice i njihovi volonteri koji su lani podijelili 17.000 toplih obroka.
Naime, pomenute obroke podijelili su u okviru projekta “Dobra djela” na kućnu adresu 40 sugrađana u stanju socijalne potrebe.
Prema riječima Nedima Krivdića, predsjednika udruženja, spisak korisnika su napravili zajedno sa Centrom za socijalni rad ne gledajući na nacionalnu i vjersku pripadnost.
“Pored svakodnevnih obroka imali smo i razne donacije za naše korisnike i sugrađane gdje smo za ukupno 150 domaćinstava podijelili 15 tona hrane”, ističe Krivdić za “Nezavisne novine”.
Takođe, prošle godine su realizovali i projekat “Užine” zajedno s Udruženjem “Pomozi.ba” iz Sarajeva u okviru kojeg su obezbijedili 15.000 užina za 93 đaka u stanju socijalne potrebe na području Korazske Dubice.
Nove školske torbe i pribor obezbijedili su i za 110 prvačića, a takođe su podijelili i pet tona garderobe kako za najmlađe, tako i za najstarije sugrađane.
U toku godine realizivali su i tri akcije prikupljanja novčanih sredstava preko humanitarnog broja za liječenje sugrađana.
“Svoje akcije sprovodili smo u Africi i Aziji gdje smo zahvaljujući našim donatorima izgradili četiri bunara, donirali garderobu i obuću, te kupili 39 životinja”, kaže Krivdić.
Povodom praznika Bajrama podijelili su 3.000 baklava, cvijeće i paketiće, a tokom godine uredili su i dječje igralište i omladinski centar. Novogodišnjim paketićima obradovali su 500 djece.
Kako ističe Krivdić, ostvarili su i brojne saradnje sa institucijama i organizacijama, a bili su i podrška drugim udruženjima.
Društvo
“NOVA ALUMINA” planira spaljivati 1.200 tona OTPADA DNEVNO

Kompanija „Nova Alumina“ iz Zvornika planira da dnevno spaljuje do 1.200 tona otpada u postrojenju za proizvodnju toplote i električne energije, a za koje se uveliko pribavljaju neophodne dozvole. Preduzeće je resornom ministarstvu dostavilo prethodnu procjenu uticaja na životnu sredinu u kojoj se navodi da će se u radu koristiti RDF gorivo nastalo od usitnjenog komunalnog otpada i čvrsti komunalni otpad.
Pored snabdijevanja na domaćem tržištu, u planu je da se ono uvozi i iz Evropske unije s obzirom da može godišnje da preradi 400.000 tona komunalnog otpada.
To je više od onoga što se prikupi u Republici Srpskoj za 12 mjeseci.
Primarna svrha postrojenja je proizvodnja toplotne energije, odnosno tehnološke pare za potrebe proizvodnog procesa u „Novoj Alumini“, dok će se proizvedena struja koristiti isključivo za potrebe rada postrojenja, prenosi Capital. Gradiće ga kineska kompanija „Dongfang Electric International Corporation“ po sistemu „ključ u ruke“ na površini od skoro 18.000 kvadratnih metara.
U „Novoj Alumini“ tvrde da Republika Srpska kroz implementaciju ovog projekta rješava ekološke izazove povezane sa upravljanjem komunalnim otpadom i istovremeno stvara osnovu za razvoj sistema proizvodnje RDF goriva.
Navode da se time doprinosi povećanju energetske efikasnosti i ekonomskom razvoju, u skladu sa globalnim trendovima cirkularne ekonomije i primjene obnovljivih izvora energije.
Međutim, daleko od toga da ne postoji opasnost po ljude i životnu sredinu.
Tako se u dokumentu navodi da u poređenju sa ugljem, RDF sadrži manji udio sumpora, međutim, sadrži veće koncentracije hlora koje u nepovoljnim uslovima mogu dovesti do formiranja tragova dioksina i furana, opasnih i izuzetno toksičnih materija. – Projekat je osmišljen tako da osigura stabilnu proizvodnju energije uz efikasno korišćenje dostupnih izvora i u skladu sa važećim tehničkim i standardima zaštite životne sredine – navodi se u prethodnoj procjeni.
Inače, plan je da se otpad nakon sagorijevanja reciklira i koristi kao šljaka u građevinskom sektoru, kao podloga za saobraćajnice ili materijal za zatrpavanje ili izravnavanje terena.
Biće postavljen i sistem za prečišćavanje dimnih gasova koji bi trebao da ima visok stepen uklanjanja zagađujućih materija.
– U potpunosti je usklađen sa zahtjevima najboljih dostupnih tehnika i relevantne evropske regulative i standarda za postrojenja ove vrste – tvrde u „Novoj Alumini“.
Podsjećamo, „Alumina“ je i ranije imala planove oko spaljivanja otpada, ali u daleko manjem obimu. Capital je 2023. godine pisao o njihovim namjerama da u postojeći sistem zagrijavanja uz ugalj dodaju i deset odsto RDF goriva.
Međutim, očigledno je da je došlo do velikog zaokreta koji sigurno neće obradovati one koji se bave zaštitom životne sredine.
Capital
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sunčano i toplije

U Bosni i Hercegovini se očekuje pretežno sunčano vrijeme uz malu do umjerenu oblačnost i dnevnu temperaturu vazduha do 22 stepena Celzijusova.
Jutro će biti malo hladnije i pretežno vedro, a oko rijeka i po kotlinama moguća je prolazna magla, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom dana pretežno sunčano uz malu do umjerenu oblačnost, dok se na jugu u večernjim časovima očekuje naoblačenje koje u noći i do petka ujutro donijeti povremenu kišu. Vjetar slab do umjeren istočni i sjeveroistočni.
Jutarnja temperatura vazduha od jedan do sedam, na jugu do 10, u višim predjelima od minus četiri, a dnevna od 15 do 20, na jugu do 22, te u višim krajevima od 10 stepeni Celzijusovih.
Društvo
“OPEREMO, SAMELJEMO, ZAČINIMO I NAPRAVIMO NOVO”: Šta se dešava u pojedinim prodavnicama kada istekne rok trajanja proizvodima

Jasno je da hrana, jednom kada se nađe na rafovima, mora biti prodata prije isteka roka trajanja.
Uvećini slučajeva to se i poštuje, ali ponekad rok istekne prije nego što proizvod dospje na tržište. Međutim, izgleda da ima i nepoštenih trgovaca, kako je nedavno otkrio jedan zaposleni u lancu prodavnica.
U takvim slučajevima on mora biti povučen iz prodaje, što većina trgovinskih lanaca i radi, piše slovenački Metropolitan.
On je medijima ispričao šta se dešava kada proizvodima u njihovim radnjama istekne rok trajanja. Odlučio je da razotkrije postupke svojih poslodavaca i prizna šta radnici moraju da rade kako bi prikrili greške u prodavnicama u kojima rade. Njegova priča je odjeknula i pokazala da oprez nikada nije na odmet. Svi radimo sve u isto vrijeme. Sklanjamo kutije iz prolaza, siječemo meso, krijemo proizvode kojima je istekao rok, vraćamo ih na police, popravljamo frižidere koji se kvare bar jednom nedjeljno – rekao je radnik čiji identitet nije otkriven, prenosi Blic.
Šokantna praksa
Objasnio je i šta rade sa mesom kojem je istekao rok trajanja. Ako se svježe meso ne proda, ono se ne baca. Šalje se na dalju preradu. Tada se meso pere u sirćetu i vodi, nekoliko puta samelje u mašini, doda mu se začin i od njega se prave kobasice i ćevapi – naveo je izvor.
Dodao je i da se proizvodi kojima je istekao rok najčešće ne povlače iz prodaje, kako bi se izbjegao gubitak.
Umjesto toga, radnicima se zadaje da promene deklaracije i datume na proizvodima. Takođe je apelovao na potrošače da budu veoma oprezni prilikom kupovine prehrambenih proizvoda i da se pridržavaju savjeta koji mogu pomoći da prepoznaju staru robu.
-
Društvo2 dana ago
ZDRAVSTVO NA IZDISAJU! Iz bolnica u Srpskoj bježe i mladi i stari ljekari
-
Politika2 dana ago
RADOJIČIĆ “Stanivuković je predstavnik nove generacije koja će DONIJETI SUŠTINSKE PROMJENE”
-
Društvo2 dana ago
KORONA SE VRAĆA? U Srpskoj devet novozaraženih i jedan preminuli
-
Svijet1 dan ago
FON DER LAJEN danas u Crnoj Gori i BiH, u srijedu u Srbiji
-
Politika2 dana ago
DODIK I ČOVIĆ U BANJALUCI! Neočekivan sastanak iznenadio javnost
-
Svijet3 dana ago
“ZA NEPOKOLEBLJIVU I ČVRSTU PODRŠKU DRŽAVI!” Izrael odlikuje Donalda Trampa najvišim priznanjem
-
Svijet3 dana ago
Netanjahu PROGLASIO POBJEDU! Izrael DOMINIRA na svim frontovima
-
Svijet1 dan ago
OGLASIO SE TRAMP NAKON POSJETE IZRAELU: “Ovo je istorijski trenutak, postignuto je nemoguće”