Politika
Dogorilo do nokata: Traže se SNSD-ove patriote u opoziciji!?
Narod Republike Srpske izabrao je predsjednika koji ima najveći legitimitet, njena prava moraju da se štite i zato SNSD poziva sve političke aktere i stranke u Srpskoj na formiranje vlade nacionalnog jedinstva, izjavio je danas portparol ove političke partije Radovan Кovačević.
Кovačević se nada da među opozicionim političarima postoji dovoljno odgovornih ljudi koji će prepoznati da je u ovom trenutku najvažnija Republika Srpska.
Govoreći o presudi koja je donesena protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika, Кovačević je podsjetio da se radi o jednom od najvećih napada na Srpsku.
“Smatramo da je to nešto što je nedopustivo i pozivamo sve političke partije u Srpskoj, sve one koji smatraju da građani treba da odlučuju ko su naši predstavnici, da budu dio vlade nacionalnog jedinstva. Mislimo na sve partije u Srpskoj”, rekao je Кovačević za RTRS.
Za one koji misle da neizabrani stranac treba da odlučuje umjesto Srpske, da nametne odluke, da se Srpska povinuje Sarajevu, Кovačević je naveo da neće biti dio vlade nacionalnog jedinstva.
On je napomenuo da su to komentarisali pojedini ljudi iz opozicije, ali još, kako je rekao, ima nadu da su to samostalni istupi pojedinaca bez šire odgovornosti.
“Vidio sam Ognjena Bodirogu iz SDS-a hoće li on položiti nacionalni ispit? Vidio sam Tanju Vukomanović iz PDP-a, koja je rekla da ova presuda ne zaslužuje ni osudu. Čekajte, vi ste saučestvovali u tome. Vi ste glasali za te zakone. Šta ste očekivali? Da predsjednik neće potpisati ono što ste vi izglasali? Ne mogu da zamislim veću izdaju od toga”, dodao je Кovačević.
Podsjetio je i na izjave predsjednika Narodnog frona Jelene Trivić koja je izjavila da ne želi da bude dio vlade nacionalnog jedinstva, ali i na Nebojšu Vukanovića koji je, kako kaže, opisivao zamišljene događaje sa Glavnog odbora SNSD-a.
“Iz tog razloga ću ponoviti, vjerujem da među opozicijom još ima dovoljno odgovornih ljudi koji znaju da ovo nije trenutak za politička prepucavanja, već trenutak u kojem odlučujemo da li smo sposobni da sami odlučujemo o svojoj sudbini”, rekao je Кovačević.
On je podsjetio je 2007. godine tadašnji visoki predstavnik Miroslav Lajčak bio prinuđen da povuče svoje odluke jer je Republika Srpska nastupila jedinstveno.
“Republika Srpska je 2007. godine nastupila jedinstveno, i tada je reakcija bila da Lajčak povuče odluke. Danas, kada vide da nema jedinstva, kada svi faktori djeluju protiv Srpske, i kada opozicija odbija da sjedne sa nama za sto, oni vide priliku da ostvare cilj da Srpska nestane”, naveo je Кovačević.
On je ponovio da su u Sarajevu politički akteri ujedinjeni oko cilja – da nema Republike Srpske.
“Nažalost, ne možemo da postignemo jedinstvo sa opozicijom oko ključne teme. Ipak, vjerujem i nadam se da još uvijek ima dovoljno osviještenih ljudi i patriota u opoziciji koji mogu da kažu da mora da postoji Republika Srpska i niko izvan Srpske ne može odlučivati ko je njen predsjednik. Moramo da štitimo prava Srpske. Ovo je trenutak da to pokažu”, rekao je Кovačević.
On je napomenuo da oni koji likuju zbog odluka iz Sarajeva ne znaju u šta su se upustili i do čega ovakvi postupci mogu da dovedu.
“Jesmo za stabilnost, ali ne po cijenu dostojanstva, a ovo je udar na dostojanstvo. Sve su pokušavali protiv predsjednika Srpske Milorada Dodika – kleveću ga, kriminalizuju, pokušavali su da ga procesuiraju. Pokazali smo da smo sposobni i jaki. Pokušali su sve i ništa im nije uspjelo. I onda su se sjetili ovog da neki stranac kaže ko ne poštuje moje odluke, ide u zatvor”, rekao je Кovačević.
Politika
STANIVUKOVIĆ OKUPLJA OPOZICIJU: Sutra u Banjaluci ključni sastanak pred izbore
Predstavnici Pokreta “Sigurna Srpska”, Narodnog fronta i Srpske demokratske stranke održaće sutra, u nedjelju, 14. juna, zajednički sastanak.
Nakon sastanka, izjave za medije daće predsjednik Pokreta “Sigurna Srpska” Draško Stanivuković, predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić i predsjednik Srpske demokratske stranke Branko Blanuša.
Kako su naveli u saopštenju, sastanak će početi u 11 časova, dok su izjave za medije planirane po završetku sastanka, između 12 i 12.30 časova, u prostorijama Pokreta “Sigurna Srpska”.
Podsjećamo, Draško Stanivuković, predsjednik Pokreta “Sigurna Srpska” (PSS), pozvao je u petak, 12.juna, opozicione stranke na sastanak sa ciljem da se spriječi novo zaduženje Republike Srpske koje planira Vlada Republike Srpske.
Stanivuković je rekao da se to zaduženje mora spriječiti po svaku cijenu te da se mora hitno djelovati već u ponedjeljak, najdalje u utorak, “kroz proteste, kroz obruč oko zgrade Skupštine, kroz parkiranje auta i postavljanja nečega”.
Takođe, podsjećanja radi, Vlada Republike Srpske usvojila je u četvrtak, 11.juna, rebalans budžeta, kojim se, između ostalog, predviđa dodatno zaduženje Republike Srpske u ovoj godini od 800 miliona KM.
Stanivuković je rekao da je prvobitno planirano da se u ovoj godini Republika Srpska zaduži 1,7 milijardi KM te da sada planiraju da to bude 2,5 milijardi KM, a ako se uzmu u obzir zaduženja ustanova i javnih preduzeća, to će na kraju iznositi četiri milijarde KM.
“Moramo brzo djelovati da bismo to zaustavili”, rekao je Stanivuković.
Inače, u ponedjeljak bi trebalo da bude održana sjednica Kolegijuma Narodne skupštine Republike Srpske, a hitna sjednica već u utorak. Na toj sjednici trebalo bi da se razmatra rebalans budžeta i dodatno zaduženje od 500 miliona KM.
“Mi smo odgovorni ljudi. Nama ne ostaje mnogo vremena. Pozivam predsjednika Narodne skupštine da ovo ne stavi na dnevni red, pozivam Vladu Republike Srpske da ovo povuče”, rekao je Stanivuković.
On je rekao da se opozicija mora okupiti u ponedjeljak i u utorak već djelovati, najavljujući i mogućnost protesta, a sve sa ciljem da se ne održi sjednica u utorak.
Nezavisne
Politika
DRINIĆ IZ ŠARGOVCA PORUČIO: Nećemo stati dok svaki problem građana ne bude riješen (VIDEO)
Generalni sekretar Pokreta Sigurna Srpska Nebojša Drinić subotnje poslijepodne proveo je u Šargovcu, gdje je razgovarao sa mještanima ulica Ciglane i Prijedorske o problemima sa kojima se svakodnevno suočavaju.
Drinić je istakao da su kroz saradnju sa građanima već ostvareni konkretni rezultati, među kojima su uređenje zajedničkog ulaza u naselja Šargovac i Drakulić, pomoć u rješavanju brojnih pitanja legalizacije, kao i stvaranje boljih uslova za život velikog broja porodica.
– To su rezultati koji ostaju iza nas i koji pokazuju da zajedničkim radom možemo mijenjati stvari nabolje – poručio je Drinić.
On je naglasio da predstoji još mnogo posla, ali da građani razumiju okolnosti u kojima se grad nalazi.
– Ljudi su strpljivi i svjesni da skupštinska većina koči rad, a samim tim i razvoj ovih naselja. Ipak, mi ne odustajemo. Nastavićemo da budemo među ljudima, da slušamo njihove probleme i da ih rješavamo korak po korak – rekao je Drinić.
Kako je naveo, cilj ostaje isti – stvaranje boljih uslova za život svih građana i dalji razvoj Banjaluke kao grada po mjeri čovjeka.
Politika
OD TAKSISTE DO MINISTRA: Nakon 5 godina za volanom završio u Vladi Republike Srpske
Ned Puhovac, ministar trgovine i turizma u Vladi Republike Srpske, široj javnosti bio je nepoznat dok nije došao na ovu funkciju, a sada je otkrio da je pet godina radio kao taksista u Njemačkoj.
Maštao da bude ginekolog
On je gostujući u podcastu Srne govorio o svom životu ističući da je rođen u Brčkom gdje je završio školu.
“Kao gimnazijalac sam maštao da budem ginekolog. Sticajem okolnosti, nisam. Završio sam kao ekonomista. Poslije sam i magistrirao. Moj prvi posao je bio u Lukavcu i Tuzli. Bio sam profesor. Poslije je moj put bio složen, sa različitim državama, sa različitim okolnostima. Poslije sam bio direktor u Komunalnom u Brčkom”, započeo je on svoju priču.
Od Brčkog preko Hrvatske do Njemačke
Kako je dodao, za vrijeme rata je otišao u Hrvatsku misleći da će tu biti mjesec dana i da će se vratiti.
“Zatim sam otišao u Njemačku. Tamo sam živio osam godina. Moj najljepši posao sam radio tu, to je bio taksista. Radio sam mnoge poslove, ali to je bio najljepši i najiskustveniji posao koji možete doživjeti. To sam radio u Njemačkoj punih pet godina”, otkrio je on.
On je istakao da je nakon toga otišao u Australiju i tu je živio od 1999. godine. Takođe, kazao je da mu u Australiji i danas žive kćerke.
S Kinezima osnovao firmu
“Kao i svugdje vani, imate period prilagođavanja koji je kod mene trajao dvije godine. Sa tri dobra prijatelja Kineza sam napravio firmu, ta firma se bavila uvozom i izvozom čelika za satove u Kinu. Mi smo jedini koji smo uvozili u Kinu. Tada sam devet ili 10 mjeseci živio i radio u Dubaiju”, istakao je on.
Nakon toga, dobio je poziv da bude savjetnik u Brčkom. Nakon jednog mandata savjetovanja, vraća se u Australiju, a zatim ponovo i u Brčko.
Prema njegovim riječima, zadnjih pet godina u Brčkom je radio kao koordinator projekata Vlade Brčko distrikta i Svjetske banke, a onda je postao ministar.
Minić ga predložio za ministra u januaru
Podsjećamo, Savo Minić, predsjednik Vlade RS, predložio je Puhovca za ministra 17. januara ove godine kada je predstavljao imena novih ministara.
To je uslijedilo nakon što je Minić 15. januara vratio mandat, a tadašnji vršilac dužnosti predsjednika Republike Srpske Ana Trišić Babić ga je obavijestila da će ponovo biti predložen za mandatara.
Nezavisne
-
Politika3 dana agoTAJNA OPERACIJA U PRIJEDORU! Kako je Vukanović progurao Radojičićevog ČOVJEKA NA ČELO SVOJE LISTE!
-
Politika2 dana agoSUMRAK ZDRAVOG RAZUMA U PRIJEDORU! Roditelji masovno postaju “Ukrajinci i Crnogorci” da bi upisali djecu u vrtić
-
Politika2 dana agoISKORIŠTEN PA ODSTRIJELJEN! Kako je Savanović postao prva žrtva tajnog saveza Vukanovića i Crnatka (FOTO)
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ “Spreman sam, ali nas 80 stranaka i ĆOPAVE KAMILE vode u političku propast!”
-
Politika2 dana agoEVO DOKLE NAS JE SNSD VLAST DOVELA! Dug Srpske skočio na skoro 7 MILIJARDI maraka, svako od nas dužan po 6.000 KM!
-
Hronika1 dan agoUZIMALI KOVERTE, PA DOBILI ROBIJU! Žestoka kazna za inspektore iz Doboja, evo koliko će provesti u zatvoru!
-
Politika2 dana agoSTANIVUKOVIĆ RAZMONTIRAO CVIJANOVIĆEVU! “Godinama varate narod, a sad ga sama nazivaš VISOKIM PREDSTAVNIKOM!”
-
Svijet2 dana agoGOTOVO JE SA ROPSTVOM AFRIKE! Lavrov poslao brutalnu poruku koja je digla na noge moćnike sa Zapada
