Politika
ĐOKIĆ SA PRIVREDNICIMA: Potrebno izvršiti analizu rasta troškova zbog RASTA CIJENE STRUJE

Na sastanku ministra energetike i rudarstva Republike Srpske Petra Đokića sa predstavnicima energetskog sektora i proizvodnih preduzeća zaključeno je da će, zajedno sa “Elektroprivredom”, biti izvršena kvalitetna analiza rasta troškova nekih privrednika, te nastavljene konsultacije i definisane konkretne mjere koje će dati zadovoljavajući efekat.
Đokić je danas u Banjaluci razgovarao sa predstavnicima privrednih asocijacija, “Elektroprivrede Republike Srpske” /ERS/, Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske, distributivnih preduzeća u sastavu ERS-a i predstavnicima nekoliko proizvodnih preduzeća u Srpskoj.
“Sastanak je organizovan kao nastavak konsultacija održanih prije dva dana o analizi efekata povećanja cijena troškova električne energije i drugih zavisnih troškova pri isporuci električne energije. Tada je istaknuto da je dio privrede nezadovoljan gore navedenim troškovima”, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Na današnjem sastanku je konstatovano da su Zakonom o električnoj energiji definisane nadležnosti Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske koja, kao nezavisno tijelo, razmatra zahtjeve operatora distributivnih sistema i provodi tarifni postupak.
Naglašeno je da je Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske, u skladu sa svojim ovlaštenjima, kao nezavisno tijelo donijela odluke koje se odnose na zahtjeve elektrodistributivnih preduzeća, kojima je predvidjela povećanje troškova distributivne mrežarine.
Na konstataciju predstavnika privrede da Vlada Srpske nije ispoštovala dogovore koji su o ovom pitanju vođeni prošle godine, Đokić je podsjetio da Vlada ne donosi, niti ima ovlaštenja da donosi odluke u pogledu visine cijene električne energije i pomenutih naknada za mrežarine za regulisane djelatnosti, a da je cilj tih razgovora bio da se pokaže razumijevanje prema privrednicima i njihovim potrebama.
“S tim ciljem sam predložio i održavanje današnjeg konsultativnog sastanka sa predstavnicima Regulatorne komisije za energetiku na kome su imali priliku da detaljnije obrazlože navedene odluke, kao i da se vidi da li ima mogućnosti za neku korekciju tih odluka”, rekao je Đokić.
Predstavnici Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske istakli su da se tarifni postupak vodio po zahtjevima operatora distributivnih sistema, njihovim potrebama i obrazloženjima.
Naglasili su da je javnost upoznata o pokretanju tarifnog postupka u julu 2022. godine i da je krajem avgusta i početkom septembra prošle godine održano pet javnih rasprava na tu temu. Takođe, istakli su da je u tarifnom postupku kao stranka učestvovao i ERS.
Sastanku su prisustvovali predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić, predsjednik Privredne komore Srpske Pero Ćorić, direktor “Elektrokrajine” Banjaluka Dragan Čavić, predsjednik Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske Vladislav Vladičić sa saradnicima, izvršni direktor za tehničke poslove u “Elektroprivredi Republike Srpske” Ivan Koprivica i direktori kompanija “Arselor Mital” i “Kolektor”.
Politika
PUT DO NOVOG USTAVA SRPSKE: Referendum ili tajno glasanje

Nakon što je završena javna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske, počeo je da teče rok od pet mjeseci tokom kojeg će se iskristalisati kakav će biti konačan tekst prijedloga novog najvažnijeg pravnog i političkog akta Srpske.
Kako se otvoreno govori, a o čemu se moglo čuti i tokom završne javne rasprave, najrealnije je da o donošenju novog ustava Republike Srpske odlučuje građanski referendum.
Međutim, spekuliše se da je u igri još jedna opcija, a to je da ustav bude donesen u Narodnoj skupštini RS glasovima narodnih poslanika.
Ukoliko se nadležni opredijele za opciju glasanja u parlamentu Srpske, novi ustav biće donesen ukoliko za njega bude glasalo dvije trećine narodnih poslanika, a to je 55 od 81.
No, vladajuća koalicija na nivou Republike Srpske u ovom trenutku nema potrebnih 55 poslanika, već 53, pa su im izvjesno potrebni i glasovi opozicije.
Ali, ako je vjerovati trenutnim stavovima opozicionara, niko od njih neće podržati novi ustav ukoliko se o njemu bude glasalo u Narodnoj skupštini RS.
Vodeći ljudi u opoziciji uvjeravaju da su jedinstveni i da neće podržati novi ustav, za koji kažu da jeste potreban, ali ne ovako prebrzo, pogotovo jer se o njemu priča u jednom od najturbulentnijih trenutaka u BiH od Dejtona do danas.
Zbog situacije u kojoj vlast nema njihovu podršku u ovoj priči, iz opozicije tvrde da bi se u Narodnoj skupštini mogla donijeti odluka da se o novom ustavu odlučuje tajnim glasanjem, kako bi se od javnosti zaštitili oni koji bi iz opozicije možda i podržali novi ustav.
“Ako vlast hoće tajno glasanje, opozicija neće biti u sali”, poručio je nedavno Igor Crnadak, šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Srpske.
S ovim je saglasna i Jelena Trivić, predsjednica Narodnog fronta.
“Iz vlasti smo čuli najave da će se odlučivanje o prijedlogu novog ustava obaviti tajnim glasanjem kako bi se, po njihovim riječima, umanjila nelagodnost onima koji bi ovo podržali, a ne smiju zbog javnosti. Drugim riječima, tajnim glasanjem koje se priprema sakrila bi se eventualna politička korupcija. Najbolje bi bilo da poslanici opozicije koji nisu za to da se prati avanturizam vlasti i dodatno produbljuje politička kriza, napuste salu Narodne skupštine. Ukoliko glasanje bude tajno, na ovaj način otkloniće se svaka dilema ko je glasao za donošenje novog ustava, a ko nije želio da prati avanturističke i hazarderske politike ove vlasti i koga vlast nije, a koga eventualno jeste kupila”, navela je Trivićeva.
Na ovakve poruke Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine RS, reaguje riječima da opozicija ovo pitanje uglavnom koristi u svrhu targetiranja vlasti, a nikako u svrhu donošenja novog ustava.
Na pitanje da li je za donošenje novog ustava vredniji ustavni referendum ili glasanje u Narodnoj skupštini, Stevandić bez dileme odgovara:
“Po meni je referendum uvijek najvredniji jer onda opozicija ne bi mogla reći ‘politička korupcija’, ‘tajno glasanje’ i šta sve bi im još moglo pasti na pamet da bi obesmislili taj naš napor i podilazili onima koji Republiku Srpsku targetiraju, bilo da su stranci ili federalno Sarajevo”.
Prvi čovjek parlamenta Srpske dodaje za “Nezavisne novine” da će Narodna skupština RS biti ta koja će na kraju odlučiti kakva će biti procedura za donošenje novog ustava.
“Sada je važno da se svi rezultati javnih rasprava, sve primjedbe, iznesu u pisanom obliku u Radnoj grupi, pa da ona to iznese Odboru za ustavna pitanja Narodne skupštine RS i da se onda usaglasi konačni tekst koji će se predložiti bilo u prijedlogu ili referendumu i tako dalje. Prvo da završimo stručne stvari oko merituma, pa ćemo onda donositi političku odluku. Imamo pet mjeseci, to je dovoljno vrijeme”, rekao je Stevandić.
Referendum o novom ustavu najbolja je ideja i za predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. On je tokom završne javne rasprave poručio da je bilo mnogo zahtjeva da novi ustav bude narodni dokument, zbog čega su spremni da podrže ideju da se održi referendum.
“Spremni smo da podržimo ideju da se održi referendum, ali bi morao da bude obavezujući. To nije samo igra koja bi trebalo da pokaže generalno opredjeljenje, već da to bude narodna odluka koju će potvrditi Narodna skupština. Moja ideja je bila da taj referendum bude 9. januara i da na taj način etablira taj datum”, poručio je tom prilikom Dodik.
Analizirajući kompletnu situaciju, komunikolog Mladen Bubonjić ocjenjuje da proces usvajanja novog ustava Republike Srpske predstavlja svojevrsni politički performans koji ima više funkciju pritiska i testiranja političke lojalnosti nego stvarnu ambiciju da se u dogledno vrijeme sprovede ustavna reforma.
“Takođe, može se posmatrati i kao oblik političke mobilizacije, kako baze, tako i institucija. Završetak javne rasprave samo je jedna faza u širem narativu o redefinisanju političkog identiteta Republike Srpske, koji Milorad Dodik koristi kao polugu za jačanje svoje pozicije, i unutar Srpske, i u širem regionalnom i međunarodnom kontekstu. Dodik koristi Ustav kao alat za zadržavanje pažnje javnosti, disciplinovanje koalicije i demonstraciju političke snage, znajući dobro da stvarni institucionalni kapacitet za promjenu Ustava trenutno ne postoji”, rekao je Bubonjić.
Politika
POJAČANJE MJERE BEZBJEDNOSTI U Istočnom Sarajevu policija na svakom koraku kod zgrade Vlade RS, niko ne može prići objektu

Nakon sinoćnje drame kada su pripadnici MUP Republike Srpske spriječili da tri inspektora SIPA uruče nalog za privođenje predsjedniku RS Miloradu Dodiku, jutros je ispred Administrativnog centra Vlade RS u Istočnom Sarajevu mirnija situacija, ali i dalje je prisutan veliki broj policijskih službenika.
Fotoreporter portala Klix.ba javlja da je oko sjedišta Vlade RS u Istočnom Sarajevu i dalje prisutan veći broj pripadnika MUP RS koji blokiraju bočne ulice objekta i ne dozvoljavaju medijskim ekipama da priđu ogradi objekta.
Zbog ovakvog obezbjeđenja pretpostavlja se da je Dodik sa saradnicima prenoćio u ovoj zgradi i da će danas nastaviti svoje aktivnosti na teritoriji Republike Srpske.
Podsjetimo, po saznanju da se u Administrativnom centru Vlade RS u Istočnom Sarajevu održava sastanak kojem prisustvuje i Dodik, tri inspektora SIPA su stigla pred kapiju ovog objekta. Ovo je prvi “pokušaj” da se Dodik privede na saslušanje od kako je raspisana potjernica.
I sam Dodik je prokomentarisao ovu situaciju na pres konferenciji koja je održana sinoć.
– Zar stvarno neko razmišlja da policija koja je zadužena da štiti institucije poklekne pred okupacionom silom koja se zove SIPA, Sud, Tužilaštvo i Šmit. Taj je budala – rekao je Dodik. On je dodao kako se osjeća sigurno i da “neće pod pritiskom napustiti objekat”.
U Dodikovoj zaštiti sinoć su bili pripadnici Policijske uprave Istočno Sarajevo, pripadnici Žandarmerije MUP RS i Specijalne antiterorističke jedinice (SAJ).
Podsjećamo, Sud BiH ranije je raspisao centralnu potjernicu za Miloradom Dodikom, kao i za premijerom Republike Srpske Radovanom Viškovićem i predsjednikom Narodne skupštine RS Nenadom Stevandićem.
Srpskainfo
Politika
INSPEKTORI SE POVUKLI! SIPA odustala od privođenja Dodika

Pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) odustali su večeras od privođenja Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske.
Takve namjere pripadnici SIPA su, podsjetimo, večeras imali, ali ih su ih tome spriječili pripadnici MUP-a Srpske.
“Nakon toga, SIPA je odustala od privođenja”, rekao je izvor “Nezavisnih novina“.
Podsjetimo, iz SIPA su ranije potvrdili da su postupali po sudskoj naredbi.
“Pripadnici SIPA bili su u Administrativnom centru Vlade Republike Srpske u Istočnom Sarajevu, a u vezi sa postupanjem po naredbi Suda BiH, u vezi sa krivičnim djelom neizvršavanje odluke Ustavnog suda”, rekla je Jelena Miovčić, portparol SIPA.
Kako je dodala, pokušali su realizovati naredbu, ali su pripadnici SIPA spriječeni od strane MUP-a Republike Srpske.
-
Zdravlje3 dana ago
ZNATE LI DA POSTOJI DORUČAK koji će vam popraviti raspoloženje?
-
Region2 dana ago
GODIŠNJICA BOMBARDOVANJA RTS-a: Tokom emitovanja vijesti živote izgubilo 16 osoba
-
Hronika3 dana ago
TUGA U DOBOJU! Građani i saradnici opraštaju se od PORODICE TODOROVIĆ
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Prvi put u istoriji Banjaluke da Dan grada dočekujemo bez usvojenog budžeta”
-
Hronika2 dana ago
DOBOJ ZAVIJEN U CRNO! Srđan, Biljana i malena Ana ispraćeni na vječni počinak
-
Banjaluka2 dana ago
NAŠA BANJALUKA, SLOBODNA I DOSTOJANSTVENA: Poruka građanima povodom Dana oslobođenja
-
Politika3 dana ago
PANDUREVIĆ PORUČILA VIŠKOVIĆU “Hristos vaskrse, radost donese! Ali lažima nije mjesto u vaskršnjim danima”
-
Hronika3 dana ago
NOVA TRAGEDIJA! U saobraćajci kod Čelinca poginuo maloljetnik, dvoje povrijeđenih