Connect with us

Uncategorized

DUGA ČEKANJA NA IZLAZU IZ BIH u Gradišci, Orašju, Izačiću i Velikoj Kladuši

Na većini puteva jutros se nesmetano saobraća, a duga zadržavanja zabilježena su na graničnim prelazima Gradiška, Orašje, Izačić i Velika Kladuša na izlazu iz BiH prema Hrvatskoj, saopšteno je iz Auto-moto saveza Republike Srpske.

Na ostalim graničnim prelazima zadržavnja nisu duža od pola sata.

Sporije se vozi na putevima gdje se izvode sanacioni radovi, te iz AMS-a upozoravaju vozače da na ovim dionicama voze sa povećanom pažnjom i poštuju privremeno postavljenu saobraćajnu signalizaciju.

Na regionalnom putu Razboj-Rudanka, zbog izgradnje mosta, do 27. septembra dolaziće do izmjene u odvijanju saobraćaja za prelaz transportera i teške mehanizacije.

Izmjene u saobraćaju, zbog radova, su na magistralnom putu Donja Bukovica-Vršani i Vršani-Bijeljina, Trnovo-Miljevina u kanjonu rijeke Bistrice, Gacko-Tjentište u Sastavcima, na području Han Pijeska i Sokoca, Dobro Polje-Miljevina, Sastavci-Ustiprača, Brod na Drini-Hum, Gradiška-Kozarska Dubica, Teslić-Podjezera i na području Doboja gdje je u toku izgradnja auto-puta.

Zbog radova u tunelima “Cera tri” i “Strogonik” izmjene su na magistralnom putu Brodar-Višegrad, zatim u tunelu “Kotva dva” na dionici Međeđa-Brodar, u tunelu “Trgovišta” na putu Brodar-granica Republike Srpske i Srbije, te na putnom pravcu Dobro Polje-Miljevina u tunelu “Sijeračke stijene”.

Do povremene obustave, zbog miniranja terena, dolaziće na dionici regionalnog puta Doboj-Modriča u Kostajnici.

Na regionalnom putu Rudanka-Stanari, u LJeskovim vodama, zbog radova, saobraćaj se za putnička vozila odvija usporeno, dok se teretna vozila preusmjeravaju na alternativni pravac preko Jelaha.

Izmjene su zbog radova na magistralnom putu Gradiška-Nova Topola-Klašnice i izgradnje tri kružna toka na dionici Klašnice-Nova Topola, te na spoju magistralnih puteva Gradiška-Nova Topola i Čatrnja-Gradiška.

Zbog klizišta zabranjen je saobraćaj na regionalnom putu dionica Stari Ugljevik-Glavičice, a jednom trakom vozila naizmjenično prolaze regionalnim putem Ukrina-Gornja Vijaka.

U FBiH U toku je sanacija kolovoza na auto-putu na platou naplatnog mjesta Lepenica, gdje je od danas do petka predviđena potpuna obustava saobraćaja.

Na dionici puta Tuzla-Čelić zbog deminerskih radova do 16.00 časova saobraćaj se obustavlja u trajanju do 30 minuta, a propuštanje vozila traje 15 minuta. Minerski radovi aktuelni su i na ulazu u Bosansku Krupu iz pravca Bihaća, a obustave su 15-minutne.

Nastavljaju se i radovi na dionici magistralnog puta u Begovom Hanu /Nemila-Žepče/, zbog čega se mogu očekivati zastoji i usporen saobraćaj jer je riječ o izrazito frekventnoj dionici gdje se formiraju duže kolone vozila u oba smjera.

Do kraja avgusta, za međunarodni putnički saobraćaj otvoren je granični prelaz Krstac na putu Gacko-Nikšić.

Na graničnom prelazu Karakaj kod Zvornika zabranjen je saobraćaj za vozila iznad pet tona najveće dozvoljene mase, te se preusmjeravaju na novi most Bratoljub u Bratuncu i na granični prelaz Rača, dok autobusi mogu koristiti granični prelaz Šepak, prenosi “Srna”.

Uncategorized

VREMENSKI HAOS SE PRIBLIŽAVA BALKANU: Meteorolozi proglasili “kod crveno”

Prema najnovijoj prognozi koju je objavio meteorološki sajt “Severe Weather Europe” (SWE), 2026. godina biće u znaku “Super El Ninja”, fenomena koji trenutno pokazuje trend ka rekordnom intenzitetu bez presedana u modernoj istoriji.

El Ninjo se  intenzivira

Kako navodi SWE, podaci iz okeana potvrđuju da se El Ninjo intenzivira duboko ispod površine, a modeli sugerišu da bi ovaj događaj mogao da nadmaši čak i istorijski rekord iz 1877-1878. godine.

Ovaj atmosferski “kod crveno” (Code Red) pokreće masivni okeanski Kelvinov talas, koji deluje kao “sigurnosni ventil” za oslobađanje ogromne energije u globalni vremenski sistem.

Šta ovo konkretno znači za Srbiju i Balkan

Iako je El Ninjo fenomen koji primarno nastaje u Pacifiku, njegovi efekti se poput domina prelivaju na cijeli svijet. Kako piše SWE, uticaj na Evropu biće i te kako vidljiv već od ljeta 2026. godine.

Za područje Evrope, uključujući i naše prostore, prognoze ukazuju na prisustvo snažnog sistema visokog vazdušnog pritiska. Prema analizama koje prenosi sajt SWE, očekuje se formiranje takozvane toplotne kupole iznad centralnih dijelova kontinenta.

Visoke temperature i suša

Za Srbiju i Balkan to znači temperature iznad normale i sušne periode, naročito u centralnim i zapadnim dijelovima Evrope, dok se mi možemo naći na udaru vrelih vazdušnih masa.

Dramatičan obrt na jesen

Međutim, prava promjena, prema pisanju meteorologa, stiže sa jeseni. Dok će veći dio kontinenta i dalje bilježiti temperature iznad prosjeka, pozicioniranje zona niskog pritiska donosi potpuno drugačiju sliku za naš region.

“Pozicioniranje zona niskog pritiska u Mediteranu uzrokovaće povećane padavine u južnim, centralno-južnim i jugoistočnim dijelovima Evrope”, navodi se na ovom sajtu.

To znači da bi Balkan i Srbija mogli da se suoče sa ekstremno kišovitom jeseni i nestabilnim vremenom, što je direktna posljedica poremećaja koji donosi ovaj istorijski “Super El Ninjo”.

Zašto je ovaj El Ninjo drugačiji

Stručnjaci sa SWE ističu da se trenutno bilježi istorijski uspon temperatura okeana koji se dešava brže nego tokom prethodnih velikih događaja iz 1997. ili 2015. godine.

“Svaka nova prognoza pokazuje sve jači intenzitet fenomena”, piše SWE, naglašavajući da smo na putu ka događaju koji se dešava jednom u vijeku.

Ono što je posebno važno za nas jeste da El Ninjo pojačava suptropski džet strim, odnosno, mlaznu struju, što mijenja putanje oluja širom planete. Iako Evropa često ima manje direktan uticaj El Ninja u poređenju sa Amerikom, snaga ovogodišnjeg “super” događaja je tolika da će stabilizovati predviđene atmosferske obrasce, čineći dugoročne prognoze o vrelom ljetu i potopima na jesen prilično pouzdanim.

Na osnovu ove prognoze, Srbija i region treba da se pripreme za godinu ekstrema – od vrelih talasa pod toplotnom kupolom do naglih atmosferskih pražnjenja i obilnih padavina koje nam stižu sa Mediterana, zaključuje se u analizi koju je objavio SWE, a prenosi B92.

Nastavi čitati

Uncategorized

STANIVUKOVIĆ ČUVA SRPSKU TRADICIJU: U Gomionici otkriven spomenik Kočićevom junaku Simeunu Đaku (FOTO)

Gradonačelnik Banjaluke i predsjednik PSS-a Draško Stanivuković prisustvovao je u manastiru Gomionica otkrivanju spomenika Simeunu Đaku, junaku iz djela Petra Kočića koji simbolizuje slobodarski duh, snagu naroda i borbu za pravdu.

Stanivuković je poručio da Simeun Đak, nakon Petra Kočića i Davida Štrpca, zauzima posebno mjesto u krajiškom identitetu, te istakao da spomenik predstavlja čuvanje kulture sjećanja i poštovanja prema velikanima srpske istorije i književnosti.

Kako je naveo, riječ je o inicijativi njegove porodice koja je zaživjela u manastiru Gomionica, mjestu koje je snažno povezano sa Kočićevim nasljeđem.

– Njegujmo kulturu sjećanja, čuvajmo naše velikane, naše svetinje i vjeru u slobodu, jer narod koji pamti svoje korijene, zna kuda ide – poručio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Uncategorized

Prijavili ih mještani: Hodočasnike iz Srpske PRESRELA FEDERALNA POLICIJA, nećete vjerovati zbog čega (FOTO)

Hodočasnici iz Istočnog Novog Sarajeva jutros su iz Miljevića krenuli prema manastiru Ostrog.

Međutim, u Ilovicama ih je legitimisala policija Federacija BiH, i to bez ikakvog razloga, tvrde čitaoci Srpskainfo, koji su nam dostavili i fotografije sa lica mjesta.

Razlog je, kako navode, optužba tamošnjeg stanovništva da su hodočasnici nosili četničku zastavu.

“Grupu hodočasnika iz Istočnog Novog Sarajeva, koji su jutros iz Miljevića krenuli prema manastiru Ostrog, u Ilovicama je legitimisala policija FBiH. Kako su rekli, postupili su po prijavama njihovih građana, da mladići u povorci nose četničku zastavu. Šta je istina procijenite sami”, navodi se u pismu koje su nam poslali.

Podsjetimo, hodočasnici iz Miljevićima, uoči Svetog Vasilija Ostroškog, tradicionalno idu na pokloničko putovanje u manastir Ostrog.

Grupa kreće iz Miljevića, a dolazak u manastir Ostrog je 12. maja, radi poklonjenja moštima Svetog Vasilija Ostroškog Čudotvorca.

Hodočasnici pješače više dana, a pridružuju im se i mještani lokalnih zajednica kroz koje prolaze.

srpskainfo.com

Nastavi čitati

Aktuelno