Connect with us

Društvo

DUŠICA LIPOVAC “Malo se čuje glas korisnika, a GRAD JE UVIJEK BIO UZ NAS”

Aktivistkinja u pokretu za prava osoba sa invaliditetom Dušica Lipovac komentarisala je za Blink proteste osoba sa invaliditetom kojima je potrebna personalna asistencija.

Ona ističe da su se ovi protesti desili iz razloga što Udruženje distrofičara Banjaluka i Udruženje slijepih traže da se cijena sata pomoći u kući izjednači sa cijenom sata personalne asistenicije, koja je po njenim riječima dosta zahtjevnija jer personalni asistenti rade sa osobama koje imaju teške invaliditete.

Dodaje da je zahvalna predstavnicima Grada Banjaluka što su primili predstavnike pružaoca usluga personalne asistencije te se nada da će se pronaći najolje rješenje za njih.

– Ono što je istina jeste da je zaista teže organizovati personalnu asistenciju u odnosu na pomoć u kući, jer personalni asistent je osoba koja radi i sa osobama sa invaliditetom koje zaista imaju težak invaliditet. Sa osobama koje ne mogu same ustati iz kreveta, koje žive same pa čak imamo oblike invaliditeta gdje je osoba sa invaliditetom uključena na aparate i asistent je taj koji u svemu tome pomaže i tu su čak i noćne smjene gdje se radi sa korisnicima. Iz tog razloga smatram da je dosta važno da cijena personalne asistencije bude dosta veća od cijene pomoći u kući – istakla je Lipovac.

Ona ističe i da je Grad Banjaluka uvijek bio tu da da svoju podršku, u skladu sa svojim mogućnostima.

U razgovoru za Blink ističe da je korisnica personalne asistencije od 2013. godine i njoj lično personalna asistencija pomaže u stvarima koje sama ne može uraditi upravo zbog invaliditeta, a to podrazumijeva presvlačenje, odlazak na neki događaj ili odlazak na posao.

– Apelovala bih da na tim sastancima koji se održavaju bilo u Gradskoj upravi ili Centru za socijalni rad prisustvuju i korisnici. Smatram da bi korisnici trebalo da prisustvuju tim sastancima, jer mi i te kako možemo reći šta nama zaista personalna asistencija znači, a znači nam život. Nekako imam osjećaj da se malo čuje glas korisnika, a trebalo bi da se čuje dosta više – naglasila je Lipovac.

Dodaje da bi bilo značajno i važno da pored sastanka koji se održao u Gradskoj upravi, isti takav bude održan i u Centru za socijalni rad, gdje bi prisustvovali pružaoci personalne asistencije, predstavnici ali isto tako i korisnici.

– Ja se nadam da će se sve ovo riješiti i da će sve biti u najboljem redu, jer meni personalna asistencija mnogo znači. Dosta sam aktivna i živim sa starijim roditeljima. To što živim sa njima ne znači da mi nije potrebna personalna asistencija – rekla je Lipovac.

Blink

Društvo

NAFTA NA IVICI EKSPLOZIJE! Ormutski moreuz pod prijetnjom, u BiH strahuju od novog UDARA NA DŽEP!

Zatvaranje Ormuskog moreuza moglo bi izazvati snažan energetski šok i lančanu reakciju rasta cijena širom svijeta, a naši sagovornici upozoravaju da ni BiH neće ostati pošteđena.

Prema njihovim riječima, posljedice bi bile višestruke – od rasta cijena goriva do poskupljenja osnovnih životnih namirnica.

Ormutski moreuz je jedan od najvažnijih naftnih puteva na svijetu, kroz njega se transportuje oko 20 do 25 odsto ukupne svjetske trgovine naftom.

Milenko Stanić, ekonomista, ističe da bi potencijalno zatvaranje Ormuskog moreuza moglo imati značajne posljedice i za naše tržište naftnih derivata, s obzirom na to da oko 20 do 25 odsto svjetske trgovine naftom prolazi upravo tim pravcem.

“Iskustvo nam govori da kada cijene nafte krenu rasti, dolazi do lančane reakcije i drugi počinju da koriguju cijene naviše”, naglašava Stanić i dodaje da kada se desio pad cijena na svjetskim berzama, uprkos očekivanjima, nije bio vidljiv na domaćem tržištu.

“Iako je cijena nafte znatno pala na svjetskom tržištu tokom protekle godine, taj pad se nije odrazio na cijene drugih proizvoda koji zavise od nafte ili u čijoj proizvodnji ona učestvuje. Dakle, kada cijene idu dolje, efekti su gotovo nevidljivi, ali kada krenu gore, brzo se prilagodimo”, pojašnjava Stanić.

Dodaje da je i u BiH već sada vidljiv uticaj globalnih dešavanja na cijene goriva.

“Čak i ako dođe do smirivanja tenzija između Irana i Izraela, energetika će i dalje ostati jedan od faktora koji će dugoročno održavati visoke cijene. To će se svakako odraziti na cijene proizvoda u BiH i dodatno ugroziti životni standard stanovništva”, upozorava Stanić.

Ekonomista Admir Čavalić rekao je za “Nezavisne novine” da bi eventualno zatvaranje Ormuskog moreuza imalo direktan uticaj na rast cijena nafte i naftnih derivata na domaćem tržištu.

“To bi bio šok od kojeg se ne bismo mogli brzo oporaviti niti ga izbjeći. Indirektno, takav poremećaj bi imao uticaj i na ostale troškove u proizvodnim lancima. Dakle, mogući su posljedični rast cijena finalnih proizvoda i usluga”, pojasnio je Čavalić.

Dodaje da bi, ako se najcrnji scenariji obistine i dođe do zatvaranja ovog moreuza, to predstavljao energetski šok kakav nije viđen u posljednjih nekoliko decenija, a koji bi se neminovno odrazio i na tržište Bosne i Hercegovine.

“U tom slučaju došlo bi do porasta cijena osnovnih životnih namirnica koje uvozimo, a koje, iako ih dijelom proizvodimo, i dalje zavise od globalnih lanaca snabdijevanja. Sve to bi u kratkom roku povećalo troškove i dovelo do novog pritiska na standard građana”, zaključuje Čavalić.

I ekonomista Igor Gavran kaže da bi to dovelo do znatnog povećanja cijena nafte i smanjenja dostupnih količina na tržištu pa samim tim i rasta cijena goriva, uključujući i bh. tržište.

“Tada bi, naravno, što opravdano, što neopravdano, i mnogi drugi iskoristili priliku za povećanje svojih cijena pravdajući to rastom troškova goriva i transporta”, kazao je Gavran.

Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, izjavio je za “Nezavisne novine” da će trenutna dešavanja sasvim sigurno imati posljedice i po BiH.

“Ako dođe do stvarnog zatvaranja možemo očekivati i dramatičnije promjene kada je riječ o cijeni nafte”, upozorava Bečarević.

Pojašnjava da oko 20 odsto ukupne svjetske trgovine naftom prolazi upravo kroz ovaj strateški prolaz, što ga čini izuzetno važnim za stabilnost globalnog tržišta energenata.

“Nama preostaje da ispratimo odluke Irana. Ako se desi potpuno zatvaranje ovog moreuza, realno je očekivati skok cijena nafte na svjetskom tržištu, a samim tim i rast cijena na domaćim benzinskim pumpama”, kaže Bečarević.

Ističe da bi ovakav potez pogodio globalna tržišta bez izuzetka jer nijedna ekonomija ne može ostati imuna na ovakav poremećaj u lancima snabdijevanja.

“Niko ne može tačno predvidjeti razmjere, ali je gotovo sigurno da bi uslijedio rast cijena svih proizvoda u čijoj proizvodnji se koristi nafta kao ulazna komponenta. Drugim riječima, poskupjela bi široka lepeza robe i usluga”, zaključuje Bečarević.

Nastavi čitati

Društvo

NESREĆA NA PUTU ZA MILANO! Kombi pun životinja imao udes, životinje bježale po autoputu, vozači u šoku!

Krajnje neobičan udes desio se u Italiji na auto-putu A4, između naplatnih rampi Stino di Livenza i Cessalto.

Naime, kombi sa životinjama iz Bosne i Hecegovine, koje su trebale biti udomljene u Milanu, imao je udes usljed kojeg je uništen čitav prednji dio vozila, a vozač i suvozač iz BiH su povrijeđeni.

Zbog jakog udara tokom udesa, otvorila su zadnja vrata kroz koja su pobjegli dvije mačke i dva psa. Pretpostavlja se da se nalaze negdje u blizini auto-puta.

Iz policije su saopštili da su psi čipovani i da imaju bh.mikročip.

Ujedno, policija je apelovala na sve vozače da obrate pažnju i prijave ako vide pse u okolini auto-puta.

Nastavi čitati

Društvo

STAMBENI ŠOK U SRPSKOJ! Trnovo skuplje od Trebinja i Banjaluke – evo koliko sad košta kvadrat!

Prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku, opština Trnovo izbila je na prvo mjesto po prosječnoj cijeni kvadrata novih stanova u Republici Srpskoj, pa tako cijena kvadrata u ovoj opštini iznosi čak 4.259 KM.

Na drugom mjestu nalazi se Banjaluka sa cijenom od 3.720 KM po kvadratu, dok je Trebinje zauzelo treće mjesto sa 3.646 KM po kvadratu.

Ovi podaci ukazuju na konstantni rast cijena nekretnina u atraktivnim i razvijenim krajevima Republike Srpske.

Prosječna cijena kvadrata prodatih novih stanova u Republici Srpskoj u prvom kvartalu ove godine iznosila je 3.078 KM.

Nastavi čitati

Aktuelno