Connect with us

Politika

EVO ZBOG ČEGA JE ĐOKIĆ ZAVRŠIO NA CRNOJ LISTI! Koban sporazum koji je potpisan sa Vladom Hrvatske

Ministarstvo finansija SAD uvelo je sankcije ministru energetike i rudarstva RS Petru Đokiću, a kao glavni razlog naveli su sporazum o izgradnji gasovoda do Rafinerije u Brodu u Republici Srpskoj koji je potpisan sa Vladom Republike Hrvatske.
U obrazloženju piše da je Đokić 2017. godine sa hrvatskim ministrom zaštite životne sredine i energetike potpisao ugovor o izgradnji gasovoda koji vodi do rafinerije u Brodu, koja je u vlasništvu ruske kompanije u RS.

“Sklapanje takvog sporazuma predstavlja prijetnju implementaciji Dejtonskog mirovnog sporazuma. Sankcionisanjem Đokića šalje se jasan signal da SAD neće tolerisati antidejtonsko ponašanje”, smatraju u Vašingtonu.

Protokol o saradnji na realizaciji projekta “Snabdijevanje prirodnim gasom krajnjeg kupca – Rafinerija nafte Brod” krajem oktobra 2017. godine potpisali ministar industrije, energetike i rudarstva RS Petar Đokić i ministar zaštite okoliša i energetike Republike Hrvatske Tomislav Ćorić.

Vlada Hrvatske je na sjednici u februaru 2018. godine prihvatila protokol kojim se reguliše direktno priključenje Rafinerije nafte Brod na gasni sistem Hrvatske.

Sporazum je u Sarajevu izazvao žestoke reakcije jer su politički lideri bošnjačkih stranaka smatrali da su u sklapanju ovog posla zaobiđene institucije BiH. Tadašnji predsjedavjući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić u saopštenju izdatom nakon potpisivanja sporazuma naveo je “kako ga posebno začuđuje činjenica što je takav ignorantski odnos prema nadležnim državnim institucijama zauzela jedna od članica Evropske unije koja bi morala poštivati međunarodno-pravni subjektivitet, suverenitet i teritorijalni integritet svih država, pa tako i Bosne i Hercegovine”.
U Hrvatskoj ugovor se nalazi u Zbirci međunarodnih ugovora, bliže, popisu međunarodnih ugovora i međunarodnih akata sklopljenih između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine, pod nazivom: “Protokol o suradnji na realizaciji projekta „Opskrba prirodnim plinom krajnjeg kupca – Rafinerija nafte Brod (RNB) od strane opskrbljivača – CRODUX PLIN d.o.o. izravnim priključenjem RNB na plinski transportni sustav Republike Hrvatske na mjestu MRS Slobodnica, prenamjenom postojećeg produktovoda Slobodnica – Brod u izravni plinovod, koji će biti korišten isključivo za opskrbu prirodnim plinom RNB-a”.
Vlasnik “CRODUX-a” je Ivan Čermak, bivši general Hrvatske vojske, koji je bio optužen pred Haškim tribunalom za ratne zločine nad Srbima počinjene u toku operacije “Oluja”, a pravosnažnom presudom je oslobođen. Rafinerija nafte Brod je u većinskom vlasništvu je ruske kompanije “Njeftgazinkor”.

U Hrvatskoj su ovaj projekat požurivali kako bi smanjili zagađenje u Slavonskom Brodu a za koje je odgovorna bila Rafinerija u susjednom Brodu u RS.

Predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković rekao da će rješenje koje je prihvatila Vlada omogućiti unapređenje zaštite zraka i okoline te dugoročno osigurati zdravlje stanovnika tog područja.

(MONDO)

Politika

DODIK SLAVI ĐURĐEVDAN! Na slavi i PATRIJARH Porfirije

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik istakao je da mu je velika čast što je danas mogao da ugosti Njegovu svetost patrijarha srpskog Porfirija, koji je očitao molitvu i blagoslovio trpezu na njegovoj krsnoj slavi.

“Đurđevdan je veliki dan za moju porodicu i mene jer se okupljamo oko krsnog imena, naše vjere i tradicije. Svim domaćinima koji slave i njihovim gostima želim da proslave u dobrom raspoloženju”, napisao je Dodik na “Instagramu”.

Osim članova Dodikove porodice, na slavi u Aleksandrovcu, su i brojni gosti, uključujući i visoke zvaničnike iz političkog života, među kojima je i srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

Srpska pravoslavna crkva proslavlja danas Svetog Velikomučenika Georgija – Đurđevdan, u spomen na dan kada je ovaj svetitelj postradao 290. godine nove ere.

Nastavi čitati

Politika

ĐAJIĆ PROGLASIO ČETVRTI DAN VASKRSA! Dijeli pare za NAJJAČA JAJA čak i za Dan pobjede na FAŠIZMOM! (FOTO, VIDEO)

Gradski odbor SNSD Banjaluka na čelu sa doktorom Vladom Đajićem koji ruku na srce i ne razlikuje baš Vaskrs i Božić ovog puta otišao je korak dalje te odlučio da Vaskrs ima četiri dana, a 9. maja organizuju i Tucijadu gdje učesnicima obećavaju bogate novčane nagrade.
Naravno cijela ova lakrdija biće organizovana u multimedijalnoj sali GrO SNSD koja služi za sve, od pregleda do koncerata, uz nezaobilazne estradne zvijezde za zborove i šatore.

Iako je 9. maj neradni dan u Republici Srpskoj, te se tada obilježava Dan pobjede nad fašizmom Đajiću je u glavi još uvijek Vaskrs, a o tome čiji novac dijeli i zna li uopšte šta znači riječ tradicija, suvišno je polemisati. Svaki put kada pomislimo da ne postoji više ništa što od  njega može da nas iznanadi, on ponovo uspije da šokira.

Pored svega navedenog svakako je javnosti zaboravio reći da je juče na UKC-u i novinare častio nagradom od 500 KM za pobjednika u valjda tradicionalnoj UKC Tucijadi. Šta reći nego sramota!

Nastavi čitati

Politika

ZABRINUTI S RAZLOGOM! Evropski tužioci pratiće trošenje evropskog novca u BiH

Evropski tužioci će biti uključeni u kontrolu praćenja trošenja novca koji će BiH dobiti, ako Evropska komisija prihvati listu reformi u okviru novog Plana za rast za zapadni Balkan, koju je podnio tim iz BiH koji čine svi predstavnici vlasti.
To znači da će, ako zvaničnici BiH na bilo kojem nivou budu zloupotrebljavali sredstva koja će zemlja dobiti iz tog evropskog programa, biti predmet procesuiranja, pišu Nezavisne.

Podsjećamo, BiH je prvo zakasnila sa podnošenjem liste reformi za Plan rasta za zapadni Balkan, novi ambiciozni program EU pomoći zemljama regiona, a onda je, nakon što je Brisel produžio rok, uspjela da naknadno podnese listu. To ne znači da će sve projekte koje je BiH predložila Evropska komisija i prihvatiti, a još nije sigurno da li će BiH uspjeti da uđe u program za prvu tranšu sredstava, s obzirom na to da je jedina zemlja u regionu koja svoj posao nije obavila na vrijeme.

Međutim, rečeno je da će EU posebno pažljivo pratiti kako se reforme sprovode i kako se njihov novac troši. Radi stavljanja stvari u kontekst, važno je napomenuti da je rat u Ukrajini preusmjerio ogromna sredstva EU namijenjena za druge programe unutar EU i u sklopu proširenja, a proces pristupanja Ukrajine EU dodatno je uzburkao duhove poljoprivrednika u EU, koji se plaše da bi mogli ostati bez subvencija, a istovremeno biti preplavljeni jeftinim proizvodima iz ove velike poljoprivredne zemlje. Osim toga, siromašnije zemlje EU, koje su do sada uglavnom primale sredstva iz evropskih kohezionih fondova, mogle bi ostati bez dijela tih sredstava, koja bi bila preusmjerena na Ukrajinu, Moldaviju i zemlje zapadnog Balkana. Istovremeno, bogate zemlje EU davaoci sredstava ljute su na neke zemlje, poput Mađarske, za koje tvrde da urušavaju vladavinu prava, a istovremeno primaju velika evropska sredstva.
Ovo su neke od dilema koje će sasvim sigurno uticati na sve buduće programe EU za zapadni Balkan. Ova tema je bila jedna od glavnih tačaka spoticanja prilikom debata unutar EU o usvajanju novog evropskog programa za naš region. Prilikom nedavnog razgovora s briselskim zvaničnicima, rečeno je da nijedna zemlja regiona neće biti zakinuta, ali da će kontrola biti mnogo rigoroznija i striktnija nego što je to bilo ikada ranije jer je potreba za novcem mnogo, pa neće biti uobičajenog tolerisanja koje je bilo karakteristika ranijih programa.
Iz Kancelarije javnog evropskog tužioca (EPPO) i iz Kancelarije za suzbijanje korupcije (OLAF) potvrđeno je da će oni biti uključeni u kontrolu trošenja sredstava iz Plana za zapadni Balkan. Napomene radi, Kancelarija evropskog javnog tužioca je pokrenula procesuiranja više ministara u Vladi susjedne Hrvatske zbog sumnji na zloupotrebu evropskog novca. Ukoliko bi zvaničnici BiH činili slične nezakonitosti, i sami bi se našli na udaru evropskih tužilaca.

Iako ovi evropski tužioci i istražitelji neće imati ista ovlaštenja kao u svojoj članici Hrvatskoj, biće uključeni u kontrolu praćenja trošenja i spremni da djeluju u slučaju zloupotreba, s obzirom na to da će to biti postavljeno kao uslov prije povlačenja novca.

U toj kancelariji su za Nezavisne rekli da je njihov osnovni posao da zaštite evropski novac i da je kontrola utroška sredstava iz Plana za zapadni Balkan jedan od primjera kako to rade u praksi.
– Mi smo nezavisno tijelo koje funkcioniše od 1. juna 2021. godine i odgovorni smo za istrage, progon i procesuiranje svih krivičnih djela koja ugrožavaju finansijske interese EU. U to uključujemo nekoliko vrsta prevara, prevara s porezom na dodatu vrijednost u kojima je šteta veća od deset miliona evra, pranje novca, korupciju i slična djela. U principu, radi se o korporativno-institucionalnim djelima – rekli su oni.

Dodali su da je njihova nadležnost u sumnjama na krivična djela koja se odnose na finansijska sredstva EU pitanje službene dužnosti, što znači da su zakonski obavezni da ove slučajeve procesuiraju.

– Možemo vas uvjeriti da ćemo ovaj posao uraditi temeljno – naglasili su.

U OLAF su takođe sličnim tonom istakli da se bave kriminalom koji dovodi do štete za budžet EU, bez obzira na to da li se djelo desilo u EU ili izvan nje.

– To uključuje strukturalne fondove EU, poljoprivredne fondove i fondove za ruralni razvoj, sve direktne troškove i spoljnu pomoć, kao i oblasti poreza i carina. Drugim riječima, gdje god je evropski novac, mi smo tu i nastavićemo da sprovodimo naš mandat koji proističe iz Direktive 883/2013 – rekli su.

Dodali su da je ključ njihovog uspjeha saradnja s domaćim, evropskim i međunarodnim vlastima.

Nastavi čitati

Aktuelno