Connect with us

Banjaluka

FESTIVAL KOJI UKLANJA SVE BARIJERE: Počeo Međunarodni filmski festival „Uhvati film Banja Luka”

Projekcijom dokumentarnog filma „Treća sreća” u režiji Davida Todorovića iz Crne Gore, sinoć je u Banjoj Luci otvoreno 12. izdanje Međunarodnog filmskog festivala „Uhvati film Banja Luka”.

Filmski festival „Uhvati film” obuhvata projekcije filmova o temi invaliditeta i o životima osoba s invaliditetom, s ciljem da se razbiju predrasude i mijenjaju perspektive, a samim tim i da se da podrška filmskim stvaraocima koji stvaraju filmove o temi života osoba s invaliditetom.

Festival je sufinansiran sredstvima Audio-vizuelnog centra Republike Srpske i Grada Banja Luka, a prijatelji festivala su: CSK print štamparija, restoran „Monogram” i hotel „Marriott”.

Ove godine „Uhvati film Banja Luka“ festival u našem gradu se održava po 12. put što je ujedno i dokaz toga da dobre i vrijedne kulturne događaje treba njegovati i podržavati, ističu organizatori.

Tim povodom direktorica Festivala „Uhvati film Banja Luka“ Dušica Lipovac istakla je da je publika upravo ta koja je dala i koja daje najveću snagu „Uhvati film” festivalu da on iz godine u godinu bude što kvalitetniji i da se nikada ne odustaje od njegove zamisli.

-S obzirom na to da trajemo već 12 godina, što je za veliku pohvalu i ponos, to mnogo govori o našem entizijazmu i snazi da nastavimo, pa čak i kada je teško – kazala je Lipovac.

Lipovac je takođe navela da je u realizaciji samog festivala učestvovao veliki broj predanih ljudi koji su vrijedno radili proteklih devet mjeseci kako bi ovogodišnje izdanje festivala ugledalo svjetlost dana.

Sedmu godinu zaredom Grad Banja Luka stoji iza „Uhvati film Banja Luka” festivala, a tim povodom publici se obratila Nevena Blagojević-Podrić, šef Odsjeka za kulturu, socijalnu zaštitu, udruženja građana i vjerske zajednice Gradske uprave Banja Luka.

-Postojanje više od decenije govori o značaju Međunarodnog festivala „Uhvati film” koji svakako pomjera granice. Često u javnosti čujemo da je vrlo važno da institucije budu dostupne na način da se uklanjaju arhitektonske barijere. Smatram da treba ići i korak dalje, odnosno da uklanjamo i one druge barijere, da čovjek prije svega živi svoju spoznaju, da se razvija na način da putem kulture, putem umjetnosti spoznaje sebe i druge – istakla je Blagojević Podrić.

Ovom prilikom dodala je da „Uhvati film Banja Luka“ festivala već uklanja mnoge barijere, te da vjeruje da će nastavak saradnje Grada i „Uhvati film” festivala biti za uspjeh svih i na sveopšti razvoj.

Audio-vizuelni centar Republike Srpske ove godine našao se rame uz rame sa Gradom Banja Luka kada je u pitanju podrška realizaciji festivala sufinansiranjem sredstava.

-„Uhvati film’ je jedan poseban festivala, jer kroz svoj umjetniči izraz i narativ ukazuje na to sa čime se susreću osobe sa invaliditetom, šta su njihovi snovi i kako izgledaju njihovi uspjesi. Filmovi koji će biti prikazani na ovom Festivalu inspirišu, edukuju, podstiču na razmišljanje, ali i na promjene – naglasila je direktorica Audio-vizuelnog centra Anja Ilić.

Ilićeva vjeruje da „Uhvati film” festival i te kako ima potencijala da se i dalje razvija i raste uz podršku Audio-vizuelnog centra Republike Srpske.

„Uhvati film Banja Luka” festival će i kroz naredne dvije večeri, 13. i 14. oktobra sa početkom od 18.00 časova, nastaviti sa filmskim programom.

Banjalučka publika moći će da uživa i u pratećim aktivnosti i to 13. oktobra u terminu od 19.00 časova kada je na programu panel diskusija pod nazivom „Kultura dostupna svima”. Moderatorka panel diskusije je Jelena Joksimović, ranije urednica i novinarka, a danas radi u Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske. Učesnice panel diskusije su: Dijana Grbić, direktorka Narodnog pozorišta Republike Srpske, Mirela Šarić, direktorka Biblioteke za slijepa i slabovida lica Republike Srpske, Nevena Blagojević Podrić, šef Odsjeka za kulturu i socijalnu politiku Gradske uprave Banjaluka, i Tanja Stupar Trifunović, književnica.

U petak, 14. oktobra, filmski program se nastavlja od 18 časova, a od 19 časova na programu je projekcija filma „Neki novi Brodvej” u režiji Denisa Bojića, nakon čega će da uslijedi razgovor sa autorom Denisom Bojićem i Zoranom Jelićem, a moderatorka je Vanja Čolić. Ulaz za sve posjetioce je besplatan.

Projekat je dio regionalne mreže Filmski festival „Uhvati film” koji realizuju partnerske organizacije iz regiona: KAO „Parnas” (Novi Sad), Udruga „Spirit” (Rijeka), HO „Partner” (Banja Luka) i NVU „Art 365” (Podgorica).

Banjaluka

“SNSD ŽELI DA BANJALUKA BUDE ZALEĐENA” Stanivuković: Da je privremeno finansiranje normalna stvar, onda ne bi niko imao budžet!

Dugo smo čekali ovu redovnu sjednicu Skupštine grada Banje Luke i najvažnije je da ćemo da razgovaramo o Nacrtu budžeta Grada za ovu godinu, koji iznosi 252 miliona KM i koji je najveći do sada.

Kazao je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković u pauzi današnjeg skupštisnkog zasjedanja.

Pozvao je sve odbornike da izlože svoje mišljenje i sugestije, a potom i građane da to urade tokom javnih rasprava koje će biti oragnizovane.

-Skupštinska većina želi 14 dana da traje javna rasprava, ali mislimo da je dovoljno sedam dana jer bismo paraleleno imali rasprave u više naselja, a sve u cilju da dobijemo budžet u prvom kvartalu. Po svemu sudeći, to neće biti moguće – naveo je gradonačelnik.

Kazao je da je skupštinska većina iznijela mišljenje resornog ministarstva za koje se ne slaže nijedan pravnik u Gradskoj upravi, a to je da se može produžiti privremeno finansiranje Banje Luke u mjesecu martu.

-Ne smatramo da je ispravno ovo mišljenje, ali ako je to mišljenje dovoljno za Skupštinu mi ćemo to predložiti – rekao je gradonačelnik.

Iz svega ovoga, kako je ocijenio – vidljivo je da želja skupštinske većine nije da se čuje glas javnosti, nego da dobiju dodatno vrijeme.

-Ovim će mišljenjem ministarstva dobiti dodatna tri mjeseca privremenog finansiranja i u tom periodu ne možete ništa graditi, nego samo da doslovno živite ne aparatima. To je disanje na škrge za Banju Luku.  Znači samo isplatala plata i sitno održavanje, što nije prihvatljivo za nas. SNSD želi da Banja Luka bude zaleđena, da se ništa ne dešava. Da je privremeno finansiranje normalna stvar, onda lokalne zajednice ne bi imale budžete, nego privremena finansiranja – poručio je gradonačelnik.

Nastavi čitati

Banjaluka

POČELA SJEDNICA SKUPŠTINE GRADA! Pred odbornicima 45 tačaka dnevnog reda!

U Banjaluci je počela treća sjednica Skupštine grada, na kojoj će odbornici raspravljati o 45 tačaka dnevnog reda, među kojima se izdvaja Nacrt budžeta grada za 2025. godinu u iznosu od 252 miliona KM.

Osim budžeta, odbornici će razmatrati i Prijedlog odluke o upravljanju javnim parkiralištima i garažama, koji je predložio gradonačelnik Draško Stanivuković. Ukoliko bude usvojena, ova odluka će definisati sistem naplate parkinga u Banjaluci, koji je obustavljen nakon odluke Ustavnog suda Republike Srpske u septembru prošle godine.

Jedna od tačaka je i prijedlog za smjenu direktorice Turističke organizacije Banjaluke (TOBL) Dragane Vukliš prije isteka mandata.

Na sjednici bi trebalo da bude izabran i drugi potpredsjednik Skupštine grada, a kao kandidat je predložen Đuro Čubrilović iz DEMOS-a.

Odbornici će raspravljati i o više izvještaja koji se tiču rada gradske administracije. SNSD je na prethodnoj sjednici zatražio od gradonačelnika Stanivukovića dostavljanje Izvještaja o radu za 2024. godinu, konsolidovanog izvještaja o izvršenju budžeta, kao i prijedloga odluke o izmirenju neizmirenih obaveza. Takođe, biće razmatrani izvještaji o utrošku sredstava Odsjeka civilne zaštite, broju zaposlenih u Gradskoj upravi, te stanju duga grada prema dobavljačima i izvođačima.

Pored toga, odbornici će analizirati poslovanje javnih ustanova koje funkcionišu u okviru grada, kao i njihove godišnje programe rada.

Današnja sjednica počela je minutom ćutnje povodom tragedije u Sjevernoj Makedoniji u kojoj je stradalo 59 osoba.

Nezavisne novine

Nastavi čitati

Banjaluka

Savić-Banjac o štrajku “Dep-ota”: Ovo je problem OSAM LOKALNIH ZAJEDNICA, svi zajedno treba da ga rješavamo!

-Važno je reći da je ovaj problem nastao prije 20 godina, dakle puno prije dolaska ove gradske administracije i gradonačelnika Draška Stanivukovića. Dakle, ovaj problem je nastao u vrijeme kada je Skupština grada Banje Luke izuzela zemljište i dodijelila ga preduzeću „Dep-ot“. Godinama nakon toga se ispostavilo da imovinsko-pravni odnosi nisu bili riješeni i da je „Čistoća“ polagala pravo na to zemljište, što se i sada ispostavilo i u dosadašnjim sudskim presudama.

Kazala je ovo gradski menadžer Mirna Savić-Banjac, koja je još jednom naglasila kako Banja Luka nije jedina lokalna zajednica koja koristi usluge „Dep-ota“.

-U rješavanje ovog problema mi moramo da uključimo i ostalih sedam lokalnih zajednica koje takođe svoj otpad odlažu na regionačnoj deponiji u Ramićima. Dakle, ovo nije lični problem samo Banje Luke.Odgovorili smo „Dep-otu“ i radnicima i tražili smo da nam dostave svu neophodnu pravnu dokumentaciju u vezi sa stupanjem u štrajk, jer je neophodno da se ispoštuju sve zakonske procedure što se tiče rokova i štrajka. Pitali smo ih takođe i da li su obaviještene i sve druge lokalne zajednice, jer smatramo da i one treba da budu informisane i da znaju da ni one neće moći nemsetano da odvoze otpad, nego da će to sada biti u tom izmijenjenom režimu rada – rekla je Savić – Banjac.

Naglasila je i to kako Grad ima i mišljenje nadležnog Ministarstva, koje ističe da je prema Zakonu o komunalnim djelatnostima neophodno da se nesmetano nastavi i odvoz smeća i primanje otpada.

-Stoga, apelujem na oba subjekta da se ovakve stvari ne dešavaju. Nama su radnici svakako bitni i broj jedan, ali moramo imati u vidu da je ovdje riječ i o ugroženom javnom zdravlju,  ne samo Banje Luke nego i velikog dijela Republike Srpske. Podsjećam, osam lokalnih zajednica tu odlaže otpad. Mislimo da je jedino i najbolje rješenje da se svi uključimo i razgovaramo, ali bez radikalnih poteza koji mogu da ugroze zdravlje bilo koga – kazala je ona.

Podsjetila je i na to da predstavnika kapitala „Dep-ota“ bira sama Skupština Grada.

-Stoga, mi smatramo da od predstavnika kapitala treba da dobijemo informaciju o svemu ovome i da se zatraži jedna sjednica Skupštine Grada, na kojoj će biti tačka dnevog reda o samom „Dep-otu“ jer je neophodo da rješenje ne rješava samo Grad, odnosno gradonačelnik, nego je Skupština ta koja je ovlaštena u ovom smislu i oni treba da se uključe u rješavanje ovog problema. Da se na jednom sastanku nešto može riješiti, nešto što traje duže od 20 godina je prosto nemoguće, nažalost, posebno jer imamo niz presuda i napominjem da jedna presuda još nije konačna, odnosno presuda od Vrhovnog suda i da je grad Banja Luka podnio reviziju da se Vrhovni sud izjasni na presudu. Dakle i na to čekamo – istakla je ona.

Istakla je kako je stoga vrlo teško donositi neke korake i odluke s obzirom na to da Vrhovni sud na kraju nije dao svoju glavnu riječ, tj završnu riječ.

-Neozbiljno je da sami donosimo zaključke i odluke, ali svakako treba da razgovaramo da se ne ide u radikalizaciju, jer po zakonu i odgovornosti i jednog i drugog preduzeća smatramo da ne treba ići u štrajk nego da se treba ići u konkretno rješavanje problema – zaključila je Savić – Banjac.

Nastavi čitati

Aktuelno