Connect with us

Hronika

FOČANSKI SUDIJA IDE U ZATVOR, jer je kršio zakon!

Sudija Osnovnog suda u Foči Ermin Korda u banjalučkom Okružnom sudu danas je osuđen na godinu zatvora jer je kršenjem zakona dosudio hotel “Čajniče” Opštini Čajniče te tako oštetio založnog povjerioca Nebojšu Janjića za oko 93.000 KM.

Osuđen je za krivično djelo povredu zakona od strane sudije ili javnog tužioca.

Presudu je izreklo vijeće kojim je predsjedavao sudija Dragan Uletilović koji je objavio presudu.

Prema presudi Korda je postupao u izvršnom postupku od 4. jula 2013. godine do 6. avgusta 2020. godine u prodaji hotela “Čajniče”.

Navodi se da je na prijedlog tražilaca izvršenja Blagoja i Jovane Kovačević protiv izvršenika Božice Tanović, a radi izvršenja nad nepokretnosti hotela “Čajniče” donio Rješenje o dosudi, kojim je kupcu Opštini Čajniče, dosudio hotel “Čajniče” sa pomoćnom zgradom i dvorištem.
Kako je, čitajući presudu, naveo sudija Uletilović, optuženi Korda je to uradio u namjeri da ošteti založnog povjerioca Nebojšu Janjića.

– Optuženi je znao da Opština Čajniče, kao tražilac izvršenja, odnosno kupac nije uplatila cjelokupni iznos kupoprodajne cijene za nekretninu od 293.669 KM a koja je postignuta na ročištu za javno nadmetanje, već je uplatila 278.212. KM, što je manje za 15.456 KM, odnosno cijena je manja za iznos potraživanja koje je kupac imao prema izvršeniku – rekao je čitajući presudu sudija Uletilović.

Dodao je da je optuženi Korda potom naložio Republučkoj upravi za geodetske i imovinsko – pravne poslove da nad pomenutom nekretninom upišu pravo svojine u korist kupca.

Prema presudi, Korda je nakon prodaje hotela donio rješenja o namirenju potražilaca Blagoja i Jovane Kovačević, Rade Simića, Ministarstva finansija Srpske područna jedinica Istočno Sarajevo. Ta rješenja je donio prije nego je namiren založni povjerilac Nebojša Janjić koji je po zakonu trebao da ima prioritet u namirenju.

U presudi se navodi da je rješenje o isplati cjelokupnog potraživanja Janjića od 189.900 KM Korda donio 20. januara 2020. godine iako je znao da on neće biti namiren u cjelosti. Na osnovu tog rješenja Janjiću je isplaćeno 96.899 KM, a ostalo je da mu se namiri 93.087 KM.

Kordi se u presudi stavlja na teret da je u postupku izvršenja na nepokretnostima, svjesno kršio Zakon o izvršnom postupku.

Obrazlažući presudu sudija Uletilović je rekao da sud smatra da postoji dovoljno dokaza da je optuženi počinio krivično djelo za koje se tereti.

– Kršio je odredbe Zakona o izvršnom postupku i svjesno zaobišao oblogatorne propise da se prvo mora namiriti založni povjerilac. Sud je optuženom izrekao kaznu ispod zakonskog minimuma zbog osobito olakšavajući okolnosti kao što su starosna dob, neosuđivanost, porodične prilike – rekao je između ostalog sudija Uletilović.

Presudom je Korda obavezan da plati troškove krivičnog postupka od 3234 KM i sudski paušal od 300 KM.

Janjić, koji izdržava sedmogodišnju kaznu zatvora zbog šverca narkoticima, ranije je na jednom od ranijih ročišta rekao da od Republike Srpske potražuje 93.000 KM jer je prodajom hotela “Čajniče” ostao bez svog novca

On je u svjedočenju pred sudijama pojasnio da je on vlasniku hotela “Čajniče” Božici Tanović posudio 98.000 KM, a novac mu nije vraćen pa je dug upisan na hotel. Kazao je da je za prodaju hotela čuo u zatvoru od jedne osobe iz Čajniča i nije bio upoznat sa tim.

– Radi namirenja duga sam angažovao advokata Zubaka i obavijestio ga da je hotel prodat. Poslije toga mi je dolazio sudija Korda sa sekretaricom u zatvor i pričali smo u vezi izvršnog postupka nad hotelom. Tad mi je rekao da su pare na računu suda i spomenuo mi glavnicu i tražio žiro račun na koji da mi se to isplati – rekao je ranije Janjić.

Pred sudijama je ispričao da je pitao sudiju za kamate, jer je on na osnovu ranijeg postupka dobio rješenje o dosudi na ime duga i kamata na iznos od oko 196.000 KM. Potvrdio da je na ime tog rješenja na račun njegovog advokata leglo oko 98.000 KM, te dodao da potražuje još 93.000 KM.

Hronika

DIJANA KAJMAKOVIĆ OSLOBOĐENA OPTUŽBI! Vraća se na posao

Suspendovana zamjenica glavnog tužioca Tužilaštva Bosne i Hercegovine Diana Kajmaković oslobođena je optužbi koje su joj se stavljale na teret u disciplinskom postupku koji se vodio protiv nje, te se sutra vraća na posao.

Ovu informaciju je potvrdila njena advokatica Senka Nožica koja je kratko rekla da je Kajmaković obavijestila da je oslobođena optužbi te se sutra vraća na posao, prenosi Klix.

Riječ je o disciplinskoj tužbi koja se odnosila na postupanja u istragama Tužilaštva BiH u vezi sa Skaj aplikacijom.
Kajmaković se na teret stavljalo da je od 8. novembra 2021. godine do 24. avgusta 2022. godine u sefu svoje kancelarije držala 21 povjerljivu informaciju zaprimljenu u vezi sa Skaj aplikacijom, da ih nije zavela u skladu sa Pravilnikom o kancelarijskom poslovanju i da je postupala suprotno dužnosti glavnog tužioca.

Ona se takođe teretila da je 23. maja 2022. godine u svojoj kancelariji povišenim tonom rekla policijskom službeniku Kantona Sarajevo da njoj lično mora dostavljati akte u vezi sa Skaj aplikacijom, a ne postupajućim tužiocima.

Trećom tačkom se Kajmaković na teret stavljalo da je pozvala saradnika tužioca Mirze Hukeljića da joj donese jednu odluku iz njegovog spisa, što tužilac nije dozvolio.
Ranije je Nožica kazala da je Kajmaković ostavila strogo povjerljive informacije na najsigurnije mjesto te da je Kajmaković bila na bolovanju i da informacije nije zadržavala bez rada i neopravdano.

Nastavi čitati

Hronika

OPTUŽEN POZNATI BANJALUČKI HAKER: “Sabrana djela” Aljoše Borkovića – TR “Bratunac”, bolnica, advokati…

Osnovni sud Banjaluka potvrdio je optužnicu protiv poznatog banjalučkog hakera Aljoše Borkovića (39).

Borković se tereti za krivična djela neovlašten pristup kompjuteru, kompjuterskoj mreži, telekomunikacionoj mreži i elektronskoj obradi podataka, zatim neovlašteno korištenje ličnih podataka, te kompjuterska prevara i ucjena.

Borković je u aprilu prošle godine uhapšen u Hrvatskoj, na osnovu potrage MUP-a Republike Srpske, a tereti se za brojna krivična djela kompjuterskog kriminaliteta.

MUP RS je protiv njega vodio više istraga zbog krivičnih djela počinjenih na štetu više pravnih i fizičkih lica iz BiH, ali i Hrvatske, a među kojima su privatne firme, klinike, advokatske kancelarije, ali i Tehnički remont Bratunac, kao i nekoliko osoba među kojima je Ivan Begić, nekadašnji PDP-ov odbornik u Banjaluci.

U optužnici koju je protiv Borkovića podiglo Okružno javno tužilaštvo Banjaluka, otkriveno je na koji način je djelovao ovaj najpoznatiji haker iz ovog grada.

U prvoj tački optužnice, tereti se da je 28. decembra 2020. godine u Banjaluci neovlašteno uključio u kompjuter Tehničkog remonta „Bratunac“.

“Sa svog laptopa je uputio dokument naziva „TRB.docx“, odnosno tekstualnu email poruku potpisanu imenom „Milutin Karić“ sledećeg sadržaja: Poštovanje, u prilogu emaila šaljem zahtjev za narudžbu od klijenta kojeg ja zastupam. U navedenom prilogu nalazi se spisak sa svim artiklima kao i količinama istih koje su nam potrebne. Nadamo se da ćete nam ubrzo odgovoriti, te poslati predračun. S obzirom da se radi o narudžbi prema našoj procjeni o minimalno 1.300.000 evra nadamo se ekspresnom odgovoru, te svakako i sastanku ukoliko ste u mogućnosti ispoštovati naše zahtjeve “, navodi se u optužnici i dodaje da je poruka sadržavala i poveznicu na link.

U drugoj tački optužnice je precizirano kako je od aprila do 29. avgusta 2021. godine neovlašteno pristupio kompjuterskim sistemima i elektronskim bazama podataka 25.000 pacijenata jedne specijalne hirurške bolnice! Dodaje se da je instalirao maliciozni softver upućujući tekst poruke: „U prilogu šaljem svoju kompletnu medicinsku dokumentaciju. Kao što možete vidjeti, bolujem od izuzetno rijetke bolesti. Interesuje me posjeduje li vaša klinika stručnjake za navedenu oblast i bolest, te koliko bi me koštalo liječenje. Živim u inostranstvu…”, navodi se, između ostalog, u optužnici.

Pri tome je bez saglasnosti, preuzeo podatke o pacijentima ove zdravstvene ustanove, sa imenom i prezimenom pacijenta, jedinstvenim matičnim brojem, adresom, dijagnozama, vrstama zahvata, nalaze i mišljenja, fotografije i video zapise, sve suprotno Zakonu o zaštiti ličnih podataka BiH.

Zatim je sve podatke pohranio u folderima, a potom u namjeri pribavljanja protivpravne imovinske koristi zaključao dokumente dodajući ekstenziju DEMONFILE i time uticao na rezultat elektronske obrade i prenosa podataka upućujući poruku na email adresu oštećenog kojom ih obavještava da su svi računari zaključani, da su praćeni oko godinu dana i da je pokupio podatke za 25.000 pacijenata, zahtijevajući uplatu 150.000 evra, uz prijetnju da ukoliko oštećeni podigne sistem, da će ga ponovo srušiti i da će tada otkupnina biti 500.000 evra ostavljajući 24 sata da se uplati prvi dio novca.

U trećoj tački optužnice, opisan je način na koji je neovlašteno pristupio kompjuteru jedne advokatske kancelarije iz Sarajeva i preuzeo podatke koji su se nalazili na backup-u.

U svoje foldere je snimio sve podatke o predmetima i klijentima koje je zastupala ili trenutno zastupa ta advokatska kancelarija.

“Nakon toga je tražio uplatu od 10 bitkoina odnosno oko 530.000 evra, uz prijetnju oštećenoj da će objaviti podatke iz njenog privatnog života i da će o podacima obavijestiti medijske kuće, šaljući fotografije preuzetih podataka kao dokaz da ih zaista ima, da bi nakon što je isteklo 24 sata, slao klijentima oštećene poruke ‘Procurile su informacije o tebi, nazovi me što prije’, lažno se predstavljajući”, piše u optužnici.

U narednih deset dana više stotina klijenata je kontaktiralo oštećenu, što je onemogućavalo normalan rad kancelarije načinivši štetu advokatu u vidu uništene desetogodišnje arhive, i narušavanje ugleda kod klijenata koji su iskazali nesigurnost u saradnju sa advokatom zbog curenja informacija.

Četvrta tačka optužnice se odnosi na period tokom 2021. godine, kada je neovlašteno pristupio kompjuteru oštećenog I. B. iz Banjaluke.

Poslao mu je poruku sa navodima da mu želi dati određene “kompromitujuće podatake o korupciji Okružnog javnog tužilaštva u Trebinju, sa posebnim osvrtom na ekonomski kriminal u saradnji sa Centrom javne bezbjednosti Trebinje”.

Poruka je sadržavala prilog čijim aktiviranjem mu je bilo omogućeno da neovlašteno pristupi uređajima oštećenog I. B.

U posljednjoj, petoj tački optužnice, opisan je način na koji je u Banjaluci neovlašteno pokušao ući u bazu podataka oštećenog D.K., prethodno prikupivši njegove fotografije, te podatke o njegovim prijateljskim i kumovskim odnosima, sklonostima i navikama, a potom tražio od njega da ga zastupa kako bi “vratio otetu imovinu vrijednu dva miliona KM”.

Nastavi čitati

Hronika

PRIJETIO MASAKROM NA BAJRAM! Sud BiH odredio pritvor Armelu Zalihiću

Sud Bosne i Hercegovine odredio je jednomjesečni pritvor Armelu Zalihiću osumnjičenom za terorizam.

Pritvor je Zalihiću određen na prijedlog Tužilaštva BiH zbog opasnosti od bjekstva, bojazni da će uništiti, sakriti, izmijeniti ili krivotvoriti dokaze i tragove važne za krivični postupak, utjecati na svjedoke, saučesnike ili prikrivače i zbog bojazni da će ponoviti krivično djelo.

Prema rješenju Suda BiH, Zalihiću pritvor može trajati do 28. Aprila 2025. godine, ili do nove odluke Suda.
“Osumnjičeni se tereti da je počinio krivično djelo terorizam”, ističu iz Suda BiH.

Iz Federalne uprave policije je saopćeno da je A. Z. iz Konjica uhapšen zbog prijetnji da će za Bajram u džamiji u Konjicu napraviti masakr.

Njega su identifikovali i uhapsili pripadnici Odjeljenja za borbu protiv terorizma Federalne uprave policije, pod nadzorom Tužilaštva BiH, uz asistenciju Ministarstva unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog kantona i Obavještajno-sigurnosne agencije BiH 28. marta.

Nastavi čitati

Aktuelno