Connect with us

Svijet

Godinu dana od početka rata u Ukrajini, mir ni na vidiku

Prije tačno godinu dana počeo je rat u Ukrajini, a konačan broj mrtvih i ranjenih nemoguće je procijeniti, kao ni vojne gubitke, ali nijedna strana ne želi da objavi zvanične podatke.

Prema svemu sudeći, okončanje ratnih dejstava nije ni na vidiku, jer nema čak nikakvih nagovještaja ni o početku pregovora između Rusije i Ukrajine niti ikakve šanse da lideri ove dvije zemlje sjednu za pregovarački sto.

U prethodna dva dana svijet je pratio i govore Vladimira Putina, ruskog predsjednika, kao i Džozefa Bajdena, predsjednika SAD, koji je iznenada otišao u Kijev, a dan kasnije i u Varšavu.

Iz Putinovog govora bilo je jasno da Rusija nema namjeru da zaustavi rat, koji zovu “specijalna vojna operacija” u Ukrajini, a za koji kažu da ga nije ni započela, nego je koristila oružanu silu da ga zaustavi.

S druge strane, iz Bajdenovog govora zaključuje se da Zapad nema namjeru da dozvoli Rusiji da pobijedi u ovom ratu.

Putin je donio odluku da obustavlja učešće u ruskoameričkom Sporazumu o smanjenju nuklearnog naoružanja START.

Amerika je poručila da će pažljivo pratiti šta Rusija radi, a NATO je izrazio žaljenje zbog tog poteza Moskve.

Putin je nakon toga najavio da će Rusija posvetiti dodatnu pažnju jačanju svojih nuklearnih snaga, odnosno da će rasporediti nove interkontinentalne balističke rakete, hipersonične projektile i nove podmornice, a prenijeli su i da su mogući i žešći napadi u Ukrajini.

Rekao je da će interkontinentalne balističke rakete Sarmat biti raspoređene ove godine.

Ovaj rat je iscrpio i one koji pomažu Ukrajini pa se sve jasnije čuje da više ne može ni da se postigne da se proizvede toliko municije koliko je Ukajini potrebno.

Rat u Ukrajini je ostavio i ostavlja velike ekonomske posljedice, najviše po Evropu, koja je zavisila od ruskog gasa, a koga sada nema zbog sankcija koje su Rusiji uvedene.

Početak “vojne operacije”, kako ju Rusija zove, objavio je Putin 24. februara 2022. godine. Mnogi nikada neće zaboraviti taj datum. Putin je tada u vanrednom obraćanju istakao da će Moskva težiti “demilitarizaciji i denacifikaciji” Ukrajine, te pozvao ukrajinske vojnike da odlože oružje.

Rusija je počela “vojnu operaciju” nakon obraćanja vlasti Donjecke i Luganske Narodne Republike sa molbom za pomoć da odbiju pripremljeni napad snaga lojalnih Kijevu.

Sirene za vazdušnu opasnost oglasile su se širom ukrajinskog glavnog grada Kijeva, a Volodimir Zelenski, predsjednik Ukrajine, upozorio je: “Ako neko pokuša da oduzme našu teritoriju, našu slobodu, naže živote… mi ćemo se braniti.”

Tokom ovog rata koji traje godinu dana ruske snage su zauzele najveći dio Donjecke i Luganske Republike, kao i dijelove hersonske i zaporoške oblasti.

Sve ove teritorije prethodno su održale referendume i primljene su u ustavnopravni poredak Rusije, odnosno postale su ruske teritorije. NATO, SAD i Evropa su se izjasnili da ne priznaju ove referendume.

Jedna od najvećih promjena od početka rata bilo je oružje koje se koristi i ko ga šalje.

Rusija je drugi najveći izvoznik oružja na svijetu i na početku rata ruska vojska izgledala je mnogo moćnija od ukrajinske.

Ali, godinu dana kasnije, vojnu opremu Kijevu šalje više od 30 zemalja.

Njemačka, Poljska i još neke zemlje najavile su brzo slanje tenkova leopard, a Amerika abrams. Između ostalih, SAD, Velika Britanija, Kanada i Australija šalju haubice M777 i moćne raketne sisteme kao što su HIMARS M142. Zelenski apeluje da im to nije dovoljno i zatražio je i borbene avione, a izrazio je i nezadovoljstvo zbog brzine kojom se Ukrajini šalje oružje, prenose mediji.

Denis Šmihal, premijer Ukrajine, kazao je da će vlasti početi da sprovode prve projekte obnove u proljeće.

On je prošle godine rekao da Kijev procjenjuje da će obnova nakon sukoba u Ukrajini koštati oko 750 milijardi dolara. U međuvremenu, Evropska komisija procijenila je da je tokom ruske specijalne vojne operacije u Ukrajini nanesena šteta u vrijednosti od 600 milijardi evra.

Evropska unija usvaja 10. paket sankcija Evropske unije Rusiji, za koji Ursula fon der Lajen, predsjednica Evropske komisije, kaže da je najjači do sada.

Loading...

Svijet

EVROPSKA UNIJA ĆE GRADITI nekoliko MEGAFABRIKA vejštačke inteligencije

Evropska unija je najavila da će u okviru plana vrijednog 20 milijardi evra biti otvoreno od tri do pet novih megafabrika opremljenih ogromnim superkompjuterima u Evropi, za razvoj nove generacije modela vještačke inteligencije (AI), istovremeno otvarajući vrata za izmjene svog zakona koji reguliše tehnologiju, objavio je danas “Gardijan”.

Objavljujući strategiju za pretvaranje Evrope u “kontinent vještačke inteligencije”, potpredsjednica Evropske komisije Hena Virkunen je rekla da je cilj tog plana da Evropa postane konkurentnija, bezbjednija i tehnološki suverena.

EU je već počela sa realizacijom plana za izgradnju 13 fabrika vještačke inteligencije – lokacija sa superkompjuterima i centrima podataka, gdje istraživači razvijaju i testiraju modele vještačke inteligencije.
Nove megafabrike vještačke inteligencije, čija se izgradnja planira u okviru plana od 20 milijardi evra, bile bi mnogo veće, ciljajući na ono što je Evropska komisija označila kao značajne inovacije u zdravstvu, biotehnologiji, industriji, robotici i naučnim otkrićima.

Dok fabrike vještačke inteligencije sa najboljim učinkom imaju superkompjutere opremljene sa do 25.000 naprednih AI procesora, megafabrika bi premašila 100.000 procesora AI, navodi se u dokumentu strategije.

Zvaničnici EU predviđaju da će biti izgrađeno tri do pet megafabrika vještačke inteligencije u EU, od kojih bi svaka koštala od tri do pet milijardi evra.

Nastavi čitati

Svijet

NOVI ZAOKRET! Tramp pauzira carine svima osim Kini, NJIMA POVEĆAVA NA ČAK 125 POSTO

Američki predsjednik Donald Tramp upravo je objavio da svima pauzira carine na 90 dana, osim Kini.

Kini je povećao carine sa 104 posto na 125 posto, nakon što je Kina, kao odgovor na Trampovu carinu, uvela novu carinu od 84 posto za američke proizvode.

“Na temelju nedostatka poštovanja koje je Kina pokazala prema svjetskim tržištima, ovim putem povećavam carinu koju Sjedinjene Američke Države naplaćuju Kini na 125%, s trenutnim učinkom. Nadam se da će Kina, u nekom trenutku, shvatiti da su dani iskorištavanja SAD-a i drugih zemalja prošli i da to više nije održivo niti prihvatljivo.
S druge strane, i na temelju činjenice da je više od 75 zemalja pozvalo predstavnike Sjedinjenih Država, uključujući Ministarstvo trgovine, Ministarstvo financija i Ured trgovinskog predstavnika SAD-a, da pregovaraju o rješenju za teme koje se razmatraju u vezi s trgovinom, trgovinskim barijerama, carinama, manipulacijom valutama i ne-monetarnim carinama, a te zemlje nisu, po mom snažnom prijedlogu, poduzele nikakve mjere odmazde protiv Sjedinjenih Država, autorizirao sam 90-dnevnu pauzu i znatno nižu recipročnu carinu od 10% tijekom ovog razdoblja, koja također stupa na snagu odmah. Hvala na vašoj pažnji glede ovog pitanja!”, objavio je Tramp.

Nastavi čitati

Svijet

PUKLA LJUBAV! Razilaze se TRAMP I MASK? Na pomolu sukob koji bi mogao da uzdrma Ameriku

Odnosi između multimilijardera Ilona Maska i američkog predsjednika Donalda Trampa, donedavno karakterisani zajedničkim ciljevima i tijesnom saradnjom, doživjeli su možda najteži trenutak do sada.

U centru sukoba nalaze se nove Trampove uvozne carine koje su uzdrmale globalna tržišta, izazvale pad vrijednosti akcija Tesle i dovele do ozbiljnog neslaganja između dvojice moćnika.

Prema izvještaju “Washington Posta”, izvršni direktor kompanija Tesla i SpaceX Ilon Mask tokom vikenda je lično apelovao na Trampa da povuče nedavno uvedene tarife.
Međutim, njegovi pokušaji nisu urodili plodom. Radi se o najvećem javnom neslaganju između Maska i Trampa do sada, a sve dolazi nakon što je Tramp najavio osnovnu carinsku stopu od 10% na sav uvoz u SAD, uz dodatna povećanja za određene zemlje.

Mask, koji vodi i DOGE – Odsjek za efikasnost vlade, već je ranije otvoreno govorio protiv trgovinskih barijera.

Na virtuelnom kongresu italijanske desničarske partije Liga, pozvao je na “nultu carinsku politiku” i stvaranje slobodne trgovinske zone između SAD-a i Evrope, naglašavajući da bi slobodna trgovina donijela koristi i jednoj i drugoj strani.
Tesla pogođena direktno

Uvođenje tarifa ima direktne posljedice po Teslu, koja se u velikoj mjeri oslanja na uvozne dijelove, naročito iz Kine. Mask je upozorio da će carine od 25% imati “značajan” finansijski uticaj na kompaniju.

U proteklih nekoliko mjeseci, akcije Tesle su pale za više od 40%, a vrijednost Maskovog ličnog bogatstva smanjena je za oko 135 milijardi dolara, spustivši ga ispod 300 milijardi, što se posljednji put dogodilo u novembru prošle godine, prenosi Nova.

Globalna tržišta reagovala su burno: kineski odgovor u vidu carina od 34% na američke proizvode doveo je do šoka na berzama, iako je došlo do kratkotrajnog oporavka.
Tesla pogođena direktno

Uvođenje tarifa ima direktne posljedice po Teslu, koja se u velikoj mjeri oslanja na uvozne dijelove, naročito iz Kine. Mask je upozorio da će carine od 25% imati “značajan” finansijski uticaj na kompaniju.

U proteklih nekoliko mjeseci, akcije Tesle su pale za više od 40%, a vrijednost Maskovog ličnog bogatstva smanjena je za oko 135 milijardi dolara, spustivši ga ispod 300 milijardi, što se posljednji put dogodilo u novembru prošle godine, prenosi Nova.

Globalna tržišta reagovala su burno: kineski odgovor u vidu carina od 34% na američke proizvode doveo je do šoka na berzama, iako je došlo do kratkotrajnog oporavka.

Nastavi čitati

Aktuelno