Connect with us

Društvo

GORIVO U BANJALUCI skuplje nego u Zagrebu

Na većini benzinskih pumpi u Banjaluci dizel je juče bio skuplji nego u Zagrebu i ostatku Hrvatske, gdje je standard dosta veći nego kod nas.

Naime, Vlada Hrvatske, na telefonskoj sjednici održanoj u ponedjeljak, odredila je da maksimalna cijena eurodizela u toj zemlji od juče može biti 11,59 kuna (tri marke) za litar.

Ova vrsta goriva juče je, prema aplikaciji o cijenama, na većini benzinskih pumpi u Banjaluci koštala 3,04, pa i znatno više, a samo na nekoliko njih cijena je bila 2,99 po litru. U okolnim banjalučkim naseljima, na pojedinim lokacijama, cijena dizela prelazila je i 3,20 KM.

Sarajlije su na svega dvije pumpe u ovom gradu dizel mogle da toče po cijeni od 2,91 po litru, a na svim ostalim je iznos bio iznad tri marke, dok je na pojedinim mjestima bio i iznad 3,20 KM.

Maksimalna cijena eurosupera 95 od juče u Hrvatskoj iznosi 10,60 kuna (2,74 marke), dok je kod nas ova vrsta goriva jeftinija na većini pumpi.

U Banjaluci, naime, košta od 2,60, mada ponegdje i do 2,80 KM po litru, a u Sarajevu od 2,60 pa naviše.

Dušan Srdić, predsjednik Udruženja potrošača “Reakcija” Banjaluka, ističe da je gorivo jedan od najvećih uzročnika poskupljenja ostalih proizvoda.

On podsjeća da nije prošla inicijativa za ukidanje akciza na gorivo i polaže nadu u novoformiranu vlast.

“Nadamo se da će formiranjem nove vlasti ponovo biti razmatrano ukidanje akciza, kako bi životni standard bio prihvatljiviji za naše građane”, rekao je Srdić za “Nezavisne novine”.

Sreća je, dodaje, da građani putem aplikacija mogu da prate gdje mogu da kupe najjeftinije gorivo, ali, pritom, ukazuje na nelogičnosti na tržištu.

“Mi imamo situaciju da je nafta nedavno bila 83 dolara za barel, a imali smo cijenu dizela od 3,08 ili 3,10. A prošle godine, kada je barel koštao 83 dolara, kod nas je gorivo koštalo 2,50 KM. Dakle, nešto se tu jako čudno dešava. U suštini, treba ići ponovo sa onom inicijativom za ukidanje akciza, to bi riješilo problem”, naglasio je Srdić.

S druge strane, iz Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske podsjećaju da su, u skladu sa kretanjima cijene nafte na svjetskom tržištu u proteklom periodu, i cijene goriva na benzinskim pumpama u Republici Srpskoj u proteklih nekoliko dana u padu.

Kako ističu iz ovog ministarstva, i prema najavama predstavnika privrednih subjekata iz ovog sektora, ovakav trend biće nastavljen i u narednih nekoliko dana, u skladu sa dinamikom potrošnje prethodno nabavljenih zaliha.

Podsjećaju da je Vlada Republike Srpske u aprilu prošle godine donijela Uredbu o određivanju marže koja se primjenjuje prilikom formiranja cijena naftnih derivata.

Kako dodaju, nabavna cijena proizvoda, u ovom slučaju dizela, svakako zavisi i od veličine tržišta i uslova po kojima malo tržište kakvo je tržište Republike Srpske i BiH ostvaruje mogućnost nabavke robe.

“To svakako utiče i na nabavne cijene koje trgovci iz Hrvatske, kao mnogo većeg tržišta, ostvaruju”, rečeno je za “Nezavisne novine” iz Ministarstva trgovine i turizma Republike Srpske.

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Prije podne sunčano, popodne mogući pljuskovi

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ prije podne biće pretežno sunčano, a u drugom dijelu dana očekuje se razvoj oblačnosti koji će usloviti lokalne pljuskove i grmljavinu.

Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od sedam do 12, u planinskim predjelima od četiri stepena Celzijusova, a maksimalna dnevna od 22 do 29, u višim predjelima od 16 stepeni Celzijusovih, prognoza je Republičkog hidrometeorloškog zavoda.

Duvaće vjetar slab istočnog i jugoistočnog smjera, najavljeno je iz Federalnog hidrometeorloškog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

EVO ŠTA NIKAKO ne biste trebali raditi na Vaskrs

Pravoslavni vjernici danas slave Vaskrs, praznik koji Srpska pravoslavna crkva naziva praznikom nad praznicima.

Najveći vjerski praznik Vaskrs slave svi hrišćani, jer je tada Isus Hristos pobijedio smrt i vaskrsao među žive. Svojim vaskrsenjem Isus je ljudima, kako se vjeruje, otvorio put u vječni život.

Na dan Hristovog vaskrsenja sa svih zvonika pravoslavnih hramova dugo zvone sva zvona i najavljuju dolazak velikog praznika. Porodice sa djecom odlaze na vaskršnju službu da bi se nakon toga međusobno pozdravljali riječima “Hristos vaskrse” i “Vaistinu vaskrse”.

Za Vaskrs su, takođe, vezani lijepi običaji u našem narodu.
Domaćica rano budi ukućane da se umiju vodom. Rano se odlazi u crkvu, na jutrenje i Vaskršnju liturgiju, sa sobom se nose jaja, jedan dio podijeli se po crkvi, a drugi poslije bogosluženja komšijama, prijateljima, rođacima, pred crkvom…

Domaćin, po povratku iz crkve, prvi uzima jedno farbano jaje, a za njim svi ukućani. Zatim slijedi jedna vrsta takmičenja čije je jaje jače. Prilikom tucanja izgovara se: “Hristos Vaskrse” i “Vaistinu Vaskrse”. Na Vaskrs se prvo jede kuvano vaskršnje jaje, a onda ostalo jelo.

Ima, međutim, u narodnoj tradiciji i vjerovanja prema kojima bi na ovaj veliki praznik obavezno trebalo izbjeći dvije stvari. Naime, vjeruje se da nikako na ovaj veliki praznik ne treba – kasno da se ustaje i kasno leže… Vjerovalo se, naime, da to donosi “zastoj u napretku

Nastavi čitati

Društvo

KONAČNO LIJEPA PRIČA! Dervenćanka običaje čuva od Montevidea do Los Anđelesa

Još dok smo bili na fakultetu, prijavila sam se na program za dadilje koje žive sa porodicom i tako sam došla u Njujork, a poslije je sve nekako išlo svojim tokom.

Iza tih riječi krije se jedna Dervenćanka, jedna Vanja koju je sudbina prije deceniju i po odvela u Ameriku, gdje i danas živi pod prezimenom Brubaher Đekić i majka je dvojice dječaka. Jedan ima dvije i po godine, a drugi četiri mjeseca.

Prisjećajući se vremena kada je odlučila da iskusi život na drugom kontinentu, kaže da je Federika upoznala preko “Fejsbuka”. Poslije nekog vremena dopisivanja su se i zvanično upoznali. Kada je završila program, otišla je kod njega u Urugvaj, opet na sasvim drugi kraj svijeta. Federikova porodica živi u Montevideu.

Tamo su se vjenčali 2010, a naredne godine veselje je bilo i u Srpskoj.

– U Urugvaju se za Vaskrs ne farbaju jaja, a bilo je teško doći do boja. Ipak, dok smo živjeli tamo, on je dobio ponudu za posao kao programer u Los Anđelesu. Kada je riječ o praznicima daleko od kuće, u Urugvaju je bilo malo neobično jer je tamo u decembru i januaru, kada slavimo Božić, ljeto pa u vrijeme kada ukrašavamo jelku haraju vrućine. U Los Anđelesu isto nema snijega, ali zna biti hladno, tako da je malo bolje. Imamo i dvije crkve, Svetog Stefana i Svetog Save, i više naših pravoslavaca. U crkvu uvijek idemo za velike praznike i nekada i nedjeljom – priča Vanja za “Glas”.

Kao ni u Urugvaju, ni Amerikanci ne farbaju jaja.

– Nije im to običaj. Oni više vole čokoladna jaja, ali mi Srbi farbamo, pa i prijatelji Jermeni. Jedna prijateljica prije dvije godine nas je pozvala da farbamo jaja kod njih. Malo je teže doći do boja, nisu kao naše dobre, kupujemo ih mahom putem interneta. Uvijek pokušavamo i prirodnim bojama kao što je luk, cvekla … – kazala je Vanja, poslije čega se osvrnula na to kako im izgleda trpeza za vaskršnje praznike.

Govoreći da vole ujutru na velike praznike otići u crkvu, dodaje da i tamo imaju ručak i za Vaskrs kao i za Božić koji se “rezerviše”, odnosno uplati ranije.

– Obično bude prasetina ili jagnjetina, tako da ručamo u crkvi, djeca se igraju, a onda uveče, kada dođemo kući, supa, pogača. Trenutno nam pomaže i moja mama koja i jeste zadužena za pogaču. Ispečemo neko meso, piletinu ili nešto prasetine jer je ovdje malo teže ispeći cijelo prase. Ne smije se to raditi u dvorištu, ali postoje mjesta gdje se može kupiti – priča Vanja.

I dok čuva pravoslavne običaje sa ognjišta u Srpskoj, usvaja i druge.

– S obzirom na to da imam djecu, ovdje vole taj običaj, kako zovu, lov na jaja. Uzmu plastične kutijice od, na primjer, “kinder” jaja, napune ih igračkicama i razbacaju po dvorištu, sakriju u žbun, pa ih onda djeca traže. To je jedini običaj što se tiče Vaskrsa. Za Božić se dijele pokloni, a ne paketići – priča ona.

Na kraju ne krije da ipak nedostaje ono nešto, kako reče, naše.

– Nedostaje porodica, prijatelji, ali s obzirom na to da i ovdje imamo dosta našeg društva, to se malo ublaži. Nedostaje i naša hrana, ali ne hrana kao hrana. Više taj ritual sjedenja kraj ražnja, ustajanje ranije. A ostalo se sve nađe i spremi – poručila je kraju za “Glas Srpske” Vanja Brubaher Đekić uz poruku: “Hristos vaskrse, vaistinu vaskrse”.

Glas Srpske

Nastavi čitati

Aktuelno