Connect with us

Politika

GOTOVO SVI POSLANICI U NSRS obavljaju duple funkcije i BEZ SRAMA primaju DVIJE BUDŽETSKE PLATE!

Kada već nećete da se odreknete duplih funkcija, makar objavite koliko mjesečno zarađujete iz budžeta.

Tako nekako glasi inicijativa koju će Kolegijumu Narodne skupštine danas podnijeti šef Kluba poslanika PDP, Igor Crnadak. On će na usvajanje predložiti zaključak kojim se od svih poslanika i ministara u Republici Srpskoj traži da objave sva svoja primanja iz javnih sredstava, uključujući direktorske pozicije, ali i članstva u raznim komisijama, odborima…

Podsjećamo, predsjednik SNSD Milorad Dodik je svojevremeno zatražio od svojih funkcionera da zadrže samo jednu funkciju, da bi kasnije, nakon očiglednog otpora, rekao da bar ne mogu da primaju dvije plate.

Foto: D. Rakita

Nakon toga su se neki poslanici počeli hvaliti kako poslaničku platu ili paušal daju u humanitarne svrhe.

Tim povodom, podsjećamo koji su sve poslanici u NSRS istovremeno rukovodioci u javnim preduzećima i ustanovama, kompanijama… Naravno, u tome dominira najveća stranka SNSD u čijem klubu gotovo da nema poslanika bez duple funkcije.

Zamjenik šefa Kluba poslanika Srđan Mazalica je istovremeno direktor Operativnog područja Banjaluka u „Elektroprenosu BiH“ – zajedničkoj kompaniji RS i FBiH. Njegov kolega u klubu Aleksandar Krsmanović je rukovodilac zvorničke filijale JU „Zavod za zapošljavanje RS“. Poslanik Aleksandar Subotić je, kao specijalista opšte hirurgije, pomoćnik direktora za hirurške grane bolnice „Sveti apostol Luka“ Doboj, piše Srpskainfo.

Takođe, svima je dobro poznato da je narodni poslanik Vlado Đajić istovremeno dugogodišnji generalni direktor UKC Srpske.

Poslanik SNSD Denis Pijetlović je direktor a.d. „Komunalac“, Derventa, Danijel Jošić je imenovan za v.d. direktora KPZ Doboj, dok je Dražen Vrhovac iz Prijedora godinama v.d. direktora Investiciono –  razvojne banke RS.

Dražen Vrhovac i Vlado Đajić/Foto: D. Rakita

Dugogodišnji poslanik iz Hercegovine Ilija Tamindžija je istovremeno i dugogodišnji izvršni direktor za proizvodnju i tehničke poslove Hidroelektrana na Trebišnjici. U energetskom sektoru Srpske radi i poslanik Milutin Tasovac. On je izvršni direktor za poslove proizvodnje električne energije i razvoj TE Ugljevik.

Ranka Perić Romić je istovremeno dekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Banjaluci, a Strahinja Bašević direktor Šumskog gazdinstva „Romanija“ Sokolac.

Narodni poslanik u Klubu SNSD Saša Dragić je šef Odeljenja poluintenzivne nege za nehirurške grane u Klinici intenzivne medicine za nehirurške grane UKC RS. Poslanik Nenad Lalović je načelnik odeljenja za hirurške grane u Univerzitetskoj bolnici u Foči.

Slavenko Ristić nije zaposlen na budžetu, ali je vlasnik Tehničkog remonta Bratunac koji posluje sa institucijama Srpske, prvenstveno sa MUP RS. Tu su i još neki poslanici SNSD koji nisu na duplim funkcijama, u smislu rukovođenja, ali su takođe zaposleni u javnom sektoru, na raznim nivoima. Aleksandra Stupar Radić je specijalista opšte medicine u Domu zdravlja Prijedor, ambulanta u Omarskoj, Borivoj Obradović radi u JP „Putevi RS“, Boris Pašalić je redovni profesor na Poljoprivrednom fakultetu Univerziteta u Banjaluci, Milica Ijačić iz Trebinja je zaposlena u Elektroprivredi RS, a dr Milica Lovrić u Bolnici „Sveti vračevi“ u Bijeljini.

Naravno, ni ostale partije vladajuće koalicije nisu imune na poslanike koji imaju još jedan posao. U Demokratskom savezu (DEMOS) poslanik Aco Stanišić je istovremeno i direktor ZP „Elektrodistribucija“ Pale, a Milan Dakić v.d direktora „Puteva RS“.

U Socijalističkoj partiji to je slučaj sa tri poslanika. Šef Kluba Srđan Todorović je i direktor Fonda za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost RS. Velibor Stanić je nedavno imenovan za komercijalnog direktora JP „Šume Srpske“, a Ognjen Kuljić je direktor ZP „Elektrohercegovina“, Trebinje.

Predsjednik Narodne partije Srpske i poslanik u NSRS Darko Banjac jedan je od onih koji su najbolje unovčili duple funkcije. Banjac je direktor JZU Specijalna bolnica za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju ,,Mlječanica” Kozarska Dubica. Prije više od dvije godine najviši zvaničnici Srpske položili su kamen temeljac za novi kompleks Mlječanice, a investicija se mjeri s 32 miliona KM.

Darko Banjac/Foto: D. Rakita

U Ujedinjenoj Srpskoj primjer kolegama sa duplim funkcijama daje lider stranke i predsjednik Narodne skupštine, Nenad Stevandić, koji je i zamjenik generalnog direktora UKC RS. Poslanik Milan Trninić je pomoćnik direktora JU „Vode Srpske“, a Mirela Kajkut Zeljković je zaposlena na Poljoprivrednom fakultetu u Banjaluci kao docent.

Poslanik SPS Maksim Skoko je v.d. direktora RiTE „Gacko“.

Podsećamo, vladajućim poslanicima duple funkcije omogućava zastario i gotovo beskoristan Zakon o sprječavanju sukoba interesa u organima vlasti RS. Ipak, kada je vlast odlučila da ga mijenja, prije nekoliko dana u NSRS, nije bilo nikakvog poboljšanja. Naprotiv. Omogućeno je funkcionerima da istovremeno budu i na čelu udruženja koja se finansiraju iz budžeta, pod uslovom da u njima ne primaju platu.

-Da može, SNSD bi najradije ukinuo zakon o sprječavanju sukoba interesa. Šta ima bolje da ide u izmjene zakona od duplih funkcija? Shvatite da poslanici ne mogu biti direktori, razni dekani, izvršni direktori, voditi državne banke, kliničke centre, bolnice, banje, preduzeća za proizvodnji i distribuciju električne energije. Ne mogu stići. To su sve odgovorne funkcije. Još važnije, ne mogu biti nepristrasni. Uzmite na primjer kolegu Darka Banjca koji je dobio silne milione od Vlade RS i od predsjednika SNSD da uređuje banju „Mlječanicu“ koju vodi. Pa mu neki dan došao predsjednik SNSD da se slikaju. Kako ćete vi nakon toga očekivati da ovdje Banjac glasa protiv nečega što predloži SNSD? – pita Igor Crnadak.

Koliko nas koštaju

Poslanici koji su u stalnom radnom odnosu u Narodnoj skupštini, tzv. profesionalni poslanici, imaju osnovnu neto platu 3.075 KM. Predsjednici skupštinskih radnih tijela, odbora i komisija, imaju platu uvećanu za 299 KM. Poslanici koji nisu u stalnom radnom odnosu u Narodnoj skupštini, nego na nekom drugom mjestu, imaju pravo na mjesečni paušal koji iznosi neto 2.063 marke. Prema izveštaju Glavne službe za reviziju javnog sektora RS za 2022. godinu, bruto plate narodnih poslanika koštale su nas više od 6,6 miliona KM. Za mnoge od njih ni novinari nisu čuli, a kamo li građani, jer se nikada ne javljaju za riječ. Niti javno nastupaju.

BLink

Politika

VULIĆ O ŠMITU “Kada sam prvi put čula njegovu SKANDALOZNU IZJAVU, mislila sam da je greška u prevodu”

Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić istakla je da nema veće prijetnje dejtonskoj BiH od Kristijana Šmita i družine koja mu hrani ego i ubjeđuje ga da je on visoki predstavnik.

– Kada sam prvi put čula njegovu skandaloznu izjavu da je on ‘garant postojanja entiteta u BiH’ mislila sam da je greška u prevodu, ali kada je to ponovio i sinoć na sjednici Savjeta bezbjednosti definitivno se vidjelo o kakvoj osobi je riječ. On je garant, a Milorad Dodik prijetnja!? Takvu izjavu u stanju je da smisli samo patološki lažov kao što je Šmit koji uporno laže i sebe i sve oko sebe da je on visoki predstavnik – navela je Vulićeva.

Ona je izjavila Srni da je njemački turista odavno podsjeća na lika iz filma Emira Kusturice koji ponavlja glumačku repliku: “Svakoga dana u svakom pogledu sve više napredujem”, pa tako i Šmit: “Ja sam visoki predstavnik, ja sam visoki predstavnik”, misleći da će laž u koju sebe ubjeđuje jednoga dana postati istina.

– Za početak, poručila bih tom Nijemcu da pročita Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i nauči ko su garanti Dejtonskog mirovnog sporazuma, a ne da lupa gluposti čak i na sjednici Savjeta bezbjednosti. Zar mu nije dovoljno što je umislio da je visoki predstavnik bez rezolucije Savjeta bezbjednosti, a sada hoće da bude i garant. Niko ne može biti legitimni visoki predstavnik bez tog dokumenta, pa tako ni Kristijan Šmit, a sve i da ima ne može biti nikada i nikako ‘garant postojanja entiteta’ – naglasila je Vulićeva.

Ona je rekla da su ove Šmitove lične interpretacije plod njegovih frustracija, jer Dejton nije književno djelo koje se tumači po ličnom utisku, već mirovni sporazum čije se svako slovo mora poštovati.

– A upravo je Kristijan Šmit taj koji od svog ulaska u BiH razgrađuje i raspakuje Dejton. NJegov jedini i najveći problem je Milorad Dodik koji jeste prepreka raspakivanju Dejtona, jer insistira na njegovom poštovanju i sprovođenju slova, a ne duha. Šmit želi imovinu BiH i raspakuje Dejton s ciljem ostvarivanja ličnih interesa, ali mi iz Republike Srpske nikada mu nećemo dati ni pedalj naše zemlje! – poručila je Vulićeva.

Ona je rekla da srpski politički predstavnici nisu njegovi poslušnici i klimoglavci kao političari iz FBiH koji su na Šmitov mig dali zemlju u Varešu.

– Za sve krize i patroliranja predstavnika Eufora po ulicama u BiH nije niko drugi kriv već upravo Kristijan Šmit. Građani širom BiH su zabrinuti, a za to je kriv isključivo on i bulumenta oko njega koja mu daje podršku za lažnu poziciju. Za razliku od njih, Milorad Dodik se zalaže za dejtonsku BiH, ali takva BiH nije Šmitov interes, pa sije mržnju i nemir među narodima.

Mir i stabilnost u BiH su istinski ciljevi Republike Srpske. Najgrublje narušavanje ljudskih prava nametnuo je niko drugi do Kristijan Šmit, a sve sa ciljem negativnog etiketiranja srpskog naroda i političkog odstrela Milorada Dodika – rekla je Vulićeva.

Srna

Nastavi čitati

Politika

MAJA DRAGOJEVIĆ STOJIĆ O 1. MAJU “Radnici sa strahom gledaju u KUĆNI BUDŽET” (FOTO)

Povodom Međunarodnog praznika rada – 1. maja oglasila se poslanica SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Maja Dragojević Stojić.

Njen komentar prenosimo u cjelini.

“❗RADNICI SU NAVIKLI NA ČESTITKE, IZNENADITE IH VEĆIM PLATAMA I BOLJIM USLOVIMA RADA!

Prvi maj – Međunarodni praznik rada uvijek je bio simbol borbe za prava radnika i radničke solidarnosti. Nažalost, danas smo svjedoci da veliki broj radnika u Republici Srpskoj svojim poštenim radnom vrlo često ne može obezbijediti ni ono osnovno za sebe i za svoju porodicu. Radnici u Republici Srpskoj veoma teško dolaze do životne sigurnosti i sa strahom gledaju kućni budžet iz mjeseca u mjesec.
Loši uslovi rada i maltretiranje na poslu problemi su o kojima radnici malo govore iz straha da će ostati bez posla. Strah je razumljiv jer, veliki broj građana nije ni u prilici da ostvari jedno od osnovnih prava, a to je pravo na rad. To je posebno došlo do izražaja kada su početkom godine plašili radnike da će, zbog rasta minimalnca, njih 20.000 ostati bez posla.

Svakoj ozbiljnoj vlasti ovi problemi morali bi biti prioriet, jer su zadovoljni radnici ti koji državi daju stabilnost i sigurnost. Da zaista živimo u takvom sistemu, svakog 1. maja razgovarali bi o onom šta je protekle godine urađeno da se položaj radnika poboljša i da li je ispunjeno ono obećano.

Čestitke su lijepe, ali nisu ništa novo za radnike koji nam svakodnevno odlaze a sa sobom vode i čitave porodice. Dolazimo u vrijeme kada više nemamo luksuz da gubimo radnu snagu, zato se ove probleme moramo shvatiti što ozbiljnije.” – poručila je Dragojević Stojić.

Nastavi čitati

Politika

DODIK KATEGORIČAN “Pet milijardi ljudi NEĆE STATI IZA REZOLUCIJE o Srebrenici”

Vrlo je važno da se na sjednici Savjet bezbjednosti UN čulo da nije bilo stava Predsjedništva BiH o rezoluciji o Srebrenici koja je inicirana u Generalnoj skupštini UN i da je sve što se radi po tom pitanju na privatnoj osnovi, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Postoji mogućnost da predstavnici više od pet milijardi ljudi u svijetu ne budu iza te rezolucije. Dakle, jedna dramatična manjina će biti za tu rezoluciju, bez obzira što su iza nje SAD i ostale moćne zemlje, ali neće biti Rusija, Kina i mnoge druge države – rekao je Dodik.

Istakao je da predsjednik Srbije Aleksandar Vučić ulaže ozbiljne napore u vezi sa ovom temom.

– Sponzori rezolucije odgodili su glasanje u Generalnoj skupštini UN zato što je bilo jasno da će zbir onih koji će biti uzdržani i onih koji će glasati protiv po broju zemalja članica UN biti veći od onih koji su za. To se samo po sebi diskvalifikuje. Na kraju krajeva, biće da je najviše štete ovakva procedura napravila samim žrtvama priče o Srebrenici, gdje se desilo veliki zločin, što nije sporno – rekao je Dodik, prenosi RTRS.

On je ukazao da postoje najveći autoriteti svijeta koji su svoj život uložili u izučavanju genocida i Holokausta, a koji tvrde da u Srebrenici nije bio genocid.

– E mi sad treba o tome da ćutimo? Ne smijemo ništa da progovorimo i ima da pratimo samo nižerazredne birokrate koji dolaze iz Britanije, Njemačke, SAD – rekao je Dodik.

Predsjednik Srpske je ukazao da je bilo veoma važno da dođe do sjednice Savjeta bezbjednosti UN, na kojoj je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović iznijela stavove Republike Srpske i situacije u BiH, bez obzira na opstrukcije da do te sjednice ne dođe.

Dodik je rekao da je neuobičajeno što se obratio i ambasador BiH pri UN Zlatko Lagumdžija, jer, kada govori predstavnik neke države, onda ne govori ambasador.

– Oni su dozvolili ambasadoru da govori i iznosi sasvim suprotne stavove, stavove jednog naroda u BiH, koji nijednom nije pomenuo da postoji razlika u stavovima u BiH, ne osvrćući se na na činjenicu da je tu Republika Srpska – naveo je Dodik.

Naglasio je da to govori da je Savjet bezbjednosti UN i oni koji su kreirali tu sjednicu podijelili BiH na jedan vrlo dramatičan način.

– Kada date ambasadoru da se obraća, a znate da nema stava Predsjedništva BiH o tome, onda ste prihvatili da verifikujete tu podjelu. BiH je trajno podijeljena. Poslije ove sjednice Savjeta bezbjednosti, jasno se vidi da BiH ne funkcioniše – naglasio je Dodik.

Ocijenio je da je Cvijanovićeva veoma autoritativno iznijela stavove koji su bili objektivni i uopšte nisu bili samo stavovi Srpske, nego su pokazali kako treba u BiH situacija da se rješava.

Povodom nastupa slovenačkog predstavnika u UN o otme kako ljudi u BiH treba da žive, Dodik je rekao da se postavlja neminovno pitanje zašto je Slovenija izašla iz Jugoslavije.

– Što vam je onda smetala multietničnost? Zašto ste vi pokrenuli pitanje separacije i separisali se od Jugoslavije? Zašto ste mislili da ste sada vi neko ko treba nama da drži predavanje? Kao mi ne znamo ništa šta ste vi uradili, kako ste napravili, izvršili separaciju i vi nama držite predavanje kako mi treba da radimo – rekao je Dodik.

On je naveo da to doživljava kao ciničan, a ne dobronamjeran odnos ili sugestiju kako bi trebalo da se radi.

Nastavi čitati

Aktuelno