Connect with us

Politika

GRAĐANI NAJVIŠE ISPAŠTAJU! Kako se može riješiti trenutna politička kriza u BiH?

Situacija u BiH godinama nije bila zamršenija, zbog čega najviše ispaštaju građani, a jedno je sigurno – izlaz iz ovakve situacije mora se tražiti dijalogom.

Prolaze sedmice od posljednjeg sastanka vodećih političkih lidera iz Republike Srpske i FBiH, a datum kada će se oni ponovo okupiti za pregovaračkim stolom niko ne zna.

Upućeni u političke prilike u BiH kažu da je ovakvu situaciju izazvalo više faktora te poručuju da se rješenje mora tražiti.

“Svakako da je dijalog uvijek blagotvoran za rješenje političke krize. Na političkom nivou vodi se neka vrsta dijaloga, ali akteri očigledno pažljivo biraju sagovornike. Očigledno je da je krizu izazvala presuda predsjedniku RS Miloradu Dodiku i da su tu politički akteri, prvenstveno iz Federacije BiH, ali i iz opozicije u Republici Srpskoj, postavili neku granicu i odabrali partnere za politički dijalog”, rekao je za “Nezavisne novine” Vladimir Šušak, novinar iz Banjaluke.

Prema njegovom mišljenju, posljednjim potezima, donošenjem spornih zakona i mijenjanjem Ustava vlasti Republike Srpske se od te granice, odnosno eventualnog dijaloga, udaljavaju, a ne približavaju se, što bi zapravo moglo da relaksira situaciju. “Nedostaje više odgovornosti i obzira prema građanima koji su zbunjeni i u neizvjesnosti šta će se dogoditi”, naglašava Šušak.

Zoran Krešić, novinar iz Mostara, kaže da je teško u ovom trenutku uopšte govoriti o deeskalaciji krize jer, kako ocjenjuje, političko Sarajevo želi vidjeti predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika poraženog i iza rešetaka slijedeći logiku “pravne države”, a takav rasplet priželjkuje i značajan dio međunarodne zajednice.

S druge, pak, strane, dodaje Krešić, Banjaluka očekuje razgovore, ali “svojim potezima kojima želi oslabiti državu i ojačati entitet dodatno otežava situaciju”.

“Prošloga je tjedna Europska komisija pokušala posredničku misiju koju je gotovo dogovorio Jan Gert Kopman, glavni ravnatelj u Uredu za proširenje i istočno susjedstvo. Suglasili su se hrvatski i srpski predstavnici, no takve planove odbili su bošnjački političari. Oni vjeruju da će se u sljedećim tjednima među Dodikovim suradnicima uspjeti pronaći oni koji će mu okrenuti leđa”, ističe Krešić u izjavi za “Nezavisne novine”.

Kako dodaje, za razliku od političara, on ne misli da će bilo ko biti pobjednička strana, niti će se, kako je to rekao čelnik SDA Bakir Izetbegović, “ovim poraziti separatistička politika”. Što valjda znači da je, dodaje Krešić, “pobijedila unitaristička”.

“Razloge održavanja zamrznutog konflikta treba rješavati, ispraviti ih, a ne ignorirati. Jer će kad-tad ponovno eskalirati. A to znači da se moraju razriješiti temeljni strahovi kod Hrvata koji su preglasani, kojima se otimaju nadležnosti. Bošnjake treba uvjeriti da država nije ugrožena i da joj treba dati poluge da se razvija, ali i razumjeti i prihvatiti očekivanja Srba da se mora poštivati dokument koji je potpisan 1995. I ono što je najvažnije – da se prestane s miješanjem stranaca, posebice skrnavljenja dokumenata koje su potpisale nekada zaraćene strane”, ističe Krešić.

Asim Mujkić, profesor Fakulteta političkih nauka u Sarajevu, smatra da je izvor problema radikalna nacionalistička politika koja je unesrećila narode i građane ne samo kod nas, nego i šire, pa u tom kontekstu spominje i aktuelna dešavanja u Srbiji.

“Mislim da su svi naši režimi kao spojene posude i da nam svima treba jedno napuštanje nacionalizma, koji vidjeli ste kako funkcionira. Na jednu izjavu iz Banjaluke imate izjavu iz Sarajeva, pa Beograda, pa Podgorice”, rekao je Mujkić. Dodaje da preduslov za razgovor mora da bude da prihvatimo isti vrijednosni okvir i iste vrijednosne premise.

“Kod nas je problem što nemamo jasan vrijednosni okvir, na osnovu kojeg onda možemo da naše unutrašnje razlike izjednačimo. Odsustvo konsenzusa, u stvari, produžava mandat visokom predstavniku i ljudima iz međunarodne zajednice”, ističe Mujkić za “Nezavisne novine”.

Politika

MIRNA SAVIĆ BANJAC “Drastično pogoršanje demografske slike, GODINAMA SLUŠAMO VELIKE RIJEČI”

Najveći izazov sa kojim se Republika Srpska danas suočava jeste drastično pogoršanje demografske slike, upozorila je Mirna Savić Banjac, predsjednik Gradskog odbora PDP Banjaluka.

“Godinama slušamo velike riječi bez konkretnih poteza. Premijer Višković je još prije tri godine najavljivao Strategiju demografske obnove. Danas, tri godine kasnije, tog dokumenta još uvijek nema”, istakla je Savić Banjac.

Dodala je da se sve svelo na isprazne govore, dok se stvarni problemi zanemaruju. Nasuprot tome, kako kaže, grad Banjaluka je primjer odgovornog i strateškog djelovanja.

“Mi smo prva lokalna zajednica koja je usvojila Strategiju demografskog razvoja i uveli smo niz konkretnih mjera koje već daju rezultate”, rekla je ona.

Istovremeno, vlast na republičkom nivou, smatra Savić Banjac, zakazuje hitne sjednice Skupštine radi ličnih interesa, dok ključni dokumenti poput socijalne karte još ne postoje.

“Bez socijalne karte i bez strateških dokumenata, nemoguće je planirati ozbiljne i dugoročne mjere. U pitanju je opstanak naroda na ovim prostorima. To je istinski patriotizam – raditi za budućnost, a ne čuvati fotelje i busati se u prsa lažnim patriotizmom”, zaključila je Savić Banjac.

Nastavi čitati

Politika

TOMAŠ OSTAO BEZ FUNKCIJE! Traži se novi član UPRAVNOG ODBORA UIO BIH

Vlada Republike Srpske razriješila je Dalibora Tomaša sa mjesta člana Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH na njegov zahtjev, a nakon što je prethodno podnio ostavku.

Takođe, Vlada je dala saglasnost da se raspiše konkurs za izbor njegovog nasljednika koji mora da ima završen ekonomski ili pravni fakultet te dobro poznaje oblast indirektnog oporezivanja.

„Postupak izbora, uključujući i pregled prispjelih prijava na konkurs, u skladu sa utvrđenim kriterijumima izvršiće Komisija za izbor i imenovanja, imenovana od strane Vlade RS“, navodi se u odluci Vlade o raspisivanju konkursa.

Inače, predstavnik Srpske u ovom Upravnom odboru se bira na mandat od pet godina, uz mogućnost reizbora.

Tomaš danas nije odgovarao na naše pozive. Iako je od ranije poznato da je podnio ostavku, razloge nikada nije javno obrazložio.

Nastavi čitati

Politika

SKANDAL SA POZAJMICOM: Savjet ministara prevaro BHANSA-u, slijedi rezanje plata

U odluci stoji da je BHANSA dužna Ministarstvu finansija i trezora BiH mjesečno dostavljati zahtjev za potrebnim sredstvima, u skladu s usvojenim Finansijskim planom

Savjet ministara Bosne i Hercegovine još nikada nije proslijedilo odluku o privremenom finansiranju BHANSA-e, agencije kojoj su odlukom Suda u Briselu blokirani računi po zahtjevu Viaducta ovoj Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH kako bi kompanija konačno mogla normalno funkcionirati, saznaje Raport.

Odluka je usvojena na sjednici Savjeta ministara još 22. aprila.

Poslati mjesečnu tranšu

Međutim, nikada nije proslijeđena BHANSA-i kako bi im mogli poslati mjesečnu tranšu kojom se uzima pozajmica za rad ove agencije. Radi se o oko pet miliona KM.

Prema ovoj odluci, u koju je Raport imao uvid, utvrđuju se obaveze institucija BiH da na privremenoj osnovi osigura sredstva za funkcioniranje BHANSA-e.

U članu 2. odluke (način izvršenja obaveza) stoji:

“Sredstva iz člana 1. ove Odluke osigurat će se maksimalno do iznosa sredstava planiranih u Finansijskom planu BHANSA-e, usvojenom od strane Savjeta ministara Bosne i Hercegovine, što za 2025. godinu iznosi maksimalno 60,108.155 KM”.

O odluci stoji da je BHANSA dužna Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine mjesečno dostavljati zahtjev za potrebnim sredstvima, a u skladu s usvojenim Finansijskim planom BHANSA i izvršenjem u prethodnom periodu.

Ali, kako nema odluke, BHANSA Ministarstvu finansija i trezora Bosne i Hercegovine ne može dostaviti mjesečni zahtjev za potrebnim sredstvima.

Inače, BHANSA-i su zbog duga RS Slovencima odlukom Suda u Briselu od 21. marta blokirani računi.

Saznajemo da je zaposlenima već drugi mjesec smanjena plata za 20 posto, a da Uprava ima na računu novac još za jednu platu.

Osim toga, stigla je na naplatu i faktura od dva miliona KM koju ne mogu da plate.

Odluka je zapela u Kancelariji za zakonodavstvo
Ovu odluku o pozajmici mora potpisati i poslati predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto.

Međutim, prema informacijama, odluka je zapela u Kancelariji za zakonodavstvo i čeka se odobrenje direktora Kancelarije Džemaila Ćibe.

“Prijeti nam kolaps i svi se mjesecima evo prave ludi”

Nastavi čitati

Aktuelno