Connect with us

Zdravlje

Grizete nokte? Saznajte kako prestati s tom groznom navikom

Nokte grize 20 do 30 posto populacije, i djece i odraslih. Osim što je to ružna navika nakon koje nokti ne izgledaju nimalo lijepo, ona povećava rizik od razvoja kožne infekcije i prijenosa virusa, bakterija…

„Grizenje noktiju je samoumirujuće ponašanje, baš kao i čupanje kose ili štipkanje kože. Tim dijelovima tijela je lako pristupiti, a rezultati nisu lako vidljivi drugima. Najčešći razlog zašto ljudi grizu nokte je to što se tako umire kad su gladni, kad im je dosadno, ako su frustrirani ili rade na teškim zadacima. U biti, grizenje noktiju jedna je od onih nepoželjnih navika za koju većinu vremena niti ne znamo da je radimo“, pojasnila Gauri Kurani, psihologinja koja se bavi i djecom i odraslima, prenosi 24sata.hr.

Takvo ponašanje može početi u djetinjstvu, a neka istraživanja čak sugeriraju kako ta navika korijen vuče u genetici. Hronično grizenje noktiju, koje se naziva i onihofagija, može oštetiti kožu oko noktiju i same nokte. To, također, povećava rizik od bakterijskih infekcija noktiju, koje mogu biti crvene, bolne, natečene i često zahtijevaju antibiotike za liječenje“, dodala je i napomenula kako ruke i nokti znaju biti puni virusa i bakterija koji se grizenjem noktiju lako prenose u organizam.

Ukoliko imate problema s ovom nepoželjnom navikom, donosimo vam osam savjeta kako prestati gristi nokte:

1. Pronađite uzrok

Zvuči elementarno, ali ako pokušavate prekinuti tu ružnu naviku, prvi korak je identificirati što je tome uzrok. Naime, ukoliko možete tačno odrediti što kod vas uzrokuje takvo ponašanje, tad imate priliku svjesno upravljati raznim situacijama i tako si pomoći u izbjegavanju te navike.

2. Pobrinite se da su ruke zauzete

Gotovo je nemoguće gristi nokte ako su vam ruke nečim zaposlene. To može biti čitanje, pletenje, izrada rukotvorina, maženje životinja ili obavljanje raznih kućanskih poslova. Osim što ćete tako manje gristi nokte, bićete i produktivniji te u konačnici zadovoljniji sobom.

3. Nosite rukavice ili zalijepite flastere

Iako rukavice nije moguće nositi u svakoj situaciji, može vam pomoći ako ih navučete na ruke u stresnim situacijama ili kada vam je jako dosadno. Pomaže i stavljanje flastera ili neke druge barijere.

4. Održavajte nokte jako kratkima

„Ukoliko su nokti vrlo kratki, manje je materijala koji možete gristi. S vremenom vam ta navika tako može postati manje privlačna. S toga, redovno kratite nokte kako biste lakše izbjegli iskušenje“, kaže dermatologinja Tifani Libi.

5. Nanesite lak neugodnog okusa

Premazivanje noktiju posebnim lakom gorkog okusa odličan je način oslobađanja od ove neprivlačne navike. Naime, čim nesvjesno prst približite ustima osjetićete gorak okus i to će vas odbiti od grizenja noktiju. Takvi lakovi nemaju boju pa ga možete stalno imati na noktima, odnosno sve dok ih ne prestanete grickati.

6. Zaposlite usta

Najidealniji način kako držati usta zaposlenima je – žvakanje ili uzimanje mentol bombona kad osjetite da biste mogli posegnuti za noktima.

7. Isprobajte štitnik za usta

Kurana predlaže da isprobate posebno dizajniran štitnik za usta koji otežava zagriz.

8. Obratite se stručnjaku

Ukoliko se nikako ne možete riješiti ove navike, a zbog toga dobivate kožne infekcije oko noktiju, nije lože obratiti se dermatologu.

Zdravlje

ŠKRBIĆ NAJAVIO! “Od jeseni moguće liječenje pacijenata iz Srpske RUSKOM VAKCINOM PROTIV RAKA”

Nova ruska vakcina protiv melanoma je u završnoj fazi kliničkih ispitivanja, a banjalučki Medicinski fakultet spreman je da se uključi u klinička ispitivanja i Republika Srpska opredijeljena da se ova vakcina primjenjuje i kod domaćih pacijenata.

Dekan Medicinskog fakulteta Ranko Škrbić rekao je za RTRS da ruski timovi rade na još četiri ili pet vakcina za druge vrste tumora.

– Oni već to imaju spremno i neće sjediti skrštenih ruku, timovi rade na tome. Mene je upravo zainteresovala mogućnost da i mi pripremimo pacijente koji bi potencijalno odgovarali takvoj terapiji – rekao je on.
Škrbić je dodao da sutra putuje u Rusiju i da namjerava da vidi kako se Medicinski fakultet može uključiti u ispitivanja, ali i da ponudi određeni broj pacijenata za liječenje.

– Oni će morati da profilišu koji pacijenti će moći da prime terapiju – rekao je on, dodajući da očekuje da će grupa pacijenata iz Republike Srpske već na jesen moći da primi vakcinu.

Škrbić je pojasnio da bi na početku pacijenti iz Srpske morali da idu u Rusiju, ali da je moguće da će kasnije biti omogućena primjena ove vakcine i u Srpskoj.
Podsjećamo, tvorac vakcine protiv melanoma je direktor Instituta “Gamaleja” Aleksandar Gincburg, koji je napravio i MRNK vakcinu protiv raka personalizovanu za svaki određeni tumor i svakog određenog pacijenta.

Sa Gincburgom, koji je i tvorac vakcine sputnjik V, nedavno je u Moskvi razgovarao i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i to upravo o mogućnostima primjene vakcine protiv melanoma u Srpskoj.
BL-PORTAL

Nastavi čitati

Zdravlje

ODLIČNE ZA ZDRAVLJE! Kao trešnje utiču na tijelo?

Iako im cijene rastu iz godine u godinu, teško je odoljeti ukusu ovih slatkih delikatesa, koje su bogate hranljivim materijama i zdravstveno korisnim svojstvima.

Trešnje, iako su uglavnom sastavljene od vode – oko 80 odsto – snabdjevaju tijelo vrijednim hranljivim materijama. Porcija od 100 g sadrži, između ostalog, 16 g ugljenih hidrata i 2 g vlakana. Nizak sadržaj masti – 0,2 g i proteina – 1,06 g, čini ih laganim, ali vrijednim dodatkom ishrani.
Ovo voće je odličan izvor vitamina C – 7 mg na 100 g, ključnog za izgradnju imuniteta i zaštitu ćelija od oksidativnog oštećenja. Pored toga, trešnje obezbjeđuju folnu kiselinu, vitamine A, E i K, kao i minerale poput kalcijuma, gvožđa, kalijuma (222 mg) i joda, čiji je sadržaj impresivnih 330 mg u 100 g voća.
Trešnje su bogate polifenolima i antocijaninima, koji imaju antiinflamatorno dejstvo i djeluju protiv oksidativnog stresa. Studije pokazuju da ovo voće može efikasno da smanji oštećenja kože uzrokovana slobodnim radikalima i takođe ublaži upale. Moguće je da mogu da smanje rizik od razvoja bolesti kao što su hipertenzija i dijabetes tipa 2.

Jedna od najvećih prednosti trešanja je njihov sadržaj vlakana, što pozitivno utiče na digestivni sistem. Redovna konzumacija ovih plodova može da poboljša rad crijeva i spriječi zatvor. Obrok bogat vlaknima takođe pomaže u kontroli tjelesne težine i smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Podjednako važan sastojak prisutan u trešnjama je jod, esencijalni element za pravilno funkcionisanje štitne žlijezde. Adekvatna količina joda u ishrani doprinosi proizvodnji hormona štitne žlijezde, koji utiču na razvoj i metabolizam tijela. Idealan su dodatak ishrani starijih osoba zato što sadrže kalijum, koji pomaže u regulisanju krvnog pritiska i podržava zdravlje srca. Pored toga, puni su bioaktivnih sastojaka koji mogu da poboljšaju kvalitet sna i smanje rizik od demencije.

Uprkos relativno visokom sadržaju prirodnih šećera (13 g na 100 g), trešnje imaju nizak glikemijski indeks. To znači da dijabetičari mogu da konzumiraju ovo voće, iako u umjerenim količinama, bez rizika od naglih skokova glukoze u krvi, piše Mondo.

Trešnje je najbolje jesti sirove, ubrane direktno sa drveta ili kupljene na lokalnoj pijaci. Mogu da se koriste na mnogo načina u kuhinji. Ovo je voće koje ne samo da oduševljava svojim ukusom, već i pruža tijelu brojne zdravstvene koristi. To je dobar razlog da ih češće jedete tokom ljetnje sezone i uvedete ih u svoju svakodnevnu ishranu.

Nastavi čitati

Zdravlje

OVAJ BOL NIPOŠTO ne smijete ignorisati jer ukazuje na SRČANI UDAR

Brza reakcija i prepoznavanje ranih simptoma srčanog udara mogu bukvalno spasiti život, upozoravaju kardiolozi. Jedan od najvažnijih znakova koje tijelo šalje jeste bol u ruci – najčešće u lijevoj, ali ni bol u desnoj ruci ne treba zanemariti.

Naime, bol koji se javlja u lijevoj ruci jedan je od klasičnih simptoma srčanog udara, jer su nervni putevi srca i ruke međusobno povezani. Međutim, ljekari naglašavaju da kod određenih pacijenata, posebno žena, bol može prenijeti i u desnu ruku, ramena ili čak u leđa. Upravo zbog toga važno je obratiti pažnju i na druge simptome koji mogu ukazivati na srčani udar.

Jedan od rjeđih simptoma koji takođe može ukazivati na problem sa srcem jeste – napad kašlja bez prisustva prehlade ili infekcije.
Stručnjaci upozoravaju da je u takvim situacijama vrijeme presudno. Ako primijetite neki od ovih simptoma kod sebe ili druge osobe, odmah pozovite hitnu pomoć. Ne pokušavajte da „sačekate da prođe“, jer odlaganje može imati kobne posljedice.

Prevencija i redovne kontrole kod ljekara takođe igraju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja srca. Zdrav način života, pravilna ishrana, fizička aktivnost i izbjegavanje stresa – najbolji su saveznici u borbi protiv srčanih bolesti, piše Naj žena.

Nastavi čitati

Aktuelno