Connect with us

Svijet

HAOS U MEKSIKU! Demonstranti provalili u predsjedničku palatu! (VIDEO)

Grupa koja protestuje zbog nestanka 43 studenta u Meksiku 2014. godine srušila je danas tokom demonstracija vrata predsjedničke palate te zemlje, prenio je danas Rojters.

Oni su bijelim pik-apom razvalili vrata dok je predsjednik Meksika Andres Manuel Lopez Obrador unutar palate govorio na konferenciji za novinare.

Policija je upotrebila suzavac da rastera grupu i podigla barijere unutar palate kako bi spriječila demonstrante da prodru u zgradu.
Mediji navode da se ne zna da li i dalje ima demonstranata unutar palate.

Lopez Obrador je rekao da neće gušiti proteste i da će vlada nastaviti da istražuje slučaj nestanka studenata.

Svijet

ZGRADE ĆE DA SLUŽE KAO ELEKTRANE: Proizvodiće struju tamo gdje se i troši, a uz pomoć ovog izuma

Tim, koji okuplja devet partnera iz sedam zemalja, razvija solarne ćelije i module od novih materijala.

Naučnici iz međunarodnog projekta “CitySolar” razvili su providne solarne module koji se mogu integrisati u građevinske objekte.

Tehnologija koja kombinuje perovskitne i organske solarne ćelije mogla bi da pretvori nebodere u solarne elektrane.

Tim, koji okuplja devet partnera iz sedam zemalja, razvija visokoefikasne providne solarne ćelije i module.

Solarni moduli su zasnovani na perovskitnim ćelijama, koje apsorbuju ultraljubičasto zračenje, i organskim fotonaponskim (OPV) ćelijama, koje hvataju infracrveno zračenje.

Projekat “CitySolar” je prvi riješio ključni izazov u razvoju providnih solarnih ćelija – balansiranje efikasnosti i prozirnosti.

Zahvaljujući kombinaciji organskih solarnih ćelija sa perovskitnim, istraživački tim je postigao efikasnost modula od 12,3 odsto uz transparentnost od 30 odsto.

Novi materijali u razvoju solarnih ćelija
Perovskit je klasa materijala sa istom kristalnom strukturom kao mineral kalcijum-titanat (CaTiO3), nazvan po ruskom mineralogu Lavu Aleksejeviču Perovskom.

Međutim, perovskiti koji se koriste u solarnim tehnologijama su sintetskog porijekla. Njihova hemijska struktura se u laboratorijama modifikuje kako bi se poboljšala efikasnost, stabilnost i bezbjednost. Umesto kalcijuma i titanijuma, u kristalnu rešetku se dodaju određeni organski molekuli, metali i halogeni elementi, poput hlora, broma i joda.

Zahvaljujući jedinstvenoj strukturi i hemijskom sastavu, sintetički perovskiti imaju izuzetnu sposobnost apsorpcije sunčeve svjetlosti, što ih čini posebno pogodnim za primjenu u solarnim ćelijama.

Organske solarne ćelije sadrže organske polimere ili male molekule uglavnom od ugljeničkih materijala za pretvaranje sunčeve svjetlosti u električnu energiju.

Za razliku od tradicionalnih silicijumskih solarnih ćelija, koje se prave od krutih i teških materijala, organske su lagane, fleksibilne i mogu se proizvoditi u tankim slojevima. Oba materijala su vrlo jeftina za proizvodnju, što tehnologiju čini isplativom.

Zgrade koje proizvode energiju – budućnost energetske efikasnosti
Višeslojni moduli koje je razvio “CitySolar” su idealno rješenje za zgrade. Propuštaju sunčevu svjetlost i mogu da budu ubačeni u prozore, staklene fasade i krovove, omogućavajući prirodno osvjetljenje, dok sa druge strane hvataju sunčevo zračenje i pretvaraju u električnu energiju.

Jedna od prednosti providnih solarnih modula integrisanih u zgrade jeste što proizvode električnu energiju upravo tamo gdje se i troši, za razliku od tradicionalnih solarnih elektrana, koje su često udaljene od mjesta potrošnje. Time se smanjuju gubici u prenosu i minimizira potreba za nadogradnjom elektroenergetske mreže.

“Prelazimo ka takozvanim zgradama sa potrošnjom energije gotovo na nuli ili na nuli, ali s ovom tehnologijom možemo ići još dalje i stvoriti zgrade koje proizvode energiju. Ovo predstavlja ogromnu tržišnu priliku”, objasnio je Morten Madsen sa Univerziteta Južne Danske, jedan od istraživača.

Istraživački tim očekuje da će transparentne solarne ćelije igrati ključnu ulogu u budućim održivim energetskim rješenjima.

Međutim, tehnologija još nije spremna za komercijalizaciju, uslijed daljih izazova sa balansiranjem troškova, estetike i efikasnosti.

Projekat “CitySolar” je dobio 3,8 miliona evra iz programa EU Horizont 2020. Evropska unija ima za cilj da potpuno dekarbonizuje građevinski sektor najkasnije do 2050. godine, s obzirom na to da on trenutno čini oko 40 odsto ukupne potrošnje energije.

Nastavi čitati

Svijet

“ALIJANSA SE NEĆE MOĆI BRANITI”: Rute u panici, uporedio proizvodnju oružja u zemljama NATO i Rusiji

Generalni sekretar NATO Mark Rute rekao je da zemlje Alijanse za godinu dana proizvedu onoliko municije koliko Rusija proizvede za tri mjeseca.

Tokom cijele jedne godine mi proizvedemo municije koliko Rusija proizvede za tri mjeseca – rekao je Rute za CBS.

On je dodao da se sa pragom potrošnje za odbranu od dva odsto društvenog bruto proizvoda (BDP) Alijansa neće moći braniti u naredne tri do pet godina.

Nastavi čitati

Svijet

JEZIVI PRIZORI: Erupcija vulkana u Japanu, panika među ljudima

U subotu ujutru došlo je do erupcije vulkana Sakurajima, jednog od najaktivnijih vulkana u Japanu, smještenog na jugu ostrva Kjušu.

Erupcija je zabilježena rano jutros po evropskom vremenu, a impresivni snimci eksplozije i oblaka pepela pojavili su se ubrzo nakon toga na društvenim mrežama, uključujući i platformu X (bivši Tviter), gde su izazvali veliku pažnju korisnika širom svijeta.

U 15.24 časova po lokalnom vremenu došlo je do eksplozije u krateru Minamidake, na vrhu Sakurajime, a stub pepela uzdigao se na visinu od 2.600 metara. Prema podacima lokalne meteorološke opservatorije u Kagošimi, količina vulkanskog dima bila je prilično velika, ali nije bilo rasutih vulkanskih blokova, što znači da nije zabilježen materijal koji bi mogao predstavljati neposrednu prijetnju okolnim naseljima, prenosi Yahoo

Kako se može čuti na snimku ljudi su počeli da viču i čulo se da su u strahu, a bilo je i onih koji su povikali “O moj bože”.

Ovo je već 54. eksplozija Sakurajime od početka godine, što potvrđuje da vulkan ostaje izuzetno aktivan. Japanska meteorološka agencija (JMA) zadržava nivo upozorenja 3, što podrazumijeva ograničen pristup planini i poziv na oprez za lokalno stanovništvo i posjetioce.

Vulkan Sakurajima se nalazi u okviru vulkanskog sistema kaldere Aira i poznat je po gotovo konstantnoj aktivnosti. U posljednjim decenijama, zabeilježeno je više stotina manjih erupcija godišnje. Vlasti i dalje pomno prate situaciju, a građani se pozivaju da prate zvanična saopštenja i ne preduzimaju nepotrebne rizike.

Nastavi čitati

Aktuelno