Connect with us

Svijet

NAKON TRAMPOVIH NAJAVA DEPORTACIJA Meksiko rasporedio 10.000 vojnika duž granice sa SAD

Meksiko je rasporedio 10.000 vojnika duž svoje granice sa SAD da bi spriječio ilegalan prelazak migranata nakon što je američki predsjednik Donald Tramp zaprijetio uvođenjem carina na uvoz meksičke robe od 25 odsto, ukoliko meksičke vlasti ne spriječe ilegalne migracije i šverc fentanila.

Pripadnici meksičke Nacionalne garde raspoređeni su u srijedu između Sijudad Huareza u Meksiku i El Pasa u Teksasu, prenio je AP.

Očekuje se da će najmanje 1.650 vojnika biti poslato u Sijudad Huarez, a u Tihuani će biti poslato gotovo 2.000 vojnika, prema vladinim podacima.

Tramp je rekao da će odložiti uvođenje carina Meksiku najmanje mjesec dana nakon što je meksička predsjednica Klaudija Šejnbaum obećala da će poslati Nacionalnu gardu da ojača granicu i suzbije šverc fentanila.

Tramp je 20. januara proglasio vanrednu situaciju na granici između SAD i Meksika.

Svijet

ZELENSKI ODBIO DA PRIZNA glasove Ukrajinaca koji žive u Rusiji

Predsjednik Ukrajine Vladimir Zelenski neće dozvoliti da ukrajinski državljani koji žive u Rusiji glasaju na izborima u Ukrajini, izjavio je za TASS bivši lider ukrajinske opozicione stranke Platforma – Za život Viktor Medvedčuk.

“Zelenski je već odbio da učini tako nešto. To znači da Rusija neće priznati ono što će krvavi klovn da podvali i da izbori i rezultati / u Ukrajini/ neće imati smisla. Oni u Kijevu ponovo daju svima prazna obećanja”, ocijenio je Medvedčuk.

Nastavi čitati

Svijet

ORBAN PONOVO UPOZORAVA “Zapadna Evropa se otvoreno priprema za RAT SA RUSIJOM”

Premijer Mađarske Viktor Orban izjavio je da se Zapadna Evropa otvoreno priprema za rat sa Rusijom i da sjednice Savjeta EU sve više liče na “ratne savjete”.

“Vidim šta se dešava na sjednicama Savjeta EU i čvrsto vam kažem da spremaju za rat. Ti sastanci više nisu političke rasprave, u posljednje vrijeme to su ratni savjeti, gdje zemlje koje su znatno veće od nas, raspravljaju kako ćemo pobijediti Ruse, kako ćemo ih natjerati da plate reparacije i vrate novac koji sada dajemo Ukrajincima”, rekao je Orban.

On je naveo da je prijetnja uvlačenja Mađarske u rat svakodnevna opasnost zbog čega, kako kaže, prve dvije tačke svakog plana mađarske Vlade za budućnost glase – ostati po strani od rata i ne davati svoj novac Ukrajini.

Orban je rekao da odnose Rusije i Mađarske ne želi da naziva prijateljskim, već korektnim i izbalansiranim.

“Ne želim da koristim riječ `prijateljski`, jer bi to zvučalo kao provokacija, ali mi imamo korektne, izbalansirane odnose sa Rusijom”, rekao je mađarski premijer.

On je istakao da Mađarska trenutno ima veoma dobre odnose sa Kinom, Turskom i zemljama Srednje Azije.

Orban je dodao da odnosi sa Njemačkom nisu u “najboljem stanju”, ali da imaju potencijal, dok se to kompenzuje produktivnom političkom saradnjom sa Italijom.

Orban je rekao da je Mađarska izgradila dobre veze sa Češkom, Slovačkom i Srbijom, uprkos dugoj i složenoj istoriji zajedničkog života u susjedstvu, prenosi “Sputnjik”.

Nastavi čitati

Svijet

Demonstranti na Grenlandu i u Danskoj poručili Trampu: “NEMA PREDAJE”

Hiljade demonstranata okupili su se širom Danske u znak solidarnosti s Grenlandom u jeku prijetnje američkog predsjednika Donalda Trampa da će anektirati arktičko ostrvo, zahtijevajući da Sjedinjene Države poštuju pravo Grenlanđana na samoopredjeljenje.

U nekoliko gradova na Grenlandu ovog se popodneva održavaju protesti. Prema organizatorima iz inicijative “Podrška Grenlandu”, okupljanja su organizirana u Nuuku, Illulisatu, Qaqortoqu i Aasiaatu, javlja DR.

“Ovo je važan dan za nas, dan kada obilježavamo gdje stojimo kao narod. Nadamo se da će to doprijeti do svih krajeva svijeta”, izjavila je za DR Aviâja Rosing-Olsen, suorganizator protesta u Nuuku.

 

Na ulicama Nuuka, glavnog grada Grenlanda, pojačano je vojno prisustvo zemalja članica NATO-a. U petak su stigli i danski vojnici, a nekoliko ih je viđeno u maskirnim uniformama ispred Arktičke komande, piše DR.

Iz Danskih oružanih snaga su putem objave na društvenoj mreži X poručili kako će vojnici “biti dio pojačane prisutnosti Danskih oružanih snaga na Grenlandu. Zajedno s NATO saveznicima učestvovaće u raznim vježbama”.

Dvostranačka delegacija američkog Kongresa je na konferenciji za medije u Kopenhagenu ponovno izrazila podršku Danskoj i Grenlandu, piše Associated Press.

Vođa delegacije, demokratski senator Chris Coons iz Delawarea, poručio je da SAD poštuje Dansku i NATO “zbog svega što smo zajedno učinili”. “Nadam se da narod Kraljevine Danske neće izgubiti vjeru u američki narod”, rekao je Coons.

Izjave kongresmena u suprotnosti su s nedavnim porukama Donalda Trampa. On je u petak zapretio uvođenjem carina zemljama koje ne podrže njegov plan o preuzimanju Grenlanda, dok je ranije tokom sedmice izjavio kako bi bilo što manje od toga da Grenland bude u američkim rukama bilo “neprihvatljivo”.

Na protestu podrške Grenlanđanima okupilo se 15.700 ljudi, objavili su organizatori s pozornice ispred američke ambasade u Kopenhagenu. Protestanti su se ondje uputili nakon što su ispunili Trg gradske vijećnice. Broj okupljenih time je znatno premašio očekivanja organizatora, koji su predviđali odaziv od 5.000 ljudi.

Danska ministarka poreza Ane Halsboe-Jørgensen takođe je govorila na protestu na Gradskom trgu, prenosi Politiken. “Šaljemo toplinu grenlandskom narodu. Stojimo zajedno, u Danskoj, u Evropi. Danas stojimo zajedno da bismo jednostavno rekli: Grenland nije na prodaju i nikada neće stajati sam”, izjavila je.

Gradonačelnica Kopenhagena Sisse Marie Welling (SF) obratila se protestantima okupljenim na trgu ispred gradske vijećnice, izrazivši jasnu podršku Grenlanđanima. “Stojimo uz naše grenlandske prijatelje. Poruka iz Kopenhagena je glasna i jasna. Grenland nije roba”, poručila je, a prenosi Politiken.

Demonstracije podrške Grenlandu organizovane su u više danskih i grenlandskih gradova. Prema snimkama televizije TV 2, velik broj ljudi okupio se i na skupovima u Aarhusu, Odenseu i Aalborgu, prenosi index.hr.

Nastavi čitati

Aktuelno