Connect with us

Region

Haos u šumama, procvjetala ilegalna sječa

U Hrvatskoj je 76 odsto šumskog područja državno i taj se teren stalno obilazi i štiti, no haos je u privatnim šumama koje se protežu na 600.000 hektara koliko je, zapravo i vlasnika.

Potražnja se povećala otkako rastu cijene energenata, a u jedanaest mjeseci 2022. godine u Hrvatskoj je evidentirano 528 krivičnih djela krađe drva, navodi Večernji list.

“Svakodnevno teški šleperi izvlače trupce iz šume te su lokalni putevi toliko uništen i izbrazdani da ni traktorima, posebno kada je kišno vrijeme, ne možemo do svojih kuća. Nitko ne zna tko i za koga sječe po šumi, ali to ne prestaje”, govore već očajni stanovnici Karlovačke županije.

Prema riječima Marina Svetića, voditelja karlovačke podružnice Uprave šuma, potražnja za drvnom masom zadnjih je godina sve veća, posebno otkako su počele rasti cijene energenata.

“Problem povećanog broja šumskih krađa uglavnom se događa u privatnim šumama, koje čine četvrtinu ukupnih šuma u Hrvatskoj i za koje su nadležni njihovi vlasnici i za njih nemamo aktualne podatke. Oni se za čuvanje šuma mogu organizirati u okviru udruga privatnih šumoposjednika, a na raspolaganju im je i Savjetodavna služba pri Ministarstvu poljoprivrede. Privatni šumski posjedi uglavnom su malen, prostiru se na oko 600.000 hektara te je gotovo isti toliki i broj vlasnika”, dodaju u Hrvatskim šumama.

U privatnim šumama, kažu upućeni, zapravo vlada pravi haos, a najgora je situacija na području Korduna. Vlasnici šuma u kojima se događa ilegalna sječa mahom ne žive u Hrvatskoj, nego daju dozvolu firmi za sječu, ali ne mogu kontrolisati što oni rade, a firme to često iskorištavaju. Problem su i nerazriješeni imovinskopravni odnosi pa se zna dogoditi da je na parceli i nekoliko vlasnika koji tuže jedan drugoga.

Drvna je masa sve traženija, cijene na tržištu takođe rastu, a i vlasnici privatnih šuma često i sami krše zakon i sijeku bez potrebnih dozvola.

Loading...

Region

DOČEK UZ POČASNU GARDU: Vučić u Parizu kod Markona, prije sastanka uputio molbu studentima

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Jelisejsku palatu u Parizu gdje ga je dočekao predsjednik Francuske Emanuel Makron i počasna garda francuske vojske.

Vučića očekuje radni ručak sa Makronom, koji je francuski predsjednik priredio u njegovu čast.

Vučić je uoči sastanka izjavio da je zahvalan što će imati priliku da se sastane sa Makronom

Očekuje se da će dvojica lidera razgovarati o bilateralnoj saradnji, evropskom putu Srbije, geopolitičkoj situaciji i drugim temama

Ova posjeta dogovorena je krajem marta, kada su Vučić i Makron imali telefonski razgovor, a tom prilikom razgovarali su o svim aspektima saradnje dve zemlje i evropskom putu Srbije.

Francuski predsjednik je u avgustu 2024. godine boravio u zvaničnoj posjeti Srbiji, kada je pored Beograda posetio i Novi Sad.

Molba studentima
Vrijeme prije susreta iskoristio je da iz rezidencije Srbije u Francuskoj u video obraćanju pozove studente da se vrate nastavi ali i građane da se okupe u Beogradu 12. aprila u 19 časova ispred Skupštine Srbije.

Razlog što vam se obraćam je malo drugačiji. Ovih dana, kada smo vidjeli i cjelokupna javnost bila obaveštena kako izgledaju čuveni plenumi, da se na njima govori o izvršenju teških krivičnih djela, vidjeli smo da platforma za sprovođenje nasilja u Srbiji. Moja velika želja i molba prije svega studentima, da razmisle, da se vrate u svoje amfiteatre, u svoje učionice, da uče i rade – rekao je u video poruci Vučić.

Kako je dodao, njegova molba studentima je da razumiju da je prošlo vrijeme i pritisaka i nasilja.

– Moja molba samo da urade ono što je najbolje za sebe i da urade ono čega bi se ponosili oni i njihovi roditelji – poručio je Vučić između ostalog.

Nastavi čitati

Region

KORUPCIJSKA AFERA U HRVATSKOJ: Spavali u istoj sobi, a naplaćivali odvojene

Kancelarija evropskog javnog tužioca (EPPO) u Zagrebu i Kancelarija za suzbijanje korupcije i organizovanog kriminala upali su u Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske zbog sumnji na nezakonito korištenje evropskih sredstava.

Za sada je, prema dostupnim informacijama, pet osoba pod sumnjom da su preko putnih naloga izvlačili novac iz EU i hrvatskog proračuna.

Kako piše hrvatski Index, novac su izvlačili tako što su odlazili na putovanja, tamo dijelili jednu sobu, a kada su se vraćali, ispostavljali bi fakture za dvije odvojene sobe.

Tako su po putovanju uspjeli izvući između 200 i hiljadu evra. Na sporna putovanja išli su između 2019. i 2024. godine, i to u Njemačku, Irsku, Srbiju, Rumuniju i BiH.

“Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske je krajem siječnja ove godine, a nakon provedene opsežne analize svojih stručnih službi, prijavilo USKOK-u uočene nepravilnosti vezane uz obračun putnih naloga nekolicine djelatnika iz tehničke domene informatičke potpore MVEP-a. U tijeku je postupanje nadležnih institucija”, saopštili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova.

Iz Ministarstva saznaju da niko od osumnjičenika nije poznat široj javnosti.

Nastavi čitati

Region

SKANDAL U HRVATSKOJ! Izvlačen novac iz ministarstva, sporna i putovanja u BiH

Kancelarija evropskog javnog tužitelja i USKOK nastavili su sprovođenje akcije u kabinetu šefa hrvatske diplomatije Gordana Grlića Radmana, sada su otkriveni i detalji cijelog slučaja.
Prema pisanju Indexa, aferu u Ministarstvu spoljnih poslova Hrvatske otkrila je vanredna unutrašnja kontrola, odnosno interna inspekcija.

Za sada, za pronevjere se sumnjiči ukupno pet osoba. Oni su, kako se navodi, preko putnih naloga izvlačili novac iz evropskog i budžeta Hrvatske.

To su radili na način da bi odlazili na putovanja, tamo dijelili jednu sobu, a prilikom povratka ispostavljali bi fakture za dvije odvojene sobe.

“Tako su po putovanju uspjeli izvući između 200 i hiljadu evra. Na sporna putovanja išli su između 2019. i 2024. godine, i to u Njemačku, Irsku, Srbiju, Rumuniju i BiH”, piše Index.hr.

Povodom cijelog slučaja oglasilo se i ministarstvo.

“Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Republike Hrvatske je krajem januara ove godine, a nakon provedene opsežne analize svojih stručnih službi, prijavilo USKOK-u uočene nepravilnosti vezane uz obračun putnih naloga nekolicine djelatnika iz tehničke domene informatičke potpore MVEP-a.

U toku je postupanje nadležnih institucija”, priopćili su iz Ministarstva spoljnih i evropskih poslova Hrvatske.

(Index.hr)

Nastavi čitati

Aktuelno