Connect with us

Svijet

HLADAN TUŠ ZA EVROPU! “Ako se bojite vlastitog naroda, AMERIKA VAM TU NE MOŽE POMOĆI”

Američki potpredsjednik J. D. Vance obratio se na Minhenskoj sigurnosnoj konferenciji. Prvo je komentarisao napad u Minhenu, u kojem je povrijeđeno više od 30 ljudi. Uprkos šoku koji je zadesio grad, Vance je pohvalio gostoljubivost građana Minhena.

“Oduševljen sam gostoprimstvom ovog grada iako su ljudi još uvijek u šoku”, rekao je Vance dodavši da je administracija predsjednika Trampa “uz njih, misli i moli za njih”. Publika je njegove riječi nagradila aplauzom.

“Najveća prijetnja Evropi nije ni Rusija ni Kina, nego prijetnja iznutra”

“Prijetnja Evropi nije Rusija, nije Kina, nije nijedan spoljni akter. Ono što me brine je prijetnja iznutra – povlačenje Evrope od nekih svojih temeljnih vrijednosti, vrijednosti koje dijeli sa Sjedinjenim Američkim Državama”, rekao je američki potpredsjednik JD Vance.

“Nije jasno što se dogodilo s pobjednicima Hladnog rata,” rekao je, navodeći primjer Brisela, koji je, kako tvrdi, “ugasio društvene mreže tokom građanskih nemira”. “Sloboda govora se, bojim se, povlači,” poručio je Vance učesnicima konferencije.

“Moramo činiti više od pukog govora o demokratskim vrijednostima – moramo ih živjeti,” rekao je Vance, koji je potom rekao da dolazi na konferenciju s ponudom. “U gradu je novi šerif”, rekao je referirajući se na predsjednika Donalda Trampa.

“Možda se ne slažemo s njemačkim stavovima, ali borićemo se za vaše pravo da ih iznesete”, rekao je Vance dodavši kako očekuje da će teme poput obrambenih budžeta dominirati konferencijom u nadolazećim danima. Pozvao je evropske zemlje da preuzmu “veću ulogu” u budućnosti kontinenta.

“Od čega se Evropa brani?”

“Postaje sve nejasnije od čega se Evropa brani”, rekao je Vance. “Koja je pozitivna vizija koja pokreće ovaj sigurnosni sporazum? Duboko vjerujem da nema sigurnosti ako se bojite glasova i mišljenja vlastitog naroda”, rekao je Vance.

Vance se osvrnuo i na temu migracija, koja je visoko na listi prioriteta Trampove administracije.

“Evropa ulazi u krizu koju je sama proizvela”, rekao je Vance naglašavajući važnost jasnih politika migracija. “Ako se bojite vlastitog naroda, Amerika vam tu ne može pomoći”, dodao je. “Demokratski mandat ne možete osvojiti cenzurisanjem svojih protivnika ili njihovim zatvaranjem”, dodao je.

“Ako mi možemo preživjeti 10 godina kritika Grete Thunberg, možete i vi par mjeseci Maska”

Nazvao je migraciju najhitnijim pitanjem današnjice te istakao da je stopa migracija u nekoliko zemalja dostigla “istorijski visok nivo”. Prema njegovim riječima, to je rezultat niza svjesnih odluka koje su političari širom Evrope i svijeta donosili tokom posljednjeg stoljeća.

Svoj relativno kratak govor Vance je zaključio u ironičnom tonu upoređujući uticaj na demokratiju dviju poznatih osoba. “Ako američka demokratija može preživjeti 10 godina kritike od klimatske aktivistice Grete Tunberg, onda Evropa može preživjeti nekoliko mjeseci Elona Muska”, rekao je Vance.

Podsjetimo, Elon Musk trenutno je na čelu novog Trampovog Ministarstva za efikasnost uprave (Department of Government Efficiency – DOGE) i postao je ključna figura u drugom mandatu ove administracije.

(Index,hr) Foto:

Svijet

Tramp dobija PLAN ZA MIR! Sve oči uprte u naredni potez predsjednika AMERIKE

Britanski premijer, Sir Keir Starmer, predstaviće Donaldu Trumpu plan za slanje nešto manje od 30.000 evropskih vojnika u Ukrajinu koji bi nadzirali dogovor o prekidu vatre, a na koji bi Rusija mogla pristati, ekskluzivno donosi britanski The Telegraph.

Očekuje se da će britanski premijer plan izložiti već sljedeće sedmice u Washingtonu.

Međutim, prema zapadnim zvaničnicima upoznatima s planom, Starmer će pritom tražiti od Trumpa da američki borbeniavioni i rakete budu u pripravnosti u istočnoj Evropi kako bi silom odgovorili na bilo kakvo rusko kršenje dogovora o primirju.

Anglo-francuska strategija za “snage osiguranja” predstavljena je najmoćnijim evropskim liderima na hitnom sastanku u Parizu ranije ove sedmice kao reakcija na Trumpovo otvaranje mirovnih pregovora s Vladimirom Putinom. Plan je sastavljen iz straha da bi se Trump mogao potpuno distancirati od Ukrajine odmah nakon potpisivanja bilo kakvog dogovora.

Američki ministar odbrane Pete Hegseth izjavio je da će sva odgovornost za mirovne operacije u Ukrajini pasti isključivo na Evropu i Kanadu. Premijer Starmer obećao je djelovati kao “most” između Washingtona i Evrope, budući da se čini da su i evropski saveznici i Kijev isključeni iz Trumpovih mirovnih inicijativa.

Sir Keir će iznijeti argument da je u američkom interesu ostati uključen u sprječavanje Rusije da po treći put napadne Ukrajinu nakon završetka borbi.

Prema anglo-francuskom planu, manje od 30.000 europskih vojnika bilo bi raspoređeno u ukrajinske gradove, luke i na ključnu infrastrukturu, poput nuklearnih elektrana, daleko od sadašnjih ratišta. Umjesto da se stacionira mnogo veći kontingent u ratom pogođenoj zemlji, misija bi se oslanjala na “tehnički nadzor”, uključujući obavještajne, izviđačke i nadzorne avione, dronove i satelite kako bi se osigurao “potpun pregled situacije”, rekao je jedan zapadni zvaničnik. Operacija bi bila podržana dovoljnim vatrenim kapacitetima za “nadziranje i neutralizaciju napada”, dodao je isti izvor, kako bi se ponovno otvorio ukrajinski vazdušni prostor i omogućili komercijalni letovi.

Pomorski patrolni brodovi također bi bili poslani u Crno more radi nadzora ruskih prijetnji komercijalnim plovnim rutama.

Plan koji su izložili zapadni zvaničnici daleko je od 200.000 vojnika koliko je kao uslov za potpisivanje mirovnog sporazuma tražio ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. Međutim, zbog protivljenja Njemačke, Španjolske i Italije slanju kopnenih snaga, evropske mogućnosti za osiguravanje budućnosti Ukrajine čine se ograničenima.

Nakon sastanka u Parizu, Sir Keir izjavio je da bi takva operacija zahtijevala “američki zaštitni mehanizam” koji bi odvratio Rusiju od ponovnog napada.

“Poenta zaštitnog mehanizma bila bi osigurati da snage koje se rasporede ne budu dovedene u pitanje od strane Rusije”, rekao je jedan zapadni zvaničnik.

Taj zaštitni mehanizam mogao bi uključivati američke borbene avione stacionirane u Rumuniji i Poljskoj, spremne odgovoriti na bilo kakvu buduću rusku agresiju. Također, veće multinacionalne kopnene snage mogle bi biti bazirane uz istočne granice NATO-a, kako bi se u slučaju potrebe premjestile i zaštitile evropske trupe unutar Ukrajine.

NATO raspravlja o klauzuli uzajamne odbrane

Strategija takođe poštuje dugogodišnju politiku da NATO ne smije izravno konfrontirati ruske snage u podršci Ukrajini.

Nadaju se da će Trump prihvatiti zaštitni mehanizam jer bi to značilo da američke trupe neće biti raspoređene u Ukrajini nakon rata.

Evropski zvaničnik rekao je za The Telegraph da bi NATO također morao otvoriti raspravu o članku 5. svog sporazuma o uzajamnoj odbrani, koji predviđa da je napad na jednog člana napad na sve.

Iako se ne očekuje da će ta klauzula pokrivati evropske vojnike stacionirane u Ukrajini, neke zemlje insistiraće na tome da zaštita ostane na snazi ako Moskva odluči napasti njihovu teritoriju zbog raspoređivanja snaga.

U srijedu se Zelenski sukobio s Trumpom nakon što je bivši američki predsjednik optužio Ukrajinu za izazivanje ruske invazije i ustvrdio da su potrebni novi izbori jer je Zelenski “duboko nepopularan”.

“Nažalost, predsjednik Trump, uz dužno poštovanje prema njemu kao vođi nacije koju duboko cijenimo… živi u informacionoj iluziji”, odgovorio je Zelenski.

Trump je potom nazvao Zelenskog “diktatorom” i poručio mu “da mu je bolje požuriti jer bi mogao ostati bez države.”

 

Nastavi čitati

Politika

PREPUCAVANJA SE NASTAVLJAJU! Potpredsjednik SAD upozorio Zelenskog: Ne blati Trampa, to može imati samo kontraefekat

Potpredsjednik Sjedinjenih Američkih Država Džej Di Vens upozorio je ukrajinskog predsednika da ne “napada” Donalda Trampa, rekavši da bi “blaćenje” njega u javnosti samo imalo suprotan efekat.

– Ideja da će Zelenski promeniti predsednikovo mišljenje tako što će ga blatiti u javnim medijima, svako ko poznaje predsednika će vam reći da je to užasan način da se nosite sa ovom administracijom – rekao je Vens za Dejli mejl.

Dodao je da je Zelenski dobio “loš savet” o tome kako da se nosi sa novom administracijom i da su mu poslednje tri godine govorili da ne može da pogreši.

– Očigledno volimo ukrajinski narod. Divimo se hrabrosti vojnika, ali očigledno verujemo da ovaj rat mora brzo da se završi – naglasio je američki potpredsednik, prenio je Daily Mail.

Nastavi čitati

Svijet

AU, TRAMP BEZ DLAKE NA JEZIKU! “Zelenski je skroman komičar, diktator koji odbija izbore”

Predsjednik SAD Donald Trump na društvenoj mreži Truth Social osvrnuo se na pregovore Amerike i Rusije o okončanju rata u Ukrajini te je direktno prozvao ukrajinskog predsjednika Vladimira Zelenskog.

U širem izlaganju, Trump je rekao kako je Zelenski nagovorio SAD da potroši 350 milijardi dolara za rat u Ukrajini.

“Zamislite to, skromno uspješan komičar, Volodimir Zelenski, nagovorio je Sjedinjene Američke Države da potroše 350 milijardi dolara, da uđu u rat u kojem se nije moglo pobijediti, koji nikada nije morao započeti, ali u rat koji on, bez SAD-a i Trumpa nikada neće moći riješiti. Sjedinjene Američke Države su potrošile 200 milijardi dolara više od Evrope, a povrat evropskog novca je zagarantovan, dok Sjedinjene Američke Države neće dobiti ništa nazad”, rekao je Trump.

Ponovo je prozvao i bivšeg predsjednika Joea Bidena za kojeg je rekao da je “pospani Joe”.

“Zašto pospani Joe Biden nije tražio isti omjer, jer je ovaj rat mnogo važniji Evropi nego nama. Imamo veliki, prelijepi okean koji nas razdvaja. Povrh svega, Zelenski priznaje da je polovina novca koji smo mu poslali ‘nestala. Odbija izbore, kotira nisko u anketama, a jedino u čemu je bio dobar jeste igranje s Bidenom. Diktatoru bez izbora, Zelenskom je bolje da se pokrene brzo ili mu neće ostati zemlja. U međuvremenu, mi uspješno pregovaramo o okončanju rata s Rusijom, nešto što svi priznaju da samo Trump i Trumpova administracija mogu učiniti. Biden nikada nije pokušao, Evropa nije uspjela da donese mir, a Zelenski vjerovatno želi da nastaviti uzimati mnogo novca uz malo zalaganja. Volim Ukrajinu, ali Zelenski je uradio užasan posao, njegova zemlja je razbijena, a milioni su nepotrebno umrli”, zaključio je američki predsjednik Donald Trump.

Nastavi čitati

Aktuelno