Uncategorized
Hoće li roboti zamijeniti profesore: Umjetna inteligencija postaje saradnik u obrazovanju

Inteligentni virtuelni asistent ChatGPT postaje dio svakodnevnice učenika i studenata koji će sve više koristiti ovaj alat kako bi lakše i brže obavljali zadatake, ali će im to donijeti i određene probleme, jer će tokom pisanja radova manje koristiti literaturu i diskusiju sa profesorima, ocjenjuju stručnjaci.
Docent Prirodno – matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu Bojana Bokić rekla je za Tanjug da su studenti bili prilično ushićeni kada se pojavio ChatGPT i probali su da ga koriste prvenstveno iz radoznalosti, dok sada sve više planiraju da nastave da ga koriste u daljem školovanju.
Bokić je, sa druge strane, upozorila da upotreba ChatGPT donosi i neke probleme.
“Bojim se da će studenti u budućnosti upotrebom ovog alata samo instant završavati obaveze, lakše i za kraće vreme će završavati fakultete, ali će im to sa druge strane doneti problem u sledećem poglavlju života za koje će biti, verovatno, potpuno nespremni. Jer, svi ti radovi koje studenti pišu tokom fakulteta ili stručni radovi koje oni izrađuju bi trebalo, između ostalog, da uključe i pretraživanje stručne literature, razmišljanja o postavljenom problemu, diskusiju sa kolegama i profesorima, i na kraju pisanja tog rada. To sve predstavlja put do nekog rešenja i način učenja o filtriranju informacija odnosno proces stvaranja kritičkog mišljenja”, rekla je za Bokićeva.
Vanredni profesor na Odeljenju za pedagogiju i andragogiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Milan Stančić rekao je za Tanjug da ChatGPT postaje dio svakodnevnice i da će učenici početi sve više da ga koriste za školske zadatke.
Ističe da je zbog toga važno da se shvati da je borba protiv vještačke inteligencije uzaludna i da umjesto toga treba da se preispituju njegovi dometi i uči kako da se koristi kao resurs.
“Ako posmatramo iz ugla ocenjivanja, što jeste jedan od aspekata prema kojima se vidi neki potencijalno loš uticaj veštačke inteligencije, umesto da se bavimo time kako da ulovimo one koji varaju, to jest, one koji predstavljaju produkte ChatGPT kao sopstvene, pažnju u stvari treba da usmerimo ka učenju kako da se ChatGPT koristi na konstruktivan način odnosno kako da ga koristimo da nam bude resurs za učenje”, kazao je Stančić.
Prema njegovim riječima to zahtijeva od nastavnika da drugačije razmišljaju i da drugačije koncipiraju načine ocjenjivanja, koji od učenika traži autentičan angažman i odgovore, jer takve odgovore ChatGPT ne može tako lako da nam pruži.
Dodao je da treba biti obazriv oko vjerodostojnosti sadržaja koji kreira ChatGPT i da se mora učiti i razlučiti kada je smisleno i u redu da se koristi, kao i da je preduslov za to da se radi na tome da učenici zaista razumiju kako vještačka inteligencija radi i šta su potencijali i ograničenja njenom korišćenju.
Patentni zastupnik i stručnjak za AI regulativu i intelektualnu svojinu Ljubomir Kljajić ukazuje da ChatGPT može da se koristi kao neka vrsta pomoći i da olakša, jer živimo u vremenu kada su stvari ubrzane, kako kaže, za 300 odsto.
“Ta ušteda u vremenu zaista može da znači, ali ne na uštrb kvaliteta, jer škola treba mladu osobu da formira i da joj razvije kako fizičke, tako i intelektualne sposobnosti. Mislim da bi preterana upotreba takvih alata dovela možda čak i do ulenjivanja djaka odnosno mladih osoba”, rekao je Kljajić za Tanjug.
Ljubiša Bojić sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju Univerziteta u Beograda kaže za Tanjug da ChatGPT može da stimuliše kreativnost, ali da je veoma bitno da se ne koristi stalno.
“Možda u toku predavanja stimulisati razgovore da se dolazi do ideja, ali da ne bude samo da ChatGPT daje ideje već da bude kombinacija rada tehnologije, veštačke inteligencije i ljudi”, naveo je Bojić za Tanjug.
Kako kaže, to je cilj za budućnost i ono kako mi možemo da koristimo tehnologiju u obrazovanju i drugim sektorima, i napravimo neke korake napred, rekao je Bojić.
Sve popularniji ChatGPT je bot vještačke inteligencije koji može da odgovara na pitanja i piše eseje, ali i da programira računare.
Iza ovog naprednog virtuelnog asistenta stoji organizacija OpenAI.
Jedna od karakteristika ChatGPT je to što se s njim može komunicirati putem tekstualnih poruka, tako što mu se obraćate kao čovjeku.
(Nezavisne novine)
Uncategorized
RAZGOVORI O NOVOM ARANŽMANU! Višković s MMF-om o fiskalnoj stabilnosti i zelenoj tranziciji

Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković razgovarao je danas u Banjaluci sa delegacijom misije Međunarodnog monetarnog fonda, koju je predvodio šef misije David Amaglobeli, o daljem razvoju saradnje Vlade Republike Srpske i MMF-a.
Govoreći o aktuelnoj ekonomskoj situaciji, šef misije MMF-a David Amaglobeli rekao je da makroekonomski i fiskalni pokazatelji ukazuju da je privreda Republike Srpske otporna, uprkos eksternim šokovima.
Dodao je i da je Republika Srpska završila fiskalnu 2024. godinu sa nižim deficitom od očekivanog, te da je potrebno obezbjediti finansiranje za javnu infrastrukturu.
Premijer Višković istakao je da BiH treba da uđe u razgovore o novom aranžmanu sa MMF-om, te da je Vlada Republike Srpske sa svoje strane spremna da razgovara o postizanju aranžmana sa ovom finansijskom institucijom.
Na sastanku je izražena spremnost misije MMF-a da pruži tehničku pomoć Vladi Republike Srpske u okviru projekta izrade socijalne karte. Takođe, bilo je riječi i o reformama u oblasti energetskog sektora, s akcentom na zelenu tranziciju.
Premijer Višković zahvalio je misiji MMF-a na dosadašnjoj pomoći Republici Srpskoj i BiH, posebno kada je riječ o pomoći za vrijeme pandemije virusa korona.
Uncategorized
VLADA DAJE KONCESIJU KINEZIMA za gradnju vjetroelektrane Trebinje od 1,5 milijardi KM?

Nakon što je u medijima objavljeno da Vlada Republike Srpske planira da kineskoj kompaniji Čajna Pauer PTE dodijeli koncesiju za gradnju i korištenje vjetroelektrane Trebinje, pokušali smo provjeriti o čemu se konretno radi, međutim konkretnih informacija o ovom projektu i dalje nema.
Vlada Srpske daje koncesiju Kinezima za gradnju vjetroelektrane Trebinje od 1,5 milijardi KM?
Prema nezvaničnim informacijama, Vlada Republike Srpske planira da kroz pregovarački postupak i bez javnog nadmetanja kineskoj kompaniji dodijeli koncesiju za vjetroelektranu Trebinje. Koncesija će se dodijeliti na 30 godina, a vrijednost se procjenjuje na preko milijardu i po konvertibilnih maraka. Iz kabineta premijera nam je rečeno da ta informacija nije razmatrana u formi materijala, ali da su na sjednici usmeno dijeljene informacije o ovakvim projektima.
“Tako da materijal nije bio zvanično na dnevnom redu Vlade Republike Srpske, ali svakako inicijativa od svih kineskih kompanija koja se uputi u Vladu se razmatra i svaka dobra inicijativa dobije podršku Vlade Republike Srpske ukoliko se procijeni da ona donosi nova radna mjesta i razvija određeni sektor, u ovom slučaju energetike, a za više informacija obratite se nadležnom ministarstvu”, rekla je Danijela Pejić, savjetnik premijera Radovana Viškovića.
Za ovaj posao, nadležno je Ministarstvo energetike i rudarstva, kome smo dostavili pitanja da li se razmatra dodjela koncesije firmi Čajna pauer PTE i u kojoj je fazi ova aktivnost, međutim odgovor nismo dobili. U opoziciji smatraju da s obzirom na dosadašnja iskustva, svaki posao koji uključuje koncesije treba pažljivo pratiti.
“Zato što smo svjesni da svaka koncesija koju da Vlada Republike Srpske stranom investitoru, naročito ako imamo potpisan međunarodni ugovor o zaštiti investicija, je potencijalna opasnost za BiH odnosno za Republiku Srpsku”, smatra Mira Pekić, poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
I u ranijem periodu, smatraju u PDP-u, bila je prisutna tajnost kod pojedinih koncesija, što je kasnije skupo koštalo Republiku Srpsku.
“Bilo kakvo mešetarenje, a svjesni smo da je toga bilo u Republici Srpskoj košta sve nas. Vidimo šta je bilo sa Vijaduktom, vidimo najave još nekih, imamo vjetropark Trusina, svih tih investitora koji dođu, dobiju koncesiju oni vide svoj cilj i dobit u tome da tuže Republiku Srpsku”, smatra Pekićeva.
U avgustu prošle godine, resorni ministar Petar Đokić je sa kineskom kompanijom potpisao sporazum o saradnji u oblasti obnovljivih izvora energije, a odbornici u Skupštini grada Trebinje su nedavno dali saglasnost za početak izrade plana, a to je prvi korak ka realizaciji ovog projekta.
(BN) Foto: BN
Uncategorized
Rok za isplatu duga OD 110 MILIONA KM “Viaductu” je 17. juni!

Bosni i Hercegovini prijeti dodatno finansijsko opterećenje ukoliko se u narednih desetak dana ne izvrši isplata po arbitražnoj odluci u predmetu tužbe slovenačke kompanije Viaduct.
Naime, rok koji je tužilac ponudio Savjetu ministara BiH ističe za 10 dana – 17. juna.
U pregovorima sa Savjetom ministara BiH tužilac je 17. marta dogovorio da se naredna tri mjeseca ne obračunavaju dnevne kamate od 9.000 evra (oko 18.000 KM) na dug prema slovenačkoj firmi Viaduct koji iznosi 110 miliona KM ukoliko na vrijeme BiH izvrši isplatu.
Prema navedenoj ponudi, potraživanje na dan 17. juni jednaka su potraživanjima na dan 1. mart i isti iznosi 56 miliona evra ili 110 miliona KM.
Ipak, u slučaju daljnjeg nepostupanja prema arbitražnoj odluci, potraživanje će biti uvećano za oko million evra (dva miliona KM) za prethodna tri mjeseca. Ukupan dug prema slovenačkoj firmi Viaduct će dostići novčani iznos od oko 57 miliona eura ili 113 miliona KM uz nastavak obračuna dosuđene kamate.
Trenutni iznos kamate obračunate na dnevnom nivou iznosi 9.650 evra ili gotovo 18.873 KM.
Ukoliko se dug prema Viaductu ne izmiri u navedenom roku, država će svaki dan odgađanja koštati 18.873 KM
Bosna i Hercegovina još uvijek nije donijela konačno rješenje za plaćanje duga slovenačkoj firmi Viaduct, piše Klix.
-
Kuhinjica2 dana ago
SAVRŠEN DORUČAK Recept za najbolji tost sa sirom koji ćete ikad probati
-
Banjaluka2 dana ago
HOROR U BANJALUCI: Žena se mjesecima raspadala u stanu, STANARI STRAHUJU OD ZARAZE
-
Svijet2 dana ago
DRAMA U POVRATKU IZ PAKLA! Srbi evakuisani iz Izraela sletjeli u Beograd: Trudnica među 38 spasenih!
-
Svijet17 sati ago
AMERIKA NAPALA IRAN: Tramp dao zeleno svjetlo, SAD gađale 3 nuklearna postrojenja
-
Sport3 dana ago
SAOBRAĆAJNA NESREĆA: Vlade Divac hitno operisan!
-
Društvo2 dana ago
NAJDUŽA OBDANICA U GODINI: Stiglo nam je ljeto
-
Horoskop2 dana ago
DNEVNI HOROSKOP ZA 21. JUN! Ovan pred novim izazovima, Bik „široke ruke“, Blizanci u svom svijetu
-
Politika12 sati ago
DODIK TVRDI “Grupa iz Konjica UCIJENILA MOJU GLAVU na milion evra!”