Connect with us

Politika

HOĆE LI SE RASPASTI ČUBRILOVIĆEV DEMOS? Stranka se osipa, budućnost upitna

Imamo dva nova preletača u Narodnoj skupštini Republike Srpske.

To je dvojac iz Demosa, Suzana Gašić, bivša ministarka trgovine i turizma u Vladi RS, i Milan Dakić, aktuelni vršilac dužnosti direktora JP “Putevi Republike Srpske”.

Na ovaj korak, priznaje Dakić, odlučio se jer “smatra da će kao poslanik koji dolazi iz Bijeljine moći više uticati na politička dešavanja u tom gradu”.
Na pitanje da li ovo znači da u Demosu to nije mogao, Dakić je kazao:

“Mogao sam, ali zbog daljeg djelovanja, odlučio sam ovako. Tako je to sa politikom.”

Za razliku od njega, Suzana Gašić nam nije dala priliku da čujemo njenu stranu priče i razloge zbog kojih je napustila Demos, jer na pozive i poruke nije odgovarala.
Ipak, za pojedine medije je kazala da SNSD smatra jedinom partijom koja nudi konkretne i održive politike u interesu svih stanovnika Republike Srpske.

Odlaskom Gašićeve i Dakića, Demos više nema Klub poslanika u NS RS, jer je sa pet pao na tri mandata, pa će ubuduće, ako ne bude novih prelijetanja, djelovati kao poslanička grupa, a ostali su Spomenka Stevanović, Aco Stanišić i Siniša Mijatović.

Uporedo sa ovim dešavanjima, u javnosti su se pojavile informacije da je lider Demosa Nedeljko Čubrilović najavio članovima Predsjedništva partije da želi da se povuče sa mjesta predsjednika stranke.

Istinitost ove informacije pokušali smo dobiti od Čubrilovića, ali nam se nije javljao.

Milan Dakić, koji je napustio Demos, nije želio da govori o stanju u stranci.

“Ne znam, vjerujte, ne bih u to ulazio. Tu sam bio tolike godine, što se mene tiče, sve u redu, ja ću snositi odgovornost za moje odluke lično”, naglasio je Dakić.

Boran Bosančić, generalni sekretar Demosa, kazao je da će o odlascima dvoje stranačkih funkcionera, ali i samom stanju u stranci, biti raspravljano na idućoj sjednici Predsjedništva partije. Tvrdi da na posljednjoj održanoj sjednici tog tijela nije bilo riječi o ostavci Nedeljka Čubrilovića sa funkcije predsjednika.

“Na toj sjednici je bilo više riječi o unutarstranačkim izborima i radu odbora stranke gdje smo imali lošiji izborni rezultat. Nije bilo govora o ostavci”, naveo je Bosančić. Na pitanje “Nezavisnih novina” da li je ostavka Čubrilovića realna priča, kazao je:

“Sve ćemo vidjeti u narednom periodu, ne mogu ništa više da kažem.”

Rasipanje Demosa, prema mišljenju mnogih, nije slučajno. Sve ovo, tvrde, epilog je sukoba sa SNSD-a i dešavanja u Palama i Banjaluci.

Za neupućene, Demosov kandidat za načelnika opštine Pale Dejan Kojić pobijedio je na ovim lokalnim izborima kandidata SNSD-a Damjana Škipinu, pa vlada mišljenje da je ovo neka vrsta osvete od strane Milorada Dodika, predsjednika SNSD-a.

Takođe, kako je nedavno kazao i sam Boran Bosančić, Demos i SNSD nisu u dobrim odnosima u Banjaluci, jer Demos nije zadovoljan činjenicom što su smijenjeni njihovi kadrovi u nekoliko preduzeća u najvećem gradu Srpske.

Uz sve navedeno, sve više se govori da ovo neće biti jedini udar na Demos.

Sljedeći na tapetu, kako se spekuliše, jeste Nedeljko Čubrilović, koji bi mogao da ostane i bez fotelje ministra saobraćaja i veza u Vladi RS. Kruže informacije da će od njega biti traženo da sam podnese ostavku ili će u suprotnom biti smijenjen.

Novinar Đorđe Vujatović smatra da je na djelu već viđena praksa političkih obračuna u Srpskoj, kojoj kumuje najviše SNSD, tako što jednostavno razgrađuje ili disciplinuje druge političke partije, kako iz vlasti, tako i iz opozicije.

“Kad god određena stranka dovoljno ojača ili ima dobar rezultat, SNSD je počne gušiti kroz uzimanje određenih kadrova. Istu sudbinu su više puta imali socijalisti, DNS, a i Ujedinjena Srpska. Što se tiče Demosa, ovo se može posmatrati i kao jedan vid političke odmazde, ali i da nije bilo Pala i Banjaluke, opet bi ih dočekala ista sudbina razgradnje i napuštanja kadrova”, kaže Vujatović za “Nezavisne“.

U ovoj priči vratićemo se i na još jednu jako bitnu činjenicu, a to je da će, prelaskom Suzane Gašić i Milana Dakića, SNSD u Narodnoj skupštini RS sada imati čak 31 poslanika. To otvara i drugi ugao sagledavanja, a on kaže da SNSD-u za natpolovičnu većinu u parlamentu Srpske sada fali još 11 poslanika.

Takav epilog apsolutno nije nemoguć, ako se u obzir uzme da je NS RS u posljednjih 10 godina bila puna preletača.

“Obračun Dodika sa koalicionim partnerima nakon lokalnih izbora je krenuo i prvi na udaru je Demos, mada su i svi ostali ugroženi. Sada kada brod počne da tone, moguće je da će mnogi napuštati taj brod i tražiti sigurno utočiste i prelaziti u SNSD”, kaže za “Nezavisne novine” politikolog Velizar Antić.

Međutim, on ne vjeruje da je trenutno Dodikov cilj samostalna većina u NS RS.

“Dovoljno mu je da sa obračunom sa Demosom i eventualno još jednim koalicionim partnerom osigura apsolutnu poslušnost ostalih partija iz vlasti i da im pošalje poruku gde je njihovo mesto ukoliko žele deo kolača za sebe”, ističe Antić.

Posjetimo, Demos je osnovan 22. decembra 2018. godine, kada je Nedeljko Čubrilović odlučio da napusti DNS. Sa njim je prešao veliki broj članova te stranke, a od 12 poslanika u NS RS, koliko je DNS tada imao, pet ih je prešlo u Demos.

BL-PORTAL

Politika

MIRA PEKIĆ “Svako ko je korupcijom stekao imovinu TREBA DA BUDE PREDMET ISTRAŽIVANJA!”

 

Ponovno otvaranje slučaja kupovine vile na Dedinju, čiji je vlasnik Milorad Dodik, te višegodišnja neprocesuiranost brojnih korupcionih afera vezanih za njegovo ime, postavljaju pitanje odgovornosti pravosudnih institucija u BiH. Na ovu temu je za N1, između ostalog, govorila i šef Kluba poslanika PDP-SDS-Lista a pravdu i red u PD PS BiH, Mira Pekić, istakavši da niko iz političkih struktura ne smije biti izuzet iz istražnih radnji.

“Tužilaštvo treba da radi svoj posao, istražuje i donese svoj sud. U ovom slučaju, postupak traje već dugo, a informacije cure na kapaljku. Nije lako ni Tužilaštvu jer mora sve što iznese na sudu i da dokaže. Međutim, svako ko je korupcijom stekao imovinu treba da bude predmet istraživanja”, izjavila je Pekić.

Pored pravosudnih pitanja, politička scena u BiH ostaje turbulentna, posebno nakon što je Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH izglasao smjene zamjenika ministara, pri čemu je HDZ bio protiv. Ovakav stav izazvao je pitanje da li HDZ i dalje štiti SNSD, na šta Pekić odgovara da se ponavlja situacija od prije nekoliko sedmica, kada su poslanici HDZ-a svojim glasovima spriječili smjene pojedinih funkcionera.

Pekić naglašava da u politici svaka stranka slijedi svoje ciljeve.

“Očekivano je da će HDZ insistirati na Izbornom zakonu, Trojka na evropskim zakonima, a mi ćemo takođe imati svoje zahtjeve. Jedan od ključnih je izmjena zakona o PDV-u, o čemu govorimo godinama”, dodala je.

Što se tiče političke scene u Republici Srpskoj, Pekić, kao dugogodišnja članica PDP-a, tvrdi da približavanje vlasti nije opcija i da postoje razlike unutar opozicije koje se rješavaju postepeno.

“Na opštinskom nivou, naravno da postoje problemi između odbornika, ali to je realnost političkog života”, zaključila je Pekić.

Nastavi čitati

Politika

DODIK O LIRMANOVOJ “Otišla je, nećemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Srpskoj!”

Otišla je. Ne mogu da vjerujem da je toliko naivna da je poslije svih laži i uvreda koje je izrekla, samo da bi zadovoljila sarajevsku čaršiju, očekivala da ćemo nijemo posmatrati njeno vršljanje po Republici Srpskoj, poručio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik u objavi na društvenoj mreži Iks nakon što je njemački ministar za evropska poslove i klimu Ana Lirman napustila Banjaluku.

“U dilemi sam da li je to njena pamet ili se vodila pameću opozicije. I jedno i drugo je glupo“, dodao je Dodik.

Podsjećamo, njemački ministar ta evropske poslove i klimu Ana Lirman stigla je danas u Banjaluku kako bi se sastala sa opozicijom u Srpskoj.

Vlada Srpske proglasila je na današnjoj telefonskoj sjednici Lirmanovu personom non grata.

Iz Narodne skupštine Srpske saopšteno je da nije zaprimljen nikakav zahtjev za održavanje nekog sastanka niti najave posjete bilo koga.

Nastavi čitati

Politika

ZATVORILI JOJ VRATA! Njemačka ministrica proglašena nepoželjnom u Srpskoj zbog “političkog miješanja”

Vlada Republike Srpske proglasila je danas njemačku ministricu za evropske poslove i klimu Anu Lirman za persona non grata u Republici Srpskoj, te naložila Ministarstvu unutrašnjih poslova da je prilikom ulaska na teritoriju Republike Srpske isprati van granica, prenosi Srna.

Vlada je na telefonskoj sjednici donijela zaključak kojim izražava protest zbog jednostranih i politički motivisanih mjera koje su, bez transparentnog pravnog osnova i uz nepoštovanje principa nepristrasnosti, preduzete od određenih zvaničnika Njemačke, uključujući Lirmanovu, u vidu uvođenja sankcija predsjedniku Republike Srpske, predsjedniku Vlade i predsjedniku Narodne Skupštine.

Vlada ove mjere, ali i javne istupe i današnju posjetu Republici Srpskoj Lirmanove, smatra za direktno miješanje u unutrašnja pitanja i kršenje međunarodnih konvencija, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Radi zaštite političkog i institucionalnog integriteta Republike Srpske, Vlada uvodi recipročne mjere, koje predstavljaju proporcionalan i legitiman odgovor u skladu s međunarodnim praksama, te proglašava Lirmanovu za persona non grata u Republici Srpskoj.

Vlada će o ovoj odluci upoznati i Narodnu skupštinu Republike Srpske.

Lirmanova je danas u Banjaluci trebalo da održi sastanak sa šefom Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Igorom Crnatkom, ali je otkazan nakon što je proglašena nepoželjnom osobom.

Nastavi čitati

Aktuelno