Politika
Hoće li SNSD moći da zadovolji prohtjeve koalicionih partnera

Mandatar za sastav nove vlade, Radovan Višković nastaviće i ove sedmice konsultacije sa političkim partijama koje čine vladajuću većinu, a kakav će na kraju biti raspored snaga stranaka po resorima i ko će dobiti koliki dio kolača u vlasti, ostaje da se vidi.
Za sada se jedino zna da na učešće u vlasti, pored SNSD, računaju i Socijalistička partija, DEMOS, Ujedinjena Srpska, DNS, SPS, NPS i Pokret za državu.
Iako neki od lidera tih stranaka tvrde kako im fotelje navodno nisu bitne i kako u vlast ulaze “radi očuvanja Republike Srpske”, jasno je da svi oni imaju svoje zahtjeve pod kojima ulaze u vlast.
Neki su te zahtjeve iznijeli javno, poput lidera SP, Petra Đokića koji je rekao kako je, na bazi glasova koje imaju, potpuno logično da dobiju tri ministarstva, a slično želi i DEMOS, koji ima pet poslanika u NSRS i jednog u Parlamentarnoj skupštini BiH, dok je lider NPS izrazio očekivanje da će dobiti dva ministarstva, iako se njegova stranka na izborima izborila tek za tri poslanika, od kojih je dvoje ušlo zahvaljujući kompenzaciji.
Ako NPS dobije dva ministarstva, da li će onda SP i DEMOS dobiti tri, i kako će se onda “provesti” ostalih pet partija koje će biti dio vlasti, ostaje da se vidi u narednim danima.
Ono što se nameće kao pitanje jeste da li je moguće da SNSD zadovolji apetite svih koalicionih partnera, a da pri tome ne zanemari vlastitu stranku i ljude u njoj, i koliko su široke koalicije dobar izbor za vlast?
Politikolog Vojislav Savić ističe da je sasvim sigurno da na kraju niko unutar koalicije neće biti zadovoljen u potpunosti, ali da to i jeste suština kompromisa.
Dakle svi će morati da se odreknu nekog dijela svog apetita. Sa druge strane, mora se uvažiti i ukupno učešće u smislu broja glasova, to jest da se ta simetrija u broju glasova i podršci naroda prenese i na sastav vlade i učešće u rukovođenju javnih preduzeća – kaže Savić za Srpskainfo.
On ističe da “nije poenta samo u sastavu vlade, nego i u raspodjeli direktorskih mjesta i ostalih pozicija “po dubini”, kako se to kolokvijalno kaže.
Sastav Vlade je samo najvidljiviji segment u raspodjeli koalicionog kolača, dakle treba uzeti u obzir i druge segmente vlasti – ističe Savić.
On kaže da su, po nekom dosadašnjem iskustvu, široke koalicije odgovarale malim strankama u smislu da nemaju veliku odgovornost u javnosti, a uzimaju učešće u vlasti.
Komentarišući neslaganja pojedinih partija unutar koalicije, poput SP i SPS ili, pak, DNS-DEMOS-NPS, Savić ističe da su ona potpuno nebitna.
– Unutrašnja neslaganja tih malih stranaka su nebitna, jer to nisu ideloška neslaganja nego personalna, interesna. Nemaju oni kapacitet da to dignu na viši nivo niti mogu da uslovljavaju bilo koga svojim ličnim nesporazumima. Održivost koalicije isključivo zavisi od volje SNSD da to sve drži na okupu – zaključuje Savić.
Lider DEMOS, Nedeljko Čubrilović jedini je javno iskazao negodovanje zbog široke koalicije koja će biti dio vlasti.
– Sigurno da je široka koalicija mana. Ni u jednoj vladi ne možete da postignete tu kompaktnost sa tako širokom koalicijom, pogotovo sa tako oprečnim stavovima sa kojima stranke ulaze u vladu – smatra Čubrilović.
izvor: srpskainfo
Politika
DODIK PSOVAO BRITANCE, pa ih angažovao da brane njegove ideje

Firma Groze Consulting Limited osnovana je 13. juna 2022. godine za pružanje usluga “u području ljudskih resursa i upravljanja njima”.
Vlada Republike Srpske preko Ministarstva za evropske integracije i međunarodnu saradnju angažovalo je lobističku kuću Groze Consulting Limited sa sjedištem u Velikoj Britaniji u Londonu.
Ugovor je potpisan na pola godine. Potpisan je 1. jula 2025. i važit će do kraja tekuće godine.
“Cilj je otvoriti i razviti novi, diskretni kanal komunikacije između vlade Republike Srpske i vlasti Ujedinjenog Kraljevstva kako bi vlasti Ujedinjenog Kraljevstva bolje razumjele politike Republike Srpske i uključile Republiku Srpsku u dijalog radi postizanja obostrano korisnih ciljeva”, stoji u opisu ciljeva saradnje Vlade Republike Srpskei Groze Consulting Limited.
Firma Groze Consulting Limited osnovana je 13. juna 2022. godine za pružanje usluga “u području ljudskih resursa i upravljanja njima”.
Informacije pokazuju da se bavi savjetničkim uslugama u području lobiranja. Kompaniju vodi Sir Dominick John Chilcott britanski državljanin. On je bivši britanski ambasador u Turskoj, Irskoj i Iranu.
Aktivnosti Vlade Republike Srpske predstavljaju dodatna izdvajanja u ovoj godini za lobiranje. Registrovana je na listi lobističkih kuća Vlade Velike Britanije.
Ministarstvo za evropske integracije je 30. juna, dan prije nego sa Groze Consultin Limites, sklopilo lobistički ugovor sa američkom firmom “Tactic COC” koja je zadužena da zastupa interese Republike Srpske u Sjedinjenim Američkim Državama.
Podsjetimo, Milorad Dodik, bivši predsjednik Republike Srpske, godinama ponavlja istu mantru o britanskim agentima koji ga špijuniraju i pokušavaju srušiti s vlasti.
Ne treba zaboraviti ni neistine o navodim otmicama Dodika od strane Britanske obavještajne službe, dok Dodik odobrava angažmane i plaća novcem poreskih obveznika lobističke kuće u Londonu
Politika
REŽIM POGAZIO VLASTITE ODLUKE: Od bojkota do kandidata za izbore

Nakon što je vlast Republike Srpske u Narodnoj skupštini grubo pogazila ranije zaključke da se ne izlazi na prijevremene izbore, i zvanično je potvrđeno da će SNSD i njihovi sateliti učestvovati u izborima za predsjednika Republike Srpske. Na ovaj način je i vlast priznala da Milorad Dodik više nije predsjednik, međutim Dodik se i dalje ponaša kao da jeste: dolazi u Palatu Predsjednika Republike Srpske, koristi službena vozila, pojavljuje se na sjednicama Vlade – iako je ovlašćenja prenio na hrvatskog potpredsjednika.
Politička kriza u Republici Srpskoj poprima obilježja do sada neviđene farse u režiji vlasti. Od ranijih zaključaka iz avgusta kojima je odbačena mogućnost provođenja prijevremenih izbora nije ostalo ni slovo na papiru.
Tako je SNSD u mjesec dana od bojkota došao do toga da će izaći na prijevremene izbore, uz krajnje kontradiktorne izgovore.
“SNSD nije bio u iznudi da donese odluku da izađe na izbore. Ovo je dio naše strategije gdje smo odlučili da provedemo kako bi se prilagodili onome što po našoj ocjeni treba da ugrozi totalno Republiku Srpsku, a to je da opozicionoj strukturi ostavi ove izbore na volju i nevolju”, poručio je nedavno Dodik.
U opoziciji smatraju da, dok je vlast tvrdila da neće na prijevremene izbore, istovremeno je radila nešto drugo pa je od početka bilo jasno da će Dodikov SNSD i te kako u njima učestvovati.
“Zar mislite da bi njegov ministar Amidžić nazvao svog zamjenika da mu kaže evo ostavio sam ti pečat da ga udariš da se prebace sredstva za održavanje izbora? Znači, jasno je da će izbori biti održani i da će oni učestvovati na tome”, kaže Mladen Bosić, poslanik SDS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH.
“Ovo se može tumačiti kao jedna vrsta izlazne strategije da se javnosti saopšti, ali ne sa onog mjesta sa kojeg je trebalo da se saopšti, da Milorad Dodik više nije predsjednik entiteta”, smatra politički analitičar Tanja Topić.
Kandidat Srpske demokratske stranke je Branko Blanuša, profesor na banjalučkom Elektrotehničkom fakultetu. Predsjednik PDP-a je poručio da se ova stranka neće prijaviti za prijevremene izbore, ali je, kako je rekao Draško Stanivuković, spremna na razgovore sa opozicionim strankama.
Kandidat vladajućih stranaka odnosno SNSD-a je Siniša Karan, a Dodik je najavio i da će biti održana sjednica Narodne skupštine RS na kojoj će biti imenovan vršilac dužnosti predsjednika Republike Srpske.
Dok se to ne dogodi, dužnost predsjednika Republike Srpske obavlja kadar HDZ-a BiH Davor Pranjić, jer je Dodik prethodno prenio ovlašćenja na hrvatskog potpredsjednika Republike Srpske.
“Tako da Dodik ima očigledno plan da nastavi da se ponaša kao predsjednik i donosi odluke, a da samo pečat udara i potpisuje Čovićev čovjek iz HDZ-a”, smatra Bosić.
Tako HDZ BiH u rukama ima sve ključne funkcije: na nivou BiH, Federacije, ali i Republike Srpske što je do sada neviđena praksa u postdejtonskoj Bosni i Hercegovini.
“Milorad Dodik i SNSD su prenijeli ovlašćenja na čovjeka koji dolazi iz HDZ-a – stranke sa sjedištem u Mostaru. Zamislite kakav je to šamar Republici Srpskoj”, smatra poslanik PDP-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Branislav Borenović.
U međuvremenu Dodik koji se sam odrekao nadležnosti Predsjednika Republike Srpske i dalje koristi privilegije funkcije koju je obavljao do oduzimanja mandata. Na posao dolazi u Palatu Predsjednika Republike, koristi službena vozila, imenuje mandatara.
Istovremeno nije stigla dugo priželjkivana pomoć Dodikovih navodnih prijatelja sa međunarodnog nivoa. Dodvoravanje Donaldu Trampu, posjete Putinu i Orbanu, smatraju naši sagovornici, stvarali su u SNSD-u privid da će oni uticati na to da presuda Dodiku pude poništena, što se na kraju nije dogodilo.
Politika
SUD ODLUČIO Referendum ne vrijeđa nacionalni interes Bošnjaka

Ustavni sud Republike Srpske odlučio je da usvajanjem izmjena Zakona o referendumu i građanskoj incijativi kao i odlukom o raspisivanju referenduma nije povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda.
“Referendumska komisija iz osporenog zakona nema status javne institucije, niti organa zakonodavne, izvršne ili sudske vlasti za koje postoji ustavna obaveza adekvatne zastupljenosti konstitutivnih naroda, zbog čega se tvrdnje podnosioca zahtjeva o povredi navedenih ustavnih garancija ne mogu dovesti u vezu sa normiranjem iz osporenog zakona”, navedeno je u saopštenju Ustavnog suda Republike Srpske.
Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske ocijenilo da se osporenim zakonom ne dovodi u neravnopravan položaj nijedan od konstitutivnih naroda, niti se pravi razlika među njima u pravu na uživanje garancija iz kruga vitalnih nacionalnih interesa definisanih Ustavom, slijedom čega osporenim zakonom i odlukom nije povrijeđen nacionalni interes konstitutivnog bošnjačkog naroda.
Takođe, Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda Republike Srpske odlučilo je da Odlukom o raspisivanju republičkog referenduma nije povrijeđen vitalni nacionalni interes bošnjačkog naroda.
“Navodi i tvrdnje Kluba delegata bošnjačkog naroda u Vijeću naroda Republike Srpske, a kojim se izražavaju bojazan i pretpostavke o mogućim posljedicama koje rezultati referenduma i njihova implementacija mogu imati po bošnjački narod, kao i o potencijalnoj diskriminaciji, nisu pravno relevantni za pitanje povrede vitalnog nacionalnog interesa”, saopšteno je iz Ustavnog suda Republike Srpske.
Vijeće za zaštitu vitalnog interesa Ustavnog suda BiH ocijenilo je i da Odluka kojom se raspisuje referendum i utvrđuje sadržina referendumoskog pitanja te određuje termin njegovog održavanja jednako odnose prema svim narodima i građanima i da kao takve ne mogu ugroziti vitalni nacionalni interes niti dovesti do diskriminacije.
“Osporene odluke, dakle, nemaju nacionalni predznak, već se, nezavisno od njihove nacionalne pripadnosti, podjednako odnose na sve građane, koji slobodno disponiraju svojim pravom da učestvuju na referendumu”, saopšteno je iz Ustavnog suda Republike Srpske.
-
Zdravlje4 sata ago
LJEKARI DOŠLI DO SJAJNOG OTKRIĆA! Ovo je najbolji doručak za srčane bolesnike
-
Hronika3 dana ago
IMALI SU FANTOMKE! “Tukli su me nogama i rukama u policiji u Laktašima”
-
Svijet2 dana ago
IZRAELSKE SNAGE OTELE STUDENTA IZ SRBIJE: Ognjen poslao poruku (VIDEO)
-
Politika3 dana ago
HAOS U TUZLI! Sveštenika ćemo preobratiti na islam, a KRST ZAMIJENITI MJESECOM I ZVIJEZDOM (FOTO)
-
Uncategorized3 dana ago
ŠTA PIŠE U REFORMSKOJ AGENDI: Cijene struje u BiH usklađuju sa EU
-
Društvo2 dana ago
BRANKA BRANKOVIĆ, dugogodišnja novinarka iz Banjaluke, PREMINULA JE JUTROS u Univerzitetskom kliničkom centru u Banjaluci
-
Politika2 dana ago
SDA TVRDI DA JE STVARNOST DRUGAČIJA! “Dodik u dva dana dva puta pobijedio “trojku”, OHR i pravosuđe”
-
Svijet3 dana ago
I MAKRON SE PRIDRUŽIO MERCU “Evropa je u sukobu sa Rusijom”