Connect with us

Politika

PREDNJAČE PRIJEDORČANI Što ne uzeti još koju marku: Poslanici pohrlili po naknade, za „bijeli hljeb“ već stiglo devet zahtjeva

Takozvani bijeli hljeb, odnosno mogućnost da izabrani ili imenovani funkcioneri i nakon isteka mandata imaju plaćenu višemjesečnu naknadu u istom iznosu koju su imali tokom svog mandata i ove godine će i te kako biti privlačna za te funkcionere, a Nezavisne saznaju da je već devet doskorašnjih poslanika u Narodnoj skupštini RS podnijelo zahtjev za ovaj benefit.
„Nezavisne“ nezvanično saznaju da su to: Milan Tubin, Miladin Stanić, Duško Ivić, Mirko Sovilj, Goran Jerinić, Radenko Čupić, Pero Petrović i Nedeljko Glamočak.

Oni su se na taj način pridružili Nevenki Marilović, koja je, zanimljivo, svega 15-ak dana bila narodni poslanik, jer je tek krajem oktobra 2022. godine, ušla u Narodnu skupštinu umjesto Kostadina Vasića, kome je Centralna izborna komisija BiH poništila poslanički mandat. Podsjećamo, Marilovićeva je odmah nakon polaganja zakletve podnijela Administrativnoj komisiji NS RS zahtjev za zasnivanje profesionalnog statusa koji će joj omogućiti pravo na „bijeli hljeb“.

Poslanici se odlučuju na ovaj korak zbog činjenice da će tokom šest mjeseci nerada imati primanja kao da su i dalje u foteljama, tačnije oko tri hiljade KM mjesečno.

„Po Pravilniku o platama i naknadama, imenovano lice ima pravo na bruto platu i po prestanku funkcije u trajanju do šest mjeseci. Bruto plata narodnog poslanika u stalnom radnom odnosu, s porezima i doprinosima, iznosi 4.910,40 KM“, rekli su za „Nezavisne novine“ iz NS RS.

Osim pomenutih, još 20-ak poslanika bivšeg saziva ima ovu mogućnost, ali treba napomenuti da to ne znači da će je svi oni i iskoristiti.

„Budući da radna tijela 11. saziva još nisu formirana, pa tako ni Administrativna komisija koja donosi odluku, zahtjevi narodnih poslanika o ostvarenju ovog zakonskog prava tek su počeli da stižu“, kazali su iz NS RS.

Poslanici na svim nivoima (RS, FBiH, BiH) imaju pravo na „bijeli hljeb“. Ali, istu privilegiju mogu iskoristiti i predsjednici, premijeri, ministri, savjetnici ili drugi koji su izabrani. Ovaj benefit može se zatražiti čak i ako je funkcioner svega jedan dan proveo u mandatu, kao i oni koji su smijenjeni sa svojih pozicija.

Iako je do sada više puta traženo da se ovo pravo u potpunosti ukine, jer je, kako tvrde predlagači, nepravedno prema građanima koji su nezaposleni i nemaju nikakva primanja, to nije i zaživjelo u Republici Srpskoj, te i većem dijelu BiH.

Jedan od onih koji se trudio da „bijeli hljeb“ postane prošlost je i Milan Petković, potpredsjednik Ujedinjene Srpske i poslanik u Predstavničkom domu PS BiH, koji za „Nezavisne“ kaže da radnici u drugim djelatnostima nemaju ovakva prava.

„Niko nema pravo na šest mjeseci takvog rada. Takođe, radnicima kojima istekne ugovor o radu na određeno vrijeme prestaju sva prava iz radnog odnosa. Smatrao sam da i političari imaju jednu vrstu ugovora na određeno vrijeme“, kaže Petković, koji je ipak uvjeren da bi se ovdje nešto moglo promijeniti čak i u ovom sazivu.

„Mislim da je sazrela svijest političara i mojih kolega da se to pravo ukine. Mislim da bi idealno bilo u prvoj godini mandata da se krene u priču, posebno jer to nije ni izborna godina, da bi svi znali da neće više imati pravo na to. Jedno rješenje, koje sam takođe predlagao, jeste da ta naknada traje najduže mjesec dana, jer to je dovoljno da oni koji očekuju mandat ili posao na drugoj poziciji povežu radni staž“, istakao je Petković.

Dok političari zadovoljno trljaju ruke zbog benefita, zaposleni u BiH koji ostanu bez posla, da bi ostvarili pravo na jednogodišnju novčanu pomoć od države, moraju da imaju najmanje 15 godina radnog staža. Oni koji godinama prate ovu problematiku ističu da bi političari morali da se solidarišu s građanima i da usklade svoja primanja, kao i privilegije poput „bijelog hljeba“, sa stanjem u državi.

Prilikom rasporeda budžeta trebalo bi da imaju isti pristup i ka drugim kategorijama stanovništva. Generalno, u izazovnim vremenima treba da se odnose prema javnom budžetu kao dobri domaćini i novac troše efikasno i ekonomično, uz određene uštede. Tu treba da počnu s privilegijama“, kaže za „Nezavisne“ Ana Lučić iz Centara civilnih inicijativa (CCI).

Ono što je činjenica, trenutno u BiH nije ograničeno koliko puta jedna osoba može koristiti ovo pravo. Treba istaći i da su do sada tri kantona u FBiH ukinula ovo pravo, a to su Tuzlanski, Unsko-sanski i Kanton Sarajevo.

Nezavisne

Politika

EUFOR PRATI BEZBJEDNOSNU SITUACIJU U BiH! “Misija “Altea” spremna i posvećena da svoj mandat ispuni”

Eufor, kao dio integrisanog pristupa EU, ima za cilj mirnu BiH koja je nepovratno na putu ka članstvu u EU, saopšteno je iz ove vojne misije.

Iz Eufora navode da je misija “Altea” spremna i posvećena da svoj mandat ispuni na nepristrasan način, kao i da je njena odgovornost tumačenje vojnih aspekata Dejtonskog mirovnog sporazuma.

U saopštenju se dodaje da je mandat Eufora, koji mu daje Savjet bezbjednosti UN, da obezbijedi očuvanje teritorijalnog integriteta, suvereniteta i političke nezavisnosti BiH i da domaći akteri djeluju u skladu sa ovim osnovnim principima propisanim Dejtonskim mirovnim sporazumom i rezolucijama Savjeta bezbjednosti UN.
“Eufor, kao dio integrisanog pristupa EU, ima za cilj stabilnu, održivu, mirnu i multietničku BiH koja je nepovratno na putu ka članstvu u EU”, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se dodao je da Eufor kontinuirano prati i procjenjuje bezbjednosnu situaciju.

Nastavi čitati

Politika

RADOJIČIĆ I PROŠLE GODINE PREDSTAVLJAO SNSD! IMALI PRIHOD OD 2,5 miliona KM, Đajić skupio najviše para

Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine objavila je godišnje finansijske izvještaje političkih stranaka za 2023. godinu, sa podacima o izvorima finansiranja.

Radojičić i prošle godine bio ovlašten za predstavljanje SNSD: Najveća partija u Srpskoj prihodovala 2,5 miliona KM, Đajićev odbor prikupio ubjedljivo najviše članarine.

Između ostalih, tu je i izvještaj najjače političke partije u Srpskoj SNSD.

U partiji je 40 zaposlenih, a ukupni prihodi političke stranke u prošloj godini bili su 2.554.738,38 KM.

Od članarine SNSD je skupio 507.725 KM, ubjedljivo najviše u Gradskom odboru Banjaluka 136.074 KM. Međutim, prihodi iz budžeta su najveći izvor prihoda – više od dva miliona KM.

Prihodi fizičkih lica bli su samo 270 KM i dao ih je Petar Bilčar, inače zamjenik direktora IDDEEA BiH, nekadašnji načelnik Odjeljenja za komunalne poslove Grada Banjaluka.

Zanimljivo je da se na spisku osoba ovlaštenih za zastupanje SNSD dalje nalazio „potpredsjednik Igor Radojičić“. Radojičića je lider stranke Milorad Dodik smijenio s mjesta predsjednika Gradskog odbora Banjaluka u izbornoj noći još prije četiri godine. A iz SNSD je zvanično isključen još u oktobru 2022. zbog „neaktivnosti“.

Onaj ko je podnosio finansijski izvještaj SNSD očigledno je čekao da zvanično budu izabrani novi potpredsjednici SNSD, a to se desilo na sjednici Glavnog odbora tek u februaru 2024.

Radojiić je prije nekoliko dana osnovao vlastiti politički pokret Svoji putem.

Nastavi čitati

Politika

DODIK ČEKA TELEFONSKI POZIV OD VUČIĆA! “Srpski sabor će biti održan”

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da Srpska i Srbija predano pripremaju srpski sabor koji će biti održan, ako ne u dane Vaskrsa, onda čim se stvore uslovi.

“Mislim da bi pametnije politički bilo da ne nagađamo da li će biti Sabora ili ne. Nego da znamo da li je bila ta rezolucija /o Srebrenici/ ili ne i da se tek onda opredjeljujemo na takvom forumu kao što je Sabor”, rekao je Dodik novinarima u Teslići.

Odgovarajući na pitanje da li će Vaskršnji sabor biti odgođen, Dodik je rekao da čeka da se čuje sa predsjedinkom Srbije Aleksandrom Vučićem i da se dogovore.
“Vaskršnji sabor je zakazan u jednoj drugoj atmosfetri u kojoj nije bilo priče o rezoluciji o Srebrebici u UN , niti o prijemu samoproglašenog Kosova u Savjetu Evrope”, rekao je Dodik.

Nastavi čitati

Aktuelno