Connect with us

Banjaluka

I KADA PLATIŠ, NE MOŽEŠ BITI VLASNIK: Stanovi bez upotrebne dozvole u Banjaluci – Problem koji traje godinama!

Zgrade koje nisu dobile upotrebnu dozvolu, formalno pravno ne postoje, jer se ni taj objekat ni stanovi, ne mogu upisati u zemljišne knjige. Vlasnicima ovo zadaje glavobolje, jer stanove ne mogu ostaviti nasljednicima, niti založiti, kako bi dobili hipotekarni kredit.

Primjer stanara koji su pošteno platili svoje stanove, ali upotrebnu dozvolu nikada nisu dobili, pronašli smo u banjalučkom naselju Lazarevo. Marija Knežević i Dušanka Mutić vode dugogodišnju borbu za potpunu legalizaciju svojih stanova.

– Ja sam kupila stan 2017. godine od čovjeka koji je imao ugovor. Zgrada nema upotrebnu dozvolu. Čekamo da se to riješi – kaže Marija Knežević, vlasnica stana.

Zajedno sa ostalim stanarima, pokrenuli su pravnu borbu za dobijanje upotrebne dozvole.

– Skupljali smo po 700 KM po stanu i onda je bilo nekoiliko komisija koje su pregledale zgradu. Gdje budu uočeni nedostci moraće biti uklonjeni, ko nema stan po klocrtu moraće tražiti geometra i tako“,objašnjava Dušanka Mutić

Stanari podršku očekuju i od Gradske uprave iz koje kažu da su upoznati sa ovim, ali i drugim slučajevima stambeno – poslovnih objekata bez upotrebne dozvole, kojih u Banjaluci ima osam.

– To su sve slučajevi koji se provlače iz ranijeg perioda. To su zgrade koje su rađene u neko drugo vrijeme, kada je i kvalitet gradnje možda bio drugačiji, ali i uslovi za dobijanje dozvola u smislu izvedenosti infrastrukture. Sada su te stvari drugačije regulisane, pa se infrastruktura rješava u postupku dobijanja građevinske dozvole kroz ugovor investitora i grada Banjaluka.

To ranije bilo tako. Imamo i slučajeve da zgrade nikada nisu završene, imamo slučajeva da je bilo odstupanja od građevinske dozvole i zato ti objekti ne mogu dobiti upotrebnu dozvolu“, kaže Vuk Višekruna, načelnika Odjeljenja za prostorno uređenje Gradske uprave Banjaluka.

Milanović: Obratiti pažnju na pouzdanost investitora 

Kupovina stana u izgradnji uvijek nosi određeni rizik, ali uvođenjem notarijata odnos između investitora  i kupaca značajno je uređen, kaže direktor agencije Remax Dragan Milanović.

– Bez obzira na to treba se obratiti pažnja na pouzdanost investitora, bez obzira i na to da je u trenutku kupovine sve u redu. Investitori mogu da prodaju stan koji će biti izgrađen u narednom periodu, nakon dobijanja pravosnažne građevinske dozvole i tada već mogu da se sklapaju notarski ugovori. Upotrebna dozvola dolazi na kraju. Imali smo slučajeve da su pojedini investitori probijali rokove, nekada je to iz opravdanih, a nekada iz neopravdanih razloga. U tim situacijama se ugovaraju izvjesni penali“, kaže Milanović.

Prema zakonu, investitor koji stavi u upotrebu zgradu bez upotrebne dozvole, morao bi prekršajno odgovarati, nakon čega bi bio primoran na pokretanje procesa za dobijanje nove građevinske dozvole, na osnovu koje bi bila izdata i upotrebna dozvola.

BN

Banjaluka

Ševo odgovorio Zeljkoviću “LIJEPO JE BRANITI UJKU, ALI PONEKAD JE BOLJE ĆUTATI”

Nakon što je odbornik u Skupštini grada Banjaluka, Marko Zeljković, iznio niz kritika na račun aktuelne gradske vlasti, uslijedio je brz i oštar odgovor iz PDP-a. Ovlašćeni potpisnik u Odjeljenju za opštu upravu, Miroslav Ševo, reagovao je na izjave mladog odbornika koje je, kako navodi, očigledno dao u svrhu odbrane svog bliskog rođaka – „velikog ujke“.

– Kako dirljiva situacija danas na političkoj sceni. Mlađani sestrić brani ‘velikog ujku’. Lijepo je kada se porodica tako slaže i pomaže, radi zajedno i čuvaju se međusobno. Jedan preuzme Fudbalski savez, iako, što bi naš narod rekao, ‘nije šutno mačku s praga’, jer – ima on ujku. Drugi, po direktivi, ulazi kao odbornik u Skupštinu grada Banjaluka, a osnovni zadatak mu je čuvanje lika i nedjela ujke, istakao je Ševo.

On je poručio da nije prvi put da „ujko pljune pa poliže“, te da sestrić sada, u pokušaju da popravi štetu, napada gradonačelnika gledajući sve kroz prizmu stranke kojoj pripada.

– Moram podsjetiti mlađanog odbornika Zeljkovića da Partija demokratskog progresa funkcioniše na principu podjele obaveza i odgovornosti, ne autokratije. Gradonačelnik Banjaluke, a to sam pokušao pojasniti i premijeru Viškoviću, je, kao svaki pravi domaćin, uradio podjelu obaveza, odgovornosti i prava. Umjeće rukovođenja je uspostavljanje sistema koji funkcioniše savršeno bez prvog čovjeka i njegovih direktiva i naredbi. Naravno, Vama, odbornče, to je nepojmljivo jer ste naučili na autokratiju.

Ševo se osvrnuo i na konkretne teme koje je odbornik pomenuo – poput Depota, vrtića, vodosnabdijevanja i saobraćajnih gužvi.

– Pomenuli ste Depot, vrtiće, vodu, saobraćajne gužve. Mladi jeste, ali niste toliko zaboravni da ne znate da su to problemi stari 25 godina, a upravo toliko je ujko na vlasti u Banjaluci, i nešto manje u Republici Srpskoj. Depot su vaši partijski drugovi unakazili jer ništa od planiranog i projektovanog nisu sproveli, a uprava je od osnivanja pod ujkinim patronatom. Pomislili ste da vrtići postoje od juče, a zapravo njima rukovodite decenijama. Saobraćajne gužve nisu novost, a Skupština je bila ta koja je odbijala planove razvoja grada – jer ujku nisu odgovarali.

Posebno je naglasio problem vodovoda, koji je, prema njegovim riječima, opozicija imala priliku da riješi, ali to nije učinila.

– Zamislite, Vi pominjete vodu. Pomislih da ovo prethodno možda ne znate, jer niste imali dovoljno godina, a ujko to nije baš sve prepričao u detalje. Ali, odbornče, prije nešto više od mjesec dana, pa ponovo prije deset dana, lično ste odbili da riješite problem koji su ujkini drugovi ‘proizveli’, a vaši partijski kolege prošle godine – a to je sistem ‘Tunjice 1 i 2’.

Na kraju, Ševo je poručio da je lijepo što odbornik brani porodicu, ali da ponekad treba stati i razmisliti.

– Lijepo je što branite ujku, ali nekada se pokaže da je istinita ona narodna: ‘Pametan ćuti, budala govori!’ A za ovo što se desilo ujki na sudu, narod kaže: ‘Rođaka ni sud ne sudi!’ – zaključio je Miroslav Ševo.

Nastavi čitati

Banjaluka

„ZABRANITE NEPOZNAVANJE ZAKONA!” Maksić PORUČIO odbornicima SNSD da prestanu da se prave ludi oko kladionica kod škola!

Кada se već govori o zabranama, red bi bio da se zabrani nepoznavanje zakona odbornicima.

Izjavio je ovo odbornik PDP u Skupštini Grada Banjaluka, Igor Maksić reagujući na izjave odbornika Žane Grmuše (SNSD) koja je rekla “da bi u krugu škola u potpunosti trebalo zabraniti reklamiranje igara na sreću i navela da povećanje cijene tih reklama, koje predlaže gradonačečnik Banjaluke, neće spriječiti kladionice da se reklamiraju.”

-Narodna skupština Republike Srpske može već sutra da izmjeni Zakon o igrama na sreću i zabrani otvaranje kladionica u blizini škola. Zakonski, to je jedini put. Pa ako je to iskrena namjera, neka se prijedlog uputi u Skupštinu, tamo gdje vaša stranka ima većinu. Grad Banja Luka je već pokušao sve što mu je u nadležnosti. Predložili smo da se kladionicama u blizini škola uvede duplo veća komunalna taksa, prijedlog nije prošao, jer ga vaša skupštinska većina nije podržala. Podsjetimo, upravo ona većina kojoj pripadate – rekao je Maksić.

Zato, prije nego što pozivate Grad da radi ono što nije u njegovoj nadležnosti, kaže Maksić, bolje bi bilo da utičete na one koji to stvarno mogu, na svoje kolege u Narodnoj skupštini.

-Bilo bi krajnje vrijeme da prestanete opravdavati neopravdivo i da bar jednom stanete iza onoga što građani zaista traže. Ako Boriku treba škola, a ne kladionica, onda počnite tako što ćete tamo gdje imate vlast, donijeti zakon koji to stvarno omogućava. Grad Banja Luka bi već sutra sproveo tu zabranu, ali ne može kad mu vaša vlast drži vezane ruke – jasan je Maksić.

Nastavi čitati

Banjaluka

STANIVUKOVIĆ ČESTITAO 99. ROĐENDAN FK „BORAC“: „Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!“

Kako je poručio, fudbalski klub „Borac“ je simbol trajanja, borbe, zajedništva i pobjede.

Velikih 99 godina ponosa! Danas ne slavimo samo rođendan jednog fudbalskog kluba. Danas slavimo istoriju, identitet i duh Banjaluke!

Poručio je ovo gradonačelnik Draško Stanivuković čestitajući 99. rođendan FK „Borac“.

Kako je poručio, fudbalski klub „Borac“ je simbol trajanja, borbe, zajedništva i pobjede.

-Od 1926. godine pa do danas, Borac je bio i ostao ponos našeg grada. Kroz sve ove decenije, preživio je najteže trenutke, ali i donio najveće radosti generacijama navijača. Naredne godine, kada budemo slavili 100 godina postojanja, to neće biti samo sportski jubilej, već praznik svih Banjalučana – rekao je on.

Iskoristio je priliku da zahvali svima koji su bili dio ove velike i bogate istorije.

-Hvala svima koji su bili dio ove istorije — igračima, trenerima, radnicima kluba, navijačima i svima koji su svojim srcem gradili „Borac“. Živio „Borac“! Živjela Banjaluka! Srećan 99. rođendan – naglasio je Stanivuković.

Nastavi čitati

Aktuelno