Connect with us

Region

IDEM U HAG, ALI IMAM JEDAN USLOV! Oglasio se Šešelj o novoj optužnici, “Priželjkujem spektakl”

Vojislav Šešelj je gostovao na televiziji “K1” gde je govorio o novoj optužnici koju treba da dobije od haškog tribunala.

Bivši lider Srpske radikalne strane Vojislav Šešelj, gostujući u emisiji “Uranak“ na televiziji K1 istakao je da još uvijek nije dobio hašku optužnicu za nepoštovanje suda, ali je spreman da se odazove suđenju pod uslovom da se sud preseli u Avganistan. Da podsjetimo, ovu informaciju je ekskluzivno objavio predsjednik Srbije Aleksandar Vučić gostujući na Radio-televiziji Srbije u srijedu povodom tragičnih događaja na Kosovu i Metohiji prethodnog vikenda.

“Optužnica me nije iznenadila, jer nekoliko godina haški tribunal vodi istragu. Ovdje su više puta dolazili haški tužitelji i istražitelji. Ispitivali su sve moje saradnike koji su radili na knjigama. Od daktilografkinje do štampara kod kojih sam štampao knjige. Kao da je štampar dužan da pročita svaki tekst koji odštampa”, rekao je Šešelj.

U sud je došao u pratnji svog pravnog savjetnika, Jelicom Radetom, kojoj je bilo zabranjeno da uđe u salu. Protiv nje se vodi postupak i zbog toga joj je bio zabranjen ulazak u salu.

“Pozvali su me prošle godine, došao sam u specijalni sud sa mojim pravnim savjetnikom Jelicom Radetom, ali oni nisu dali da ona uđe u salu, jer se protiv nje već vodi postupak. Onda nisam htio ni ja da uđem. To je bio posljednji moj kontakt sa njima. Evo sada je podignuta optužnica, naša ambasada je obaviještena, ali meni optužnica nije još uvijek uručena”, dodaje Šešelj i objašnjava zbog čega je dobio optužnicu.

“To je optužnica za nepoštovanje suda. Ne može druga da bude. Ne mogu oni da izmisle neki teški ratni zločin i da me optuže. Mandat za podizanje optužnica je prestao 2005. godine. Od tada više nije bilo moguće, po rezoluciji savjeta bezbjednosti, podizanje novih optužnica. Ja sam tri puta u Hagu osuđen za nepoštovanje suda na četiri godine i devet mjeseci. Tako da jednostavno nema šta drugo da bude. U pitanju su moje knjige, u kojima sam objavio sve o zaštićenim svjedocima i podatke o lažnim haškim dokumentima, podacima i ostalo”, navodi Šešelj.

Voditelj je potom upitao Šešelja da li on to sme da radi. Šešelj je rekao da “smije sve”.

“Oni to zabranjuju, a ja sve smijem. Sve ono što Bog dozvoljava ja smijem. Rado ću se odazvati pozivu. Ja priželjkujem novo haško suđenje, da opet napravim spektakl, da ih ponizim i da ih zgazim. Tu optužnicu je odobrio neki kineski sudija, koji je jedan od najistaknutijih srbomrzaca tamo. Dodvorava se Amerikancima , jer želi da se nakon Haga preseli u Ameriku. Neki Lin Dančun. On odavno goni moja tri saradnika, Jelicu Radetu, Jovu Ostojića koji je u međuvremenu preminuo i Petra Jojića. Srbija je odbila da ih optuži, jer po tom zakonu i saradnji sa haškim tribunalom, moguće je samo da optužiti za najteža krivična djela za koja se goni po međunarodnom pravu. Ovo ne spada u teška krivična djela, već nepoštovanje suda. Kod nas se nepoštovanje suda kažnjava nekom simboličnom malom kaznom. Oni su propisali sedam godina robije ili 50 hiljada evra novčane kazne, a može i jedno i dugo da bude. Do nedavno je to bilo sto hiljada”, kaže Šešelj i dodaje da će na suđenje otići isključivo ukoliko se sud izmjesti iz Holandije.

Potom je bivši lider SRS-a govorio o povratku u sudnicu. Dotakao se i geopolitičkih sukoba.

“Rekao sam da ću doći dobrovljono, ali pod jednim uslovom, ukoliko se izmjeste iz Holandije. Jedva čekam da se vratim u sudnicu. Meni je u haškoj sudnici bilo najljepše, kad gazim sve pred sobom, kada sam superionar i kako da ne uživam. Očekujem da Velika Britanija potone u more, jer ako dođe do rata između Rusije i Nato – a, prva će stradati Britanija. Već im organizuju genetski inženjering, pa im ugrađuju škrge, kako bi mogli da dišu pod vodom. Sve su to meni javili stručnjaci, ja imam razgranatu mrežu informatora. Pošto će ona uskoro da potone u more, ogroman talas će se stvoriti u Sjevernom moru koji će zapljusnuti cijelu Holandiju. Zamislite da sam ja u Ševeningenu u zatvorskoj ćeliji kada dođe taj talas i da se udavim ko pacov tamo, pa nisam lud. Sada tražim da se sud preseli u Avganistan. Kabul je visoko i ne prijeti opasnost od nekakvog talasa, a oni zaslužuju još i iz političko moralnih razloga. Junački avganistanski narod je nedavno potukao Soldatesku i natjerao ih u bjekstvo, kao kada su napuštali južni Vijetam. Tamo želim da idem, jer bolje biti u Avganistanu u zatvoru, nego slobodan u Evropskoj uniji”, ističe Šešelj.

Predsjednik Srbije, Aleksandar Vučić je istakao u svom govoru, da je optužnica protiv Vojislava Šešelja i njegovih saradnika, još jedan pritisak Zapada. Šešelj je to prokomentarisao.

“Sada će strane sile očekivati da nas Srbija isporuči, ali predsjednik neće htjeti, jer to nije po zakonu, a on postupa striktno po zakonu. To nije njegova nadležnost, već suda i Ministarsta pravde. On nema nikakve veze sa našom eventualnom isporukom”, zaključio je Šešelj.

Region

OGLASILI SE HRVATI! “Usvajanje Rezolucija o Jasenovcu ugrožava evropski put Crne Gore”

Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova Hrvatske oglasilo se nakon što je Skupština Crne Gore usvojila Rezoluciju o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mauthauzen.

U saopštenju se navodi da Hrvatska žali što je Crna Gora odlučila zanemariti pozive Hrvatske da ne politizuje žrtve Jasenovca i ne povlači poteze koji bi se na negativan način mogli odraziti na bilateralne odnose i evropski put Crne Gore.

– Hrvatska smatra neprihvatljivim, neprimjerenim i nepotrebnim donošenje rezolucije čija namjera nije izgradnja kulture sjećanja i pomirenja, već instrumentalizacija sjećanja na žrtve Jasenovca radi kratkoročnih političkih ciljeva inicijatora ove rezolucije – stoji u saopštenju.

Ministarstvo je dalje navodi da je motiv za donošenje ove rezolucije povezan sa nedavnom usvojenom rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o Međunarodnom danu sjećanja na genocid u Srebrenici, što, prema njima, pokazuje namjeru relativizacije UN-ove rezolucije o genocidu u Srebrenici.

– Ovaj postupak Crne Gore ne može se smatrati dobronamjernim i dobrosusjedskim u odnosu na Republiku Hrvatsku niti je u skladu s deklariranim ciljem članstva Crne Gore u Evropskoj uniji – dodaje se u saopštenju.

Ministarstvo je podsjetilo da su dobrosusjedski odnosi ključni elementi procesa proširenja EU te stabilizacije i pridruživanja, naglašavajući da je Crna Gora u posljednjem pozitivnom izvještaju o ispunjenju privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24 (IBAR) obećala suzdržanost od aktivnosti koje bi mogle narušiti odnose sa Hrvatskom.

Saopštenje završava podsjećanjem da je Crna Gora dužna da pokađe napredak u procesuiranju ratnih zločina, uključujući odgovornost za zločine počinjene tokom navodne agresije na Hrvatsku, posebno napad na Dubrovnik i zločine u logoru “Morinj”, te da pruži pravedne naknade za bivše logoraše.

– Uzimajući u obzir stvarnu svrhu ovog čina Skupštine Crne Gore, kojim se Crna Gora stavila u položaj koji Republika Hrvatska ne može tumačiti dobrosusjedskim i suprotan je namjerama razvoja prijateljskih odnosa, Republika Hrvatska zadržava pravo da reaguje na odgovarajući način – zaključuje Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Hrvatske.

Podsjećamo, Hrvatska je ranije najavila žestoku reakciju ako se rezolucija usvoji, upozorivši da bi to moglo usporiti EU integracije Crne Gore i negativno uticati na dosadašnje odnose.

Agencije

Nastavi čitati

Region

“Važna odluka na Vidovdan” Crna Gora usvojila Rezoluciju o GENOCIDU U JASENOVCU

Skupština Crne Gore usvojila je Rezoluciju o genocidu u sistemu logora Jasenovac, Dahau i Mauthauzen.

Glasala su 42 poslanika, 41 za, jedan protiv, uzdržanih nije bilo.

Kao predlagač, čelnik parlamenta Andrija Mandić rekao je da sa ponosom može da kaže da je Crna Gora prva država na planeti koja se na ovakav način ponijela prema Jasenovcu, prenosi RTCG.

“Ovo je rezultat naše ideje i našeg dogovora. Niko se nije miješao sa strane”, rekao je Mandić.

Prijedlog rezolucije potpisala su 43 poslanika parlamentarne većine.

Ranije danas, poslanici su sa 42 glasa za usvojili predlog pa je Skupština prihvatila da se raspravlja o Rezoluciji o genocidu u Jasenovcu. Održana je vanredna sjednica Kolegijuma predsjednika Skupštine. Takođe, predlog Rezolucije o genocidu u Jasenovcu prošao je Odbor za ljudska prava i slobode. Sedam glasova je bilo za.

Amandmani na rezoluciju koje je predao Vladimir Dobričanin (UCG) nisu prihvaćeni na plenarnoj sjednici.

U završnoj riječi, predsjednik parlamenta Andrija Mandić, kao predlagač, rekao je da će Crna Gora biti prva država koja je usvojila rezoluciju o genocidu u Jasenovcu.

On je naveo, komentarišući napade na poslanike PES-a, da prosto ne vjeruje da oni kojima su glavni akteri bili heroji Skaj komunikacije, Radoje Zvicer i Neno Kaluđerović, danas napadaju grupu čestitih poslanika.

“Danas radimo veliku stvar glasajući za ovu rezoluciju. Pomjerićemo Crnu Goru korak naprijed od onog dna, gdje su nas doveli ovi koji su zarobili državu vezama sa organizovanim kriminalom. Vidjeli ste gdje su završili bivši čelnici pravosuđa”, rekao je Mandić.

On je naveo da su se i prije 1918. godine u Crnoj Gori na Vidovdan donošene važne odluke. Rekao je da “našoj generaciji, koja se ne bavi švercom, pripala čast da pomjeri Crnu Goru korak naprijed”.

“Uz sve povike koje saopštava opozicija, ali parlament je takav, uz sve proteste, moram reći “Vidovdane, moj očinji vide”, ovo je ono što treba da bude osnova na kojoj će se zidati bolja i poštenija Crna Gora, pa kako god ko o tome misli. Ovo je većinska Crna Gora. Živjela Crna Gora”, rekao je Mandić.

Mandić je u svom govoru tokom sjednice, govoreći o pomenutoj rezoluciji, kazao da postoje žrtve koje su stradale na pravdi Boga.

Mandić je takođe poručio da usvojenom rezolucijom žele da pošalju poruku o složnoj, pomirenoj i srećnoj Crnoj Gori.

“Ne želim niko da ovu rezoluciju zloupotrijebi i ne želim da vrijeđamo ikoga”, zaključio je predsjednik Skupštine.

Hrvatska je juče zaprijetila da bi usvajanje rezolucije u Jasenovcu sigurno usporilo EU integracije Crne Gore te da ne bi dobro uticalo na dosadašnje dobrosusjedske odnose dvije države, piše Index, prenose Nezavisne.

Navodno se razmišlja i o povlačenju hrvatskog ambasadora iz Crne Gore.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ ČESTITAO VIDOVDAN “Važna je budućnost, ne samo zemlja predaka naših, VEĆ ZEMLJA NAŠE DJECE”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je danas Vidovdan, ističući da je ovaj praznik najvažniji dan za Srbe. Vučić je na snimku koji je objavio na “Instagramu” naveo da se na Vidovdan obično priča o prošlosti i o svemu onome što je obilježilo naše i živote prethodnih generacija u srpskom narodu.

“Došao sam na terasu u Predsedništvu da na simboličan način pokažem koliko nam je važna budućnost, ne samo zemlja predaka naših, već zemlja dece naše, sa željom da ukažem da svaki put kada mi je teško dođem na ovu terasu pogledam šta smo uradili, i mi i neki pre nas”, rekao je Vučić.

On je istakao da su brojni primjeri koliko je Srbija promijenjena i gubitnički duh promienjen u pobjednički “sa istom željom, ambicijom i ciljem da Srbiju menjamo još snažnije i ubedljivije u budućnosti”.

“Srećan vam praznik, srećan vam Vidovdan! Budućnost je u vašim rukama i siguran sam da još mnogo toga dobrog možemo i moramo da uradimo za našu Srbiju!”, poručio je Vučić.

Nastavi čitati

Aktuelno