Connect with us

Region

Idete na more u Hrvatsku ili Crnu Goru: Evo kakve vas cijene očekuju ove godine

Mnogi građani Bosne i Hercegovine polako se spremaju na put ka hrvatskom i crnogorskom primorju, ali šta ih tamo, u pogledu cijena, očekuje?

Put na more postaje sve skuplji, iz godine u godinu. Posebno je to primjetno u posljednje tri godine, od početka pandemije virusa korona.

Nakon ove pandemije nastupila je i velika inflacija, širom svijeta, te su cijene skočile u nebo. Nažalost, to se odnosi i na popularna ljetovališta za građane iz BiH.

Makarska je jedno od najpopularnijih mjesta za ljude iz Bosne i Hercegovine. Grad, kao i cijela rivijera, svake godine vrvi od turista iz BiH. Iako su cijene skočile i u prethodnom periodu, to nije spriječilo mnoge građane da tamo provedu svoje ljetne godišnje odmore. Svakako je da trebaju znati šta ih tamo očekuje.

Za javni parking u Makarskoj, od prvog juna pa sve do 30. septembra, građani BiH, kao i svi drugi turisti, moraće pripremiti ozbiljan novac. U ovom periodu, sat vremena parkinga koštaće čak četiri evra (7,82 KM), u prvoj zoni. U drugoj zoni je ta cijena dva evra (3,91 KM), dok je u trećoj zoni ta cijena jedan evro (1,95 KM).

Ako se odlučite na cjelodnevne karte, cijene su sljedeće: prva zona košta 48 evra dnevno (93,79 KM), druga zona košta 24 evra dnevno (46,89 KM), te treća zona košta 12 evra dnevno (23,45 KM). Ovo su skoro pa nevjerovatne cijene, te se vjerovatno više isplati ‘isprsiti’ se za smještaj koji već ima osiguran parking.

U smislu smještaja, stanovnike BiH i ostale turiste ne čekaju bolje vijesti. Prema popularnoj stranici “Booking.com”, za sedam dana u Makarskoj, od 10. do 17. juna za dvije osobe, cijene se kreću od 221 evro (431,83 KM) pa sve do skoro tri hiljade evra (5,861 KM).

Međutim, to su cijene koje uključuju sve vrste smještaja. Ako želite nešto specifično, cijene su drugačije. Privatni bazen će vas koštati minimum 413 evra (807,42 KM), hotel minimalno 364 evra (711,66 KM), dok bi vas all-inclusive paket koštao 1,082 evra (2115,44 KM). Ono što je svakako dobro jeste da većina ovih smještaja nudi parking, mada opet ostaje problem za sve one turiste čiji je smještaj daleko od obale.

Ako se vi nađete u takvoj situaciji, ipak vam ostaje nekoliko solucija. Jedna od njih je i taxi, koji ipak nosi sa sobom paprenu cijenu. Naime, startna cijena je oko 3,30 evra (6,49 KM), dok je jedan kilometar vožnje oko 1,90 evra (3,63 KM). Dakle, minimalna cijena koju bi plaćali barem dva puta dnevno je deset KM. S obzirom na to da javnog prevoza nema, ostaje još rentanje raznih prevoznih sredstava.

Recimo, uzeti električni romobil na sat vremena je minimum 10 evra (19,5 KM), dok je rent bicikla na sat vremena pet evra (9,77 KM). Ipak, rentanje na sat vremena nema mnogo smisla. Ako bi se rentalo na duže staze, to bi turistu, po jednom biciklu, minimalno koštalo 80 evra (156,40 KM) za sedmicu. Rentanje skutera za jednu sedmicu košta minimalno 200 evra (390,94 KM), prenosi “Radiosarajevo.ba”.

Nakon smještaja, parkinga i lokalnog prevoza, red je sjesti, kako se u BiH popularno kaže, na kafu. Nažalost po naše novčanike, ni to nije više kao prije. U Makarskoj, cijena jednog kapučina je oko 1,50 evra (2,93 KM), ali cijene idu i do 2,60 evra (5 KM). Cijena za jedan Pepsi ili Koka Kolu se kreće u istom cjenovnom rangu kao i kafa, dok za domaće pivo morate izdvojiti od 2,10 evra (4,10 KM) do 2,90 evra (5,67 KM).

Očekivano, Dubrovnik je još skuplji. Parking košta od sedam evra (14 KM) do 10 evra (20 KM). Kafa na Stradunu je oko 6.50 evra, što je oko 13 KM. Može se naći i kafa po cijeni od 3.92 evra (oko 7.80 KM), i to na nekih 100 metara od samog Straduna.

Zanimljivo, dovitljivi vlasnici restorana u Dubrovniku došli su na ideju da vam ponude ručak za manje od 15 evra (30 KM). Za tih 30 maraka možete dobiti bruskete ili špagete.

Kapučino je od 4 do 6 evra (8 – 12 KM), koliko iznosi i Nes kafa ili čaj bez meda. Italijanska kafa sa Amaretom je 7 evra (14 KM).

Ljubitelji piva takođe imaju izbor: na najatraktivnijim lokacijama točena tri decilitra koštaju od pet evra (10 KM). Cijena piva u boci varira od 7 do 12 evra (14 – 24 KM).

Ako ste opet za Koka Kolu – gazirana pića na Stradunu od 5 do 9 evra (10 -18 KM).

Ljubitelji sladoleda mogu se okrijepiti tom slasticom po cijeni 2,50 evra (5 KM). Poznati italijanski sladoled na Stradunu je 3,70 evra po kuglici (7,40 KM).

Međutim, mnogi iz BiH će ovo ljeto provesti u Crnoj Gori. Nažalost, Hrvatska već dugo vremena postaje preskupa za naše uslove, pa tako sve veći broj građana bira simpatičnu zemlju koja se nalazi nešto južnije.

Jedna od popularnih destinacija je grad Budva. Kakve vas cijene tu očekuju?

Što se tiče parkinga, njihova sezona počinje od prvog maja. Dakle, javni parking u sezoni košta samo jedan evro po satu. Ipak, treba spomenuti kako to zavisi od lokacije. Postoje, širom Budve, razna mjesta za parking koja imaju različite cijene. Ta mjesta se zovu “posebnim parkinzima”, a cijene se, u sezoni, kreću od 50 centi (0,98 KM) pa sve do pet evra po satu.

Što se tiče smještaja, za isti period kao u Makarskoj, najmanje što ćete platiti preko “Booking.com” je 140 evra (273,64 KM). Cijene, na višem spektru, idu i do 17 hiljada evra (33,236 KM), ali se tu radi o iznajmljivanju cijele jedne vile. Ako želite privatni bazen, to će vas koštati minimalno 290 evra (566,98 KM), hotelski smještaj minimalno 468 evra (914,74 KM), dok će vas all-inclusive izaći 1,968 evra (3846,62 KM).

Cijene za prevoz po gradu su isto tako kudikamo pristupačnije nego u Hrvatskoj. Tako će vas taxi izaći minimalno 50 centi za start, te 65 centi (1,27 KM) po kilometru. Isto tako, javni prevoz je dostupan u Budvi. On će vas izaći od 50 centi, sve do dva evra (3,91 KM), u zavisnosti od destinacije. Rentanje skutera je minimalno 140 evra.

Što se tiče cijena za osvježenja, cijene kapučina idu od 1,50 do 2,50 evra. Naravno, ima i mnogo većih cijena, ali to bi bio prosjek. Jedno domaće pivo košta od 1,50 do četiri evra, dok je cijena Pepsija ili Koka Kole od 1,50 do 2,50 evra.

(Glas Srpske)

Region

PRIPADNICI VOJSKE SRBIJE na helikopterskoj vježbi u Mađarskoj

Pripadnici Vojske Srbije učestvuju na međunarodnoj helikopterskoj vježbi “FIRE BLADE 2025”, koja se od danas do 30. maja realizuje u rejonu vazduhoplovne baze “Papa” u Mađarskoj.

Organizator taktičke vježbe je Međunarodni helikopterski centar za obuku, čiji je osnivač, uz još 13 članica Evropske unije i partnerskih država, i Republika Srbija, saopštilo je Ministarstvo odbrane.

Cilj vježbe je unapređenje interoperabilnosti helikopterskih snaga zemalja učesnica u planiranju i izvršavanju združenih multinacionalnih helikopterskih operacija, po procedurama i taktici koje su razvijene u okviru zajedničkog evropskog helikopterskog programa obuke.

Osim pripadnika Vojske Srbije, koji na vježbi učestvuju sa po jednim helikopterom H-145M i Mi-17, svoje snage na vježbi imaju i Austrija, Belgija, Mađarska, Slovačka, Slovenija i Švajcarska.

Scenario je koncipiran tako da se dinamika vježbovnih aktivnosti svakodnevno povećava, kako bi se do kraja realizovale najzahtevnije zajedničke operacije poput pružanja bliske vazduhoplovne podrške kopnenim snagama, borbenog traganja i spasavanja, vazdušnog transporta i medicinske evakuacije povređenih vazdušnim putem.

Učešćem u radu Međunarodnog helikopterskog centra za obuku i u vježbama pod njegovim okriljem, unapređuje se interoperabilnost i obučenost helikopterskih posada Vojske Srbije i njihova sposobnost za angažovanje u helikopterskim operacijama u savremenom operativnom okruženju, navedeno je u saopštenju.

Nastavi čitati

Region

VUČIĆ “Izbori će biti kada nadležni donesu tu odluku”

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je na centralnom skupu u okviru svenarodnog sabora u Nišu da je upravo u tom gradu okončana obojena revolucija 21. marta, jer su ljudi tada shvatili da, kada bi se oni koji su tada vršili nasilje dočepali vlasti, ne bi bilo demokratije, jer bi terorisali sve koji drugačije misle i suprotstavljaju im se.

„Nedaleko od ovog mjesta neki su pokušali da ukinu pravo na slobodu okupljanja, pravo na slobodu govora, pravo na slobodu drugačijeg mišljenja. Pokušali su da ukinu demokratiju i jednom zauvijek zavedu teror u našoj zemlji. Pokušavali su, obračunavajući se s ljudima koji su im bili krivi samo zato što se politički nisu saglasili s nekim od njihovih stavova, da se obračunavaju tako surovo kako to dugo nismo vidjeli. Ne samo da ih tuku, već mnogo gore od toga – da ih ponižavaju“, rekao je Vučić na Trgu kralja Milana u Nišu.

Naveo je da su neki od njih mogli da im budu i očevi, bake i djedovi, ali da ih nije bilo mnogo briga.

„Iživljavali su se misleći da je valjda nešto najbolje i nešto najljepše što može da postoji – a to je da terorišu druge ljude“, naveo je Vučić.

Istakao je da su se, ipak, prevarili, jer nisu razumjeli slobodarski duh našeg naroda.

„Oni nisu razumjeli da je te večeri konačno njihova obojena revolucija došla do kraja. Te večeri je narod u Srbiji shvatio sve. Te večeri je narod razumio da, kad bi se takvi dočepali vlasti, da demokratije ne bi bilo, da drugačijeg mišljenja ne bi bilo, da bi terorisali sve one koji im se suprotstavljaju“, poručio je Vučić.

Kazao je da je te večeri, kada je neko pokušao da baci ljagu i najveću sramotu na prelijepi, slobodni i slobodarski Niš, Srbija progledala i razumjela sve.

„I džabe im novci, ogromni novci spolja, a vidite kako to sada ide. I vidite kako ih primaju i ministri i gradonačelnici širom evropskih zemalja. Vidite kako je to sve bilo organizovano sa samo jednim ciljem – da Srbija bude srušena“, naveo je Vučić.

Dodao je da je puno novca uloženo spolja u rušenje Srbije.

„Kad god tražimo krivca u sebi – a ima krivaca i kod nas, i ja sam jedan od krivaca i mnogi od naših lokalnih funkcionera, i mnogo toga nismo na vrijeme ili nismo uvijek dobro uradili – ali nemojte da smetnete s uma jednu stvar, nemojte da zaboravite uticaj stranog faktora. Nemojte da zaboravite koliko je novca uloženo u rušenje Srbije“, rekao je Vučić.

Naveo je da su morali da ruše Srbiju zato što su vidjeli da je Srbija počela najbrže da raste, čak i u vrijeme kovida.

“Izbori će biti kada nadležni donesu odluku” poručio je Vučić sa skupa u Nišu.

Nastavi čitati

Region

OTVORENA BIRALIŠTA U HRVATSKOJ! U trci 31.082 kandidata

U Hrvatskoj se danas održavaju lokalni izbori na kojima će više od 3,5 miliona birača odlučivati o lokalnoj vlasti za naredne četiri godine.

Otvoreno je 6.600 birališta na kojima će birači odlučivati o vijećima i skupštinama opština, gradova i županija, načelnicima, gradonačelnicima i županima.

Glasa se u 576 lokalnih jedinica, 428 opština, 127 gradova i 20 županija, kao i Zagrebu koji ima status grada i županije.

U sedam gradova i 112 opšina izbori su već odlučeni, jer se u njima kandiovao samo po jedan kandidat.

Za opštinska i gradska vijeća, županijske skupštine i zagrebačku Gradsku skupštinu, načelnike, gradonačelnike i župane, kao i njihove zamjenike kandidovala su se 31.082 kandidata.

Pripadnici nacionalnih manjina na lokalnim izborima biraće iz svojih redova, između ostalih, deset zamjenika župana, 18 zamjenika gradonačelnika i 39 zamjenika opštinskih načelnika.

Zamjenike župana, pripadnici srpske manjine biraće u sedam županija – Karlovačkoj, Ličko-senjskoj, Osječko-baranjskoj, Vukovarsko-sremskoj, Šibensko-kninskoj, Sisačko-moslovačkoj i Bjelovarsko-bilogorskoj.

Najviše zamjenika načelnika iz svojih redova, 18, biraće pripadnici srpske manjine, a u osam zamjenike gradonačelnika.

U 12 opština u kojima neka nacionalna manjina čini većini, pripadnici hrvatskog naroda iz svojih redova biraju zamjenike načelnika, među ostalim, u Dvoru, Gvozdu, Krnjaku, Donjem Lapcu, Erdutu, Civljanu i Kistanju.

Najuticajnija srpska stranka je SDS S koja ima i tri zagarantovana poslanička mjesta u Hrvatskom parlamentu.

Nastavi čitati

Aktuelno