Connect with us

Društvo

IMALI SU I SVOJE PREMIJERE Iz ovog grada dolaze ministri i direktori

Ispostavilo se da stranke budu i prođu, a funkcioneri ostaju.

Mada je posljednjih godina ovaj grad postao poznat po kontroverznim izborima i najvećoj preletačkoj akciji u istoriji Republike Srpske, političare iz Doboja to nije spriječilo da osvoje značajan dio kolača vlasti na nivou RS i BiH.

Istina, u Narodnoj skupštini RS Dobojlije imaju četiri poslanika, što i nije bog zna kakav rezultat, ali kad je u pitanju izvršna vlast, Dobojlije su dobro prošle.

Iz ovog grada dolaze dvojica ministara u novoj Vladi RS. Miloš Bukejlović (SNSD) je ministar pravde i potpredsjednik Vlade RS, a Sevlid Hurtić iz Pokreta za državu je novi ministar trgovine i turizma Republike Srpske.

Nakon što su Dado Dogan (SP) i Dragoslav Kabić (SNSD), odmah po izboru podnijeli ostavke, spekuliše se da bi još jedno ministarsko mjesto u republičkoj vlasti moglo pripasti Dobojlijama.

U Parlamentarnoj skupštini BiH, u Predstavnički dom je na izborima 2022. izabrano dvoje Dobojlija: SNSD-ovci Sanja Vulić i Obren Petrović. Vulićeva je šefica Kluba poslanika SNSD.

Među ministrima u Savjetu ministara BiH nema kadrova iz Doboja, ali je već dogovoreno da će kandidat iz ovog grada biti zamjenik ministra odbrane.

Tu su, naravno, i direktorske pozicije u javnim preduzećima i ustanovama. Slađan Jović je odnedavno generalni direktor Željeznica RS, što i nije neko iznenađenje, jer je i u prošlosti većina direktora ovog, sada posrnulog giganta, dolazilo iz Doboja, gdje je i sjedište ŽRS.

Dobojlija Milovan Krčo je direktor Inspektorata RS, ali bitka za direktorske fotelje na nivou RS i BiH se tek zahuktava.

Doboj pamti i bolje dane
Oni koji duže prate politička zbivanja u RS i BiH, znaju da Doboj pamti i bolje dane.

Od 11 premijera, koliko ih je Vlada RS promijenila od 1992. godine, dvojica su bili iz Doboja. Dragan Mikerević je na čelo Vlade zasjeo 2003. godine, kao kadar PDP.

Dvije godine kasnije premijer će postati Pero Bukejlović iz SDS. Ni njegova vlast nije potrajala: godinu kasnije Bukejlovićeva Vlada je izgubila povjerenje, a tadašnji predsjednik Republike Srpske je početkom 2006. mandat za sastav nove Vlade povjerio Miloradu Dodiku. Od tada Srpskom vlada SNSD.

Mikerević je 2009. napustio PDP i ova stranka je danas u Doboju marginalizovana i ima samo jednog odbornika u Skupštini grada.

Nekad moćni SDS, koji je pod dirigentskom palicom Obrena Petrovića godinama suvereno vladao Dobojem, danas u ovom gradu skoro i da ne postoji. SDS na posljednjim lokalnim izborima 2020. u Doboju nije prešao cenzus.

Godinu ranije desila se najveća preletačka akcija u političkoj istoriji BiH. Tada je prvo osnovana “Obrenova grupa” unutar SDS, a potom je cijeli gradski odbor ove stranke prešao u SNSD.

Od tada Doboj nema ozbiljnu opoziciju na lokalnom nivou. Ispostavilo se da stranke budu i prođu, a funkcioneri ostaju.

Srpskainfo

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Temperatura do 25 stepeni

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ sutra će biti pretežno sunčano i malo toplije, sa maksimalnom dnevnom temperaturom do 25 stepeni Celzijusovih.

Ujutru će biti malo sviježije i pretežno vedro, a oko rijeka i po kotlinama prolazna magla, dok će duvati slab do umjeren sjeveroistočni vjetar, u Hercegovini umjerena do jaka bura.

Minimalna temperatura vazduha kretaće se od pet do devet, na jugu do 14, a maksimalna temperatura od 19 do 25 stepeni Celzijusovih, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
U Republici Srpskoj i FBiH danas je umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa lokalnim pljuskovima, koji su ponegdje bili praćeni grmljavinom, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.

Nastavi čitati

Društvo

OBAVJEŠTENJE ZA PENZONERE: Pomjerena isplata aprilskih penzija

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje je naveo da isplata kreće 6. maja.

Isplata aprilskih penzija ovog meseca pomjerena. Najstariji građani svoj novac mogu očekivati šestog dana u mjesecu maju, kada će novac biti isplaćen za tri grupe penzionera.

Republički fond za penzijsko i invalidsko osiguranje na pitanja oko datuma isplata aprilskih penzija i ostalih prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja za april 2025. godine, naveo je da isplata kreće 6. maja.

Penzionerima samostalnih delatnosti, poljoprivrednim i vojnim penzionerima penzije za april biće uplaćene 6. maja na tekuće račune, a istog dana počeće isplata na kućne adrese i na šalterima isporučnih pošta, kažu iz PIO Fonda Srbije.

Za penzionere iz kategorije zaposlenih isplata penzija za april biće 10. maja na tekuće račune, a od 12. maja počeće isplata na kućne adrese i na šalterima isporučnih pošta. Isplata penzija za april za penzionere Fonda PIO kojima je prebivalište u državama nastalim na prostoru bivše SFRJ počinje 9. maja 2025. godine.

Nastavi čitati

Društvo

ŽIVOT NA IVICI: Kako građani Srpske preživljavaju uz rastuće troškove i stagnirajuće plate?

U sjenci statističkih podataka ali i trenutne političke krize kojoj se ne nazire kraj krije se svakodnevna borba građana Republike Srpske i Bosne i Hercegovine. Svi oni jednako su u guši.

Naime, martovska sindikalna potrošačka korpa u Republici Srpskoj od 2.700,44 KM stoji kao suhi statistički podatak koji krije gomilu ekonomskih izazova sa kojima se suočavaju porodice, dok prosječna neto plata od 1.476 KM pokriva jedva nešto više od polovine neophodnih troškova.

Porodični budžeti pod konstantnim su pritiskom. Najveći dio odlazi na osnovne potrebe – 1.237 KM samo za prehranu, što predstavlja gotovo čitavu prosječnu platu radnika u građevinarstvu. Kada se tome dodaju troškovi stanovanja i komunalnih usluga od 664 KM, jasno je zašto mnogi građani provode besane noći razmišljajući kako preživjeti do sljedeće plate.

Za veliki broj porodica, kraj mjeseca postao je period matematičkih akrobacija. Mnogi su prinuđeni birati između plaćanja računa za grijanje ili kupovine novih cipela za dijete. Oni zaposleni u slabije plaćenim sektorima poput ugostiteljstva ili prerađivačke industrije, sa primanjima koja jedva prelaze 1.200 KM, posebno su ranjivi.

Uz ove podatke dodajmo i da je povećanje plate u odnosu na februar bilo 1 KM. Da dobro čitate.

Kontrast između različitih sektora dodatno naglašava društvene nejednakosti. Dok zaposleni u finansijskom sektoru uživaju u prosječnoj plati od 2.078 KM, radnici u sektoru nekretnina moraju se snaći sa gotovo upola manjim iznosom od 1.179 KM. Ova razlika stvara društvo podijeljeno na one koji mogu priuštiti sindikalnu potrošačku korpu i većinu koja mora živjeti sa kompromisima.

Ekonomska realnost tjera građane na kreativnost, ali i na teške odluke. Mnogi se okreću dodatnim poslovima, prekovremenom radu ili različitim oblicima neformalne ekonomije. Tenzija između rastućih troškova i stagnirajućih plata postaje svakodnevica koja oblikuje životne odluke – od odgađanja zasnivanja porodice do odustajanja od daljeg obrazovanja zbog finansijskih ograničenja.

Iako statistički podaci govore jednim jezikom, iza svakog broja krije se ljudska priča o prilagođavanju, odricanju i nadi da će naredni mjesec donijeti poboljšanje. Dok se raspravlja o makroekonomskim pokazateljima i politici, obični građani nastavljaju svakodnevnu borbu za dostojanstven život, pokazujući izuzetnu otpornost u suočavanju sa ekonomskim izazovima koji ostaju konstanta u njihovim životima.

Nastavi čitati

Aktuelno