Connect with us

Društvo

JESTE LI IKADA BILI U GOSTIMA KOD KINEZA? Evo kakvi su običaji

Ako vas kineski prijatelji ili poznanici pozovu u posjetu, ima niz pravila koja je bolje uvažiti. Nećete valjda da ispadnete nekulturni? Evo šta kaže jedan kineski kulturolog
Kod Kineza je izuvanje takoreći obavezno. Obično domaćin ponudi papuče.

Ali, to je tek početak niza „pravila“ kako biti dobar gost svog domaćina Kineza. Pekinški stručnjak za kulturu, docent Điang Bo, upozorava prije svega na jedno:

„Dolazak praznih ruku je tabu. Odnos na ravnoj nozi je u Kini vrlo bitan. To znači, ako vas neko pozove, onda vi donosite poklon. Osim ako ste veoma bliski prijatelji“, kaže Điang.

Poklon ne mora da bude skup. Može se donijeti, recimo, i korpica sa voćem. Ali i tu valja biti oprezan.

„Ne treba donijeti ono voće koje zvuči kao kineska reč za ‘rastavu’ (lí). Recimo, na sjeveru Kine je to kruška, koja se tako izgovara“, kaže Điang. „Na jugu ne treba donositi liči (azijsku trešnju).“

„To treba posebno izbjeći kad posjećujete prijatelje čiji su roditelji u lošem zdravstvenom stanju“, kaže ovaj kulturolog. Sujeverje kaže da donošenje tog voća može biti loše znamenje, jer predskazuje odlazak voljenih osoba.

Može i alkohol

Odličan poklon je i cvijeće. „Donošenje cvijeća u Kini ima dugu tradiciju“, kaže Điang. „U Kini to cvijeće može biti i vještačko, od pliša. Ono simbolizuje bogatstvo. Ali, ne treba donositi cvijeće od papira.“

Nikako! Jer se papirno cvijeće u Kini tradicionalno polaže na grobove. Dobri pokloni su i cigarete, alkoholna pića, bombone, čaj i kolači.

„Kad idem prijateljima, mahom ponesem nešto za jelo“, kaže nam jedna djevojka na ulicama Pekinga. „Ako su u domaćinstvu stariji ljudi, donosim pekinški kolač i sitnice za djecu. Ponekad poklonim i alkohol“

Jedan prolaznik kaže da je u redu otići bez poklona prijateljima koje viđate redovno. A za one koje rijeđe viđa? „Za muškarce koji puše, recimo upaljač. Prijateljice dobijaju kozmetičke proizvode ili neku sitnicu koja ih može obradovati.“

Domaćin mora da ponudi „cijelo“ jelo

Ali, i domaćin ima nekoliko zadataka. Recimo, ako zove ljude na jelo, trebalo bi da spremi nešto „veliko” i „cijelo”.

„Tu se misli na neko veliko glavno jelo. To prvo mora da se iznese na sto, kako bi se gostima poželjela srdačna dobrodošlica. Osim manjih jela, mora biti neka cjelina, recimo čitava svinjska koljenica jer svinjsko meso simboliše sreću“, kaže pekinški kulturolog Điang.

Može i drugo meso. Recimo riba, ali opet – cijela, a ne u filetima. „Osim svinjetine, piletine, ribe ili jagnjetine, domaćini naravno moraju ponuditi i alkohol. Nema svečanog obroka bez alkohola“, dodaje Điang.

Kinezi rado piju vino, prije svega crno. Ili jaku rakiju od žitarica, koja se najčešće spravlja od prosa.

Kako otjerati goste?

Ali, šta ako su gosti vegetarijanci ili vegani? Ili ako ne piju alkohol?

Ne treba se snebivati, kaže Điang Bo, samo to otvoreno treba reći domaćinu. Uopšte, ni gost ni domaćin ne treba da se stide da nešto otvoreno kažu.

A šta kada domaćin želi da se otarasi gostiju? Điang preporučuje da se gostu tada ponudi čaj. Doduše, čaj se obavezno nudi i prije jela.

„Ali poslije jela je opet vrijeme za čaj. ‘Mogu li da Vam ponudim crni čaj?’ Time se signalizira da je vrijeme da se krene. Gosti će to razumijeti i reći: ‘Već je kasno, moramo polako kući.’ Prosto!“

Društvo

UVOZ MUNJEVITO RASTE, IZVOZ STRMOGLAVO PADA! Pijemo vodu iz Slovenije, jedemo pasulj iz ARGENTINE

Ukupan obim trgovinske razmjene BiH u prvom kvartalu ove godine iznosio je 10,9 milijardi KM i u odnosu na isti period prošle godine manji je za 308,7 miliona maraka, pokazuje analiza Vanjskotrgovinske komore BiH.

Posebno zabrinjava što je vrijednost izvoza iznosila 3,95 milijardi, što je za čak 560 miliona KM manje u odnosu na period januar – mart 2023.

Istovremeno, uvoz i dalje raste, iznosio je 6,94 milijarde maraka i veći je za 252 miliona u odnosu na prvi kvartal prošle godine.

Pad industrijske proizvodnje, nikoga ne zabrinjava, kaže ekonomska stručnjakinja Svetlana Cenić, te naglašava da se pad izvoza ne može pravdati samo manjom potražnjom na tržištu EU, prenosi Avaz.

– Industrija u FBiH je jača, izvoznici ne negoduju jer za kvalitetnim proizvodom ipak ne pada potražnja. Međutim, na osnovu podataka u vezi sa zemljama s kojima najviše trgujemo vidimo da se nešto dešava i u domaćoj proizvodnji. Pad izvoza ne mora značiti da je pala potražnja tamo, možda je pala ponuda kod nas. Neki su zatvorili, neki otpuštali, pogledajte broj blokiranih računa kod CBBiH – kaže Cenić.

Nova politička kriza, tenzije, zveckanje oružjem, prijetnje sukobima, sasvim sigurno će dodatno unazaditi bh. ekonomiju, a život građana učiniti težim.

– Svakoj zemlji treba proizvodnja, ali naši privrednici razmišljaju da li i da okreče, a kamoli da dalje investiraju. Odustaju čak i od kredita.

Strane investicije donose nova znanja i tehnologije, ali mene najviše brine pad domaćih investicija, jer svako ulaganje u proizvodnju rezultate donosi dugoročno.

– Zato nam je ova politička retorika ne kamen, nego najteži nakovanj oko vrata. Takve politike, igre i manipulacije doprinose stanju u kojem zaista ništa nećemo imati. Ja se svaki dan čudim koliko su se neznanje i zlo proširili, dobro je da još i hljeba imamo – ističe Cenić.

Posljedice nesigurnosti već se osjete u svakodnevnom životu, ali i privredi.

Nastavi čitati

Društvo

GIGANT! Lidl u BiH gradi objekat vrijedan čak 200 MILIONA KM

Predstavnici kompanije Lidl će 23. maja svečano postaviti kamen temeljac za izgradnju prvog logističko-distributivnog centra njemačkog giganta u BiH.

Riječ je o centru čija je gradnja praktično već počela na lokaciji Lepenica, između Sarajeva i Kiseljaka, o čemu je BiznisInfo.ba ranije pisao.
Ono što je zanimljivo i što je nova informacija, jeste da će gradnja samo ovog objekta koštati čak 100 miliona evra. Riječ je o ključnom objektu za poslovanje kompanije Lidl u Bosni i Hercegovini.
Ovaj logistički centar će biti ključna karika u distribuciji proizvoda koji se nalaze na policama Lidlovih prodavnica. Prostiraće se na 60.000 metara kvadratnih, odnosno na površini od osam fudbalskih terena. Kapacitet će biti 40.000 paletnih mjesta.

Planirani rok završetka radova je decembar 2025. godine.

Aktivnosti u punom jeku
Inače, aktivnosti su u punom jeku i radi se punom parom na pripremi i gradnji nekoliko marketa, zapošljavanju i obuci radnika itd. Mnogi građani već rade u Lidlu, a neki od njih prolaze obuku u okviru Lidla u nekoj od država u kojima ova kompanija posluje.

Firma Lidl BH nedavno je povećala kapital na 216 miliona KM, s obzirom da pripremaju sve više lokacija na kojima će biti njihovi objekti. Zasad je u potpunosti izgrađen objekat u Bijeljini.

Prije nekoliko dana počela je gradnja prvog maloprodajnog objekta u Sarajevu, u ulici Džemala Bijedića, a BiznisInfo.ba je otkrio da je Lidl kupio i parcele u Vogošći i Lukavici.

Počela je i gradnja marketa u Gračanici kao i u Mostaru.

Nastavi čitati

Društvo

VREMENSKA PROGNOZA! Oblačno, HLADNIJE, povremeno sa kišom

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH (FBiH) se očekuje svježije i oblačno vrijeme, povremeno sa kišom i dnevnom temperaturom do 26 stepeni Celzijusovih.

Na jugu i sjeverozapadu biće malo toplije sa sunčanim periodima i povremeno slabom kišom, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od sedam do 14, na jugu do 17 stepeni, a dnevna od 15 do 26, u višim predjelima od 12 stepeni Celzijusovih.

Duvaće slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni, a u Hercegovini umjerena bura.

Nastavi čitati

Aktuelno