Connect with us

Politika

JOVIČIĆ: Treći put DNS ima odgovore i nudi rješenja na sve ove nagomilane probleme

„Republici Srpskoj su potrebne nove ideje, ideje koje idu u korak sa vremenom, savremenim mogućnostima razvoja i potrebama ljudi i potreban je novi pristup politici, pistup zasnovan na odgovornosti i ličnom integriteu”, kaže Radislav Jovičić, kandidat DNS za predsjednika Republike Srpske.

On je istakao da obnova Srpske mora krenuti od zaustavljanja odlaska mladih pametnih ljudi, pa preko školstva, zdravstva, poljoprivrede, bezbjednosti, privrede, neriješenih pitanja boraca, do svih drugih sektora.

„Da bi u tome uspjeli potrebno je da uspostavimo sistem koji će biti na zdravim temeljima. Treći put DNS ima odgovore i nudi rješenja na sve ove nagomilane probleme“ kaže Jovičić i dodaje da će kao predsjednik insistirati da budući mandatar sastavi Vladu Republike Srpske koja će realizovati ekonomski plan DNS.

„Treći put DNS ima odličan ekonomski program čijom primjenom ćemo stvoriti veliki broj radnih mjesta, ali i podići plate svim zaposlenima u Srpskoj. Naš cilj je da u mandatnom periodu od četiri godine prosječna plata u Srpskoj bude 2000 KM, a da taj rast prati i prosječna penzija koja ne smije biti niža od 50% plate“ poručuje Jovičić.

On je dodao da Treći put DNS donosi i promjene sistema gdje poslove, stanove i druge beneficije neće dobijati podobni, već sposobni. „Promjene sistema moraju donijeti boljitak svakoj kategoriji društva. Nedopustivo je da vlast mrvicama pred izbore kupuje socijalni mir kod kategorija koje su najviše dale za Republiku Srpsku“ kaže Jovičić.

On je istakao da jedino Treći put DNS nudi Srpsku bez podjela i ogrnutu našom trobojkom.

„Moj cilj kao predsjednika Republike Srpske je da stvorim društvo koje je jedinstveno i koje živi svakoga dana sve bolje, a moji protivkandidati su pokazali da je sa njima jedinstvo nemoguće, a o ekonomskoj situaciji je suvišno i govoriti“ zaključio je Jovičić.

Politika

NEBOJŠA DRINIĆ “Podijelio radost zbog otkrivanja spomenika MAJCI”

Sa narodom srbačkog kraja radost zbog otkrivanja spomenika u čast majci, pored manastira Osovica, podijelio je i narodni poslanik iz Banjaluke Nebojša Drinić.

“Duboko vjerujem da majka, kao simbol života i ljubavi, predstavlja stub svake porodice, a porodica stub društva. Kao narodni poslanik borio sam se i nastaviću da se borim protiv porodičnog nasilja i femicida, da se zalažem za prava majki djece s poteškoćama u razvoju, za Alimentacioni fond, za žene preduzetnice i sve ostale čiji sam glas u Parlamentu Republike Srpske”, istakao je Drinić.

Naglasio je da je primjer odgovorne politike i odnosa prema porodici Banjaluka.

“Subvencije za vantjelesnu oplodnju i vrtiće, finansijska podrška porodiljama, besplatni udžbenici školarcima… samo su neke od olakšica koje imaju Banjalučani. Želim da ovaj primjer slijede i ostali gradovi i opštine u Republici Srpskoj. Djeca nam se rađala”, poručio je Drinić.

Nastavi čitati

Politika

ODBIJEN ZAHTJEV da se general Mladić prebaci na liječenje u Srbiju

Zahtjev da se Ratko Mladić prebaci na dalje liječenje u Srbiju je odbijen, rekao je za RTRS njegov sin Darko Mladić koji se sinoć vratio iz Haga.

Naveo je da ljekari smatraju da mu se stanje popravlja, kao i da oni smatraju da mogu dobro da ga oporave da bi se vratio u ćeliju.

– Јa nemam povjerenja u njihove doktore, ali na njihovu odluku nemamo pravo žalbe. Nastavićemo da šaljemo ljekare i da reagujemo što je brže moguće na njegove promjene – rekao je Darko Mladić.
Istakao je da je stanje njegovog oca vrlo kritično i da je on veoma slab.

– Mi smo dobili i detalje nalaza kada je prebačen u bolnicu i postalo nam je jasno zašto su odugovlačili sa tim nalazima. Јasno je da je to bilo zbog greške ljekara. Greška je elementarna – naveo je Mladić.

Nastavi čitati

Politika

POVEĆAVAJU CIJENE! CIK tjera lokalne zajednice u minus

Centralna izborna komisija BiH odlučila je da naknada predsjedniku biračkog odbora bude 400 KM, a njegovom zamjeniku 200 KM, što će dovesti u probleme brojne opštine i gradove u Bosni i Hercegovini s obzirom na to da su te naknade planirali u znatno nižem iznosu.

Naime, izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH koji je nametnuo Kristijan Šmit, kojeg Republika Srpska ne priznaje za visokog predstavnika, prvi put predsjednika i zamjenika predsjednika biračkog odbora biraće Centralna izborna komisija BiH.

Ako uzmemo u obzir da je na lokalnim izborima 2020. godine bilo formirano 5.838 biračkih mjesta, od čega 5.394 redovnih, dolazimo do toga da će Centralna izborna komisija u kratkom periodu morati izabrati i imenovati više od 10.000 članova, odnosno predsjednika i zamjenika predsjednika.

U pojedinim lokalnim zajednicama rekli su nam da je pred CIK-om praktično nemoguć posao, te da je i lokalnim zajednicama bio izazov da imenuju 300 do 500 članova biračkih odbora.

“CIK je odluku o visini naknade donio kako bi motivisao ljude da se prijave, ali će nastati problemi jer će sada svi htjeti biti predsjednici i zamjenici predsjednika. Razlika između naknade predsjedniku i članu biračkog odbora bila je deset KM. Sada će svi konkurisati za predsjednika i niko se neće htjeti prijaviti za člana. CIK je to uradio kako bi sebi riješio problem, motivisao ljude da se prijave i izabrao predsjednike i zamjenike predsjednika, ali će napraviti problem drugima”, rekla je za “Nezavisne novine” Dijana Savić Božić, predsjednica Gradske izborne komisije Bijeljina.

Osim za predsjednika i zamjenika predsjednika za koje je naknada drastično povećanja, istom odlukom CIK je propisao da naknada za člana biračkog odbora bude 110 KM, a za zamjenika člana biračkog odbora 60 KM.

Ove naknade isplaćuju se jednokratno i iz budžeta lokalnih zajednica, koje bi se mogle naći u problemu s obzirom na to da su već planirali sredstva za te namjene, ali u daleko manjem iznosu, odnosno na istom nivou kao i za izbore 2020. godine.

“To je jedino moguće u zemlji koja se zove Bosna i Hercegovina da jedan organ raspiše izbore i ima pravo da nametne finansijsku obavezu za koju nije konsultovao lokalne zajednice. Nadam se da ćemo mi u lokalnim zajednicama biti dovoljno svjesni i da ćemo tražiti od CIK-a da nam obezbijedi razliku između onoga što smo mi planirali budžetima za te namjene i onoga što je CIK nametnuo kao obavezu. U suprotnom sve lokalne zajednice moraće u rebalans i opet ćemo biti u problemu. Iz godine u godinu rastu obaveze, a ne rastu prihodi, dakle opcija je da nam CIK namiri razliku ili da ponovo idemo u minus i rebalans”, rekao je Ljubiša Ćosić, predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske i gradonačelnik Istočnog Sarajeva, za “Nezavisne novine”.

Kada je riječ o visini naknade, ranijim Izbornim zakonom BiH prije nego što ga je nametnuo Šmit bilo je propisano da članovi biračkih odbora imaju pravo na naknadu za svoj rad, a odluku o visini te naknade za lokalne izbore donose opštinske izborne komisije. Za prošle lokalne izbore, zavisno od opštine do opštine, naknada se kretala uglavnom oko 100 KM. Sada, nametnutim članom 2.19, stav 19, propisano je da odluku o visini naknade donosi Centralna izborna komisija BiH, i kao što smo već naveli, predsjednik biračkog odbora će dobiti četiri puta više ili 400 KM.

I u samom CIK-u rekli su da je odluka o visini naknade presedan u odnosu na ranije te da se one znatno povećavaju jer će se sa predsjednicima i zamjenicima predsjednika raditi tri mjeseca nakon njihovog selektovanja.

“Smatrali smo da treba da budu stimulisani da se uopšte prijave i duže se educiraju nego što je bio ranije slučaj kada su predsjednik i članovi imenovani u septembru i pohađali trening od jednog dana”, rekla je Irena Hadžiabdić, predsjednica CIK-a, na sjednici koja je održana u četvrtak.

Prema nezvaničnim informacijama, CIK bi konkurs za izbor predsjednika i zamjenika predsjednika biračkih odbora trebalo da raspiše u narednih nekoliko dana, najdalje do kraja maja, a tek nakon isteka roka za prijavu vidjeće se da li će uspjeti selektovati i izabrati više od 10.000 članova.

Nastavi čitati

Aktuelno