Connect with us

Banjaluka

Jubilej predstave „Istina ne boli“: 50. IZVOĐENJE 16. FEBRUARA

U Narodnom pozorištu Republike Srpske bilježimo, 16. februara 2024. godine, jubilarno 50. izvođenje predstave „Istina (ne) boli“, saopšteno je iz ove ustanove kulture.

„Istina (ne) boli“ praizvedena je na Sceni „Petar Kočić“ 15. decembra 2015. godine.

Predstava je nastala prema dramskom komadu „Kod vječite slavine“ (radni naslov) Jelene Kojović Tepić, a režirao je Igor Tešić. U autorskom timu predstave su dramaturg predstave Milan Gajić, scenograf Dragana Purković Macan, kostimograf Ivana Jovanović i kompozitor David Mastikosa. Za scenski govor zaslužna je Nataša Kecman, lektor.

U premijernoj podjeli su: SLAĐANA ZRNIĆ (Nada), SMILJANA MARINKOVIĆ (Radmila), ĐORĐE MARKOVIĆ (Momčilo Đurić, gazda), GORAN JOKIĆ (Mijanović) i BOJAN KOLOPIĆ (Bogdan). Smiljanu Marinković trenutno zamjenjuje DRAGANA MARIĆ, koja je i ranije igrala u predstavi.

Inspicijent i sufler je Vesna Maksimović.

Dosadašnja izvođenja predstave pratilo je oko 3.100 gledalaca, a predstava je pored gostovanja, učestvovala i na festivalima: U zvaničnom takmičarskom programu XV Festivala bosanskohercegovačke drame u Zenici i XXI Međunarodnog festivala malih scena i monodrame u Istočnom Novom Sarajevu.

Dramski prvenac novinarke i književnice Jelene Kojović Tepić, „Kod vječite slavine“ (radni naslov), proglašen je najboljim dramskim tekstom na trećem Konkursu Beogradskog dramskog pozorišta 2013. godine. Konkurs za dramski prvenac pokrenut je „sa ciljem da se promovišu novi autori i savremen pogled na svet“, namijenjen autorima čiji dramski tekstovi nisu „izvođeni, ekranizovani, niti objavljivani“. Konkurs je promovisan kao značajan „pokušaj revitalizovanja i podsticanja nove drame“.

Loading...

Banjaluka

STIŽE NAM “BANJALUČKO PROLJEĆE”! Mnoštvo sadržaja za sve generacije

U toku su pripreme za još jedno „Banjalučko proljeće“, koje i ove godine donosi mnoštvo zanimljivih dešavanja za sve generacije.

Festival cvijeća, koji će biti održan 11. aprila u Parku knjige sa početkom u 11.00 časova donijeće pravu cvjetnu bajku u naš grad i ujedno biti i uvertira velikom otvaranju ovogodišnjeg „Banjalučkog proljeća“, koje je zakazano za subotu, 12. april.

Naime, u subotu 12. aprila od 11.00 časova očekuje vas sjajna zabava u srcu našeg grada uz muziku, ples i i već tradicionalni proljećni defile koji će se kretati od Gradske uprave prema Parku knjige.
Nakon velikog otvaranja priređenog u čast proljeća naše sugrađane i sve posjetioce očekuje prava proljećna bajka uz bogat program, koji će trajati sve do polovine juna.

Između ostalog, sugrađane i sve posjetioce tokom „Banjalučkog proljeća“ očekuju zanimljive aktivnosti povodom najvećeg hrišćanskog praznika Vaskrsa, obilježavanje Dana grada, koncertne aktivnosti, ali i dobro poznati festivali poput Festivala uličnih zabavljača „TrotoArt“ i mnogi drugi.

Ovo su samo neki od događaja, koji će, i ovog proljeća, zasigurno donijeti fenomenalnu atmosferu u grad na Vrbasu, a o svim detaljima sugrađani će biti blagovremeno obaviještni.

Nastavi čitati

Banjaluka

POJAČANE AKTIVNOSTI NA REDOVNOJ HIGIJENI: Nastavljeno pranje ulica, pogledajte raspored

U okviru aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, nastavljeno je pranje javnih površina na području grada.

Naime, sa povoljnijim vremenskim prilikama pojačane su aktivnosti na redovnoj javnoj higijeni, u okviru kojih se peru ulice prema planiranom programu.

U nastavku pogledajte plan pranja ULICA i DJEČIJIH IGRALIŠTA.

Nastavi čitati

Banjaluka

MILADA ŠUKALO: Elementarne nepogode nisu lokalni, već državni problem

Poplave, požari, klizišta – to nisu izazovi koji pogađaju samo jednu opštinu ili grad, već krize koje zahtijevaju koordinisano djelovanje svih nivoa vlasti, poručila je Milada Šukalo, savjetnik gradonačelnika Banjaluke.

„Lokalne zajednice ne mogu same da nose teret prirodnih katastrofa. Potrebna je ozbiljna, sistemska reakcija svih institucija, jer elementarne nepogode ne poznaju administrativne granice“, istakla je Šukalo.

Prema njenim riječima, od poplava 2014. godine pa sve do danas, nedostaje kontinuitet u mjerama zaštite i prevencije.

„Imamo situaciju da se institucije reaguju tek kad se problem već pojavi – tada se obuju bijele ili crne čizme, fotografišu se sa narodom i to je to. S druge strane, lokalne zajednice rade koliko mogu: pravimo planove, programe i pokušavamo da uvedemo sistem zaštite. Ali to nije dovoljno ako izostane podrška viših nivoa vlasti“, naglasila je Šukalo.

Dodaje da je krajnje vrijeme da se prekine praksa prebacivanja odgovornosti.

„Ovo nisu pitanja prestiža ili nadležnosti – ovo je pitanje sigurnosti i opstanka naših zajednica. Vrijeme je za sistemsko i zajedničko djelovanje“, zaključila je.

Nastavi čitati

Aktuelno