Hronika
Kajganić o proslavi Dana Republike i krivičnim prijavama

U Tužilaštvu BiH formiran je predmet koji se odnosi na proslavu 9. januara – Dana Republike, i on je dodijeljen u rad postupajućem tužiocu.
Potvrdio je ovo glavni tužilac Tužilaštva BiH, Milanko Kajganić komentarišući krivičnu prijavu koju je prošle sedmice podnijelo nekoliko boračkih udruženja, civilnih društava i nevladinih organizacija iz Federacije protiv Republike Srpske, gradova Istočno Sarajevo i Banjaluke, predsjednika Srpske Milorada Dodika, premijera Radovana Viškovića, člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića i gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, zbog obilježavanja 9. januara.
Proslava Dana Republike ni ove godine nije prošla bez oštrih poruka sarajevskih političara i dijela javnosti u Federaciji BiH upućenih zvaničnicima iz Srpske, ali ni bez krivičnih prijava zbog navodnog podrivanja suvereniteta BiH.
Kajganić je gostujući na FTV potvrdio da je Tužilaštvo BiH i prošle godine dobilo krivičnu prijavu protiv funkcionera iz Republike Srpske zbog proslave Dana Republike, ali da ona na kraju nije rezultirala podizanjem optužnice.
Prijavu je, kaže Kajganić, prošle godine podnijelo nekoliko vladinih i nevladinih organizacija i udruženja, takođe, zbog neizvršavanja odluke Ustavnog suda BiH kad je u pitanju proslava Dan Republike Srpske.
Postupajući tužilac je u junu 2022. godine donio naredbu o nesprovođenju istrage o navedenom predmetu smatrajući da je odluka Ustavnog suda BiH formalno izvršena činjenicom da je ukinut član koji je tretirao da je 9. januar Dan Srpske – pojasnio je Kajganić.
On dodaje da je odluka formalno izvršena, ali ne i suštinski, što je naveo i Ustavni sud BiH u svom izvještaju o radu.
Kajganić ističe da je postupajući tužilac, koji je radio na navedenom predmetu po prijavi iz 2022. godine, uzeo u obzir i stavove Suda BiH koji su veoma bitni u predmetu tzv. referenduma koji je proveden 2016. godine.
– Referendumsko pitanje je glasilo „da li ste za to da 9. januar bude praznik Republike Srpske“. U tom predmetu Tužilaštvo BiH je podiglo optužnicu protiv četiri člana tadašnje komisije za provođenje referenduma, međutim Sud BiH je odbio navedenu optužnicu smatrajući da nema dokaza da su navedena lica počinila krivično djelo – kaže Kajganić.
On je pojasnio da po pravilima Ustavnog suda BiH u situacijama kada pojedine odluke tog suda nisu izvršene, on donosi rješenje i precizira ko je bio obavezan da izvrši navedenu odluku i da konstatuje da odluka nije izvršena te takva rješenja dostavlja Tužilaštvu BiH.
Kajganić ističe da krivično djelo neizvršenja odluka Ustavnog suda podrazumijeva da službena lica u državnim institucijama BiH koja ne izvršen navedenu odluku čine krivično djelo.
– U tom predmetu odluka je bila da se ukida član Zakona o praznicima Republike Srpske koji precizira da je 9. januar navedeni praznik. Ta odluka je izvršena samom objavom u Službenom glasniku i taj član više ne važi. To je ono što su tužioci tretirali u prethodnim odlukama i na osnovu čega su donosili odluke – istakao je Kajganić.
On kaže da Tužilaštvo BiH ne može zabraniti okupljanja niti odlučuje o tome ko se i kada okuplja.
Kajganić ističe da je za Tužilaštvo BiH veoma bitna odluka koja se odnosila na provođenje referenduma 2016. godine jer je veoma bitno naglasiti da je tada u tom predmetu Ustavni sud BiH donio privremenu mjeru kojom je zabranio provođenje referenduma.
– Tužilaštvo BiH je u tom predmetu provelo istragu i podiglo optužnicu protiv članova komisije koji su, ipak, i uz zabranu, radili na provođenju referenduma. Međutim, Sud BiH je smatrao da nema dokaza da su navedena lica počinila navedeno krivično djelo, između ostalog, zato što je i Ustavni sud BiH naveo da je Narodna skupština RS dužna da ne provede navedeni referendum. Narodna skupština to nije uradila – naveo je Kajganić.
Hronika
HOROR U MOSTARU! Prijetio da će roditelje pobiti i baciti u Neretvu, MAJKU TERAO DA POPIJE NEŠTO!

Mostarcu Aci Š. koji je osumnjičen za nasilje nad majkom određen je jednomjesečni pritvor.
Pritvor mu je odredio Opštinski sud u Mostaru na prijedlog Kantonalnog tužilaštva HNK Mostar, zbog sumnje da je počinio poduženo krivično djelo nasilje u porodici.
Mostarca terete da je od 1. maja do 2. jula ove godine, verbalno napadao i maltretirao svoje roditelje, prijeteći im da će ih osakatiti, pobiti i baciti u Neretvu, oduzeo im mobilne i bacio kako ne bi mogli pozvati pomoć.
Kako navode iz Tužilaštva fizički je napao i udarao svog oca Đ.Š. šakama i rukama po glavi od kojih udaraca su mu nastale povrede po glavi, a njegova majka V.Š. od straha za teže posljedice o tome nije smjela nikome ništa govoriti niti prijaviti, jer se bojala za njihove živote.
Takođe, navodi se da je osumnjčeni donosio alatku “kosir” kojom je prijetio majci da ne smije prići ocu kojeg bi fizički napadao.
“Jedne prilike je uzeo kuhinjski nož koji je zabio u stol i od majke tražio novac, te je dana 2. jula oko 1.40 u kući svojih roditelja sa kojima živi fizički verbalno napao roditelje. Majku je uhvatio rukama za usta, prisilio ju da nešto popije, neki lijek, počeo je galamiti i psovati majku, zalijećući se fizički na nju. Verbalno ju je vrijeđao nazivajući ju pogrdnim riječima i prijeteći joj da će je ubiti i baciti u Neretvu, pa joj je zabranio da se približava mužu. U jednom trenutku uzeo je drvenu stolicu i bacio je u pravcu prozora kada je došla policijska patrola”, navode iz Tužilaštva.
Tužilaštvo je predložilo sudu da se pritvor osumnjičenom odredi iz razloga jer naročite okolnosti opravdavaju bojazan da će ponoviti krivično djelo ili da će dovršiti pokušano djelo ili počiniti krivično djelo kojim prijeti. Za to krvično djelo može se izreći kazna zatvora u trajanju od tri godine ili teža kazna, što je Opštinski sud u Mostaru prihvatio i ocijenio sasvim utemeljenim i opravdanim, te osumnjičenom odredio pritvora.
Tužilaštvo u saradnji sa PU Mostar nastavlja sa preduzimanjem istražnih radnji u ovom predmetu u cilju utvrđivanja svih činjenica i okolnosti pod kojima je počinjeno ovo krivično djelo.
Hronika
PAO PRITVOR! Sud pustio Ćuluma, ali mu ZABRANIO da izlazi i viđa se sa određenima!

Sud Bosne i Hercegovine juče je ukinuo pritvor Arminu Ćulumu i odredio mu mjere zabrane.
“Sud je 3. jula 2025. donio rješenje u predmetu Armin Ćulum i drugi, kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Arminu Ćulumu ukinut pritvor i istovremeno mu određene mjere zabrane”, navodi se u saopćenju Suda BiH.
Ćulumu su određene mjere zabrane napuštanja boravišta, putovanja i sastajanja s određenim osobama.
“Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda. Kontrola opravdanosti trajanja mjera zabrane će se vršiti svaka dva mjeseca”, navode iz Suda BiH.
Sud Bosne i Hercegovine je u aprilu ukinuo pritvor ostalim osumnjičenim Alenu Leonu Ćulumu, Justinu Dargelu, Danilu Željku Kataniću i Endrini Tankošić i odredio im mjere zabrane, dok je tada pritvor bio produžen za tri mjeseca Arminu Ćulumu, te mu je ukinut 3. jula.
Kako je ranije saopćeno iz Suda BiH osumnjičeni su za počinjenje krivičnog djela organizirani kriminal, u vezi s krivičnim djelima međunarodna trgovina ljudima, međunarodno navođenje na prostituciju i pranje novca.
Hronika
SAM BOG GA SAČUVAO! Dječak (7) pao sa 5. sprata zgrade – evo šta mu je spasilo život

Grad još bruji o sinoćnoj nesreći koja se srećom nije završila tragično. Sedmogodišnji dječak pao je sa petog sprata stambene zgrade “Hari Trade” u samom centru Novog Pazara, ali je, nevjerovatnim spletom okolnosti, preživio.
Kako saznaje redakcija Sandžaka Danas, dječak je u trenutku nesreće bio potpuno sam u stanu. Još uvijek nije poznato kako je došlo do pada, ali se nezvanično navodi da je dijete samo otvorilo prozor ili balkon i izgubilo ravnotežu.
Međutim, dječak je pao na naslagane kartone i travnatu površinu, što mu je – kako ljekari tvrde, vjerovatno spasilo život. U tom trenutku, nekoliko žena koje su se zatekle u blizini pritrčalo je u pomoć. Dječak je bio svjestan i komunikativan, iako je imao vidljive ogrebotine po nogama i posjekotinu na glavi. Prebačen za BeogradHitna pomoć je brzo reagovala i prevezla dječaka u Opštu bolnicu u Novom Pazaru, gdje su mu ljekari pružili prvu pomoć i izvršili neophodne dijagnostičke preglede.
Dječak je kolima Hitne pomoći transportovan za Beograd na dalje posmatranje i neurološke analize.
Prema informacijama iz bolnice, transport ka Beogradu obavljen je nešto iza ponoći. Dječak je tokom cijelog procesa bio stabilan i pri svijesti. U međuvremenu, čitav Novi Pazar šalje poruke podrške. Na društvenim mrežama šire se fotografije i riječi ohrabrenja, a jedna poruka posebno se izdvojila:
“Svi smo uz tebe, molimo Boga da ozdraviš i da se što prije vratiš svojim drugarima na igralište.”
Stanari zgrade “Hari Trade”, kao i građani koji su se zatekli u blizini, i dalje su pod utiskom. Mnogi kažu da ovakve situacije treba da budu opomena roditeljima i društvu koliko je važan nadzor nad djecom, ali i fizička sigurnost stanova, balkona i prozora.
-
Hronika3 dana ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Hronika3 dana ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Svijet2 dana ago
HAOS U NJEMAČKOJ! Srbin zbog sina napao tri vaspitačice u vrtiću
-
Politika2 dana ago
NIJE JOJ DOSTA! Ponovo se kandidovala! Obrenka Slijepčević hoće još jedan mandat!
-
Region3 dana ago
ZAGREB U POTPUNOSTI BLOKIRAN! Ovo su sve mjere za Thompsonov koncert
-
Region3 dana ago
ALEKSANDAR VUČIĆ “Kontejner revolucija nije budućnost Srbije”
-
Politika1 dan ago
POTVRĐENO! Dodik dobrovoljno pristupio, ne postoje razlozi za ranije mjere
-
Društvo2 dana ago
“SVIJET DA VIDI I SRPSKE ŽRTVE”: Postavljene fotografije stradalih uz put Bratunac – Srebrenica