Connect with us

Svijet

Kako bi izgledao Putinov nuklearni napad na Ukrajinu i šta bi bio odgovor Zapada

Prijetnja ruskog predsjednika Vladimira Putina da će upotrijebiti nuklearno oružje u Ukrajini ukoliko ruski “teritorijalni integritet” bude ugrožen izazvala je duboke rasprave na Zapadu o tome kako bi taj napad izgledao i kako bi izgledao odgovor zapadnih sila.

“Oni koji nas pokušavaju ucijeniti nuklearnim oružjem trebaju znati da se vjetar može okrenuti i u njihovom smjeru”, rekao je Putin i dodao: “Ovo nije blef”.

Međutim, analitičari nisu sigurni da je ruski predsjednik voljan biti prvi koji će upotrijebiti nuklearno oružje nakon 1945. godine

Analitičari smatraju da bi Moskva vjerovatno aktivirala jednu ili više “taktičkih” nuklearnih bombi. Riječ je o malom oružju, u rasponu od 0,3 kilotona do 100 kilotona eksplozivne snage, u usporedbi s 1,2 megatona najveće američke bojeve glave ili bombe od 58 megatona koju je Rusija testirala 1961. godine.

Taktičke bombe su dizajnirane da imaju ograničen uticaj na bojnom polju, u poređenju sa strateškim nuklearnim oružjem koje je dizajnirano za borbu i pobjedu u “svjetskim” ratovima. Ali pojmovi “malog” ili “ograničeng” udara su relativni: atomska bomba koju su SAD bacile na Hirošimu 1945. godine imala je razorni učinak od “samo” 15 kilotona. Analitičari kažu da bi ruski cilj korištenjem taktičke nuklearne bombe u Ukrajini bio zastrašiti ukrajinske vlasti da se predaju ili pokore, te podijeliti zapadne saveznike, prenosi AFP.

Mark Cancian, vojni stručnjak iz Međunarodnog sigurnosnog programa CSIS-a u Washingtonu, poručio je da Rusija vjerovatno neće koristiti nuklearno oružje na prvim linijama fronta. Cancian je istakao kako bi zauzimanje 232 kilometra teritorija zahtijevalo 20 malih nuklearnih bombi, mali dobitak za ogroman rizik koji donosi korištenje nuklearnog oružja.

Moskva bi umjesto toga mogla poslati snažnu poruku i izbjeći značajne žrtve detonacijom nuklearne bombe iznad vode ili visoko iznad Ukrajine kako bi proizvela elektromagnetski puls koji bi onesposobio elektroničku opremu.

No Putin bi se mogao odlučiti za veće razaranje i smrt: napad na ukrajinsku vojnu bazu ili napad na urbano središte poput Kijeva, uzrokovanje ogromnih žrtava i moguće ubijanje političkog vodstva zemlje. Takvi bi scenariji “vjerovatno bili osmišljeni da razdvoje NATO savez i unište jedinstvo zapada”, napisao je Jon Wolfsthal, bivši stručnjak za nuklearnu politiku Bijele kuće.

Na Zapadu ne postoji konsenzus kako bi se odgovorilo na takve napade.

Sjedinjene Države i NATO ne žele pokazati slabost pred implicitnom nuklearnom prijetnjom. Ali oni također žele izbjeći mogućnost da rat u Ukrajini, koja nije članica NATO-a, eskalira u mnogo širi, razorni globalni nuklearni rat. Stručnjaci kažu da Zapad ne bi imao izbora nego odgovoriti, te da bi odgovor trebao doći od NATO-a, a ne samih Sjedinjenih Američkih Država.

SAD su rasporedile oko 100 komada taktičkog nuklearnog oružja u zemljama NATO-a i mogle bi odgovoriti istom mjerom protiv ruskih snaga. To bi pokazalo odlučnost i podsjetilo Moskvu na opasnost njezinih postupaka, smatra Matthew Kroenig iz Atlantskog vijeća. Međutim, upozorio je, “to bi također moglo izazvati rusku nuklearnu odmazdu, povećavajući rizik od veće nuklearne razmjene i daljnje humanitarne katastrofe.”

Mnogo učinkovitiji odgovor na eventualni ruski napad bi bila opremanje Ukrajine s više oružja za napad na Rusiju. Analitičari smatraju da bi eventualni nuklearni napad otvorio prostor za uvjeravanje zemalja koje su se do sada držale po strani, poput Kine i Indije da se aktivnije uključe u sukob u Ukrajini.

Pored toga SAD bi mogle Ukrajini ponuditi NATO avione, proturaketne baterije Patriot i THAAD te rakete dugog dometa ATACMS koje bi ukrajinske snage mogle koristiti za udare u duboku unutrašnjost Rusije.

Ostaje da vidimo da li će neminovna aneksija okupiranih teritorija u Ukrajini značiti i to da će Rusija početi smatrati to područje vlastitim teritorijem. To bi značilo da će svaki napad na ta područja značiti i napad na Rusiju, što bi moglo biti “izgovor” Putinu da upotrijebi nuklearno oružje. Podsjećamo prema ruskom ustavu upotreba nuklearnog oružja je dozvoljena isključivo u slučaju napada na Rusiju.

Svijet

UŽAS U FRANCUSKOJ: Muškarac prijetio da će zapaliti sinagogu, policija ga ubila

Policija je jutros u Ruanu u Francuskoj ubila muškarca koji je prijetio da će da zapali sinagogu.

Ministar spoljnih poslova naveo je na platformi X da je policija neutralisala naoružanog muškarca, koji je imao očiglednu namjeru da zapali gradsku sinagogu.

Prema navodima Le Parisiena, muškarac je bio naoružan nožem.

“Prišao je policajcima koji su morali da otvore vatru. Napadač je preminuo”, navodi izvor.

Nastavi čitati

Svijet

PUCNJAVA KOD AMBASADE IZRAELA U STOKHOLMU: Policija uhapsila naoružanog dječaka

Izraelska ambasada u Stokholmu zatvorena je nakon pucnjave koja se dogodila u blizini ambasade rano jutros, javljaju lokalni mediji.

Policija je privela više osoba, među kojima i dječaka (14), koji je navodno bio naoružan.

Policija je oko 2 sata iza ponoći čula pucnje, i odmah izašla na lice mjesta. Rano jutros su potvrdili da se pucnjava jeste odigrala, ali više detalja nije poznato.

Što se tiče privedenih, policija ne otkriva da li su u pitanju osumnjičeni za pucnjavu ili su očevici koji su dovedeni na ispitivanje.

Nastavi čitati

Svijet

Orban o ranjenom slovačkom premijeru: FICO IZMEĐU ŽIVOTA I SMRTI

Slovački premijer Robert Fico nalazi se između života i smrti dva dana nakon pokušaja atentata, rekao je danas predsjednik Vlade Mađarske Viktor Orban.

“Molimo se za život slovačkog premijera i Slovačku. Želimo mu brz oporavak i povratak na posao. On se trenutno nalazi između života i smrti”, rekao je Orban.

Fico je ranjen prije dva dana u napadu u mjestu Handlova, udaljenom oko 180 kilometara sjeveroistočno od Bratislave.

Premijer Slovačke je u životnoj opasnosti prebačen u bolnicu i operisan. On je i dalje u stabilnom, ali teškom stanju.

Napadač Juraj Cintula (71) uhapšen je odmah nakon napada i optužen za pokušaj ubistva s predumišljajem.

Iz slovačkog Ministarstva unutrašnjih poslova saopšteno je da je napad politički motivisan jer se Cintula nije slagao sa politikom Vlade, a posebno je bio protiv zaustavljanja isporuke oružja Ukrajini.

Novoizabrani slovački predsjednik Peter Pelegrini, koji je posjetio Fica u bolnici, rekao je da se slovački premijer sjeća okolnosti jučerašnjeg atentata.

“On se svega sjeća. Iznenađen je kako se sve to brzo odigralo”, istakao je Pelegrini, dodajući da je Fico bio svjestan i po dolasku u bolnicu i sjeća se kako su mu pružili prvu pomoć.

Nastavi čitati

Aktuelno