Connect with us

Zanimljivosti

Kako da očistite roštilj uz pomoć dva sastojka?

Sezona roštiljanja obično počinje prvomajskim praznikom, a kako vas prljave rešetke ne bi oneraspoložile donosimo odličan savjet kako će jednostavno i brzo zablistati.

Uz ovaj efikasni super trik svaki put ćete brzo očistiti roštilj i više vremena posvetiti uživanju…

Bijelo sirće i crveni luk – dobitna su kombinacija.

Električni roštilj možete prethodno malo i zagrijati. Naprskajte ga bijelim sirćetom kako bi se masnoće što brže rastvorile. Potom uzmite polovinu crvenog luka koja stoji već neko vrijeme i sastružite masnoću. Zatim zgužvajte malo alu-folije i očistite rešetku, piše Krstarica.

Isperite – i to je to.

Zanimljivosti

SVI GA KORISTIMO, ALI POSTOJI JEDNA “CAKA”! Evo šta treba da znate o DOZVOLJENOM MINUSU u banci

Dozvoljeni minus je finansijski mehanizam koji omogućava vlasnicima tekućih računa da s vremena na vrijeme potroše više novca nego što im je dostupno na računu.

Iako ova vrsta kredita, s jedne strane, pruža određenu fleksibilnost i olakšava upravljanje hitnim troškovima, s druge ipak može biti zamka ako se ne koristi odgovorno.

Detaljnije o ovome čitajte u nastavku teksta.
Šta je dozvoljeni minus i kako se određuje?

Korisnici računa u bankama preko kojih primaju platu imaju mogućnost da zatraže prekoračenje po računu, a može se reći da je ovo najjednostavniji oblik kredita. Prekoračenje po tekućem računu, odnosno dozvoljeni minus je zaduženje manjeg obima, a najčešće je to u visini mjesečne plate.

Bitno je znati da se kamata koja se naplaćuje za iskorišteni iznos prekoračenja razlikuje od banke do banke.

Tako prekoračenje po tekućem računu ljudi najčešće uzimaju u slučajevima kada im je potreban manji iznos novca koji se može otplatiti u kraćem vremenskom periodu.

Inače, dozvoljeno prekoračenje po tekućem računu predstavlja kratkoročni gotovinski kredit namijenjen stanovništvu koje ostvaruje redovna mjesečna primanja preko računa u banci.

Maksimalno prekoračenje tekućeg računa određuje banka, a u zavisnosti od poslovne politike banke, može vam na raspolaganju biti stavljen iznos od jedne ili dvije mjesečne zarade.

Kamata na dozvoljeni minus

Kako navode stručnjaci, ako imate odobren dozvoljeni minus, banka će naplaćivati kamatu samo na iskorišteni iznos, dok neiskorišteni iznos od ukupno odobrenih sredstava ostaje na vašem računu i na raspolaganju je prema vašim potrebama. Kamata na dozvoljeni minus iznosi u prosjeku oko 30 odsto na godišnjem nivou, odnosno 2,50 odsto mjesečno. Ona se obračunava i naplaćuje na kraju mjeseca za iznos koji je klijent koristio i na period koji je koristio.

Da li je “pametno” koristiti dozvoljeni minus?

Iako dozvoljeni minus može djelovati kao odlično rješenje kada vam je neophodan novac i kada nemate dovoljno sredstava da “preživite” čitav mjesec, stručnjaci savjetuju da ga ipak koristite samo kada je neophodno i da ga ne koristite kao dugoročni vid kreditiranja, jer se kamata na korišteni dozvoljeni minus obračunava na dnevnom nivou.

Upravo zbog toga je veoma važno da ga koristite u što kraćem periodu, kako biste manje platili kamatu.

Šta može biti alternativa dozvoljenom minusu?

Ako ne želite da se zadužujete i iz situacije dozvoljenog pređete u nedozvoljeni minus, savjetuje se da obaveze po dozvoljenom minusu izmirite tako što ćete podići keš kredit ili kredit za refinansiranje, jer su, kako navode finansijski savjetnici, kamate kod ovakvih kredita drastično niže i ponekad mogu predstavljati “najbezazlenije” rješenje za izlaz iz nepovoljne situacije.

Neophodno je znati da banke najčešće minus odobravaju na osnovu redovnog mjesečnog priliva ne tekućem računu, odnosno plate ili penzije, iako je moguće ovaj vid pozajmice dobiti i na osnovu položenog depozita kao garancije, prenose Nezavisne.

Procedura za odobrenje minusa je jednostavna, pa je tako dovoljno da klijent u banci u kojoj ima tekući račun i prima zaradu popuni zahtjev za odobrenje dozvoljenog minusa, potpiše saglasnost za dobijanje izvještaja, te plati naknadu za povlačenje izvještaja i sačeka odgovor banke.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

VASKRŠNJA JAJA NJEŽNA KAO PJENA! Isprobajte ovu nevjerovatnu tehniku (VIDEO)

Isprobajte novu, nevjerovatnu ideju za farbanje jaja koja će vam se sigurno dopasti.

Spremni ste za nešto novo. Kada je u pitanju farbanje jaja, svi već imamo svoju tehniku, ali ako ste se odlučili za promjenu, onda ste na pravom mjestu. Na ovaj neobičan način dobićete nevjerovatna vaskršnja jaja. Potrebna vam je samo boja i pjena za brijanje ili šlag i spremni ste da napravite čaroliju. Nakon ovog trika jaja će imati pastelnu boju i teksturu.

Sastojci:

jaja

boja za jaja

pjena za brijanje ili šlag

Priprema:

U pjenu nakapajte po nekoliko kapi rastvorene farbe za jaja u različitim bojama. Promješajte pa zatim uvaljajte skuvano jaje u tu smjesu i nakon 10 minuta isperite jaje i obrišite ubrusom. I to je to. Tako lako ćete dobiti ova prelijepa jaja.

Nastavi čitati

Zanimljivosti

DIJASPORA U PANICI: Nijemci za roštiljanje na balkonu uveli kazne do 25.000 evra

Visoke, gotovo ljetne temperature sve su nas namamile vani, a to znači i da je krenula sezona roštiljanja.

Ali, ako živite u Njemačkoj i želite roštiljati na balkonu, morate se pridržavati novog pravila ako ne želite platiti kaznu, prenosi Index.

Njemački mediji pišu da je najveći problem s roštiljem na drveni ugalj.

Naime, previše dima od roštilja na drveni ugalj ne samo da može stvoriti neugodnosti komšijama već time možete i kršiti njemačke zakone o zaštiti okoline.

Ako pečenje na roštilju uzrokuje štetu okolini zbog previše dima, mogu se izreći kazne koje se penju čak do 25.000 evra. Osim toga, ako to radite učestalo, to može dovesti i do sudskih sporova.

Njemački mediji upozoravaju da bi građani trebali pripaziti da ne izazovu ozbiljne probleme te da se pridržavaju važećih propisa.

Nastavi čitati

Aktuelno