Društvo
KAKO NAJLAKŠE DO NJEMAČKOG DRŽAVLJANSTVA! Uvedena nova pravila
Zbog brojnih političkih turbulencija, loše bezbjedonosne situacije mnogi se odlučuju otići iz BiH. Za mnoge bh. državljane to je upravo Njemačka.
Za mnoge građane BiH koji žive i imaju državljanstvo u Njemačkoj, ali i oni koji su u procesu sticanja držvaljanstva, interesantni su novi uslovi koje je usvojio njemački Parlament, riječ je o dugo očekivanoj reformi koja će olakšati sticanje njemačkog državljanstva. Pod određenim uslovima, biće moguće i dvojno državljanstvo. Ko će sve dobiti njemačko državljanstvo? Koji su uslovi? I da li bi neko mogao ostati bez?
Dugotrajne naporne i skupe procedure za dobijanje njemačkog državljanstva od 1. marta, odlaze u prošlost.
Adisa Milag živi u Minhenu dvadeset godina. Njemačko državljanstvo dobila je sa 23 godine, zbog čega se morala odreći bosanskohercegovačkog. Smatra da su nove olakšice konstruktivne.
“Jako mi je pozitivan ovaj razvoj događaja u kojem je sada dozvoljeno imati dva državljanstva, ako se živi u Njemačkoj. Nije samo u kontekstu procedure, nego i emocionalno jer meni je tada ali i da nas teško palo što sam se morala odreći nečega što još pripada meni,” kaže za N1 Adisa Milag.
Najveća prepreka za mnoge je bila upravo odredba kojom se insistiralo na jednom državljanstvu. Pogotovo za ljude koji već dugo žive u Njemačkoj.
“Recimo gasterbajteri koji su došli prije 40, 50 godina, koji su radili da Njemačka postane ovako jaka država. Da njima damo znak, možete postati članci Njemačke i ne morate izgubiti vaš pasoš. To je posebno bitno za ljude koji su turskog porijekla a naravno i za nas iz BiH, ili iz drugih zemalja sa Balkana”, naglašava Jasmina Hostert, članica Bundestaga.
Reformom je omogućeno je i vraćanje starog državljanstva, bez da se izgubi njemačko. Neophodno imati boravište u BiH, najmanje godinu dana. Problem bi mogao biti entitetski zakon u BiH.
“Zakon o državljanstvu Republike Srpske nije navedeno precizno da ja mogu zadržati njemačko državljanstvo, a da dobijem bosansko državljanstvo tj. Republike Srpske i tu bi mogli biti potencijalni problemi. Sa Bosnom i Hercegovinom Zakon o državljanstvu BiH i Federacije BiH predviđa tu mogućnost nešto lakše”, kaže advokat Kasim Rašidović iz Wuppertala.
Novi njemački zakon strancima sada omogućava dobijanje državljanstva nakon pet godina boravka u toj zemlji, umjesto dosadašnjih osam. Ukoliko je faktor integracije izuzetno dobar, državljanin Njemačke može se postati i nakon tri godine. Nameće se pitanje šta je sa strancima koji su godinama imali tzv. duldung, – ili u prijevodu trpljeni boravak, koji je znatno ograničen.
Posljedice po broj stanovnika u BiH
S druge strane konstantno poboljšavanje uslova za sticanje dugotrajnog boravka u Njemačkoj mnogi, opravdano ili ne, povezuju sa manjkom kvalitetne radne snage u Njemačkoj. Ekspert iz oblasti sociologije migracija Amer Osmić kaže kako bi novi zakon mogao imati direktne posljedice po broj stanovnika u BiH, ali i da se neće stati na ovim olakšicama.
“Nemamo ni jedan gram sumnje da će se obistini ono što su međunarodne organizacije na čelu sa Ujedinjenim nacijama zapravo predvidjele da će BiH do 2070. ostati, odnosno biti na nivou od milion i po stanovnika sa iznimno velikom prosječnom starošću iznad 50 godina”, naglašava Amer Osmić, profesor na FPN.
Kako bi se masovni odlazak barem malo usporio, država mora nešto uraditi po pitanju stvaranja boljih radnih uslova, povećanja plata i standarda života u našoj zemlji. Usvajanje njemačkog zakona trebalo bi takav poduhvat ubrzati.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Pretežno oblačno sa kišom
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH se očekuje umjereno do pretežno oblačno vrijeme sa kišom i lokalnim pljuskovima, uz djelimično razvedravanje po podne, te dnevnu temperaturu vazduha do 26 stepeni Celzijusovih.
Ujutro i prije podne oblačno, na jugu i istoku kiša, u ostalim predjelima pretežno suvo uz ponegdje slabu kišu, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Tokom dana na istoku ostaje oblačno i hladnije uz slabe padavine ponegdje, a u ostalim krajevima suvo i sunčanije uz malu do umjerenu oblačnost.
Jutarnja temperatura vazduha biće od 12 do 19, u višim predjelima od devet stepeni, a dnevna od 18 do 26, u višim krajevima od 15 stepeni Celzijusovih.
Duvaće slab do umjeren vjetar, sjeverni i sjeveroistočni, u Hercegovini i na zapadu povremeno jsa jakim udarima, saopšteno je iz Federalnog hidrometeorološkog zavoda.
Društvo
VRUĆINE UTICALE NA ISHRANU STOKE: Prijeti li nam nestašica i poskupljenje mlijeka?
Proizvodnja mlijeka u BiH u konstantnom je padu, zbog visokih troškova i niske otkupne cijene. Međutim, situaciju su ovog ljeta dodatno zakomplikovale ekstremne temperature, koje su uticale na to da krave na farmama daju manje mlijeka zbog lošeg prinosa kukuruza.
Uprkos stalnom rashlađivanju i prilagođenoj ishrani zbog visokih temperatura, dnevna proizvodnja mlijeka na farmi poljoprivrednog dobra “Semberija” pala je sa skoro 10.000 na 8.000 litara.
Proizvođači ističu da su visoke temperature dodatno zakomplikovale ionako tešku situaciju u mljekarstvu. Loš ovogodišnji rod kukuruza još jedan je u nizu udaraca.
“Problem će biti prehraniti stoku, a stočni fond se mora sačuvati. Sve što mi proizvedemo, od toga nema apsolutno nikakve vajde”, rekao je Miko Rikanović, poljoprivredni proizvođač.
“Taj kukuruz nema nikakvu energetsku vrijednost, nema hranjivost, sav je smežuran, pokupljen, nije ni za stočnu upotrebu. Narod će početi da prodaje goveda i da smanjuje proizvodnju”, izjavio je Radenko Arsenović, proizvođač mlijeka.
U mljekarskoj industriji ističu da krajnji potrošači, barem za sada, ne treba da brinu o porastu cijena mlijeka i mliječnih proizvoda.
“Ja mislim da ne, ali ne odlučujem o tome ja, ali ja mislim da neće doći do poskupljenja. Zadnje poskupljenje bilo je početkom godine ili u decembru i ta cijena je ove godine čitavu godinu”, rekao je Duško Cvijetinović, vlasnik mljekare.
Ipak, izvjesno je da će trend smanjenja proizvodnje biti nastavljen jer su proizvođači pritisnuti niskom otkupnom cijenom, preskupim repromaterijalom i nedostatkom radne snage primorani da smanjuju broj muznih grla.
Društvo
DA LI ĆE U SRPSKOJ POJEFTINITI OGREV: Hiljade kubika drva trunu zbog SLABE PRODAJE, ali cijene ipak ne padaju
Na šumskim putevima širom Srpske trune oko 300.000 kubika posječenog drveta, koje “Šume RS” nemaju kome prodati.
Čak i prodaja drva za ogrev je drastično pala, jer je prošla zima bila izuzetno blaga, pa je u mnogim domaćinstvima, koja se griju na drva, ostalo ogreva od lani.
Uovakvoj situaciji, kad je ponuda ogromna, a potražnja slaba, bilo bi logično da drva pojeftine, ali to se za sada nije desilo.
Istina, drva nisu ni poskupila: prodaju se po istim cijenama kao i lani.
Tako “Šume RS” drva za ogrev prodaju po 105 KM po kubiku. Iz sedam kubika se može dobiti 10 prostornih metara drveta, što znači da, nabavka drva na ovaj način košta oko 74 KM po metru, ali uz to valja platiti i prevoz.
I privatni dobavljači, kao i lani, drva prodaju drva cijeni od oko 100 KM po metru, s tim da je u ovu cijenu uračunat i prevoz.
– Prodaja ide loše, mnogi vjeruju da će zimu predeverati sa ogrevom koji im je ostao od lani i uz dogrijavanje na struju. Mnogi su prešli na pelet, koji je sada mnogo jeftiniji nego lani – kaže jedan dobavljač ogreva.
Drva ima, ali radne snage manjka, tako da nije isključeno da ove jeseni rezanje i cijepanje drva bude još skuplje nego lani, kada je ova usluga, u kompletu, koštala i do 27 KM po metru.
Kako objašnjavaju u “Šumama RS” cjenovnik drvnih sortimenata usvaja Vlada RS na prijedlog uprave ovog javnog preduzeća. A prijedloga za sniženje cijena, kako saznajemo, za sad nema.
Dragan Banjac, bivši direktor Šumskog gazdinstva Doboj, objašnjava da je situacija slična i u susjednim zemaljama, ali da su u regionu cijene ogrevnog drveta smanjene, dok se kod nas “ništa ne dešava”.
– 2022. godine paleta cijepanog drveta je u inostranstvo išla po cijeni od 185 do 190 evra, a sada je oko 90 evra. “Šume Federacije BiH” daju popuste na avansno plaćanje, ogrev u Hrvatskoj je pao na 33 evra po metru, neke države daju i subvencije, kako bi se smanjile zalihe drvnih sortimenata i pomoglo stanovništvu, a kod nas ništa – kaže Banjac za Srpskainfo.
Kupovina drva za ogrev u mnogim domaćinstvima u Srpskoj je veliki izdatak, za koji se štedi tokom čitave godine.
U strahu da bi ogrev mogao poskupjeti, mnogi su ranijih godina drva nabavljali već u junu ili julu, ali ove godine nije tako.
-
Banjaluka2 dana ago
CENTRALNO SPOMEN OBILJEŽJE JOŠ JEDNO DJELO STANIVUKOVIĆA! Uzalud su bile sve opstrukcije, želja za odavanjem POČASTI PALIM BORCIMA BILA JE JAČA
-
Politika2 dana ago
ĐAJIĆ RADNIKE UKC-a ODVEO NA KOTLIĆIJADU! Pacijenti čekaju, a osoblje POČASTIO polugolim pjevačicama i POTOCIMA ALKOHOLA!
-
Banjaluka1 dan ago
GRADONAČELNIK URUČIO PRVE „KARTICE PRIJATELJSTVA“: Velike uštede za cijelu porodicu, u fokusu Grada je svaki čovjek
-
Banjaluka2 dana ago
ĐAJIĆ ŠIRI DJELATNOST! Estrada mu postala tijesna, SAD ORGANIZUJE I IZBOR ZA NAJLJEPŠEG KUĆNOG LJUBIMCA” (VIDEO)
-
Politika2 dana ago
NOVI PROBLEMI ZA VLADAJUĆE! Bašević osumnjičen za TEŠKU ZLOUPOTREBU, vrh SNSD navodno uz njega
-
Politika2 dana ago
ŠOBOT NE ZNA RAZLIKU IZMEĐU GRADSKIH I REPUBLIČKIH NADLEŽNOSTI! Na skupu “popljuvao” Vladu Republike Srpske! (VIDEO)
-
Politika21 sat ago
ĐAJIĆ ODVEO UKC NA SUD ZBOG PRANJA VEŠA! Neće da plati račun za završen posao!
-
Društvo3 dana ago
DOK DOKTORI VILENE NA KOTLIĆIJADI, za borca prve kategorije NEMA MJESTA NA UKC-U?!