Svijet
KAKO SU TURCI OD RATNIKA POSTALI najvještiji turistički radnici

Nekada je svijet drhtao pred surovim turskim ratnicima, a danas desetine miliona turista hrle na noge njihovim potomcima koji su se pročuli po ugađanju gostima.
Turska svoj turistički bum duguje strategiji koja je usvojena prije više od četiri decenije, a koju su vlasti sprovodile vrlo istrajno, vješto kombinujući državni intervencionizam sa podsticanjem privatnog preduzetništva i tržišne konkurencije.
Uprkos ratovima u okruženju, posljedicama katastrofalnog prošlogodišnjeg zemljotresa i visokoj inflaciji, procjenjuje se da će Tursku ove godine posjetiti preko 50 miliona turista. Veći broj posjetilaca bilježe samo Francuska, Španija, SAD, Kina i Italija. Ta industrija zapošljava preko 2,5 miliona ljudi, ostvaruje prihode od 24 milijarde dolara i doprinosi sa oko 12% nacionalnom BDP-u, što Tursku takođe svrstava u vrh svjetskog turizma.
Slično stanje traje već godinama i djeluje prirodno za mediteransku zemlju sa 7.200 kilometara obale i pozicijom na razmeđi Evrope i Azije, gdje se od pamtivijeka susreću ili sudaraju velike svjetske civilizacije, taložeći neprocjenjivo arheološko, kulturno i drugo nasljeđe. Ipak ima onih kojima pamćenje seže prije kasnih osamdesetih godina prošlog vijeka, kada je ideja o ljetovanju u Turskoj izgledala kao ozbiljna avantura.
Tada su se, barem sa naših prostora, turističke posjete mahom svodile na Istanbul. Podrugljivo su ih zvali „šverc turama“, jer su od turista zainteresovanih za Aja Sofiju ili Plavu džamiju, često bili brojniji oni naoštreni za besomučno cjenkanje po tamošnjim bazarima oko kožnih jakni, nakita i sličnih drangulija namijenjenih preprodaji.
Kako jedan zakon može da promijeni cijelu zemlju
Prekretnica je započela 1982. godine, kada je u Turskoj boravilo samo 1,2 miliona turista, naspram 5,3 miliona posjetilaca u Grčkoj, sa kojom Turska, osim turbulentne istorije, dijeli i najveći dio mediteranske granice.
Napredak turizma u Turskoj bio bi još očigledniji kada bi se poredio sa nekim drugim destinacijama, imajući u vidu da je i grčki turizam od tada vrtoglavo rastao, premašivši 30 miliona turista godišnje. Ali to je tek 60% sadašnjeg broja turista u Turskoj.
Da rast obima prati i napredak u kvalitetu, pokazuje i to što su danas turski turistički stručnjaci često konsultanti ili direktni investitori u zemljama sa mnogo dužom turističkom tradicijom.
Posebno su bili uspješni u diversifikaciji i razvoju alternativne turističke ponude, koja sada obuhvata i zdravstveni turizam, pripreme sportista i sve više atrakcija u unutrašnjosti zemlje.
Teško je naći primjer u svijetu da je jedan zakon toliko promijenio neku zemlju kao što je to učinio Zakon o turizmu koji je Turska usvojila 1982. godine. On je postao kohezioni strateški dokument, na koji su se godinama nadovezivali drugi propisi i sa kojim su se usklađivale mjere i politike za brojne djelatnosti.
Zasluge za njegovo donošenje pripadaju vladi Turguta Ozala, koji je kasnije bio i predsjednik Turske. Vjerovatno nije slučajnost što je na mjesto premijera, premda inženjer po obrazovanju, došao kao istaknuti ekonomista Svjetske banke. Bezrezervna podrška Vašingtona, njegovih saveznika i pratećih institucija svjetskog poretka zasnivala se na uvjerenju da će Ozal dati zamah reformama koje je početkom 20. vijeka započeo Kemal Ataturk.
Otkada je Ataturk sproveo dramatičnu modernizaciju zemlje, načinivši je sekularnom državom i republikom, podrazumijeva se moćna američka podrška Turskoj kao ključaru Bosfora i graničaru prema Rusiji i Bliskom Istoku, ali i rijetkom uspješnom primjeru demokratske tranzicije u jednoj od najvećih i najuticajnijih islamskih zemalja.
Para vrti gdje burgija neće
Ozalova strategija za razvoj turizma bila je usmjerena na brz i veliki rast deviznih prihoda, uz smanjivanje hronične nezaposlenosti.
Ako je bilo skepse prema takvom planu, utihnule su kada je Turska već početkom devedesetih godina utrostručila broj hotelskih kapaciteta na 173.000 kreveta i premašila broj od pet miliona turista.
Kao ekonomista, Ozal je znao da time jača tržišnu i izvozno orijentisanu privredu, a kao političar je računao i na dugoročne pozitivne učinke zbog većeg otvaranja prema zapadnom kapitalu, standardima u poslovanju i kulturnom uticaju. Turskoj nije bilo lako da prevaziđe konzervativno nasljeđe po kojem je tradicionalna elita vijekovima poticala iz ratničkog, a ne iz poslovnog miljea. Ona je sa visine gledala Grke, Jevreje, Jermene i pripadnike drugih manjina kojima je Otomanska imperija prepuštala najveći dio privrednih aktivnosti. Kada je većina njih nestala u ratovima početkom prošlog vijeka, nastao je dugogodišnji privredni vakuum.
Ratnička narav je veoma daleko od slike nasmijanog domaćina koji udovoljava hirovima razmaženih, nekad i osornih turista. Ipak, u Turskoj je došlo do takve promjene i ona se danas diči izuzetnim poslovnim ljudima u turizmu i u drugim oblastima.
Ovo ne znači da je uspjeh bio unaprijed zacrtan i da je turski turistički bum bio pošteđen izazova i grešaka, ali impresivan niz mjera kojima je država sprovodila jednom usvojenu strategiju, dokaz je istrajnosti na tom putu. Država nije škrtarila u direktnoj i indirektnoj podršci. Uvodila je značajne poreske olakšice, oslobađanja od carine, ustupala državno zemljište i davala podsticaje za ulaganja koji su od 1985. do 1992. dostigli ondašnjih 422 miliona dolara.
U istom periodu, Turska turistička banka i Turska razvojna banka su odobrile 710 miliona dolara za povoljne namjenske kredite, a visina stranih investicija u turizam skočila je na 1,25 milijardi dolara.
Brojne pogodnosti koje su stajale na raspolaganju investitorima uključivale su subvencionisane cijene električne energije, gasa i drugih komunalija, ubrzano dobijanje raznih dozvola kao i lakše zapošljavanje stranih radnika. Istovremeno su tekle ogromne državne investicije u saobraćajnu i drugu infrastrukturu, ali i u moderne marketinške kampanje kojima je Turska gradila turistički brend.
Tome su doprinosili i aranžmani sa najvećim turističkim operatorima, posebno iz Njemačke i drugih zemalja sa velikom turskom dijasporom. Vlasti su reformisale i školstvo da bi obezbijedile odgovarajuće kadrove, kao i inspekcijske službe koje su bile zadužene za poboljšanje komunalnih i sanitarnih standarda.
Uporedo su cvjetali građevinarstvo, poljoprivreda, sektor saobraćaja i druge usluge. Sve to je uticalo na rast standarda i modernizaciju cjelokupnog turskog društva.
Zašto je teško kopiranje ovog modela?
Način na koji se Turska pozicionirala na svjetskoj turističkoj mapi privlačan je onima koji vjeruju u moć državnog intervencionizma, ali samo ukoliko ne zanemare koliko je to u ovom slučaju uspješno kombinovano sa podsticanjem privatnog preduzetništva i tržišne konkurencije.
Državna podrška je možda i nužna kada se, kao ovdje, praktično kretalo od nule, a bila je uspješna jer je sprovedena sa zadivljujućom disciplinom i istrajnošću, uprkos političkim promjenama koje su se i tamo u međuvremenu događale.
Turska država je pokazala i zrelost, jer se oduprla iskušenju da sama izigrava preduzetnika, usmjerivši se uglavnom na stvaranje odgovarajućeg poslovnog ambijenta. To je uključivalo i mjere za podsticanje konkurencije, što je rezultiralo visokim kvalitetom usluga.
Ne treba imati iluzije da je sve to prošlo bez korupcije i protežiranja podobnih, ali činjenica da je Turska već godinama u vrhu svjetskog turizma upućuje na to da su ipak opstajali samo oni koji su razvili uspješan i održiv poslovni model. Postizanje ravnoteže između intervencionizma i liberalizacije je vjerovatno najteže prekopirati iz turskog modela, pošto je prema nekim mišljenjima, ta vještina djelimično rezultat imperijalnog nasljeđa. Imperije su složene cjeline, sastavljene od različitih teritorija, naroda i kultura, koje nije moguće dugoročno održati na okupu golom silom, bez suptilnog usklađivanja među njima i svih njih sa cjelinom.
Zato dugovječne imperije raspolažu kompetentnim i efikasnim upravljačkim i administrativnim aparatom, čije vještine i znanja ne nestaju preko noći. Ta baština je jedna od tajni njihove moći regeneracije i ponovnog uzdizanja uprkos povremenim istorijskim padovima, piše Biznis i finansije.
Svijet
BONDI “FBI ima hiljade fotografija Epstajna i ISKORIŠTAVANJA MALE DJECE”

Pam Bondi, glavna državna tužiteljka SAD, bliska američkom predsjedniku Donaldu Trampu, izazvala je buru reakcija izjavom da FBI pregledava “desetine hiljada snimaka milijardera i osuđenog pedofila Džefrija Epstajna sa djecom ili dječjom pornografijom”.
Ova šokantna tvrdnja iznesena je pred novinarima u Bijeloj kući samo nekoliko dana nakon što je sličnu izjavu dala nepoznatoj osobi sa skrivenom kamerom u restoranu.
Bondijeva je rekla da FBI trenutno pregledava ogroman broj snimaka u sklopu revizije dokaza u slučaju “Epstajn”, dok Trampova administracija obećava objavljivanje dodatnih dokumenata iz istrage o seksualnoj trgovini ljudima.
Međutim, agencija AP navodi da ni optužnice protiv Epstajna i njegove saučesnice Gilejn Maksvel ni drugi relevantni dokumenti ne pominju postojanje takvih snimaka.
Brojni advokati i zvaničnici uključeni u procesuiranje Epstajna i Maksvelove tvrde da nikada nisu vidjeli ili čuli za takvu kolekciju snimaka. Iako jedan sudski dokument iz 2023. godine pominje potencijalno kompromitujući materijal pronađen u Epstajnovoj imovini, detalji su ostali tajni zbog sudskog naloga.
Istraživačko novinarstvo AP-a otkriva da snimci na koje Bondijeva aludira nisu dio ranijih optužnica, niti su bili korišćeni kao dokazi na suđenju Gilejn Maksvel 2021. godine, gdje je osuđena za regrutovanje maloljetnica za Epstajnove potrebe.
Ministarstvo pravde SAD više puta je odbilo da komentariše navode Bondijeve.
“Spoljnim izvorima nije poznato šta je zaista uključeno u reviziju dokumenata u posjedu Ministarstva pravde”, rekao je portparol Čed Gilmartin.
Priča o Epstajnu, koji je preminuo u zatvoru 2019. godine pod sumnjivim okolnostima, odavno je magnet za teorije zavjere.
Njegove veze sa moćnim ličnostima, uključujući britanskog princa Endrjua i bivšeg američkog predsjednika Bila Klintona, već godinama hrane sumnje o zataškavanju.
U međuvremenu, milijarder Ilon Mask dodatno je rasplamsao kontroverzu tvrdeći, bez dokaza, da se Epstajnovi dosijei ne objavljuju jer u njima figurira i Donald Tramp. Ta objava brzo je uklonjena sa društvenih mreža.
Kao odgovor na rastući pritisak javnosti, Bondijeva je izjavila za Fox News da se “Epstajnov klijentski spisak nalazi na njenom stolu” i da je naredila FBI-ju da joj preda sve neobjavljene materijale, uključujući i snimke.
Direktor FBI-ja Kaš Patel, gostujući u podcastu Džoa Rogana, odbacio je tvrdnje da postoje inkriminišući snimci Epstajnovih prijatelja.
“Da takav snimak postoji, vi biste ga već vidjeli”, rekao je Patel.
Džefri Pagliuka, advokat Gilejn Maksvel, rekao je da takvi materijali nikada nisu bili dostavljeni timu odbrane, niti ih je ikad vidio.
“Nemam pojma o čemu Bondijeva govori”, izjavio je Pagliuka.
Izvještaji američkog Ministarstva pravde iz 2020. godine pokazuju da je policija tokom pretresa Epstajnove vile u Palm Biču 2005. pronašla opremu za video-nadzor, koja je kasnije nestala.
Ta informacija dodatno raspiruje sumnje o mogućem postojanju snimaka koji bi mogli kompromitovati moćne ljude.
Dodatnu dimenziju čitavoj aferi daje i tužba žrtava protiv banke JPMorgan Chase, koja je navodno ignorisala upozorenja o Epstajnovim aktivnostima.
U tom postupku advokati su zahtijevali sve snimke i fotografije koji bi mogli potvrditi optužbe. Upravitelji Epstajnove ostavštine obavijestili su sud da su pronašli materijale koji “možda sadrže dječju pornografiju”, ali detalji nisu objavljeni, prenosi Nova.
Pam Bondi nije ponudila dodatna objašnjenja. Advokatica Dženifer Friman, koja zastupa žrtve, izjavila je: “Nisam vidjela nikakve snimke, niti znam o čemu je tačno govorila, ali voljela bih da saznam.”
Dok god nema javno dostupnih dokaza koji bi potkrijepili tužiteljkine tvrdnje, slučaj ostaje pod velom misterije i u središtu žestokih političkih i pravnih sukoba.
Svijet
VELIKI ZAOKRET FRANCUSKE! Evropa da prati Trampov primjer i prekine isporuku oružja Ukrajini

Evropa bi trebala da prati primjer predsjednika SAD Donalda Trampa, koji je suspendovao vojnu pomoć Ukrajini i obustavio slanje oružja, istakao je lider francuske stranke Patriote Florijan Filipo.
“Da li želite da nastavite da plaćate još više za Ukrajinu, rat i ogromnu korupciju koja vlada u toj zemlji? Da plaćate da bi oni koji su bliski režimu mogli da kupe luksuzne vile i automobile širom svijeta, dok /francuski premijer Fransoa/ Bajro traži od vas mjere štednje u iznosu od 46 milijardi dolara?
Dosta! Hajde da iskoristimo Trampovu odluku da prekine svu vojnu i finansijsku pomoć Kijevu i da uspostavimo mir!”, napisao je Filipo na “Iksu”. Američki mediji objavili su u ponedjeljak, 30. juna, da je Pentagon obustavio isporuku određenih raketa za sisteme protivvazdušne odbrane i precizne municije Ukrajini, usljed zabrinutosti za sopstvene zalihe. Pojedini ukrajinski izvori tvrde da je Vašington potpuno obustavio isporuku vojne pomoći Kijevu.
Svijet
PAKAO IZ VAZDUHA! Rusi Iskanderom sravnili ukrajinski štab – ELIMINISAN BRIGADNI VRH!

Ruski raketni udar na Guljajpolje, izveden taktičkim raketnim sistemom „Iskander“, rezultirao je potpunim uništenjem komandnog sastava 110. odvojene mehanizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine.
Kako je potvrdio i sam ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski, u napadu je ubijen komandant brigade, pukovnik Zaharevič. On je dodao da ima još nekoliko žrtava. Međutim, u prvi mah nije bilo jasno da li Zelenski misli na kompletan vrh brigade.
U narednim danima počele su da se pojavljuju umrlice niza drugih lica pored Zahareviča. Potom se saznalo da je stradao i njegov zamjenik, potpukovnik Romanjuk. Prema novim informacijama, stradao je i načelnik štaba brigade, potpukovnik Valerij Mirzajev, kao i još nekoliko visokih oficira. Praktično, cijela komanda 110. brigade je zbrisana u jednom preciznom udaru.
Udar se dogodio na udaljenosti od oko 70 kilometara iza linije fronta, što svjedoči o dubokoj operativnoj sposobnosti ruske vojske da pogađa ciljeve u pozadini. Guljajpolje je selo u Dnjepropetrovskoj oblasti i ne treba ga miješati sa gradom u Zaporoškoj oblasti, znatno bližim frontu. Rusi moraju da odaju priznanje i svojim kvalitetnim obavještajnim podacima koji su doveli do likvidacije čitavog terenskog štaba.
Naime, iako su neki ukrajinski izvori odmah izvijestili o stravičnoj pogibiji oficira, drugi su pisali kako je ubijeni pukovnik stradao sa porodicom. To je trebalo da opravda činjenicu o više mrtvih lica. I zaista, na mjestu pogotka, u selu Guljajpolje, nalaze se samo ostaci seoskih kuća. Vremenom je istina isplivala, a veliki gubici među oficirima nisu mogli da se sakriju.
Ovaj gubitak predstavlja ozbiljan udarac za ukrajinske snage, koji podsjeća da su Rusi sposobni da dođu u posjed važnih operativnih podataka, ali i da precizno dejstvuju.
Glas
-
Hronika16 sati ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Politika3 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika2 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Društvo1 dan ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Svijet2 dana ago
JEZIVA PRIJETNJA IZ TEHERANA “Sljedeći sukob biće posljednji za jevrejsku državu”
-
Politika3 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Politika1 dan ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Presudu vrijednu 100 miliona KM okrenuo sudija POZNAT PO SLUČAJU “ĐOKO BANDIT!”