Connect with us

Hronika

KAO IZ NOĆNE MORE! Medicinska sestra proglašena krivom za UBISTVO SEDAM BEBA U ENGLESKOJ

Medicinska sestra Lusi Letsbi proglašena je krivom za ubistvo sedam beba 2015. i 2016. godine, kao i za pokušaj ubistva šest beba u istom periodu na akušerskom odjeljenju bolnice u Česteru u Velikoj Britaniji.

Ona je za izvršenje ubistava i pokušaja ubistava koristila metode koje uključuju namjerno ubrizgavanje vazduha, preterano hranjenje i trovanje insulinom, prenosi Bi-Bi-Si.

”Činila je sve što je u njenoj moći da sakrije zločine, i menjala je načine na koje je u više navrata činila nažao bebama o kojima je brinula”, rekao je jedan od tužilaca Paskal Džons.

On je dodao da je Letbi ”pokušala da prevari svoje kolege i da štetu koju je nanela nastojala da predstavi kao pogoršanje postojećih zdravstvenih problema kod beba”.

”U njenim rukama, bezopasne supstance, poput vazduha, mleka, vode, ili lekovi poput insulina, postajale bi smrtonosne. Ona je izopačila svoje znanje i koristila svoj zanat da nanese štetu, tugu i smrt”, rekao je Džons.

Presuda Lusi Letbi biće izrečena u ponedeljak, 21. avgusta, dodaje britanski javni servis.

Hronika

NAJEZDA ZMIJA U SRPSKOJ! Devet ljudi već ugrizle otrovnice!

Na području grada Zvornika u proteklih šest mjeseci evidentirano je devet ujeda zmija, što je znatno više u odnosu na prethodne godine, saopšteno je danas iz Gradske uprave.

Nabavka seruma protiv zmijskog otrova otežana je i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske ulaže maksimalne napore kako bi obezbijedio dodatne količine seruma protiv zmijskog otrova usljed povećanih potreba na terenu, navodi se u saopštenju.

Povodom povećanja broja zmijskih ujeda u odnosu na protekle godine, Gradska uprava, Bolnica i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske apeluju da stanovništvo Zvornika i okoline bude dodatno oprezno pri boravku na otvorenom.

Nastavi čitati

Hronika

VELIKI SLUČAJ KORUPCIJE: Sud BiH zaprimio optužnicu protiv bivših funkcionera Suda i OBA-e

Sud BiH je saopštio da je juče, 1. jula, zaprimio optužnicu Tužilaštva BiH protiv Ranka Debevca, bivšeg predsjednika Suda BiH, Osmana Mehmedagića, bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosno agencije (OBA), i Milisava Pijuka.

Ranko Debevec se sumnjiči za višestruke prekršaje, uključujući zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, krivotvorenje službene isprave, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, te za krivično djelo iz člana 29. Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.

Osman Mehmedagić je optužen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja i krivotvorenje službene isprave.

Milisav Pijuk se sumnjiči za neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, kao i za krivično djelo iz Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.

Iz Suda BiH poručuju da će odluka o zaprimljenoj optužnici biti donesena u zakonom propisanom roku, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena.

Nastavi čitati

Hronika

I TO KOD NAS MOŽE! Poreskom inspektoru umanjena kazna za primanje mita

Vrhovni sud Republike Srpske djelimično je uvažio žalbu bivšeg poreskog inspektora Nemanje Barovića te mu za pola godine umanjio ranije izrečenu kaznu za primanje mita, dok je njegovom kolegi Mihajlu Ristiću potvrđena prvostepena presuda.

Tako je Barović pravosnažno osuđen na tri godine zatvora i 6.000 maraka novčane kazne, a Ristić na dvije godine i 3.000 KM kazne zbog primanja mita. Barović je prvostepenom presudom banjalučkog Okružnog suda bio osuđen na tri i po godine zatvora.

Sekretar Vrhovnog suda RS Jelena Despotović potvrdila je da je djelimično uvažena žalba Barovića, a kao neosnovana odbijena žalba Ristića.

Pojasnila je da je Baroviću izmijenjena kazna koja se odnosi na drugu tačku optužnice te mu je potom izrečena jedinstvena kazna od tri godine. Kazala je da je u ostalom dijelu presuda potvrđena.

Barović i Ristić krivična djela su počinili kao inspektori Područne jedinice Poreske uprave u Prijedoru.

Barović je osuđen za dvije od četiri tačke optužnice, a Ristić za jedno uzimanje mita.

Prema presudi Barović je osuđen jer je uzeo 5.000 KM mita od Momira Lajšića da bi mu sredio da ne dobije krivičnu prijavu i da plati 30.000 umjesto 120.000 maraka za poreske obaveze.

Osuđen je i da je zajedno sa Ristićem uzeo mito od vlasnika prodavnice “Nina” Marinka Bilbije za “sređivanje” uočenih nepravilnosti. Navodi se da su oni za te usluge dobili po 100 KM.

Bilbija je ranije, na osnovu priznanja krivice, za davanje mita osuđen na novčanu kaznu od 500 KM.

Barović je usljed nedostatka dokaza oslobođen optužbi da je od vlasnika i poslovođe u firmi “ND Pile prom” Nemanje Šarengaće uzeo 5.000 evra i 250 KM kako bi izbjegao da obavi svoj posao i izvrši provjere te da mu je zatim tražio još 500 KM za ubrzavanje procedure preregistracije računa.

Presudom je od Barovića oduzeto 5.000 KM nelegalno stečene imovinske koristi kao i 100 KM. Od Ristića je oduzeto 100 KM, a oba su obavezani da plate sudske troškove.

Optuženi inspektori uhapšeni su u akciji “Svodna”, kada je u Barovićevoj garaži pronađeno 21.400 evra skrivenih u knjizi “Etički kodeks za profesionalne računovođe”.

Nastavi čitati

Aktuelno