Društvo
KATASTROFA NA DRINI Rijeka koja oduzima dah postaje PLUTAJUĆA DEPONIJA

Rijeka na Balkanu, poznata po svojoj zadivljujućoj prirodnoj ljepoti, pretvorena je u ogromnu plutajuću đubrište, usred perioda lošeg vremena, pogoršanog dugotrajnim lošim upravljanjem – riječi su kojima su poznati svjetski mediji opisali Drinu.
Zastrašujući prizori nam pristižu iz Drinskog jezera na ulazu u Višegrad koje je već danima prekriveno tonama plutajućeg otpada.
Na nekada prozirno zelenoj rijeci danas možemo vidjeti otpad, plastiku, boce, odbačene gume, burad, kućne aparate, kabaste i druge predmete koji plutaju jezerom, a nakupljeni su iza barijere za smeće postavljene uzvodno od postojeće višegradske brane.
Nakon što je Klix.ba danas pisao o ovoj ekološkoj katastrofi, o ovome bruje i svjetski portali koji su to nazvali “Velikom sramotom” , među kojima su Euronews i SkyNews.
“Tone plastičnih flaša, zarđalih buradi, polovnih guma, kućnih aparata, natopljenog drveta i drugog otpada nagomilale su se iza barijere u rijeci Drini u Bosni i Hercegovini, koja se vijuga kroz šumovita brda”, opisuje Euronews Drinu u istočnoj Bosni.
Prema njihovom pisanju, veliki dio ovog smeća bačen je na loše uređene deponije pored rijeka ili direktno u vodene tokove koji teku kroz tri zemlje na Balkanu, akumulirajući se iza ograde dok teče nizvodno.
Dodaju, također, da je barijera, koju je postavila bosanska hidroelektrana, nekoliko kilometara uzvodno od njene brane u blizini Višegrada – grada u istočnoj Bosni koji je nevoljno pretvoren u deponiju, žale se lokalni aktivisti za zaštitu životne sredine.
Društvo
Njihova ljubav bila je JAČA I OD SMRTI! Na današnji dan prije 32 godine poginuli Admira i Boško

Na današnji dan 1993. godine, poginuli su Admira Ismić i Boško Bato Brkić, sarajevski Romeo i Julija.
Beskrajno su se voljeli, spremali vjenčanje, a nakon godinu dana od početka rata odlučili su napustiti Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu.
Jedini izlaz iz Sarajeva bio je preko Vrbanja mosta. Tog kobnog 18. maja 1993. dvoje zaljubljenih krenuli su u slobodu, došavši oko 17 časova do mosta Vrbanja.
Snajperski metak je pogodio Boška i on je pao. Metak je bio smrtonosan. Drugi metak pogodio je Admiru. Smrtno ranjena, uspjela je dopuzati do Boška i zagrliti ga. Koji minut kasnije je izdahnula.
Njihova tijela su sedam dana ležala nasred mosta.
Nekoliko dana kasnije Admira Ismić i Boško Brkić su prvo sahranjeni na groblju u Lukavici. Poslije su njihova tijela prebačena u Sarajevo i sahranjena na groblju Lav. Istraga o ubistvu Admire i Boška nikada nije sprovedena, prenosi Avaz.
Društvo
NEUM U MAJU! Espreso 4 KM, hotelski smještaj skup kao nikada, OVO SU CIJENE

Turistička sezona u jedinom bh. gradu na moru ove godine započela je prilično tiho. Neum sredinom maja djeluje uspavano – tek poneki prolaznik u šetnji, mirno more i povremeni mirisi iz otvorenih kuhinja restorana koji se lagano bude.
Iako još nema gužvi, buke i ljetne vreve, cijene su – kao da je sezona već u punom jeku, piše Mondo.
Tokom posjete polovinom maja, zatekli smo grad koji se tek sprema za ono što bi trebalo biti turistički udar. Mnogi ugostiteljski objekti su još bili zatvoreni ili u fazi priprema, dok je broj posjetilaca bio zaista skroman. More je još svježe za kupanje, a na plažama – samo poneki radoznali gost.
Cijene kao u jeku ljeta
Ono što posebno upada u oči jeste da su cijene već formirane prema visokoj ljetnoj potražnji. U kafićima i restoranima, ljetni cenovnici su već na snazi, bez obzira na to što prava sezona još nije počela. Inflacija i rast troškova osjete se i ovdje, pa Neum više nije jeftina alternativa Jadranu – iako i dalje ostaje nešto povoljniji u odnosu na Hrvatsku i Crnu Goru.
Cijene smještaja uveliko variraju – u zavisnosti od lokacije, vrste objekta i termina. Noćenje za dvije osobe u privatnom smještaju kreće se od 22 evra, dok luksuzniji apartmani dostižu i 85 evra i više. Hotelski smještaj počinje od oko 90 evra po noći.
Turističke agencije nude paket-aranžmane po cijenama koje se kreću od 200 KM naviše. U prosjeku, smještaj za novu sezonu skuplji je za 5 do 10 posto u odnosu na prošlu godinu.
Hrana i piće: Ljetne cijene i bez ljetne gužve
Pregledom menija u lokalnim kafićima i restoranima jasno je da su cijene već “ljetne” – uprkos malom broju gostiju. Iako i dalje povoljnije nego u nekim susjednim destinacijama, cijene su za mnoge domaće turiste i dalje visoke.
Kafa i piće:
Espreso: 4 KM
Kapučino: 4,50–5 KM
Bijela kafa / late: 5–5,50 KM
Točeno pivo: 5–9 KM
Malo pivo (flaša): od 7 KM
Brza hrana:
Hot dog (kuhani): 5 KM
Hamburger: 7,50 KM
Čizburger: 8 KM
Ćevapi (10 kom): 12 KM
Pomfrit: 4–6 KM
Pice:
Margarita: 15 KM
Kapričioza: 17 KM
Slavonska: do 20 KM
Kokteli:
Mohito, Kuba Libre: 17 KM
Aperol Špric: do 19 KM
Neum u maju djeluje kao grad na pauzi – bez gužve, bez buke i bez pravog osjećaja da je ljeto na pragu. Iako sve miriše na sezonu, fali onaj šum turista, galama s plaže i redovi za sladoled.
Za one koji planiraju odmor u julu i avgustu, preporučuje se pravovremena rezervacija i pažljivo planiranje budžeta. Ako su cijene ovakve već u maju, jasno je da će ljeto biti skupo – možda i više nego prethodnih godina.
Društvo
GDJE JE NESTALO PROLJEĆE? Polarni vrtlog stiže u region

DHMZ je za veliki dio Hrvatske izdao upozorenje za potencijalno opasno vrijeme zbog grmljavinskog nevremena.
Prema njihovim prognozama, vjerovatnoća grmljavine je u pojedinim dijelovima veća od 65 odsto. Slično vrijeme će se nastaviti početkom sljedeće sedmice.
Na loše vrijeme u maju ukazuje i meteorolog hobista Dino Dundić na svojoj Fejsbuk stranici.
“Prošli smo polovinu maja i vrijeme bi trebalo biti sve toplije, kako i priliči drugoj polovini kasnog proljeća. No polarni vrtlog, koji je očigledno pun ledene snage i energije, ima – čini se – sasvim druge planove. Umjesto očekivanog otopljenja, suočavamo se s hladnim strujanjima sa sjeveroistoka i snijegom u planinama”, napisao je i dodao:
“Novi izlazi prognostičkih modela predviđaju hladnije vrijeme od svih klimatoloških prosjeka za maj, a prema svemu sudeći, tako će ostati sve do kraja mjeseca. Pred nama su dani u kojima ćemo se još nagledati hladnih i neugodnih strujanja iz samog Sibira prema našem dijelu Evrope. Takvi uslovi mogu donijeti štetu vegetaciji, kao i pčelama koje neće imati očekivane unose nektara – one, ali i kolege pčelari, planirali su nešto sasvim drugo…”
Za mjesec jun nije htio još uvijek ništa prognozirati.
-
Svijet1 dan ago
DORUČAK ŠIROM SVIJETA! Upoznajte raznolikost okusa
-
Region3 dana ago
VLADIKA GRIGORIJE HITNO primljen u Urgentni centar u Beogradu
-
Politika3 dana ago
IZ MINUSA U NOVI MINUS! „Elektroprivreda RS“ se zadužila još 25 miliona KM
-
Hronika3 dana ago
NA SNAZI ZABRANA LOVA! Pohapšeni dok su čekali divljač na nišanu
-
Politika3 dana ago
BORENOVIĆ “SNSD ŠIRI NASILJE I PRIMITIVIZAM – vrijeme je da im se stane u kraj!”
-
Politika3 dana ago
HELEZ: EUFOR ima naredbu da se ne miješa u HAPŠENJE DODIKA
-
Društvo3 dana ago
RASTU CIJENE POROĐAJA NA UKC-u! Epidural skuplji za 100 KM
-
Hronika3 dana ago
MONSTRUMI MEĐU NAMA! Uhapšen zbog sumnje da je iz lovačke puške ubio dva psa