Svijet
KINA VIŠE NIJE NEUTRALNA: Suptilno podržava Putinov rat

Postoji velik broj kredibilnih promatrača diljem Zapada koji su skloni ustvrditi da je najveći dobitnik Putinovog rata u Ukrajini, zapravo, Narodna Republika Kina. Postavlja se pitanje što se točno nalazi u temelju jedne takve intrigantne konstatacije.
Reakcija Kine na početku invazije
Neposredno nakon što su ruske trupe u veljači 2022. godine izvršile invaziju punog opsega na susjednu zemlju, glasnogovornik kineske vlade je na pitanje novinara koji su željeli znati je li u kontekstu strateški postavljenih partnerskih odnosa Kine i Rusije kineska strana informirana od ruskih dužnosnika o poduzimanju vojne akcije u Ukrajini vješto izbjegao odgovoriti, odbijajući komentirati bilo kakav aspekt ruske akcije. Pravdajući takvo stajalište izjavio je da “Ruska Federacija ne mora tražiti ‘dopuštenje’ od bilo koga, pa ni od Kine za svoje djelovanje”.
Međutim, kineske vlasti su i pored ambivalentnih, za veliki broj promatrača prilično nejasnih pozicija na početku konflikta vrlo brzo uočile značaj zapadnih sankcija (koje su uslijedile kao odgovor na rusku brutalnu agresiju), reflektiran u njihovom opsegu i intenzitetu. Svjesni vlastitih potencijala, osobito u kontekstu gospodarstva koje se već duže vrijeme klati na nestabilnim temeljima, a nespremni da se odsjeku od globalnih financijskih i trgovačkih centara moći koje kontrolira Zapad, Kinezi su odlučili obećati zapadnim partnerima, prije svih Sjedinjenim Državama, da njihova potpora Rusiji neće prijeći kritične limite.
Na primjer, Kina je u rujnu 2022. godine odlučila zaustaviti isporuke motora za tvrtku Kamaz, ruskog giganta u proizvodnji kamiona i autobusa. Također, kineske vlasti su u kolovozu 2023. godine, barem službeno, suspendirale izvoz komercijalnih dronova u Rusiju i Ukrajinu. Međutim, prema nešto kasnije provedenom istraživanju američkog New York Timesa, pokazalo se da je ova odluka mnogo više efektuirana prema Ukrajini nego li Rusiji.
Kineske kalkulacije u vezi konflikta
Procjena kreatora kineske vanjsko-sigurnosne politike od početka su bile da bi rusko-ukrajinski rat, ako ne eskalira u konfrontaciju globalnih razmjera, mogao biti od velike koristi službenom Pekingu. Prije svega, riječ je o privlačenju pozornosti, eventualne vojne prisutnosti i alokaciji financijskih sredstava Sjedinjenih Država na europski kontinent, daleko od kineske interesne sfere dominantno koncentrirane u dvjema točkama: Tajvanu i regiji Južnog kineskog mora.
Također, ukalkulirana je i prilika za dobivanje sirovina po nenadmašno niskim cijenama od Rusije, koja se objektivno našla u situaciji apsolutne potrebe pronalaženja sredstava za financiranje svog rata. Čak i u scenariju da Putin izgubi rat, sa svim mogućim posljedicama po njega, Kina bi imala situaciju trajno oslabljene Rusije na svojim granicama što bi joj u perspektivi dalo mogućnost daljeg plasiranja strateških agendi prema unutrašnjosti azijskog kontinenta.
Prema tome, situacija se kreatorima kineske politike činila dovoljno isplativom, bez obzira na ishod, da se službeno suzdrže od osude ruske agresije, obećaju Zapadu, kako sam gore već istaknuo, da neće odlučujuće poduprijeti ruski rat u Ukrajini (neće naoružavati Rusiju) te unatoč obećanjima nastave pravcem suptilne potpore Putinu, promovirajući strateško partnerstvo između dvije zemlje.
Podizanje razine trgovinske razmjene
Djelujući sukladno navedenom, Kina i Rusija su značajno i vidljivo podigle razinu međusobne trgovinske razmjene. Vrijednost razmijenjene robe između dvije zemlje u 2023. godini je iznosila 240 milijardi dolara, što je porast od 26.3 posto u odnosu na prethodnu godinu. Kineski izvoz u Rusiju skočio je 47 posto za samo godinu dana i gotovo 65 posto u usporedbi s 2021. godinom. Rusija se na taj način pomaknula s desetog na šesto mjesto među kineskim gospodarskim partnerima u smislu vrijednosti trgovine između 2022. i 2023. godine.
Trgovinsku razmjenu je, međutim, dominantno determinirala ruska prodaja energenata (prije svega nafte zbog objektivnih ograničenja izvoza plina uvjetovanih nedostatnom infrastrukturom), pod izrazito povoljnim uvjetima i cijenama. U četvrtom kvartalu prošle godine obujam ruskog izvoza nafte u Kinu je iznosio oko 2.2 milijuna barela dnevno.
Financijska potpora
Sjedinjene Države su krajem prosinca prošle godine najavile sankcije protiv inozemnih banaka, koje su navodno pomagale u financiranju ruskog rata u Ukrajini, bilo izravno ili neizravno. Iako su i pojedine europske banke ispunile uvjete za primjenu ovih sankcija, poput austrijske banke Raiffeisen, upravo je Kina glavna meta eventualnih američkih kaznenih mjera.
Dakle, kineski zajmovi Rusiji znatno su porasli tijekom 2022. i 2023. godine. Zajmovi koje su odobrile Industrijska i komercijalna banka Kine (ICBC) i Banka Kine u Rusiji iznosili su gotovo 9 milijardi dolara između veljače 2022. i ožujka 2023. godine, u usporedbi s 2.2 milijarde dolara prije ovog datuma. Prema tome, riječ je o četiri puta više financijskih sredstava koje je Kina ubrizgala u Putinov financijski sustav nakon početka invazije na Ukrajinu u odnosu na prethodni period.
Također, Kinezi su se snažno založili za korištenje svoje valute renminbija u Rusiji. Prije invazije na Ukrajinu, udio kineske valute u izvoznim plaćanjima iznosio je manje od 1 posto, dok je sada porastao na više od 16 posto. Rusija je, u međuvremenu, izvršila masovnu prodaju valuta koje smatra “toksičnim”, kao što su euro, dolar i jen, te nakon spomenutih prodaja drži većinu renminbija kao uporabljivu, likvidnu valutu. Trenutno je Ruska Federacija među prva tri korisnika renminbija na svijetu izvan Kine. Primjera radi, prije ožujka 2022. godine Rusija nije bila ni među prvih 15 zemalja korisnica ove valute. Od rujna 2022. godine, dvije glavne ruske banke, Sberbank i VTB, denominirale su dio svojih kredita u renminbiju uz izravne veze s kineskim bankarskim sustavom.
Kinezi snabdijevaju Ruse elektroničkim komponentama
Iako, prema izvješćima Bijele kuće te američke sigurnosno-obavještajne zajednice, ne postoje kredibilni podaci da Kina izravno snabdijeva rusku vojsku oružjem, američki dužnosnici su u nekoliko navrata sugerirali da “službeni Peking nikada nije odustao od ove mogućnosti”. Naime, ukrajinski vojnici na bojišnici nisu pronašli granate koje su “očito proizvedene u Kini”, ali postoje znakovi suptilnije kineske potpore. Ukrajina je primijetila da među ostacima ruskih projektila pronađenim diljem zemlje ima sve više kineskih komponenti koje se nalaze u ugrađenoj elektronici.
Također, tijekom 2023. godine, Kina je Rusiji postala vodeći dobavljač alatnih strojeva za “računalno numeričko upravljanje”. Riječ je o opremi neophodnoj za proizvodnju mnogih komponenti i rezervnih dijelova koje koristi ruski vojno-industrijski kompleks. Prema uzastopnim izvješćima američke obavještajne službe tijekom 2023. godine, “Kina izravno opskrbljuje ruske obrambene proizvođače bitnim komponentama i rezervnim dijelovima u procesu proizvodnje oružja i vojne opreme”. Uz to, Kina je krajem prošle godine donirala Rusiji oko 2000 lakih terenskih vozila, raspoređenih na bojišnici i korištenih u vojnim operacijama. Iako se radi o neoklopljenim vozilima u originalnoj verziji, u pitanju je izravna vojna pomoć za koju se kineska strana obvezala da je neće isporučivati. Zapad je sve ovo prešutio.
Izjava koja je uzburkala javnost
Međutim, izjava novoimenovanog kineskog ministra obrane Dong Juna, dana tijekom videopoziva s ruskim kolegom Sergejem Šojguom, pokrenula je bujicu negativnih reakcija na Zapadu, koje su ovoga puta bile jasno usmjerene na nedosljednost i neprincipijelnost kineske vanjske politike kada je riječ o ukrajinskom konfliktu. Ministar Jun je, obraćajući se ruskom ministru obrane, rekao da “osobno daje punu podršku ruskom ratu u Ukrajini”.
Također, naglasio je kako su u prethodnom periodu Sjedinjene Države i zapadni svijet pokušali izolirati Rusiju. “Cijelo vrijeme razumijemo i brinemo o situaciji u Rusiji i snažno podržavamo pravdu. Podržali smo vas u ukrajinskom pitanju iako Sjedinjene Države i Europa nastavljaju pritiskati kinesku stranu. Ali mi zbog toga nećemo mijenjati niti napuštati našu utvrđenu politiku. Oni ne trebaju i ne mogu kočiti normalnu i dugoročnu suradnju Kine i Rusije”, rekao je novi kineski ministar obrane iznenađujuće neiskusno, praktički potpuno nepripremljen od suradnika i kolega iz državnog vrha.
Njegov “ispad” pokušao je ublažiti glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin tijekom dnevnog brifinga za novinare: “Kinesko stajalište o ukrajinskoj krizi je dosljedno i jasno. Nadamo se da će sve strane nastojati smiriti napetosti i stvoriti povoljne uvjete za političko rješenje krize. To se stajalište nije promijenilo.” Zanimljivo je pitanje kome od dvojice visokih kineskih dužnosnika Zapad više vjeruje. Dok to ne “izvažu” i ne “usuglase stajališta”, Kina će, nedvojbeno, nastaviti s pružanjem potpore Putinovom osvajačkom pohodu. Po svemu sudeći, sve manje suptilno i diskretno.
Svijet
BONDI “FBI ima hiljade fotografija Epstajna i ISKORIŠTAVANJA MALE DJECE”

Pam Bondi, glavna državna tužiteljka SAD, bliska američkom predsjedniku Donaldu Trampu, izazvala je buru reakcija izjavom da FBI pregledava “desetine hiljada snimaka milijardera i osuđenog pedofila Džefrija Epstajna sa djecom ili dječjom pornografijom”.
Ova šokantna tvrdnja iznesena je pred novinarima u Bijeloj kući samo nekoliko dana nakon što je sličnu izjavu dala nepoznatoj osobi sa skrivenom kamerom u restoranu.
Bondijeva je rekla da FBI trenutno pregledava ogroman broj snimaka u sklopu revizije dokaza u slučaju “Epstajn”, dok Trampova administracija obećava objavljivanje dodatnih dokumenata iz istrage o seksualnoj trgovini ljudima.
Međutim, agencija AP navodi da ni optužnice protiv Epstajna i njegove saučesnice Gilejn Maksvel ni drugi relevantni dokumenti ne pominju postojanje takvih snimaka.
Brojni advokati i zvaničnici uključeni u procesuiranje Epstajna i Maksvelove tvrde da nikada nisu vidjeli ili čuli za takvu kolekciju snimaka. Iako jedan sudski dokument iz 2023. godine pominje potencijalno kompromitujući materijal pronađen u Epstajnovoj imovini, detalji su ostali tajni zbog sudskog naloga.
Istraživačko novinarstvo AP-a otkriva da snimci na koje Bondijeva aludira nisu dio ranijih optužnica, niti su bili korišćeni kao dokazi na suđenju Gilejn Maksvel 2021. godine, gdje je osuđena za regrutovanje maloljetnica za Epstajnove potrebe.
Ministarstvo pravde SAD više puta je odbilo da komentariše navode Bondijeve.
“Spoljnim izvorima nije poznato šta je zaista uključeno u reviziju dokumenata u posjedu Ministarstva pravde”, rekao je portparol Čed Gilmartin.
Priča o Epstajnu, koji je preminuo u zatvoru 2019. godine pod sumnjivim okolnostima, odavno je magnet za teorije zavjere.
Njegove veze sa moćnim ličnostima, uključujući britanskog princa Endrjua i bivšeg američkog predsjednika Bila Klintona, već godinama hrane sumnje o zataškavanju.
U međuvremenu, milijarder Ilon Mask dodatno je rasplamsao kontroverzu tvrdeći, bez dokaza, da se Epstajnovi dosijei ne objavljuju jer u njima figurira i Donald Tramp. Ta objava brzo je uklonjena sa društvenih mreža.
Kao odgovor na rastući pritisak javnosti, Bondijeva je izjavila za Fox News da se “Epstajnov klijentski spisak nalazi na njenom stolu” i da je naredila FBI-ju da joj preda sve neobjavljene materijale, uključujući i snimke.
Direktor FBI-ja Kaš Patel, gostujući u podcastu Džoa Rogana, odbacio je tvrdnje da postoje inkriminišući snimci Epstajnovih prijatelja.
“Da takav snimak postoji, vi biste ga već vidjeli”, rekao je Patel.
Džefri Pagliuka, advokat Gilejn Maksvel, rekao je da takvi materijali nikada nisu bili dostavljeni timu odbrane, niti ih je ikad vidio.
“Nemam pojma o čemu Bondijeva govori”, izjavio je Pagliuka.
Izvještaji američkog Ministarstva pravde iz 2020. godine pokazuju da je policija tokom pretresa Epstajnove vile u Palm Biču 2005. pronašla opremu za video-nadzor, koja je kasnije nestala.
Ta informacija dodatno raspiruje sumnje o mogućem postojanju snimaka koji bi mogli kompromitovati moćne ljude.
Dodatnu dimenziju čitavoj aferi daje i tužba žrtava protiv banke JPMorgan Chase, koja je navodno ignorisala upozorenja o Epstajnovim aktivnostima.
U tom postupku advokati su zahtijevali sve snimke i fotografije koji bi mogli potvrditi optužbe. Upravitelji Epstajnove ostavštine obavijestili su sud da su pronašli materijale koji “možda sadrže dječju pornografiju”, ali detalji nisu objavljeni, prenosi Nova.
Pam Bondi nije ponudila dodatna objašnjenja. Advokatica Dženifer Friman, koja zastupa žrtve, izjavila je: “Nisam vidjela nikakve snimke, niti znam o čemu je tačno govorila, ali voljela bih da saznam.”
Dok god nema javno dostupnih dokaza koji bi potkrijepili tužiteljkine tvrdnje, slučaj ostaje pod velom misterije i u središtu žestokih političkih i pravnih sukoba.
Svijet
VELIKI ZAOKRET FRANCUSKE! Evropa da prati Trampov primjer i prekine isporuku oružja Ukrajini

Evropa bi trebala da prati primjer predsjednika SAD Donalda Trampa, koji je suspendovao vojnu pomoć Ukrajini i obustavio slanje oružja, istakao je lider francuske stranke Patriote Florijan Filipo.
“Da li želite da nastavite da plaćate još više za Ukrajinu, rat i ogromnu korupciju koja vlada u toj zemlji? Da plaćate da bi oni koji su bliski režimu mogli da kupe luksuzne vile i automobile širom svijeta, dok /francuski premijer Fransoa/ Bajro traži od vas mjere štednje u iznosu od 46 milijardi dolara?
Dosta! Hajde da iskoristimo Trampovu odluku da prekine svu vojnu i finansijsku pomoć Kijevu i da uspostavimo mir!”, napisao je Filipo na “Iksu”. Američki mediji objavili su u ponedjeljak, 30. juna, da je Pentagon obustavio isporuku određenih raketa za sisteme protivvazdušne odbrane i precizne municije Ukrajini, usljed zabrinutosti za sopstvene zalihe. Pojedini ukrajinski izvori tvrde da je Vašington potpuno obustavio isporuku vojne pomoći Kijevu.
Svijet
PAKAO IZ VAZDUHA! Rusi Iskanderom sravnili ukrajinski štab – ELIMINISAN BRIGADNI VRH!

Ruski raketni udar na Guljajpolje, izveden taktičkim raketnim sistemom „Iskander“, rezultirao je potpunim uništenjem komandnog sastava 110. odvojene mehanizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine.
Kako je potvrdio i sam ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski, u napadu je ubijen komandant brigade, pukovnik Zaharevič. On je dodao da ima još nekoliko žrtava. Međutim, u prvi mah nije bilo jasno da li Zelenski misli na kompletan vrh brigade.
U narednim danima počele su da se pojavljuju umrlice niza drugih lica pored Zahareviča. Potom se saznalo da je stradao i njegov zamjenik, potpukovnik Romanjuk. Prema novim informacijama, stradao je i načelnik štaba brigade, potpukovnik Valerij Mirzajev, kao i još nekoliko visokih oficira. Praktično, cijela komanda 110. brigade je zbrisana u jednom preciznom udaru.
Udar se dogodio na udaljenosti od oko 70 kilometara iza linije fronta, što svjedoči o dubokoj operativnoj sposobnosti ruske vojske da pogađa ciljeve u pozadini. Guljajpolje je selo u Dnjepropetrovskoj oblasti i ne treba ga miješati sa gradom u Zaporoškoj oblasti, znatno bližim frontu. Rusi moraju da odaju priznanje i svojim kvalitetnim obavještajnim podacima koji su doveli do likvidacije čitavog terenskog štaba.
Naime, iako su neki ukrajinski izvori odmah izvijestili o stravičnoj pogibiji oficira, drugi su pisali kako je ubijeni pukovnik stradao sa porodicom. To je trebalo da opravda činjenicu o više mrtvih lica. I zaista, na mjestu pogotka, u selu Guljajpolje, nalaze se samo ostaci seoskih kuća. Vremenom je istina isplivala, a veliki gubici među oficirima nisu mogli da se sakriju.
Ovaj gubitak predstavlja ozbiljan udarac za ukrajinske snage, koji podsjeća da su Rusi sposobni da dođu u posjed važnih operativnih podataka, ali i da precizno dejstvuju.
Glas
-
Hronika15 sati ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika2 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Društvo1 dan ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Svijet2 dana ago
JEZIVA PRIJETNJA IZ TEHERANA “Sljedeći sukob biće posljednji za jevrejsku državu”
-
Politika3 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Politika1 dan ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Banjaluka3 dana ago
STANIVUKOVIĆ “Presudu vrijednu 100 miliona KM okrenuo sudija POZNAT PO SLUČAJU “ĐOKO BANDIT!”