Društvo
KO I KAKO ODLUČUJE O INTERESIMA NAŠE DJECE? Ministarstvo pravde pojasnilo SPORNE STAVKE novog Porodičnog zakona
Novi Porodični zakon RS, koji je stupio na snagu početkom septembra, izazvao je mnogo polemike, pa čak i bijes među roditeljima.
Iz Ministarstva pravde RS poručuju da nema razloga za strah i da većina stavki u zakonu nisu nove, a pojedine se primjenjuju već 40 godina.
Udruženje “Roditelji za prava djece” prošle nedjelje poslalo je otvoreno pismo žaleći se na nekoliko članova novog zakona (Član 102. i 119.), a najviše zbog straha od “prevelike” uloge Centra za socijalni rad RS u uređenju odnosa roditelja i djece.
Ono što roditeljima “bode oči” u zakonu jesu odredbe koje se odnose na odlučivanje u slučaju nesaglasnosti između roditelja, tj. načini izuzimanja djeteta iz porodice bez odluke suda i stavke o raspolaganju dječijom štednjom, o čemu mora odlučiti Centar za socijalni rad (CZSR).
Iz Ministarstva tvrde da novi Porodični zakon omogućava Centru za socijalni rad da dijete privremeno izdvoji iz porodice, ali samo na osnovu rješenja suda koje se ne može odložiti, čak ni u slučaju žalbe i na osnovu odluke CZSR, u “ekstremnim” slučajevima, ali kao privremeno rješenje do odluke suda.
“Pravo je djeteta da živi sa roditeljima (član 85. zakona). Republika Srpska je preuzela obavezu zaštite djeteta (od zanemarivanja, zlostavljanja, nasilja i svake vrste eksploatacije (član 92. zakona). O izdvajanju djeteta iz porodice odlučuje sud (član 120. član 85. Porodičnog zakona), a samo ako su ugroženi život i zdravlje djeteta, organ starateljstva može privremeno (do odluke suda, jer ovaj postupak traje određeno vrijeme) izmjestiti djete iz porodice (član 119. zakona )”.
Pojednostavljeno govoreći, sud će reagovati samo ukoliko je ugrožen život djeteta, a u pitanju je privremena mjera.
“Ako bi žalba odlagala izvršenje rješenja, onda bi bila nastavljena situacija u kojoj su ugroženi život i zdravlje djeteta (npr. zlostavljanje djeteta, nepreduzimanje mjera zdravstvene zaštite, mentalna bolest roditelja, i sl.), a to je rizik koji se ne može prihvatiti. Nepostupanje u takvim situacijama može dovesti do fatalnih ili nepopravljivih posljedica za djete, jer su ugroženi život i zdravlje djeteta”.
U resornom ministarstvu kažu da ova praksa nije nova i da je ovo rješenje je bilo prisutno i u Porodičnom zakonu SRBiH iz 1979. godine, koji se primjenjivao od 1979. do 2002. godine (čl. 100.), Porodičnom zakonu Republike Srpske iz 2002. godine (član 97. stav. 1.), koji se primjenjivao od 2002. do 2023. godine, kao i u važećem zakonu.
“Do sada u praksi nisu zabilježeni problemi u vezi sa primjenom ovog pravnog instituta, koji se primjenjuje više od četiri decenije”, zaključili su oni.
Udruženje roditelja skrenulo je pažnju i na član 102. stav. 2. zakona prema kojem, kako su tvrdili, CZSR preuzima ulogu roditelja i umjesto njih u slučaju nesaglasnosti, donosi odluke o bitnim pitanjima koja utiču na život djece.
U Ministarstvu pravde kažu da razlog za kreiranje i primjenu ovog rješenja jeste da roditelji zajednički odlučuju o pitanjima koja bitno utiču na život djeteta, čak i u slučaju kada roditeljsko pravo vrši samo jedan od njih.
“Pitanjima koja bitno utiču na život djeteta, u smislu ovog zakona, smatraju se obrazovanje djeteta, promjena ličnog imena, preduzimanje većih medicinskih zahvata nad djetetom, promjena prebivališta djeteta, izdavanje putnih isprava djetetu i raspolaganje imovinom djeteta velike vrijednosti”, objasnili su u Ministarstvu pravde za Mondo.
Dalje se navodi da stanje ličnih odnosa između roditelja ne može isključiti pravo bilo kojeg roditelja da učestvuje u podizanju i vaspitanju svog djeteta.
“Ukoliko roditelji ne mogu postići saglasnost o nekom od pitanja koja bitno utiču na život djeteta, mora postojati rješenje za takvu pat poziciju (uloga Centra za socijalni rad), jer niti jedan od roditelja u ovim stvarima ne može imati eksluzivno pravo”.
Takođe, u Ministarstvo smatraju da odvojen život roditelja ili razvod, ne može biti razlog da jednog od njih zakonodavac liši učestvovanja u donošenju odluka koje su bitne za život djeteta – a to je princip odgovornog roditeljstva.
“Razvod braka ili prekid vanbračne zajednice je odluka supružnika (partnera), i ona ne bi smjela imati karakter odluke da se jedno od njih lišava mogućnosti da učestvuje u odrastanju i podizanju djeteta. I ovo je široko prihvaćen standard u svim modernim porodičnim zakonodavstvima”, zaključuju u Ministarstvu.
Društvo
SVJEDOK O NAPADU NA KOLONU JNA! “Pucali su mi u leđa”
Svjedok Tužilaštva BiH, Ratko Kapalina, ispričao je danas na suđenju Ejupu Ganiću i ostalima za zločine nad pripadnicima JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, da je bio u koloni koja je zaustavljena 3. maja 1992. godine i da mu je, dok je ležao na zemlji, pucano u leđa.
Kapalina je bio zamjenik načelnika bezbjednosti Druge vojne oblasti JNA, a na tu funkciju je imenovan 1. marta 1992. godine.
Na pitanje tužioca Mladena Vukojičića da opiše dešavanja u Sarajevu tog dana, svjedok je rekao da je tada “bilo neko veselje u vezi sa referendumom”.
– Desio se i onaj slučaj kada je pucano na srpske svatove, rekao je Kapalina.
On je svjedočio da su tada u Sarajevu bile postavljene barikade i punktovi „i s jedne i s druge strane“.
Kapalina je takođe naveo da je 2. maja napadnut Dom Armije u Sarajevu i drugi objekti JNA, te da je bilo stradanja s obe strane.
Svjedok je govorio i o dolasku Alije Izetbegovića na sarajevski aerodrom, gdje ga je zadržala JNA.
Svjedok je potvrdio da je kolona JNA krenula iz Sarajeva uz pratnju UNPROFOR-a, ali da je ubrzo nakon polaska napadnuta. “Nije prošlo 10 minuta, već su mi pucali u leđa,” rekao je Kapalina, dodajući da je ranjen nakon što mu je naređeno da legne na zemlju sa ostalim zarobljenicima.
Suđenje će biti nastavljeno 9. oktobra.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Sutra ponovo pripremite kišobrane
U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se očekuje pretežno oblačno vrijeme sa kišom uz temperaturu vazduha do 23 stepena Celzijusova.
Ujutro će biti oblačno, na jugu i jugozapadu kiša, u ostalim predjelima suvo, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Prije podne padavine će se postepeno širiti ka istoku i sjeveru. Najviše suvog vremena biće na krajnjem sjeveru, poslije podne kiša i u ovim predjelima.
Na jugu će biti i pljuskova sa grmljavinom uz nešto jače padavine, u ostalim predjelima slabija kiša.
Duvaće slab do umjeren vjetar istočnih smjerova, ponegdje uz jake udare.
Jutarnja temperatura vazduha iznosiće od 10 do 16, u višim predjelima od sedam, a dnevna od 14 na jugozapadu do 23 na sjeveroistoku, u višim predjelima od 10 stepeni Celzijusovih.
Društvo
MIJENJAJU PELENE I ČUVAJU BEBE: Tate u Srpskoj sve češće na porodiljskom
Osim majke, prve mjesece života uz svoje nasljednike odlučila su, od početka pa do kraja avgusta ove godine, provesti i 32 oca. Oni su svoja radna mjesta zamijenili porodiljskim odsustvom i brigom za dijete.
Pokazuju to podaci Javnog fonda za dječju zaštitu Republike Srpske, a poredeći ih sa istim periodom prošle godine, kada je ovu mogućnost iskoristilo 26 očeva, lako se zaključuje da raste broj tata kojima je briga za dijete preča od svega.
“Očevi najviše koriste porodiljsko odsustvo u gradu Banjaluka”, naveli su iz Fonda za dječju zaštitu Srpske za “Nezavisne novine”.
Da je broj ovih slučajeva u porastu, može se vidjeti i kada se pogledaju podaci iz 2017. godine, kada su tokom cijele godine korištenje porodiljskog odsustva koristila 22 oca.
Inače, u Srpskoj je propisano da se roditelji djeteta mogu sporazumjeti da odsustvo nakon isteka 60 dana od dana rođenja djeteta, umjesto majke nastavi da koristi zaposleni otac.
Maja Savanović Zorić, psiholog i sistemski porodični psihoterapeut, ističe da, iako predrasude još postoje, sve više muškaraca je spremno da stavi dobrobit svoje porodice ispred društvenih očekivanja, čime šalju jasnu poruku da je roditeljstvo zajednička odgovornost.
“Porast broja očeva na porodiljskom odsustvu pokazuje da smo na putu ka pozitivnoj promjeni. Neprocjenjiv značaj ima aktivno učešće očeva u ranom razvoju djeteta i kada su očevi prisutni i uključeni u brigu o djetetu, dijete stiče osjećaj sigurnosti, stabilnosti i ljubavi iz različitih izvora”, objašnjava ona za “Nezavisne novine”.
Prema njenim riječima, psihološki gledano, ovaj proces oslobađa od tradicionalnih uloga, donosi mnogo pozitivnog, jer se stvara okruženje u kojem oba roditelja imaju mogućnost ravnopravno da budu prisutna u životu djeteta.
“Jedan od mojih savjeta bio bi da roditelji prihvate ovaj period kao dragocjeno vrijeme za povezivanje sa svojim djetetom, da postave realna očekivanja od sebe, da razgovaraju sa svojim partnerom o podjeli zadataka i ne zaborave da brinu i o svom mentalnom zdravlju”, ističe Savanović Zorićeva za “Nezavisne novine” i dodaje da je veoma bitno da su usklađeni stilovi roditeljstva oca i majke koji doprinose emocionalnoj i socijalnoj ravnoteži djeteta.
Ivan Šijaković, sociolog, ističe da ovi brojevi predstavljaju napredak u odnosu na tradicionalno shvatanja uloge oca u odgoju djece dok su u stadijumu beba.
“Pre 30-40 godina to je smatrano neprijatnim predlogom, pa čak i nekom vrstom sramote za muškarce. Svakako da će se očevi na ovaj način ranije uključiti u odgoj deteta, iako možda ne i sasvim rado”, kaže Šijaković za “Nezavisne novine”.
Dodaje da je ova pojava došla iz skandinavskih zemalja, a prema njegovom mišljenju, bolje bi bilo da parovi nađu način da majka boravi više uz bebu do navršene prve godine.
Vladimir Vasić, sociolog, u razgovoru za “Nezavisne novine” ističe da je pravo korištenja porodiljskog odsustva podjednako za oca i majku odlična stvar za jednakost u moru devijantnih nasrtaja, a pogotovo kada se na sva zvona zagovara ravnopravnost između muškarca i žene.
“Otac i majka treba, svako u svom domenu, da doprinose vaspitanju i podizanju djece i tu ne treba da bude bilo šta sporno. Ako uzmemo u obzir devetomjesečnu trudnoću, sam porođaj i postporođajni period, smatram da muškarac treba da bude uz ženu i da što više vremena provodi zajedno s njom da joj olakša poslove i izazove koji su pred njom”, kaže Vasić za “Nezavisne novine”.
Prema njegovim riječima, otac i majka su najvažnije figure u oblikovanju svijesti i odrastanju djeteta, te je i sa te socijalne strane njihova podjednaka uloga izuzetno važna.
-
Politika3 dana ago
UBJEDLJIVO VODSTVO! Nedostižna prednost Stanivukovića u trci za gradonačelnika
-
Banjaluka2 dana ago
SNSD NAZVAO ŽIVIM BLATOM! STANIVUKOVIĆ PORUČIO DODIKU: ” U kuću Milanovića uselite Agenciju za lijekove RS”
-
Politika2 dana ago
STANIVUKOVIĆ umjesto predsjednika i Vlade PLATIO RADOVE na izgradnji Centralnog spomen obilježja
-
Politika2 dana ago
KAKVA JE ULOGA DOKTORA ĐAJIĆA u predmetu „Korona ugovori“?
-
Politika2 dana ago
DRINIĆ “CRVENI RUŽ POLAKO BLIJEDI. Ali LAŽI i STRAH su sve jači, jer Jeca PERECA zna da 6. oktobra završava svoju političku karijeru”
-
Politika2 dana ago
DODIK U PANICI! Psovke i PRIJETNJE GRAĐANIMA BANJALUKE zbog Stanivukovićeve neporecive prednosti!
-
Politika3 dana ago
ZAŠTO ŠOBOT ĆUTI NA DODIKOVE PRIJETNJE? Građani šokirani, ako niste u SNSD-u VAŠ ŽIVOT NE VRIJEDI!
-
Banjaluka3 dana ago
ČAK SE I CVIJANOVIĆ OGLASILA?! Stanivuković poručio: Čekamo ĐAJIĆEVOG LUTKA nakon što se svi iz SNSD izredaju