Hronika
KO JE PRODAVAO LAŽNE DIPLOME? Zbog prodaje “ŠKOLE” uhapšeno 10 osoba

U pretresima izuzeto 165.000 KM, na meti istražilaca privatne visokoškolske ustanove u BiH.
U okviru akcije “Klaster” policijski službenici SIPA uhapsili su deset osoba zbog sumnje da se mogu dovesti u vezu sa nezakonitostima na više privatnih visokoškolskih ustanova u BiH.
Jelena Miovčić, portparol SIPA, kaže da će privedene osobe tokom dana biti sprovedene na kriminalističku obradu i ispitivanje u svojstvu osumnjičenih, nakon čega će biti predati u nadležnost Tužilaštva BiH.
“U pretresima je do sada otkriven i privremeno oduzet novac u iznosu od 165.000 KM, poslovna dokumentacija, računari kao i drugi predmeti koji mogu poslužiti kao dokaz da su počinjena krivična djela organizovani kriminal, nedopuštena trgovina i pranje novca, te podstrekavanje, zloupotreba položaja ili ovlaštenja, falsifikovanje ili uništenje službene isprave i krivotvorenje službene isprave”, rekla je Miovčić.
Kako saznaje UNA među uhapšenima su pojedini profesori, kao i visoki zvaničnici privatnih visokoškolskih ustanova u BiH.
Istražioci SIPA, između ostalog, izuzimaju dokumentaciju sa privatnih fakulteta u Banjaluci i to Panevropskog univerzitet “Apeiron”, Univerziteta za poslovne studije (UPS), Nezavisnog univerziteta Banjaluka (NUBL) i Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment PIM.
“Trenutno ne možemo davati informacije, jer je kontrola u toku. Mi apsolutno podržavamo kompletnu akciju i rad državnih organa na otkrivanju bilo kakve vrste nezakonitosti”, rekla je za UNU pomoćnik direktora za pravne poslove “Apeirona” Elveldina Tatarević.
U NUBL-u su poručili da nikakve izjave za medije trenutno neće davati
“Ništa nećemo komentarisati. Ukoliko se situacija promijeni bićete na vrijeme obaviješteni”, poručili su iz NUBL-a.
Iz Univerziteta PIM, kao i UPS-a za UNAworld je rečeno da će nam naknadno odgovoriti na upit.
Akcija “Klaster” sprovodi se pod nadzorom Tužilaštva BiH u kojem navode da je akcija usmjerena na suzbijanje organizovanog kriminala i sistemske korupcije, a povezane sa nezakonitim izdavanjem i nedozvoljenom trgovinom fakultetskih diploma na području BiH.
“U okviru aktivnosti privedeno je više uposlenika i visokih zvaničnika univerzitetskih i fakultetskih ustanova u BiH. U okviru pretresa zaplijenjena je i veća količina novca koji potiče iz nezakonitih aktivnosti, a u skladu sa naredbom Suda BiH vrši se oduzimanje obimne dokumentacije i predmeta u većem broju ustanova”, saopštilo je Tužilaštvo BiH.
Dodaju da je akcija dio napora Tužilaštva BiH i agencija za provođenje zakona u borbi protiv sistemske korupcije u BiH i otkrivanja i procesuiranja osoba koje činjenjem krivičnih djela nanose veliku štetu vladavini prava i svim građanima, kao i akademskoj i univerzitetskoj zajednici u segmentu visokog obrazovanja u BiH.
Hronika
NAJEZDA ZMIJA U SRPSKOJ! Devet ljudi već ugrizle otrovnice!

Na području grada Zvornika u proteklih šest mjeseci evidentirano je devet ujeda zmija, što je znatno više u odnosu na prethodne godine, saopšteno je danas iz Gradske uprave.
Nabavka seruma protiv zmijskog otrova otežana je i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske ulaže maksimalne napore kako bi obezbijedio dodatne količine seruma protiv zmijskog otrova usljed povećanih potreba na terenu, navodi se u saopštenju.
Povodom povećanja broja zmijskih ujeda u odnosu na protekle godine, Gradska uprava, Bolnica i Institut za javno zdravstvo Republike Srpske apeluju da stanovništvo Zvornika i okoline bude dodatno oprezno pri boravku na otvorenom.
Hronika
VELIKI SLUČAJ KORUPCIJE: Sud BiH zaprimio optužnicu protiv bivših funkcionera Suda i OBA-e

Sud BiH je saopštio da je juče, 1. jula, zaprimio optužnicu Tužilaštva BiH protiv Ranka Debevca, bivšeg predsjednika Suda BiH, Osmana Mehmedagića, bivšeg direktora Obavještajno-bezbjednosno agencije (OBA), i Milisava Pijuka.
Ranko Debevec se sumnjiči za višestruke prekršaje, uključujući zloupotrebu položaja ili ovlaštenja, krivotvorenje službene isprave, primanje nagrade ili drugog oblika koristi za trgovinu uticajem, neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, te za krivično djelo iz člana 29. Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.
Osman Mehmedagić je optužen za zloupotrebu položaja ili ovlaštenja i krivotvorenje službene isprave.
Milisav Pijuk se sumnjiči za neovlašteno prisluškivanje i zvučno ili optičko snimanje, kao i za krivično djelo iz Zakona o ravnopravnosti polova BiH i lažno predstavljanje.
Iz Suda BiH poručuju da će odluka o zaprimljenoj optužnici biti donesena u zakonom propisanom roku, o čemu će javnost biti blagovremeno obaviještena.
Hronika
I TO KOD NAS MOŽE! Poreskom inspektoru umanjena kazna za primanje mita

Vrhovni sud Republike Srpske djelimično je uvažio žalbu bivšeg poreskog inspektora Nemanje Barovića te mu za pola godine umanjio ranije izrečenu kaznu za primanje mita, dok je njegovom kolegi Mihajlu Ristiću potvrđena prvostepena presuda.
Tako je Barović pravosnažno osuđen na tri godine zatvora i 6.000 maraka novčane kazne, a Ristić na dvije godine i 3.000 KM kazne zbog primanja mita. Barović je prvostepenom presudom banjalučkog Okružnog suda bio osuđen na tri i po godine zatvora.
Sekretar Vrhovnog suda RS Jelena Despotović potvrdila je da je djelimično uvažena žalba Barovića, a kao neosnovana odbijena žalba Ristića.
Pojasnila je da je Baroviću izmijenjena kazna koja se odnosi na drugu tačku optužnice te mu je potom izrečena jedinstvena kazna od tri godine. Kazala je da je u ostalom dijelu presuda potvrđena.
Barović i Ristić krivična djela su počinili kao inspektori Područne jedinice Poreske uprave u Prijedoru.
Barović je osuđen za dvije od četiri tačke optužnice, a Ristić za jedno uzimanje mita.
Prema presudi Barović je osuđen jer je uzeo 5.000 KM mita od Momira Lajšića da bi mu sredio da ne dobije krivičnu prijavu i da plati 30.000 umjesto 120.000 maraka za poreske obaveze.
Osuđen je i da je zajedno sa Ristićem uzeo mito od vlasnika prodavnice “Nina” Marinka Bilbije za “sređivanje” uočenih nepravilnosti. Navodi se da su oni za te usluge dobili po 100 KM.
Bilbija je ranije, na osnovu priznanja krivice, za davanje mita osuđen na novčanu kaznu od 500 KM.
Barović je usljed nedostatka dokaza oslobođen optužbi da je od vlasnika i poslovođe u firmi “ND Pile prom” Nemanje Šarengaće uzeo 5.000 evra i 250 KM kako bi izbjegao da obavi svoj posao i izvrši provjere te da mu je zatim tražio još 500 KM za ubrzavanje procedure preregistracije računa.
Presudom je od Barovića oduzeto 5.000 KM nelegalno stečene imovinske koristi kao i 100 KM. Od Ristića je oduzeto 100 KM, a oba su obavezani da plate sudske troškove.
Optuženi inspektori uhapšeni su u akciji “Svodna”, kada je u Barovićevoj garaži pronađeno 21.400 evra skrivenih u knjizi “Etički kodeks za profesionalne računovođe”.
-
Društvo3 dana ago
“PAKAO NA GRANICI! Hrvatima prijavljujete i JAJA, a evo šta vam sve mogu ODUZETI, UNIŠTAVAJU robu pred očima turista!
-
Politika3 dana ago
DODIK OTVORENO! “Srpska stoji kao STIJENA, Sarajevo UDARA, ali mi gradimo autoputeve i imamo podršku AMERIKE!”
-
Politika1 dan ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Politika2 dana ago
OGLASIO SE I LUKAČ “Više je razloga za uvođenje pomoćnog sastava policije”
-
Politika2 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika2 dana ago
ZAKON JE JASAN! Ako Krišto ne imenuje Vukanovića – slijedi optužba za kršenje zakona!
-
Politika2 dana ago
POLITIČKA SRAMOTA DECENIJE! Dodik u NSRS spustio raspravu na dno – pominjao CRNATKOVU POKOJNU SUPRUGU!
-
Svijet3 dana ago
VELIKI PROBLEMI ZA ZELENSKOG Ukrajinci gube veoma bitnog saveznika, buknula svađa koja će mnogo uticati na Kijev