Hronika
Ko su bh. političari koji su ZAVRŠILI IZA REŠETAKA?

Na prste jedne ruke mogu se pobrojati visokorangirani bh. političari koji su u proteklih nekoliko godina završili iza rešetaka.
Neupućeni bi rekli da živimo u državi sa najpoštenijom političkom “elitom”, ali to demantuju sva istraživanja, koja pokazuju ogromnu stopu visoke korupcije u BiH.
Dakle, nasuprot istraživanjima, stvarnost je u praksi potpuno drugačija pa se od zvučnijih imena izdvaja tek njih nekoliko koji su pravosnažno osuđeni na zatvor, mada je, istina, bilo još njih koji su se našli na optuženičkim klupama, ali se ispostavilo da su takvi sudski procesi bili ništa drugo nego pucanj u prazno.
Iza rešetaka je trenutno nekadašnji federalni premijer Fadil Novalić. Pravosnažno osuđeni bivši predsjednik Vlade FBiH je otišao na izdržavanje četvorogodišnje zatvorske kazne zbog afere “Respiratori”.
On, međutim, nije jedini nekadašnji član Vlade FBiH koji se našao iza zatvorskih zidina.
Prije četiri godine na izdržavanje sedmogodišnje zatvorske kazne u Kazneno-popravni zavod Zenica otišao je Jerko Ivanković Lijanović, bivši ministar u Vladi FBiH i lider stranke Radom za boljitak, i to zbog zloupotreba koje se odnose na dodjelu podsticaja poljoprivrednicima od 2011. do kraja 2014. godine.
Njihova sudbina uskoro će, po svemu sudeći, zadesiti i bivšeg ministra odbrane BiH Selmu Cikotića, koji je pravosnažno osuđen na tri godine robije jer je, kako se navodi u optužnici, nezakonito, bez upoznavanja svojih zamjenika, kao i Predsjedništva BiH, mijenjao ugovor, nakon čega je preduzeću “Scout” Zagreb, umjesto zastarjelog naoružanja i municije, koje je i bilo predviđeno za otpis i prodaju kako bi se smanjili troškovi čuvanja i održavanja, izmjenama ugovora izvozio oružje i municiju većeg kvaliteta i potražnje na tržištu.
Politička analitičarka Tanja Topić kaže da mi živimo u društvu u kojem je korupcija stil življenja, u kojoj “nema nevinih” i gdje su korumpirani političari i zvaničnici uspješni ljudi.
“Zviždači i oni koji upiru prstom u korupciju su gubitnici. Sva istraživanja o korupciji relevantnih međunarodnih organizacija stavljaju BiH na visoko prvo mjesto. Barem smo u nečemu najbolji i upravo to je i najveći poraz cjelokupnog društva”, kaže Topićeva za “Nezavisne novine”.
Ona ocjenjuje da je naša politička elita “dobrano korumpirana i bahata u svom javnom prikazivanju korumpiranosti, jer znaju da zbog toga neće snositi nikakve posljedice”.
“Ne moraju se sramiti jer im društvo tapše zbog snalažljivosti, ti isti građani koji žive na rubu siromaštva i kojima je zbog korupcije uskraćeno kvalitetno obrazovanje i zdravstvo, ali im odgovara stanje anestezije. Neće snositi ni pravne posljedice jer naše pravosuđe je produžena ruka politike i neće se zamjeriti onima na vlasti. Odavno su nam poslali poruku da nismo svi isti pred zakonom dok su mahom najveći kršitelji zakona oni koji su ih donosili”, navela je Topićeva.
Novinar Uroš Vukić ističe da BiH nije zemlja pravde, već je zemlja kriminala i korupcije. Ako tome, dodaje Vukić, dodamo još činjenicu da BiH nije demokratija i da nije suverena zemlja, i tih nekoliko političara koji su završili u zatvoru je “previše”.
“BiH je izgubila bitku protiv korupcije, i još malo u zatvoru će ležati samo oni koji nemaju para da kupe policiju, tužioca i sud. Iskreno, i tih nekoliko političara što je u zatvoru su tu završili zbog političkih obračuna, a nikako zbog prava i pravde jer da je prava i pravde, pola aktuelnih političara, ako ništa, bilo bi barem pod istragom. Kriminal je sveprisutan i očigledan, ali lakše je zažmiriti i sve pravdati lošim pravosuđem i neophodnim reformama. Nama ne trebaju reforme, nama trebaju optužnice, tačnije časni tužioci koje ni sada ništa ne sprečava da rade svoj posao”, naglašava Vukić.
Politikolog Mihajlo Mašić kaže da, prema brojnim istraživanjima i po mnogim parametrima, stopa korupcije je jako visoka u BiH, ali i u svim balkanskim zemljama, kao i u nekim zemljama Evropske unije kao što su Bugarska i Rumunija. Naravno, kako ističe, pravosudne institucije snose dio krivice za to, ali krivce možemo tražiti i na drugim mjestima.
“Jedan od problema jeste mali broj tužilaca koji moraju da se bave brojnim predmetima i ne mogu da se fokusiraju na istragu jednog predmeta, već rade na nekoliko njih i samim tim procesi traju godinama. Povećanjem broja tužilaca bi se olakšao rad tužilaštava”, ističe Mašić.
Pored toga, kako dodaje, imamo predmete koji se rješavaju ubrzanim putem i to najčešće političke prirode, što nam govori da afere korupcije najčešće služe za obračun sa političkim neistomišljenicima.
“Svakako, da bi se smanjila stopa korupcije potrebna je dobra volja i saradnja svih koji su zaduženi za to te da se pronađe odgovarajuće rješenje i riješi jedan od glavnih problema ovog društva, što korupcija svakako jeste”, rekao je Mašić za “Nezavisne novine”.
Hronika
PAO PRITVOR! Sud pustio Ćuluma, ali mu ZABRANIO da izlazi i viđa se sa određenima!

Sud Bosne i Hercegovine juče je ukinuo pritvor Arminu Ćulumu i odredio mu mjere zabrane.
“Sud je 3. jula 2025. donio rješenje u predmetu Armin Ćulum i drugi, kojim je prihvaćen prijedlog Tužilaštva BiH i osumnjičenom Arminu Ćulumu ukinut pritvor i istovremeno mu određene mjere zabrane”, navodi se u saopćenju Suda BiH.
Ćulumu su određene mjere zabrane napuštanja boravišta, putovanja i sastajanja s određenim osobama.
“Izrečene mjere zabrane mogu trajati dok za istim postoji potreba ili do drugačije odluke Suda. Kontrola opravdanosti trajanja mjera zabrane će se vršiti svaka dva mjeseca”, navode iz Suda BiH.
Sud Bosne i Hercegovine je u aprilu ukinuo pritvor ostalim osumnjičenim Alenu Leonu Ćulumu, Justinu Dargelu, Danilu Željku Kataniću i Endrini Tankošić i odredio im mjere zabrane, dok je tada pritvor bio produžen za tri mjeseca Arminu Ćulumu, te mu je ukinut 3. jula.
Kako je ranije saopćeno iz Suda BiH osumnjičeni su za počinjenje krivičnog djela organizirani kriminal, u vezi s krivičnim djelima međunarodna trgovina ljudima, međunarodno navođenje na prostituciju i pranje novca.
Hronika
SAM BOG GA SAČUVAO! Dječak (7) pao sa 5. sprata zgrade – evo šta mu je spasilo život

Grad još bruji o sinoćnoj nesreći koja se srećom nije završila tragično. Sedmogodišnji dječak pao je sa petog sprata stambene zgrade “Hari Trade” u samom centru Novog Pazara, ali je, nevjerovatnim spletom okolnosti, preživio.
Kako saznaje redakcija Sandžaka Danas, dječak je u trenutku nesreće bio potpuno sam u stanu. Još uvijek nije poznato kako je došlo do pada, ali se nezvanično navodi da je dijete samo otvorilo prozor ili balkon i izgubilo ravnotežu.
Međutim, dječak je pao na naslagane kartone i travnatu površinu, što mu je – kako ljekari tvrde, vjerovatno spasilo život. U tom trenutku, nekoliko žena koje su se zatekle u blizini pritrčalo je u pomoć. Dječak je bio svjestan i komunikativan, iako je imao vidljive ogrebotine po nogama i posjekotinu na glavi. Prebačen za BeogradHitna pomoć je brzo reagovala i prevezla dječaka u Opštu bolnicu u Novom Pazaru, gdje su mu ljekari pružili prvu pomoć i izvršili neophodne dijagnostičke preglede.
Dječak je kolima Hitne pomoći transportovan za Beograd na dalje posmatranje i neurološke analize.
Prema informacijama iz bolnice, transport ka Beogradu obavljen je nešto iza ponoći. Dječak je tokom cijelog procesa bio stabilan i pri svijesti. U međuvremenu, čitav Novi Pazar šalje poruke podrške. Na društvenim mrežama šire se fotografije i riječi ohrabrenja, a jedna poruka posebno se izdvojila:
“Svi smo uz tebe, molimo Boga da ozdraviš i da se što prije vratiš svojim drugarima na igralište.”
Stanari zgrade “Hari Trade”, kao i građani koji su se zatekli u blizini, i dalje su pod utiskom. Mnogi kažu da ovakve situacije treba da budu opomena roditeljima i društvu koliko je važan nadzor nad djecom, ali i fizička sigurnost stanova, balkona i prozora.
Hronika
HALIDU MUSLIMOVIĆU LJUBAVNICA “DOŠLA GLAVE!” Mora da isplati ogromnu sumu novca

Folk pjevač Halid Muslimović ponovo je izgubio sudski spor protiv bivše partnerke Sonje Bašić. Presuda koju je donio Osnovni sud u Prijedoru nalaže mu da isplati 139.897 KM, uključujući 117.152 KM glavnice, 5.847 KM zateznih kamata i 16.898 KM sudskih troškova.
Sonja Bašić, koja je porijeklom iz BiH, a koja živi u Australiji, tužila je pjevača zbog prevare u iznosu od 400.000 dolara tokom njihove veze između 2015. i 2018. godine, a tvrdila je i da ju je brutalno pretukao. Tužba je pokrenuta 2019. godine, a sud je već jednom presudio u njenu korist, ali je Muslimović podnio žalbu, prenosi Avaz.
Vrhovni sud RS vratio je predmet na ponovljeno suđenje, ali epilog je ponovo bio isti. Muslimović je odustao od vještačenja potpisa, što je dovelo do potvrde prethodne presude.
Uz to, pjevač se suočava s drugim pravnim problemima, jer je sud presudio u korist Azi Handžić iz Prijedora, kojoj mora platiti 45.000 evra. Handžić je Muslimovića tužila 2020. godine zbog nevratnog novca, a konačna presuda odredila je da pjevač duguje 89.462 KM.
-
Hronika1 dan ago
MLADIĆ zaprosio djevojku podmetnuvši požar, a ONDA DOŠAO NJEN MUŽ, pa ih natjerao da bosi gase vatru!?
-
Politika3 dana ago
PANDUREVIĆ ŽESTOKO UDARILA NA DODIKA! “Monstrume, avionima voziš PJEVALJKE, a umiruću ženu si nazvao uslugom!”
-
Politika3 dana ago
VJEROVALI ILI NE! Ramo Isak ODLIKOVAO SVOG SINA povodom Dana policije
-
Društvo2 dana ago
KAKVA DIVNA VIJEST! Od Banjaluke do Zagreba ponovo će se moći vozom
-
Svijet2 dana ago
JEZIVA PRIJETNJA IZ TEHERANA “Sljedeći sukob biće posljednji za jevrejsku državu”
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI! “Islamistički ekstremizam buja u BiH, A SVIJET ĆUTI”
-
Hronika1 dan ago
TRAGEDIJA KOJA LOMI SRCE! ŽOTA POGINUO samo desetak dana nakon što se oženio MAJKOM SVOJE TROJE DJECE
-
Politika3 dana ago
SDS BRUTALNO O VLASTI! “Ni MIGRANTI neće htjeti da DOĐU ako ovi ostanu!”