Connect with us

Hronika

Ko su bh. političari koji su ZAVRŠILI IZA REŠETAKA?

Na prste jedne ruke mogu se pobrojati visokorangirani bh. političari koji su u proteklih nekoliko godina završili iza rešetaka.

Neupućeni bi rekli da živimo u državi sa najpoštenijom političkom “elitom”, ali to demantuju sva istraživanja, koja pokazuju ogromnu stopu visoke korupcije u BiH.

Dakle, nasuprot istraživanjima, stvarnost je u praksi potpuno drugačija pa se od zvučnijih imena izdvaja tek njih nekoliko koji su pravosnažno osuđeni na zatvor, mada je, istina, bilo još njih koji su se našli na optuženičkim klupama, ali se ispostavilo da su takvi sudski procesi bili ništa drugo nego pucanj u prazno.

Iza rešetaka je trenutno nekadašnji federalni premijer Fadil Novalić. Pravosnažno osuđeni bivši predsjednik Vlade FBiH je otišao na izdržavanje četvorogodišnje zatvorske kazne zbog afere “Respiratori”.

On, međutim, nije jedini nekadašnji član Vlade FBiH koji se našao iza zatvorskih zidina.

Prije četiri godine na izdržavanje sedmogodišnje zatvorske kazne u Kazneno-popravni zavod Zenica otišao je Jerko Ivanković Lijanović, bivši ministar u Vladi FBiH i lider stranke Radom za boljitak, i to zbog zloupotreba koje se odnose na dodjelu podsticaja poljoprivrednicima od 2011. do kraja 2014. godine.

Njihova sudbina uskoro će, po svemu sudeći, zadesiti i bivšeg ministra odbrane BiH Selmu Cikotića, koji je pravosnažno osuđen na tri godine robije jer je, kako se navodi u optužnici, nezakonito, bez upoznavanja svojih zamjenika, kao i Predsjedništva BiH, mijenjao ugovor, nakon čega je preduzeću “Scout” Zagreb, umjesto zastarjelog naoružanja i municije, koje je i bilo predviđeno za otpis i prodaju kako bi se smanjili troškovi čuvanja i održavanja, izmjenama ugovora izvozio oružje i municiju većeg kvaliteta i potražnje na tržištu.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da mi živimo u društvu u kojem je korupcija stil življenja, u kojoj “nema nevinih” i gdje su korumpirani političari i zvaničnici uspješni ljudi.

“Zviždači i oni koji upiru prstom u korupciju su gubitnici. Sva istraživanja o korupciji relevantnih međunarodnih organizacija stavljaju BiH na visoko prvo mjesto. Barem smo u nečemu najbolji i upravo to je i najveći poraz cjelokupnog društva”, kaže Topićeva za “Nezavisne novine”.

Ona ocjenjuje da je naša politička elita “dobrano korumpirana i bahata u svom javnom prikazivanju korumpiranosti, jer znaju da zbog toga neće snositi nikakve posljedice”.

“Ne moraju se sramiti jer im društvo tapše zbog snalažljivosti, ti isti građani koji žive na rubu siromaštva i kojima je zbog korupcije uskraćeno kvalitetno obrazovanje i zdravstvo, ali im odgovara stanje anestezije. Neće snositi ni pravne posljedice jer naše pravosuđe je produžena ruka politike i neće se zamjeriti onima na vlasti. Odavno su nam poslali poruku da nismo svi isti pred zakonom dok su mahom najveći kršitelji zakona oni koji su ih donosili”, navela je Topićeva.

Novinar Uroš Vukić ističe da BiH nije zemlja pravde, već je zemlja kriminala i korupcije. Ako tome, dodaje Vukić, dodamo još činjenicu da BiH nije demokratija i da nije suverena zemlja, i tih nekoliko političara koji su završili u zatvoru je “previše”.

“BiH je izgubila bitku protiv korupcije, i još malo u zatvoru će ležati samo oni koji nemaju para da kupe policiju, tužioca i sud. Iskreno, i tih nekoliko političara što je u zatvoru su tu završili zbog političkih obračuna, a nikako zbog prava i pravde jer da je prava i pravde, pola aktuelnih političara, ako ništa, bilo bi barem pod istragom. Kriminal je sveprisutan i očigledan, ali lakše je zažmiriti i sve pravdati lošim pravosuđem i neophodnim reformama. Nama ne trebaju reforme, nama trebaju optužnice, tačnije časni tužioci koje ni sada ništa ne sprečava da rade svoj posao”, naglašava Vukić.

Politikolog Mihajlo Mašić kaže da, prema brojnim istraživanjima i po mnogim parametrima, stopa korupcije je jako visoka u BiH, ali i u svim balkanskim zemljama, kao i u nekim zemljama Evropske unije kao što su Bugarska i Rumunija. Naravno, kako ističe, pravosudne institucije snose dio krivice za to, ali krivce možemo tražiti i na drugim mjestima.

“Jedan od problema jeste mali broj tužilaca koji moraju da se bave brojnim predmetima i ne mogu da se fokusiraju na istragu jednog predmeta, već rade na nekoliko njih i samim tim procesi traju godinama. Povećanjem broja tužilaca bi se olakšao rad tužilaštava”, ističe Mašić.

Pored toga, kako dodaje, imamo predmete koji se rješavaju ubrzanim putem i to najčešće političke prirode, što nam govori da afere korupcije najčešće služe za obračun sa političkim neistomišljenicima.

“Svakako, da bi se smanjila stopa korupcije potrebna je dobra volja i saradnja svih koji su zaduženi za to te da se pronađe odgovarajuće rješenje i riješi jedan od glavnih problema ovog društva, što korupcija svakako jeste”, rekao je Mašić za “Nezavisne novine”.

Hronika

TUGA DRUŠTVA U KOJEM ŽIVIMO! U Srbiji od 2011. ubijeno više od 430 žena

U Srbiji je od 2011. godine do danas ubijeno više od 430 žena, a tek tri odsto među njima prethodno je prijavilo nasilje, saopštila je resorni ministar Tatjana Macura povodom Nacionalnog dana sjećanja na žene žrtve nasilja.

Macura je istakla da je nasilje nad ženama problem koji mora da podigne na noge čitavo društvo i nešto o čemu se ne smije ćutati.

– Ne smemo da ćutimo! Da ne okrećemo glavu je u najboljem interesu žrtve. Nasilje se mora prijaviti – za žrtvu, za njenu decu, za celo društvo. Prijavom nasilja spašavamo živote. Nijedna žena ne sme biti prepuštena sama sebi. Ne zaboravljamo nijednu i ne odustajemo ni od jedne – poručila je Macura.
Ona je naglasila da država ima dobar sistem zaštite žrtva od nasilja, ali da bi mogao da reaguje, nasilje mora biti prijavljeno.

– O njemu se mora govoriti hrabro i jasno svaki dan, a ne samo onda kada se globalno ili nacionalno bavimo temom nasilja – naglasila je Macura.

Nacionalni Dan sjećanja na žene žrtve nasilja ustanovljen je u znak sjećanja na 18. maj 2015. godine kada je u porodičnom nasilju u Srbiji za tri dana ubijeno sedam žena.

Nastavi čitati

Hronika

JOŠ JEDAN U NIZU! Načelnik opštine u BiH izazvao saobraćajku pa pokušao pobjeći? (VIDEO)

Načelnik Banovića Mehmed Hasanović juče je učestvovao u saobraćajnoj nezgodi koja se dogodila na putu između Banovića i Lukavca.

Hasanović je prouzrokovao saobraćajnu nezgodu, te se navodno pokušao i udaljiti sa lica mjesta. U tome su ga spriječili oštećeni iz automobila u koje je udarilo vozilo načelnika Banovića te su ga zadržali do dolaska pripadnika policije.
Linker
Izvor koji je dao informacije portalu Vijesti.ba tvrdi da policija nije uradila alkotest Hasanovića, ali i da nije napravljena službena zabilješka, već da se insistiralo da se napravi tzv. evropski izvještaj kao i da se “strane dogovore”. Iz dostupnog dokumenta vidi se da je Hasanović prihvatio odgovornost za prouzrokovanje saobraćajne nezgode.

Nastavi čitati

Hronika

AUTOMOBILOM SE ZABIO U PORODIČNU KUĆU U ŠIPOVU: “Mislili smo da je zemljotres”

U ranim jutarnjim časovima u Šipovu dogodila se teška saobraćajna nezgoda kada je putnički automobil velikom brzinom sletio s kolovoza i uletio direktno u porodičnu kuću, pričinivši ogromnu materijalnu štetu.

U nesreći, kako prenosi Srpska info nije bilo stradalih.

U automobilu su se nalazili mladić i djevojka, a vozilom je upravljao muškarac koji je, kako saznaje pomenuti medij, policijski službenik koji se u tom trenutku nalazio van dužnosti.

Iako je automobil gotovo potpuno uništen u sudaru, vozač je prošao bez povreda, dok je djevojka zadobila lakšu povredu – čvorugu na glavi.

Oboje su, prema navodima očevidaca i izvora bliskih istrazi, bili pod dejstvom alkohola.

Na mjesto nesreće odmah je izašla policija, a uviđaj je trajao nekoliko sati. Prisutno je bilo oko deset policajaca koji su, kako svjedoci kažu, u nevjerici komentarisali kako niko nije izgubio život s obzirom na razmjere nesreće.

Materijalna šteta na kući je ogromna – oštećenja su vidljiva na sve tri etaže objekta, uništena je dvorišna ograda, prozor u prizemlju, krovna konstrukcija, kao i vanjske stepenice.

Snažan udarac probudio je ukućane, mladi bračni par sa dvoje male djece.

“Isprva smo mislili da je zemljotres, sve se treslo, stvari su padale sa polica. Počeli smo da panično trčimo i tražimo djecu. Još smo u šoku”, rekli su vlasnici kuće.

Mještani ovog naselja tvrde da ovakav prizor nikada ranije nisu vidjeli.

“Vidjeli smo razne nesreće, ali da neko ovako uleti u kuću, to je prvi put. Sve je iščupano, da do krova dođe, to nam nije jasno”, rekao je jedan od komšija.

Policija još nije izdala zvanično saopštenje, a očekuje se da istraga utvrdi sve okolnosti nesreće.

Nastavi čitati

Aktuelno