Connect with us

Hronika

Ko su bh. političari koji su ZAVRŠILI IZA REŠETAKA?

Na prste jedne ruke mogu se pobrojati visokorangirani bh. političari koji su u proteklih nekoliko godina završili iza rešetaka.

Neupućeni bi rekli da živimo u državi sa najpoštenijom političkom “elitom”, ali to demantuju sva istraživanja, koja pokazuju ogromnu stopu visoke korupcije u BiH.

Dakle, nasuprot istraživanjima, stvarnost je u praksi potpuno drugačija pa se od zvučnijih imena izdvaja tek njih nekoliko koji su pravosnažno osuđeni na zatvor, mada je, istina, bilo još njih koji su se našli na optuženičkim klupama, ali se ispostavilo da su takvi sudski procesi bili ništa drugo nego pucanj u prazno.

Iza rešetaka je trenutno nekadašnji federalni premijer Fadil Novalić. Pravosnažno osuđeni bivši predsjednik Vlade FBiH je otišao na izdržavanje četvorogodišnje zatvorske kazne zbog afere “Respiratori”.

On, međutim, nije jedini nekadašnji član Vlade FBiH koji se našao iza zatvorskih zidina.

Prije četiri godine na izdržavanje sedmogodišnje zatvorske kazne u Kazneno-popravni zavod Zenica otišao je Jerko Ivanković Lijanović, bivši ministar u Vladi FBiH i lider stranke Radom za boljitak, i to zbog zloupotreba koje se odnose na dodjelu podsticaja poljoprivrednicima od 2011. do kraja 2014. godine.

Njihova sudbina uskoro će, po svemu sudeći, zadesiti i bivšeg ministra odbrane BiH Selmu Cikotića, koji je pravosnažno osuđen na tri godine robije jer je, kako se navodi u optužnici, nezakonito, bez upoznavanja svojih zamjenika, kao i Predsjedništva BiH, mijenjao ugovor, nakon čega je preduzeću “Scout” Zagreb, umjesto zastarjelog naoružanja i municije, koje je i bilo predviđeno za otpis i prodaju kako bi se smanjili troškovi čuvanja i održavanja, izmjenama ugovora izvozio oružje i municiju većeg kvaliteta i potražnje na tržištu.

Politička analitičarka Tanja Topić kaže da mi živimo u društvu u kojem je korupcija stil življenja, u kojoj “nema nevinih” i gdje su korumpirani političari i zvaničnici uspješni ljudi.

“Zviždači i oni koji upiru prstom u korupciju su gubitnici. Sva istraživanja o korupciji relevantnih međunarodnih organizacija stavljaju BiH na visoko prvo mjesto. Barem smo u nečemu najbolji i upravo to je i najveći poraz cjelokupnog društva”, kaže Topićeva za “Nezavisne novine”.

Ona ocjenjuje da je naša politička elita “dobrano korumpirana i bahata u svom javnom prikazivanju korumpiranosti, jer znaju da zbog toga neće snositi nikakve posljedice”.

“Ne moraju se sramiti jer im društvo tapše zbog snalažljivosti, ti isti građani koji žive na rubu siromaštva i kojima je zbog korupcije uskraćeno kvalitetno obrazovanje i zdravstvo, ali im odgovara stanje anestezije. Neće snositi ni pravne posljedice jer naše pravosuđe je produžena ruka politike i neće se zamjeriti onima na vlasti. Odavno su nam poslali poruku da nismo svi isti pred zakonom dok su mahom najveći kršitelji zakona oni koji su ih donosili”, navela je Topićeva.

Novinar Uroš Vukić ističe da BiH nije zemlja pravde, već je zemlja kriminala i korupcije. Ako tome, dodaje Vukić, dodamo još činjenicu da BiH nije demokratija i da nije suverena zemlja, i tih nekoliko političara koji su završili u zatvoru je “previše”.

“BiH je izgubila bitku protiv korupcije, i još malo u zatvoru će ležati samo oni koji nemaju para da kupe policiju, tužioca i sud. Iskreno, i tih nekoliko političara što je u zatvoru su tu završili zbog političkih obračuna, a nikako zbog prava i pravde jer da je prava i pravde, pola aktuelnih političara, ako ništa, bilo bi barem pod istragom. Kriminal je sveprisutan i očigledan, ali lakše je zažmiriti i sve pravdati lošim pravosuđem i neophodnim reformama. Nama ne trebaju reforme, nama trebaju optužnice, tačnije časni tužioci koje ni sada ništa ne sprečava da rade svoj posao”, naglašava Vukić.

Politikolog Mihajlo Mašić kaže da, prema brojnim istraživanjima i po mnogim parametrima, stopa korupcije je jako visoka u BiH, ali i u svim balkanskim zemljama, kao i u nekim zemljama Evropske unije kao što su Bugarska i Rumunija. Naravno, kako ističe, pravosudne institucije snose dio krivice za to, ali krivce možemo tražiti i na drugim mjestima.

“Jedan od problema jeste mali broj tužilaca koji moraju da se bave brojnim predmetima i ne mogu da se fokusiraju na istragu jednog predmeta, već rade na nekoliko njih i samim tim procesi traju godinama. Povećanjem broja tužilaca bi se olakšao rad tužilaštava”, ističe Mašić.

Pored toga, kako dodaje, imamo predmete koji se rješavaju ubrzanim putem i to najčešće političke prirode, što nam govori da afere korupcije najčešće služe za obračun sa političkim neistomišljenicima.

“Svakako, da bi se smanjila stopa korupcije potrebna je dobra volja i saradnja svih koji su zaduženi za to te da se pronađe odgovarajuće rješenje i riješi jedan od glavnih problema ovog društva, što korupcija svakako jeste”, rekao je Mašić za “Nezavisne novine”.

Hronika

EPILOG PUCNJAVE U KLADUŠI! Otac i sin uhapšeni zbog ranjavanja

Zbog pucnjave u Velikoj Kladuši u kojoj su ranjene dvije osobe uhapšeni su otac i sin, javlju feredalni mediji.

Ranije je portparol MUP-a USK Adnan Beganović kazao medijima da se sve dešavalo u naselju Marjanovac, a ranjene su osobe P.N. i P. J. iz automatske puške.

“Oni su imali prostrijelne rane u predjelu donjih ekstremiteta, to jeste nogu. Zbog težine ozljeda isti su prevezeni u Dom zdravlja Velika Kladuša, gdje im je ukazana prva medicinska pomoć, a onda su upućeni Kantonalnu bolnicu ‘Dr. Irfan Ljubijankić’, gdje su hospitalizirani. Tu su ostali na daljem liječenju. Moram napomenuti da lice za koje se sumnja da je izvršilo ovu radnju je inicijala S.Z., rođen 2005. godine u Marjanovcu. On je upotrebom poluautomatske puške izranjavao navedena lica”, rekao je Beganović.
Kasnije je utvrđeno da je riječ o ocu i sinu, u čijoj kući je kasnije pronađena poluautomatska puška. Sumnja se da je pucao uhapšeni sin, piše Avaz.

Nastavi čitati

Hronika

DRAMA U BANJALUCI! Osnovac tvrdio da ima pištolj, ŠKOLA NEMA POLICAJCA!

Učenik osmog razreda Osnovne škole “Jovan Cvijić” Banjaluka pohvalio se školskom drugaru, kojeg je sreo u gradu, da kod sebe ima pištolj, kojim želi, kako je izjavio, da “odbrani drugove iz druge škole”, a ispostavilo se da nije u pitanju pravo oružje, nego igračka.

Sve se to dešavalo u petak izvan školskog dvorišta i prostorija, te je i te kako zabrinulo roditelje drugih đaka, ali i rukovodstvo ove banjalučke vaspitno-obrazovne ustanove.

Mila Čudić, direktorica Osnovne škole “Jovan Cvijić”, kaže da u petak, kada se to dešavalo, ovaj učenik nije ni bio na nastavi.
“Dobili smo informaciju da ga je u petak, poslije nastave, sreo drugi učenik i on mu je pokazao pištolj. Kada je upitan za šta mu treba, rekao je ‘Da odbrani neke drugare koji nisu iz naše škole’. Mi smo obavili razgovore sa djecom, te pokušali dobiti roditelje, u čemu nismo uspjeli. U međuvremenu smo dobili oca, koji kaže da je to igračka”, rekla je Čudićeva za “Nezavisne novine”.

Dodala je da su o svemu obavijestili i školskog policajca, te će policija preduzeti ono što je u njihovoj nadležnosti.

“Mi moramo prije svega obaviti razgovor sa roditeljima i moramo vrlo pažljivo raditi po Protokolu”, naglasila je Čudićeva.

Ovaj dječak, saznajemo, ni danas nije bio na nastavi. Škola, prema našim saznanjima, nema stalno školskog policajca, već on dođe povremeno. Roditelji pitaju zašto je to tako.

“Naravno da nas je ovo zabrinulo, pa i uplašilo. Najmanje što se, nakon ovog slučaja, očekuje od nadležnih, jeste da detaljno istraže sve. Taj učenik je rekao da hoće da zaštiti drugare. Sreća, sve je prijavljeno u školi. Šta se dalje dešava, to ne znam”, rekao je za “Nezavisne novine” roditelj jednog od učenika.

Nastavi čitati

Hronika

“Zeljković je od mene UZEO VELIKI NOVAC” Okružni sud Banjaluka prihvatio sporazum o PRIZNANJU KRIVICE, Markoviću 10 mjeseci zatvora i oduzimanje 500.000 maraka

Vijeće Okružnog suda u Banjaluci prihvatilo je sporazum o priznanju krivice zaključen između optuženog Saše Markovića i Republičkog javnog tužilaštva u predmetu “Korona ugovori”.
Saša Marković, vlasnik turističke agencije “Travel for fan”, u potpunosti je priznao kivicu, odnosno da je bivšem direktoru Instituta za javno zdravstvo Branislavu Zeljkoviću u više navrata isplatio ukupno 250.000 maraka mita, a nakon što je Institutu isporučio zaštitna odijela u vrijeme pandemije virusa korona.

Marković je sporazumom osuđen na 10 mjeseci zatvora i oduzimanje novčane koristi u iznosu od 578.000 maraka koju je stekao izvršenjem krivičnog djela.

Izricanje presude
Sud je za sutra zakazao izricanje presude koja je formalnost, jer je danas sporazum o priznanju krivice i zvanično prihvaćen.
Republički javni tužilac Sanja Tadić Stojisavljević istakla je da je Marković od početka istrage sarađivao sa tužilaštvom i prihvatio svoj dio odgovornosti.

Republički tužilac se u završnoj riječi osvrnula na sve veću pošast zvanu korupcija u našem društvu, te istakla značaj koju u otkrivanju teških oblika korupcije imaju osobe poput Markovića.

– Privrednici u ovoj zemlji su suočeni s tim da moraju davati mito kako bi dobili posao, a Marković je na samom početku istrage odlučio da sarađuje sa tužilaštvom, što je bilo dragocjeno – izjavila je Tadić Stojisavljevićeva.

Dodala je kako nikakvi uslovi nisu postavljeni tužilaštvu za priznanje krivice, te da će se kaznom od 10 mjeseci zatvora i oduzimanjem 578.000 maraka nezakonito stečene imovinske koristi od Markovića postići svrha kažnjavanja.

Svjedočio na 7 ročišta
Marković je u završnoj riječi istakao da je Zeljković od njega uzeo veliki iznos sredstava.
– Časni sude, još jednom izražavam iskreno kajanje zbog nezakonitih radnji koje sam počinio. Iskreno se kajem i priznajem krivicu u potpunosti – izjavio je Marković.

Marković je svjedočio na sedam ročišta, tačnije više od 20 časova u banjalučkom Okružnom sudu. Tokom svjedočenja detaljno je opisao da je na ime prodanih zaštitnih odijela Institutu, isplatio Zeljkoviću 250.000 maraka mita, te da je novac odnosio u kesama i fascikli u prostorije stranke Ujedinjena Srpska u Banjaluci.

– Nakon svake uplate novca za isporučena zaštitna odijela novac sam nosio Branislavu Zeljkoviću u prostorije Ujedinjene Srpske. Zeljković je dakle uzimao 30 odsto od moje marže i to je bila ta cijena od 9 maraka po odijelu koju je Zeljković napisao na papiriću koji mi je pokazao u Institutu – objasnio je Marković.

Optuženi je potvrdio da je bio u strahu zbog onoga na šta se obavezao, ali da nije odbio ponudu Zeljkovića, iako je mogao.

Izjavio je da je glavni razlog neodbijanja ponude bila njegova (Markovićeva) obaveza prema firmi “Ultimaks”, koja je isporučivala zaštitna odijela.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno