Društvo
KOMISIJA DALA POTVRDU “Nije data saglasnost za postavljanje spomenika Tvrtku Kotromaniću u Sarajevu”

Član Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika u BiH Anđelina Ošap Gaćanović rekla je da ova komisija nikada nije dala saglasnost za postavljanje spomenika Tvrtku Kotromaniću u Sarajevu, kao i da treba razlučiti da li se time veliča bosanska titula bana ili titula Nemanjića.
Gaćanovićeva je rekla Srni da ne zna ko je to dozvolio, budući da je Komisija izdala mišljenje da za postavljanje ovog spomenika ne postoji saglasnost i da nije u skladu sa istorijskim urbanim pejzažom.
“Ukoliko je pribavljena neka saglasnost, onda je izdejstvovana nepotpunim glasanjem, jer ja nisam dala saglasnost. U tom slučaju odluka je nepravovaljana, jer pred članovima Komisije u skorije vrijeme nije bilo nikakvog zahtjeva za izdavanje mišljenja usaglašenosti sa odlukom o zaštiti istorijskog urbanog pejzaža Sarajeva”, rekla je Gaćanovićeva.
Ona je pojasnila da je u skladu sa odlukom o zaštiti istorijskog urbanog pejzaža Sarajeva potrebno pribaviti saglasnost komisije za sve intervencije u zaštićenom prostoru.
Gaćanovićeva je podsjetila i na Zakon o sprovođenju odluka Komisije koji obavezuje nadležne institucije da se ponašaju u skladu sa tim, a da se sve ono što nije u skladu sa odlukama Komisije u planskoj dokumentaciji stavlja van snage.
Prema njenim riječima, iz Gradske uprave Sarajevo prije godinu dana došao je zahtjev za postavljanje spomenika Tvrtku Kotromaniću kod zgrade Predsjedništva BiH, ali da na sjednici Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika BiH nije postignuta saglasnost svih članova.
“Smatrala sam da je to interpretacija istorijske ličnosti i iskorištavanje u dnevno-političke svrhe i nisam dala saglasnost. Smatrala sam da kao institucija koja štiti kulturu naroda, ne može da se pripisuje samo jednom narodu i da se šalje pogrešna poruka”, pojasnila je Gaćanovićeva.
Ona je dodala da je potom nekoliko nevladinih udruženja pokušalo da pribavi mišljenje Komisije o odgovarajućoj lokaciji, ali da ni za to nije bilo saglasnosti zbog toga što je u pitanju politička zloupotreba i stavljanje istorijske ličnosti u savremeni kontekst upotrijebljen u političke i ideološke svrhe.
Gaćanovićeva je naglasila da je BiH potpisnik međunarodnih konvencija o zaštiti kulturnog, prirodnog i nematerijalnog nasljeđa koje BiH obavezuju da se istorijski slojevi i istorijska nematerijalna baština ne smiju koristiti u dnevnopolitičkim kontekstima.
“Treba da odvojimo istorijsku ličnost Stefana Prvog Tvrtka Kotromanića od interpretacije, jer ne postoji kralj Bosne i srednjovjekovna Bosanska kraljevina. Tvrtko je bio ban Bosne, a onda je ovjenčan krunom Nemanjića i radi se o jednoj mnogo većoj državi”, pojasnila je Gaćanovićeva.
Komentarišući natpis na spomeniku na kojem piše “Kralj Tvrtko”, Gaćanovićeva ističe da se time prenosi lažna informacija, te da se treba razlučiti da li se spomenikom pozdravlja ban Tvrtko i veliča bosanska titula bana ili se veliča titula Nemanjića, gdje se on proglašava Stefanom Prvim Tvrtkom Kotromanićem, kraljem Srblja, Bosne, Primorja i Zapadnih strana, i to je potpuno druga titula.
“U tom smislu ukoliko se zaista veliča ličnost i titula kralja, onda je potrebno napisati tačno, a ne interpretirati djelimično ovu titulu, tako da definitivno ovo predstavlja zloupotrebu istorijskog sloja koja je suprotna međunarodnim konvencijama”, naglasila je Gaćanovićeva.
Ona smatra da je interpretacija Tvrtka Kotromanića koja se sprovodi ovim spomenikom u cilju političko-ideološke savremene poruke pravno protivna međunarodnim konvencijama BiH, čime je i neustavna.
“Neophodno je netačnosti iz imena ove istorijske ličnosti odvojiti od poruke koju spomenik nosi. Iz toga razloga, bez ideoloških prizvuka, potrebno je pravilno napisati titulara imenom i titulom”, zaključila je Gaćanovićeva.
Spomenik srpskom vladaru Stefanu Tvrtku Kotromaniću pojavio se tokom noći u Sarajevu, prekoputa zgrade Predsjedništva BiH pozdravljajući jutrom, možda, iznenađene građane ovog dijela isključio bošnjačkog Sarajeva.
Društvo
VREMENSKA PROGNOZA! Izbjegavajte boravak na otvorenom preko dana

U Republici Srpskoj i Federaciji BiH /FBiH/ se poslije svježeg jutra očekuje sunčan i veoma topao dan.
Uveče i u narednoj noći na sjeveru i zapadu doći će do prolaznog naoblačenja, a duvaće umjeren do jak jugozapadni vjetar, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Duvaće slab do umjeren vjetar sjevernih smjerova, a u Hercegovini umjerena do jaka bura.
Jutarnja temperatura vazduha od 10 do 15, na jugu oko 19, u višim predjelima od šest, a dnevna od 30 do 36, u višim predjelima od 25 stepeni Celzijusovih.
Društvo
OD SUTRA POČINJE PRVI TOPLOTNI TALAS! “Kuvaćemo” se na +38

U Republici Srpskoj u narednim danima očekuje se nastavak rasta temperature vazduha i vrlo toplo vrijeme bez padavina, saopšteno je iz Republičkog hidrometeorološkog zavoda.
Sutra i utorak, 24. juna, jutra će biti svježija i prijatnija, a zatim će doći i do porasta minimalne temperature vazduha.
Početkom sedmice očekuje se maksimalna dnevna temperatura vazduha od 36 stepeni Celzijusovih, a od srijede 25. juna, do petka, 27. juna, i do 38 stepeni Celzijusovih.
U petak, 27. juna, tokom dana očekuju se prolazni pljuskovi sa grmljavinom koji će donijeti i blagi pad temperature u subotu.
Društvo
KORIDOR ŽIVOTA! 33 godine od najslavnije bitke Vojske Republike Srpske

Na Dugoj Njivi na Trebavi počelo je obilježavanje 33 godina od proboja koridora, poznatog i kao koridor života, najslavnije bitke Vojske Republike Srpske kojom je prekinuta blokada više od milion i po Srba u Krajini.
Sveta liturgija služi se u Manastiru Svetog Cara Lazara, nakon koje je predviđen parastos i polaganje vijenaca i cvijeća.
Početku obilježavanja prisustvuje predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Radan Ostojić.
Vojna operacija “Koridor 92” trajala je od 14. do 28. juna na području Posavine i omogućila je spajanje zapadnih dijelova Srpske i Republike Srpske Krajine sa ostalim dijelovima Srpske i Srbijom.
Prema podacima Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, u akciji “Koridor 92” poginulo je najmanje 855 boraca Vojske Republike Srpske, 14 pripadnika MUP-a Srpske, te 19 pripadnika MUP-a i Vojske Republike Srpske Krajine. Ukupno je ranjeno više od 1.500 srpskih boraca.
Ovom akcijom, čiji je direktan povod smrt 12 beba u banjalučkom porodilištu zbog nedostatka kiseonika, okončana je 42 dana duga kopneno-vazdušna blokada zapadnog dijela Srpske i Republike Srpske Krajine.
Obilježavanje 33 godine od proboja koridora organizuje Odbor Vlade Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
PREPORUČENI SADRŽAJ
-
Kuhinjica2 dana ago
SAVRŠEN DORUČAK Recept za najbolji tost sa sirom koji ćete ikad probati
-
Banjaluka2 dana ago
HOROR U BANJALUCI: Žena se mjesecima raspadala u stanu, STANARI STRAHUJU OD ZARAZE
-
Svijet2 dana ago
DRAMA U POVRATKU IZ PAKLA! Srbi evakuisani iz Izraela sletjeli u Beograd: Trudnica među 38 spasenih!
-
Svijet18 sati ago
AMERIKA NAPALA IRAN: Tramp dao zeleno svjetlo, SAD gađale 3 nuklearna postrojenja
-
Sport3 dana ago
SAOBRAĆAJNA NESREĆA: Vlade Divac hitno operisan!
-
Društvo2 dana ago
NAJDUŽA OBDANICA U GODINI: Stiglo nam je ljeto
-
Horoskop2 dana ago
DNEVNI HOROSKOP ZA 21. JUN! Ovan pred novim izazovima, Bik „široke ruke“, Blizanci u svom svijetu
-
Politika12 sati ago
DODIK TVRDI “Grupa iz Konjica UCIJENILA MOJU GLAVU na milion evra!”