Connect with us

Svijet

KONTROVERZNI ZAKON O MIGRANTIMA “drma” Vladu FRANCUSKE

U Francuskoj je izglasan kontroverzni zakon o imigraciji koji je izazvao veliku pometnju na političkoj sceni. Politički zemljotres je bio takav da je čak šest ministara zaprijetilo ostavkama, pa je njegovo izglasavanje unijelo određene turbulencije u parlamentarnu koaliciju Emanuela Makrona, francuskog predsjednika.

Naime, novi zakon o imigraciji u Francuskoj otežava migrantima da dovode članove porodice u zemlju i produžava čekanje na socijalnu pomoć. Zabranjuje se i zadržavanje maloljetnika u pritvoru.

Kontroverzni dio zakona pravi razliku između građana i migranata, čak i kada je riječ o onima koji su legalno tu, time određujući ko ima pravo na socijalne benefite. Vlada priznaje da neke odredbe mogu biti neustavne i najavljuje provjeru.

Olivijer Veran, portparol francuske Vlade, rekao je da novi zakon zapravo daje pojašnjenje o tome kada za stranca nema mjesta u Francuskoj.

“Između pristupa ljevice koja traži nepostojanje granica, da svako bezuslovno može da dođe, i nulte imigracione politike krajnje desnice, morali smo da krenemo putem koji ima neki smjer, a to je put jedinstva, efikasnosti, pravde, korisnosti. Da sumiram: moramo brže da izbacimo one koji predstavljaju prijetnju i efikasnije da pojasnimo kada za stranca nema mjesta u našoj zemlji, da jednostavnije integrišemo one koji ovdje treba da ostanu, ljude koji uče naš jezik, podržavaju naše vrijednosti i uspijevaju da nađu posao”, rekao je on.

Na ovo su reagovale i brojne organizacije za ljudska prava, koje kažu da je ovo najnazadniji zakon u posljednjih nekoliko decenija, dok je liderka desnice u Francuskoj Marin Le Pen njegovo usvajanje nazvala ideološkom pobjedom desnice. Matilda Pano iz partije Buntovna Francuska ocijenila je zakon kao degradaciju svačijih prava.

“Znate da je ovaj zakon nepodnošljivo nasilje prema našim zajedničkim principima. Jer, udar na strance znači da treba da se pripremite za napad na sebe. Degradacija prava određenih ljudi nas nepogrešivo priprema za degradaciju svačijih prava”, rekla je ona.

Poslanica iz redova socijalista Dijenaba Diop rekla je da je njena partija glasala za Makrona da bi spriječila dolazak desnice na vlast, a da je ovim zakonom ugašeno svjetlo u republici.

Koliko je zakon podijelio francusku političku scenu govori i to što je glasanje o zakonu o imigraciji podijelilo Makronovu partiju. Po usvajanju ostavku je dao ministar zdravlja. Lideri trećine francuskih regiona rekli su da se sa nekim odredbama prosto neće usaglašavati, prenosi Euronews.

Analitičari kažu da je ovo već 30. zakon u posljednjih 30 godina koji se donosi i koji se odnosi na imigracije, a posebno je usmjeren ka nelegalnim imigracijama i nastojanju da se one spriječe.

Makron je ranije rekao da ovaj zakon doživljava kao veliku potrebu zemlje da stane na put imigrantima, dok on, objašnjava, s druge strane je zapravo dosta loše prošao i kod članova njegove političke grupacije, odnosno koalicije.

Inače, Francuska nije jedina evropska zemlja koja se suočava sa zakonima koji se tiču imigracija i kojima se pridaje epitet kontroverznosti. Slična stvar se nedavno desila u Velikoj Britaniji, gdje je na udaru bio premijer Riši Sunak čiji je nacrt zakona o tome da se ilegalni imigranti iz Engleske presele u Ruandu dobio većinu u parlamentu i uznemirio dio britanske javnosti.

Svijet

OGLASILA SE BIJELA KUĆA: Putin i američki izaslanik razgovarali duže od četiri sata

Ruski predsjednik Vladimir Putin i specijalni izaslanik američkog predsednika Stiven Vitkof razgovarali su juče u Sankt Peterburgu o uslovima za postizanje mira u Ukrajini, saopštio je Kremlj.

U saopštenju se navodi da je sastanak Putina i Vitkofa u zgradi Predsjedničke biblioteke u Sankt Peterburgu trajao oko 4,5 sati, prenijela je agencija RIA Novosti.

Bijela kuća je saopštila da je Vitkofova posjeta Rusiji još jedan korak ka prekidu vatre u Ukrajini koji treba da dovede do postizanja mirovnog sporazuma, prenosi RTS.

Istovremeno, Rojters je objavio, pozivajući se na američke zvaničnike, da je Vitkof rekao američkom predsjedniku Donaldu Trampu poslije sastanka sa generalnim direktorom Ruskog fonda za direktna ulaganja (RFIF) Kirilom Dmitrijevim prošle sedmice da bi najbrži način za prekid vatre u Ukrajini bio priznavanje kontrole Rusije nad četiri nova regiona.

Zvaničnici su naveli da se na sastanku protiv Vitkofove teze izjasnio specijalni izaslanik predsjednika SAD Kit Kelog.

Nastavi čitati

Svijet

RODITELJI U ŠOKU,JAVNOST TRAŽI ODGOVORE: Djevojčica umrla nakon operacije krajnika!

Petogodišnja devojčica preminula je u dječjoj bolnici Kraljica Margerita u Torinu, zbog komplikacija nakon operacije uklanjanja krajnika nekoliko dana ranije u Francuskoj.

Nekoliko dana po povratku u Italiju, pojavio se problem sa jednim šavom i djevojčica je vraćena nazad u Francusku na reviziju, prenosi Rai.

U srijedu uveče, djevojčica je iznenada dobila napad i počela da povraća krv, a helikopterom je prebačena u bolnicu Kraljica Margerina, gdje je preminula.

Očekuje se da će torinsko javno tužilaštvo otvoriti istragu, kada dobije dokumentaciju iz Kraljice Margerite i francuske bolnice u Brijansonu.

Nastavi čitati

Svijet

TRAMP HOĆE DA PRIPOJI GRENLAND?! New York Times otkriva tajni plan administracije!

Dugogodišnji cilj predsjednika SAD Donalda Trampa da Amerika dobije Grenland prešao je iz retorike u zvaničnu američku politiku, i Bijela kuća razvila je zvanični plan za dobijanje tog arktičkog ostrva od Danske, piše danas list Njujork tajms.

Prema Trampovom planu, piše američki list, SAD bi trebalo da dođe do pripajanja Grenlanda više „ubjeđivanjem“ a „ne invazijom“.

Administracija SAD prema planu isključuje vojno zauzimanje ostrva, ali govori o upotrebi „meke moći“, rekli su obaviješteni izvori za Njujork tajms.

Prema jednom od njih, Vašington će pokrenuti medijsku kampanju kako bi ubijedio 57 hiljada stanovnika ostrva da zatraže od Sjedinjenih Država da anektiraju Grenland. Sagovornik lista rekao je da bi oglašavanje na društvenim mrežama moglo da se koristi za uticaj na javno mnjenje.

Savjet za nacionalnu bezbjednost Bijele kuće sastavio je konkretne instrukcije za različite agencije o tome šta treba da urade kako bi unaprijedili opšti plan za aneksiju Grenlanda. Poslije toga bi predstavnici američkih vlasti počeli da govore da Danska, koja je vlasnik ostrva, ne brine dovoljno o svojim stanovnicima.

Američki zvaničnici takođe tvrde da samo SAD mogu da zaštite Grenland od invazije Rusije i Kine.

Moguće je da Trampova administracija obeća i oko 10 hiljada dolara godišnje svakom stanovniku ostrva, što bi, kako se pretpostavlja, zamijenilo ukupnu subvenciju od 600 miliona dolara koju Danska godišnje obezbjeđuje Grenlandu.

Kako piše Njujork tajms, neki zvaničnici u Trampovoj administraciji vjeruju da se ovi troškovi mogu nadoknaditi prihodima od vađenja prirodnih resursa ostrva, koji uključuju retke zemne minerale, bakar, zlato, uranijum i naftu.

Prema planu mobilišu se nekoliko ministarstava iza višegodišnjeg Trampovog izražavanja želje da dobije Grenland, čija ekonomska i strateška vrijednost je porasla sa rastom temperatura koje tope arktički led.

Veličina Grenlanda od više od dva miliona kvadratnih kilometara takođe nudi Trampu, koji je ranije gradio na Menhetnu, šansu da postigne, kako on vidi, jedan od najvećih poslova u oblasti nekretnina u istoriji.

Zvaničnici Danske ljutito insistiraju na tome da rijetko naseljeno ostrvo nije na prodaju i da ne može biti pripojeno, ali Tramp je jasno ukazao na svoju riješenost da ga stavi pod svoju kontrolu.

„Potreban nam je Grenland za nacionalnu bezbjednost i čak međunarodnu bezbjednost, i radimo sa svima uključenim da pokušamo da ga dobijemo“, rekao je Tramp u obraćanju Kongresu prošlog mjeseca, dodajući: „Dobićemo ga na ovaj ili onaj način.“

Krajem marta, predsjednik SAD rekao je da je vrlo vjerovatno da će se aneksija poluostrva dogoditi bez upotrebe vojne sile, prenosi Nova.

Nastavi čitati

Aktuelno