Društvo
KOSOVSKO PROKLETSTVO! Misterija riječi kletve Kneza Lazara

Da li su riječi kosovskog mučenika oblikovale vijekovnu sudbinu srpskog naroda?
Postoji li zaista kletva kneza Lazara, ili je to samo mit koji kroz vijekove živi u narodnoj svijesti? Ovaj članak donosi priču o njenom porijeklu, istorijskom značaju i savremenim interpretacijama koje i danas izazivaju polemike.
Kako je nastala legenda o kletvi kneza Lazara?
Knez Lazar Hrebeljanović je jedan od najslavnijih vladara srpske istorije, poznat po svojoj mučeničkoj smrti na Kosovu polju 1389. godine. Prema narodnom predanju, pred bitku je Lazar stao pred svoje vojnike i izrekao čuvenu odluku – da izabere „carstvo nebesko“ umjesto prolaznog, zemaljskog carstva.
Međutim, pored ove mitske rečenice, priča se da je izgovorio i kletvu onima koji ne dođu u boj protiv Osmanlija. Kletva se pominje u epskim pjesmama, a najpoznatiji njen dio glasi:
„Ko je Srbin i srpskoga roda,
a ne došao na boj na Kosovo,
ne imao od srca poroda,
ni muškoga, ni devojačkoga,
ruka mu se od tela odvojila,
i od srca njegova poroda
ni traga mu ni glasa ne bilo!“
Istorijska pozadina: Da li postoji dokaz o kletvi?
Iako su mnogi ubjeđeni da je knez Lazar zaista izrekao ovu kletvu, nijedan istorijski dokument ne potvrđuje njeno postojanje. Najstariji zapis o ovim riječima nalazi se tek u narodnim pjesmama koje su nastajale vijekovima kasnije.
Međutim, ideja da su izdaja i kukavičluk najteži grijeh u srpskom kolektivnom sjećanju bila je prisutna od srednjeg vijeka do danas. Kletva kneza Lazara se u tom smislu često koristi kao moralni vodič – ko ne brani svoju zemlju, neće imati blagoslov ni potomstvo.
Neki istoričari smatraju da je ova kletva kasnije umetnuta u epske pjesme kako bi ojačala nacionalnu svijest i podstakla patriotizam u teškim vremenima, posebno u periodima ratova i borbi za oslobođenje.
Kletva kroz vijekove: Da li i danas ima uticaja?
Bez obzira na to da li je zaista izrečena, kletva kneza Lazara i danas ima snažan simbolički značaj. Često se koristi u političkim govorima, ali i u svakodnevnom govoru kada se želi ukazati na značaj nacionalnog jedinstva.
Posebno se pominje u kontekstu Kosova i Metohije, gdje se mnogi pozivaju na Lazarevu odluku kao na vječni zavet Srba prema ovoj svetoj zemlji. Istovremeno, kletva se tumači i kao upozorenje na unutrašnje podjele, izdaju i neslogu.
U moderno doba, neki analitičari vide ovu kletvu kao dio mentaliteta žrtve, dok drugi smatraju da ona podsjeća na neophodnost odbrane identiteta.
Mit ili realnost: Šta kletva znači za savremenog Srbina?
Da li kletva kneza Lazara zaista postoji ili je samo epski narativ koji je oblikovao srpsku kulturu? Istorijski dokazi ne potvrđuju da je knez Lazar zaista izrekao ove riječi, ali njihov značaj je neosporan.
Bilo da se posmatra kao mit, istorijska realnost ili inspiracija, ona i danas živi u narodnoj svijesti. Možda ne kao bukvalna prijetnja, već kao moralna poruka o važnosti hrabrosti, časti i odanosti svojoj zemlji.
Društvo
PRIČA IZ SRPCA KOJA DIRA SRCA! Tamara posjetila baku Dušanku (91) i mnogima natjerala suze na oči

Zamisli živiš sam, u malom planinskom mjestu i tišina ti je svakodnevni pratilac. Imaš 91 godinu, dani prolaze sporo, ne tražiš mnogo, već ti fali da sa nekim popričaš.
Takav je bio život bake Dušanke iz Srpca. A onda je u njen život ušla humanitarka Tamara Misirlić.
Organizovala je popravku kuće, donosi namirnice i što je još važnije, baki je postala svijetla tačka.
View this post on Instagram
-Hvala vam, do Boga vam hvala. Hvala vam što me niste zaboravile – riječi su bake Dušanke izgovoreno ko zna koliko puta dok širi ruke pokazujući Tamari koliko je voli.
-Pozdravi mi svoju mamu puno, poljubi je umjesto mene, što te rodila tako finu i dobru. Neka ti Bog da sreće i zdravlja – nije prestajala da se zahvaljuje starica.
Ova priča podsjetnik je svima nama da ljudskost ne traži mnogo. Ponekad je dovoljno malo vremena, jedan razgovor, jedan pogled, jedno sjećanje koje ne izblijedi da nečiji dan postane svjetliji, prenosi Srpskainfo.
Društvo
ERS TRI GODINE “DERE” KUPCE PROIZVOĐAČE STRUJE: Gdje završava novac?

Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (RERS) stavila je van snage račune koje je Elektroprivreda Republike Srpske (ERS) u prethodne tri godine izdavala kupcima – proizvođačima električne energije jer ih je ovo preduzeće nezakonito obračunavalo u svoju korist, a na štetu kupaca, saznaje portal CAPITAL.
Naime, ERS je struju, koju su sa mreže povukli kupci proizvođači (prosumeri) u momentima kada njihova postrojenja nisu dovoljno proizvodila, uredno obračunala i naplatila, dok je sa druge strane sav višak struje koji su kupci – proizvođači isporučili u elektro – mrežu uzela ne priznavši im za to ni jednu marku.
Zbog toga je regulator naložio ERS-u da bez odlaganja sačini nove mjesečne obračune za električnu energiju primjenom šeme neto mjerenja ili neto obračuna, što su po zakonu obavezni.
Ukoliko odbiju, kupci će imati osnov da tuže ERS s obzirom na to da je zakon na njihovoj strani.
Ukupno 13 kupaca – proizvođača koji su svoj status stekli u skladu sa Zakonom o obnovljivim izvorima energije prijavilo je ERS da ne poštuje svoje zakonske obaveze.
Svi oni su imali rješenja za primjenu neto mjerenja ili neto obračuna. Takođe, operatori distributivnog sistema su im izdali rješenja o elektroenergetskoj saglasnosti, sertifikate i deklaracije za njihove elektrane.
Međutim, ERS ih kao snabdjevač jednostavno ignoriše, što je i RERS kao regulator utvrdio na osnovu dostavljenih računa.
„Na osnovu dostavljenih računa za električnu energiju za navedene kupce-proizvođače, utvrđeno je da snabdjevač u izdatim računima osnovicu za obračun nije utvrdio primjenom šeme neto mjerenja i neto obračuna u periodu nakon sticanja statusa kupaca-proizvođača, što je suprotno navedenim zakonskim odredbama“, navodi se u rješenju u posjedu CAPITAL-a.
Regulator zaključuje da ERS suprotno propisima sprečava prava kupaca – proizvođača zbog čega oni trpe štetu.
RERS-u nije jasno zašto Elektroprivreda „minira“ ovaj projekat iako je prema njihovoj ocjeni on u interesu svih.
„Primjena navedenih zakonskih odredbi obezbjeđuje strategijsku dobrobit ovog vida proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, za sve učesnike na tržištu, s jedne strane snabdjevača, operatora distributivnog sistema, trgovca, kupca – proizvođača, a s druge strane opštedruštveni napredak“, zaključuju oni.
Podsjećamo, direktor ERS-a Luka Petrović je zbog kršenja zakona nedavno prijavljen Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci zbog sumnje da je počinio više krivičnih djela.
U prijavi se navodi da je bio dio grupe koja je od marta 2022. godine do januara ove godine onemogućila i spriječila zaključenje ugovora o snabdijevanju sa kupcima – proizvođačima iz Republike Srpske.
Podsjećamo, usvajanjem Zakona o obnovljivim izvorima energije Republike Srpske 2022. godine građanima i pravnim licima je omogućeno da budu prosumeri (kupci).
Zakon im je omogućio, a ERS sprečava da grade i priključe elektranu koja koristi obnovljive izvore energije, tačnije energiju sunca, na unutrašnje električne instalacije svoga objekta i da proizvedenu električnu energiju koristi za svoje potrebe – za sopstvenu potrošnju, kao i da viškove energije skladišti ili isporučuje u mrežu.
Regulatorna komisija za energetiku Republike Srpske (REERS) je godinu kasnije usvojila Pravilnik o kupcima – proizvođačima, što je, kako se tada mislilo bila posljednja prepreka građanima i privrednicima da na svoje objekte postave solarne panele te proizvode i troše struju iz vlastite proizvodnje.
Društvo
KUĆA SE NALAZI U BIH, ali se u nju može ući samo iz Hrvatske

Posljednji rat na prostoru bivše Jugoslavije ostavio je iza sebe brojne neobične situacije poput one u Metkoviću, gde je jedna ulica granica između dvije države, pa se u kuću u BiH može ući samo iz Hrvatske.
Da bi ušli u svoju kuću, dio stanovnika mora svakodnevno da prelazi granicu, ali i da prijavljuje robu koju unose u sopstveno dvorište, jer im inače prijeti kazna.
Ovi problemi dio su svakodnevice u Ulici Marka Marulića, gdje se nalazi kuća Ranka Primorca, koji živi u Hrvatskoj, a kuća mu je u BiH.
Primorac je čak završio na sudu u Mostaru i platio kaznu od 5.000 KM, zbog kupovine i prevoza mašine sa jednog kraja ulice na drugi.
“Uvijek si na nekakvoj granici dozvoljenog i protivzakonitog”, priča Ranko Primoraz na hrvatsku Novu TV, a kada je novinarima pokazivao kuću, prešao je granicu i odmah se pojavila i policijska patrola.
Cijela ulica je pod video-nadzorom, a građani moraju imati pogranične propusnice, koje važe za njih, ali ne i za robu. Kontrole su dodatno strože otkako je Hrvatska dio šengenske zone, prenosi portal Dnevnik.hr.
Stoga i Hrvatska i BiH imaju težak zadatak. S jedne strane, kažu, nastoje da olakšaju život stanovnicima ulice, a sa druge da sprečavaju kršenje zakona i štite granicu od krijumčarenja ljudi i roba, prenosi Tanjug.
-
Društvo2 dana ago
Slovenci iz Slatine i okoline već 100 godina čuvaju TRADICIJU PREDAKA
-
Politika2 dana ago
NEUSPJELA ŽALBA BIH: Interpol ponovo odbio da raspiše potjernicu za Dodikom i Stevandićem
-
Politika12 sati ago
ISTRAŽUJU RATNE ZLOČINE U KOTOR VAROŠU: Tužilaštvo BiH vodi istragu protiv predsjednika NS RS Nenada Stevandića
-
Hronika2 dana ago
Nakon pada u septičku jamu stradali DJED, SIN, UNUK i komšija, najmlađem spremali slavlje za punoljetstvo
-
Svijet2 dana ago
TRAMPOV ŠOU: Milijardu dolara za napad na NAJSIROMAŠNIJU zemlju svijeta
-
Svijet2 dana ago
OGLASIO SE ŠOJGU “Evropa zaboravila ko ju je oslobodio od fašizma”
-
Hronika11 sati ago
POTRAGA ZAVRŠILA TRAGIČNO: Pronađeno tijelo nestalog Steve Kneževića iz Banjaluke
-
Hronika1 dan ago
TUGA! Peta žrtva tragedije u Topoli? BAKA U KRITIČNOM STANJU