Connect with us

Društvo

Kraća radna sedmica u Srpskoj samo izuzetak pojedinih firmi

Produženi vikend, više odmora, manje stresa, bolje raspoloženje zaposlenih, a jednaka plata i produktivnost bili su vodič za donošenje odluke o četvorodnevnom radnom vremenu u nekolicini domaćih firmi, ali za većinu radnika u Srpskoj to je i dalje nedostižan san.

Jedna banjalučka marketinška agencija nedavno je najavila da će od jeseni njeni radnici umjesto standardnih pet, raditi četiri dana u sedmici, a za isti iznos plate.

Iz ove agencije saopštili su da i dalje rade svih pet radnih dana u sedmici, jer su zaposleni podijelili slobodne dane na način da jedan dio njih ne radi petkom, a drugi ponedjeljkom.

Ovakav princip rada izazvao je polemiku između predstavnika poslodavaca i radnika, čiji su stavovi i inače oprečni o sličnim temama.

Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske Saša Trivić za “Glas Srpske” kaže da skraćenu radnu sedmicu nije moguće sprovesti u praksi.

– Moguće je da se radi i samo dva dana, ali za pola plate, na šta, naravno, niko ne bi pristao. Radnici rade na sat i što više rade, imaju veću platu. Naravno, ako neko ima manje posla, može se desiti da radi četiri, tri ili dva dana, ali to nije koncept koji je održiv – rekao je Trivić.

Predsjednica Saveza sindikata Srpske Ranka Mišić kaže da su iskustva evropskih zemalja koje su uvele takvo radno vrijeme pozitivna.

– Iskustva pokazuju da je tada produktivnost veća i da su radnici zadovoljniji, te da je to korisno i za poslodavca, koji ima zadovoljnijeg i produktivnijeg radnika, ali i za samog radnika koji ima više vremena da se posveti sebi i porodici – rekla je Mišićeva.

Dodala je da se samim tim smanjuje i stres.

– Trebalo bi o tome razmisliti i napraviti dobru analizu, pa vidjeti šta se dobija, a šta gubi. Kada bih lično odlučivala o tome, sigurno da bih dala glas da se radna sedmica skrati sa pet na četiri radna dana, ali da ne dolazi do smanjenja plata – rekla je Mišićeva. Međutim, podsjeća da je kod nas problematično i uvođenje neradne nedjelje.

– Imamo problem da uvedemo neradnu nedelju za trgovce i otpor poslodavaca je ogroman, a u većini evropskih zemalja je potpuno normalno da se ne radi nedjeljom – kazala je Mišićeva.

Banjalučanka Ana Savić nada se da će i kod nas zaživjeti inicijativa o četvorodnevnoj radnoj sedmici.

– Čak bi mi bilo prihvatljivo da tokom ta četiri dana radim i prekovremeno, ako treba. To bi bio kao neki balans, jer ovako mi se čini da sve vrijeme samo idem na posao, a da ne pričam o obavezama koje ne mogu da uradim tokom radnog vremena. Bilo bi to višestruko korisno za sve – rekla je Savićeva.

Posao od kuće

Saša Trivić kaže da ni rad od kuće, koji je bio naročito aktuelan tokom pandemije virusa korona, nije ispunio očekivanja.

– Firme u kojima zaposleni rade od kuće imaju probleme, jer se radnici ne druže sa drugim ljudima, pa postanu asocijalni. Osim toga, nisu produktivni i nema kreativne saradnje između njih – rekao je Trivić.

Glas Srpske

Društvo

PRIJEDORSKA POLICIJA TRAŽI POMOĆ: Nestao Vladan Bosančić

Prijedorska policija poziva sve građane da pomognu u pronalasku Vladana Bosančića (36) iz tog grada, koji je nestao 30. juna.

U PU Prijedor navode da je Bosančićem nestanak juče prijavljen policiji.

“Po izjavi člana porodice koji je prijavio nestanak, Vladan je zadnji put viđen 30. juna 2025. godine, kada se udaljio sa adrese stanovanja. Bosančić je srednje tjelesne konstitucije, visine oko 190 cm, crne kratke kose, a prilikom odlaska na sebi je imao kratke plave džins hlače, majicu tamne boje i crne patike”, saopštila je PU Prijedor.

Iz policije apeluju na sve građane da ukoliko uoče osobu sa fotografije ili imaju korisne informacije koje bi pomogle u pronalasku, da se obrate u najbližu policijsku stanicu ili pozovu broj 122.

Nastavi čitati

Društvo

BORBA SA VATROM KOD TREBINJA: Požarna linija dugačka preko dva kilometra

Vatrogasci i helikopter Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a Republike Srpske, nastaviće jutros gašenje požara u okolini Trebinja.

Sinoć je na planini Leotar vatra bila slabijeg intenziteta, a pod kontrolu je stavljen krak požara prema selu Aljetići, rekao je zamjenik komandira Teritorijalne vatrogasne jedinice Trebinje Neđo Ćuk.

Riječ je o izuzetno teškom i nepristupačnom terenu, a požarna linija dugačka je preko dva kilometra.

Helikopter Uprave za vazduhoplovstvo MUP-a Republike Srpske juče je imao više od 50 naleta.

Na terenu je bilo i oko četrdeset vatrogasaca, mještana i pripadnika Civilne zaštite.

(RTRS)

Nastavi čitati

Društvo

SVE POSKUPJELO, siromašnim opštinama u Srpskoj POMOĆ NIJE VEĆA ni za marku

Rukovodstva siromašnih opština u Republici Srpskoj ogorčena su odnosom Vlade RS prema ovim lokalnim zajednicama, jer već godinama dobijaju isti iznos novca kao podršku, a u međuvremenu je, podsjećaju, sve poskupjelo.

Vlada je, podsjetimo, u četvrtak donijela Odluku o isplati finansijskih sredstava ovim lokalnim zajednicama u ukupnom iznosu od 750.000 KM, od ukupno tri miliona koliko im se u četiri tranše dodjeljuje godišnje.

Kada se to rasparča na ukupno 35 nerazvijenih i izrazito nerazvijenih lokalnih zajednica, one po tranši dobiju između 16.341,50 i 24.821,50 KM.

Stevo Drapić, načelnik opštine Ljubinje, kaže da je u pitanju odluka koja je na snazi odavno i nije mijenjana godinama.

“Mi smo se borili da povećamo taj fond sa tri miliona na pet miliona, pa nisu dozvolili. Ja sam pitao i ministarku finansija i premijera da li stvarno misle da oni tim parama mogu da podignu jednu opštinu iz nerazvijene u razvijenu. To, vjerujte, vrijeđa inteligenciju. Ali, eto, to traje tako godinama, godinama je taj fond tri miliona”, rekao je Drapić za “Nezavisne novine”.

Opštini kojom on rukovodi po tranši pripada 22.371,50 KM, dok Berkovićima sljeduje i manje – svega 19.616,50 maraka. Načelnik Berkovića Bojan Samardžić takođe smatra da je iznos od tri miliona, koji siromašne opštine ukupno dobijaju već godinama na godišnjem nivou, nedovoljan.

“U međuvremenu smo imali povećanja cijena, ali i obaveza kroz razne izmjene zakonskih rješenja, tako da je ovo zaista na minimalnom nivou. To je nedovoljan iznos i potrebna su sistemska rješenja”, rekao je Samardžić u izjavi za “Nezavisne novine”.

I Ljubiša Ćosić, predsjednik Saveza opština i gradova Republike Srpske, smatra da bi iznos koji se dodjeljuje nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama trebalo da bude povećan.

“Apsolutno treba razmišljati o povećanju tog iznosa, a pogotovo sada, imajući u vidu odluku Ustavnog suda Republike Srpske. Ja mislim da to treba povećati na deset miliona. Kad bi podigli na deset miliona, sve bi riješili. Sve stane u deset miliona”, rekao je Ćosić za “Nezavisne novine”.

Pitanja smo poslali i Ministarstvu uprave i lokalne samouprave Republike Srpske, ali odgovore nismo dobili. Sredstva od Vlade Republike Srpske dobija ukupno 15 nerazvijenih, te 20 izrazito nerazvijenih opština.

Kada su u pitanju nerazvijene opštine, tu spadaju Bratunac, Višegrad, Vlasenica, Donji Žabar, Kostajnica, Ljubinje, Nevesinje, Novi Grad, Petrovac, Petrovo, Ribnik, Rogatica, Han Pijesak, Šamac i Šipovo.

Na spisku izrazito nerazvijenih su Berkovići, Vukosavlje, Istočni Drvar, Istočni Mostar, Istočni Stari Grad, Jezero, Kalinovik, Kneževo, Krupa na Uni i Kupres. U izrazito nerazvijene lokalne zajednice kojima stižu sredstva spadaju i Lopare, Novo Goražde, Osmaci, Oštra Luka, Pelagićevo, Rudo, Srebrenica, Trnovo, Čajniče i Šekovići.

Najviše sredstava po jednoj tranši, 24.821,50 KM, dobija opština Bratunac, a najmanje Istočni Drvar – 16.341,50 KM. Manje od 20.000 maraka po tranši, uz Istočni Drvar, dobijaju i Petrovac, Berkovići, Istočni Stari Grad, Kalinovik, Kupres i Trnovo.

Nastavi čitati

Aktuelno