Društvo
KRIMINALNIM RADNJAMA UKRAO 2 MILIONA OD GRADA, SADA OPET UCJENJUJE!

Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, istakao je u petak da je Vrhovni sud Republike Srpske ukinuo presudu Višeg privrednog suda Banjaluka na osnovu koje je preduzeće “Ekvator”, odnosno firma “Banigo građenje”, sa računa grada skinula gotovo dva miliona KM, dok je Đorđe Davidović, vlasnik preduzeća “Ekvator”, naglasio da je ovaj slučaj samo vraćen na ponovni postupak.
S tim u vezi Stanivuković je naglasio da će grad podnijeti zahtjev za vraćanje skinutih sredstava od preduzeća “Banigo građenje”.
Kako dalje objašnjava, Vrhovni sud Republike Srpske je svojim rješenjem utvrdio nezakonitosti prilikom donošenja presude Višem privrednog suda u Banjaluci, koja je bila pravni osnov da pomenuto preduzeće ova sredstva povuče sa računa grada.
Prema riječima gradonačelnika, presuda Višeg privrednog suda nije navela razloge zbog kojih je ovaj sud donio odluku kojom je odbio žalbu grada.
“Viši privredni sud nije naveo razloge zbog kojih je prihvatio nalaz vještaka građevinske struke koji je utvrdio da tržišna cijena zemljišta iznosi 1.427.400 KM, s obzirom na to da su se predstavnici grada u postupku pozivali na nekretnine koje su 2016. godine prometovane po cijeni od 295.591 KM, niti je naveo razloge zbog kojih je, pored vrijednosti zemljišta, tužitelju priznao i naknadu za izgubljenu zakupninu”, navodi se u odluci Vrhovnog suda, prema riječima Stanivukovića.
Đorđe Davidović, vlasnik preduzeća “Ekvator”, kazao je za “Nezavisne” da je Vrhovni sud Republike Srpske presudu ukinuo i vratio na doradu.
“Sud nije ništa poništio nego vratio na ponovni postupak”, ističe Davidović.
Ističe da poštuje sve legitimne sudske odluke, bilo u njegovu korist ili ne.
“Novac stoji rezervisan. Ako njima ne treba zemljište, neka mi ga vrate, a ja ću njima dva miliona”, kazao je Davidović.
Podsjećamo da je riječ o slučaju koji se vodio oko vlasništva nad zemljištem na kojem je izgrađena rejonska kotlovnica na Starčevici.
Banjaluka preduzima pravne radnje u ovom slučaju po čijoj je tužbi iz 2018. godine odlukom suda, sa računa grada povučeno 2.030.169 KM.
Društvo
SITUACIJA JE OZBILJNA! Poznati detalji epidemioloških mjera u Sarajevu

Na osnovu epidemiološkog izvještaja Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo i njihovog prijedloga za proglašenje epidemije Leptospiroze na području KS, kao i uz stručno mišljenje Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine, te uz saglasnost Federalnog ministarstva zdravstva, ministar zdravstva KS Enis Hasanović donio je Naredbu o proglašenju epidemije zarazne bolesti Leptospiroze za ugroženo područje, teritorij Kantona Sarajevo.
Poznati su i detalji koje epidemiološke mjere predviđaju.
“Za vrijeme trajanja epidemije zarazne bolesti Leptospiroze preduzimaju se mjere predvidene Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti („Službene novine Federacije BiH”, broj 29/05), i to kako slijedi: prijavljivanje, epidemiološko ispitivanje, nadzor nad oboljelim osobama, zdravstveno prosvjećivanje stanovništva, pojačana protivepidemijska deratizacija, vanredna dezinfekcija vozila javnog prevoza, pojačano pranje ulica i trotoara, povećana higijena parkova i odvoz smeća, usmjereni inspekcijski nadzor od strane Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, kao i provođenje drugih mjera koje naredi ministar zdravstva Kantona Sarajevo, odnosno Vlada Kantona Sarajevo, a po preporukama Zavoda za javno zdravstvo Kantona Sarajevo”, navodi se u Naredbi, a prenose Nezavisne.
Iz Ministarstva zdravstva poručuju da prate novonastalu situaciju, a građane pozivaju da se drže mjera po preporukama Zavoda za javno zdravstvo KS, koje se mogu pronaći na internetskoj stranici Zavoda.
Društvo
TRANSPORTERI DIŽU USTANAK Ako Vlada FBiH ne reaguje do 1. juna, slijedi javno prozivanje odgovornih!

Konzorcijum “Logistika BiH” uputio je zvanično pismo Nerminu Nikšiću, premijeru Federacije BiH zahtjevajući hitan sastanak i formiranje radne grupe za pokretanje ključnih reformskih mjera koje se odnose na fiskalni, poreski i zakonodavni okvir sektora međunarodnog drumskog transporta.
U pismu se izražava zabrinutost zbog višestrukih dopisa na koje izostaje odgovor već više od mjesec dana. Kako se navodi, i dalje su prisutni brojni apsurdi na terenu, prevoznici koji legalno obavljaju djelatnost s važećim državnim licencama bivaju sankcionisani od strane kantonalnih i federalnih inspektora, čak i prilikom prijevoza između gradova unutar Federacije, poput rute Ljubuški–Tuzla. Osim toga, vozači su kažnjavani zbog nepoštovanja kantonalnih propisa, iako postoji jasno definiran državni zakon o radu mobilnih radnika.
“Ovakva pravna fragmentacija direktno uzrokuje nepotrebne troškove, ozbiljnu pravnu nesigurnost i ometa efikasan protok roba i usluga,” navodi se u saopštenju Konzorcijuma.
Dodaju da je stanje postalo neodrživo i postavljaju rok ukoliko se do 1. juna ne postigne institucionalni pomak, Konzorcijum će 16. juna javno objaviti spisak svih institucija i pojedinaca koji su ignorisali pozive na dijalog i odbili pružiti podršku sektoru koji čini preko 90 posto unutrašnje robne distribucije u FBiH, ulaže više od 3 milijarde eura, i direktno zapošljava više od 47.000 radnika.
“U cilju konkretnog djelovanja, predložemo osam mjera koje bi predstavljale osnov za djelovanje buduće radne grupe, a to su povećanje dnevnica za vozače, izmjena Zakona o porezu na dobit, omogućavanje prenosa poreskih olakšica, uvođenje podsticaja za ekološki prihvatljiva vozila, reforma sistema fiskalizacije, priznavanje transporta kao izvozne usluge, uvođenje pisane poreske komunikacije, povrat trošarina na dizel gorivo”, navode u saopštenju.
Ističu da je potrebno da se hitno odredi termin sastanka, kako bi pokrenuli zajednički rad na rješavanju problema.
U pismu se ističe i zabrinutost zbog sve učestalije prakse da rad carinskih terminala zavisi od subjektivne procjene federalnih i kantonalnih inspektora. Takvo stanje, poručuju, uvodi nesigurnost u čitav lanac snabdijevanja i onemogućava normalno funkcionisanje tržišta.
“Sektor drumskog transporta nije samo još jedan privredni segment, on je krvotok ekonomije FBiH. Naša preduzeća žele ostati, ulagati i rasti u Bosni i Hercegovini, ali bez hitne reakcije, prijeti im gašenje, a radnoj snazi – iseljavanje”, dodaju iz Konzorcijuma.
Društvo
TUZLANSKI AERODROM U PROBLEMU Drastičan pad putnika, Banjaluka ih pretekla prvi put nakon godina dominacije!

Aerodrom Tuzla je u aprilu ostvario 21.724 putnika što je više nego u aprilu prošle godine kada je ostvario 14.737 putnika.
Ali, to je daleko manje nego 2023. kada je imao čak 53.076 putnika.
Aerodrom je od početka godine ostvario 86.519 putnika, daleko manje od Banjaluke koja je ostvarila 134.922 putnika, iako je godinama Tuzla imala više putnika od Banjaluke, piše Zamaaero.
-
Politika2 dana ago
ZAPAD POKREĆE OŠTRE MJERE PROTIV VLASTI U REPUBLICI SRPSKOJ! Traži se izolacija, obustava finansiranja i ukidanje kontakata
-
Hronika1 dan ago
SUD BIH! Osuđen na zatvor zbog čestitke rođendana Mladiću
-
Politika3 dana ago
VIŠKOVIĆ U PARALELNOM UNIVERZUMU “Srpska među 10 najpoželjnijih zemalja za investiranje”
-
Region2 dana ago
BRNABIĆ PORUČILA PICULI “Dalje ruke od Srbije!”
-
Hronika3 dana ago
PANIKA U ŠKOLI: Na tabli poruka “Pobiću čitavu prvu smjenu”, stigla policija!
-
Politika16 sati ago
NEŠIĆ PROSLAVIO SLOBODU: Simbolično poručio „Ja unutra, a lopovi vani“ (VIDEO)
-
Politika18 sati ago
DODIK PORUČIO BOŠNJACIMA: Prihvatite legitimno izabrane predstavnike Srba i Hrvata
-
Politika1 dan ago
RISTIĆ POSLAO OŠTRU PORUKU “Lopare nisu na prodaju za profit neke kompanije, OVDJE KOPATI NEĆETE”