Connect with us

Politika

KUDA PLOVI OVAJ BROD: BiH s evropskog puta skreće u bezbjednosnu krizu?

Živa diplomatska aktivnost zbog posjeta visokih međunarodnih zvaničnika BiH sve je više vezana za bezbjednosnu situaciju u zemlji, a sve manje za evropski put i ispunjavanje evropskih zakona.

Naime, Brisel se trudi da se fokus s ustavne krize izazvane sukobom između Banjaluke i Sarajeva oko nadležnosti i ograničavanja djelovanja bh. institucija za provođenje zakona i pravosuđa na teritoriji Republike Srpske ponovo usmjeri na evropski put, ali mu to sve teže polazi za rukom.

Kao što smo već pisali, postoji bojazan da bi, u slučaju da dođe do potrebe jačeg angažovanja EUFOR-a, to poslalo poruku skeptičnim članicama Evropskog savjeta da je BiH bezbjednosni rizik, što bi moglo usporiti, ako ne i zaustaviti evropske integracije zemlje.

Problem predstavlja činjenica da se i među druga dva naroda javlja sve veće nezadovoljstvo trenutnom situacijom.

Osim predstavnika Republike Srpske, i politički predstavnici hrvatskog naroda nezadovoljni su nedostatkom entuzijazma za izmjene Izbornog zakona BiH od strane političkih predstavnika Federacije i opozicije iz Srpske, pa se čini da se ne žure s formiranjem nove koalicije, a i pitanje novog ministra bezbjednosti se sve više dovodi u pitanje. Među strankama s centralom u Sarajevu gotovo da tinja mini-rat između stranaka “trojke” i onih okupljenih oko SDA, jer se međusobno optužuju za popuštanje Miloradu Dodiku, predsjedniku RS, i Draganu Čoviću, predsjedniku HDZ BiH.

Zbog povećanog bezbjednosnog rizika nedavno je u BiH boravio i Mark Rute, novi generalni sekretar NATO-a, a NATO avioni sve češće nadlijeću prostor BiH, posebno uz granicu između BiH i Srbije, kao što je bilo i u petak, pored aviona EUFOR-a, koji već mjesecima redovno nadlijeće teritoriju BiH.

U BiH se nalaze predstavnici COWEB-a, Grupe za zapadni Balkan u okviru COREPER-a, najvažnijeg tijela na ambasadorskom nivou u okviru Evropskog savjeta, kako bi se upoznali sa situacijom u BiH, a Njemačka i Austrija uvele su sankcije najvišim zvaničnicima RS.

Uskoro u BiH dolaze i Kaja Kalas, visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbjednost, i Andrej Plenković, premijer Hrvatske, kako bi pokušali oživjeti evropski proces.

Faris Kočan sa Fakulteta za društvene nauke Univerziteta u Ljubljani za “Nezavisne” kaže da mu se čini da se situacija u BiH sve više prati s bezbjednosnog aspekta, u kontekstu evroatlantskih integracija.

“Prvi aspekat je bezbjednost, i jako je vezan na ideju članstva BiH u NATO. Ako vidimo situaciju u Crnoj Gori, od kad je Crna Gora ušla u NATO, nekako postoji veće povjerenje ili manja briga međunarodne zajednice uz bezbjednosnu strukturu države”, smatra on.

Ističe da je BiH već i formalno duboko integrisana u NATO strukture, a smatra da bi članstvo moglo riješiti problem političko-bezbjednosnih kriza u državi.

“A drugi aspekat jeste vezan uz takozvano fazno pridruživanje ili diferenciranu integraciju, gdje sad postoji ideja da u kontekstu ove situacije dolazi do deblokade procesa evropskog proširenja kroz imenovanja pregovarača i usvajanja zakona na državnom nivou nužnih u kontekstu dobijanja pregovaračkog okvira. Takva su barem sad očekivanja od strane međunarodne zajednice, i u tom kontekstu razumijem angažman u BiH u posljednjim mjesecima”, smatra Kočan.

Prema njegovim riječima, vjeruje se da bi jak angažman međunarodne zajednice mogao dovesti do prevazilaženja te političke krize i do pokušaja unapređenja evropskog puta BiH.

“Pogotovo jer postoji ideja da dolaze do nekih promjena na strukturnoj razini, iako niko ne zna ni kakve će biti ni šta će se desiti”, smatra on.

Politika

NA SNAZI NJEGOVO RUŠENJE: Srpska će zatražiti ZAŠTITU DEJTONA od Srbije, Hrvatske, Rusije, SAD i Francuske

Imajući u vidu ukupno stanje vezano za rušenje Dejtonskog mirovnog sporazuma sasvim je prirodno da kao strana koja je potpisala sve anekse Dejtona Republika Srpska zatraži zaštitu Dejtonskog sporazuma i naše pozicije od Srbije i Hrvatske jer su one potpisnice okvirnog sporazuma, izjavio je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik na sjednici Vlade Srpske.

Dodik je istakao da će Srpska isto tako od Rusije, SAD i Francuske kao garanata Dejtonskog sporazuma zatražiti zaštitu Dejtona, prenosi “RTRS”.

Nastavi čitati

Politika

ZVIZDIĆ O DODIKU “On je PIROMAN prerušen u vatrogasca”

Predsjedavajući Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić osudio je odnos vlasti Republike Srpske prema njemačkoj ministarki za evropske poslove i klimu Ani Lirman, nazvavši takvo ponašanje skandaloznim i šovinističkim.
Izražavam najoštriju osudu prema skandaloznom i šovinističkom ponašanju Milorada Dodika prema njemačkoj ministarki za evropske poslove i klimu Ani Lirman. Dodik, kao piroman prerušen u vatrogasca, po uzoru na svakog despota koji nema ništa korisno i pametno ponuditi narodu i društvu, kontinuirano pali vatre i proizvodi sukobe čije će pogubne posljedice u konačnici osjetiti građani Srpske koje navodno štiti, poručio je Zvizdić.

Istakao je da je, dobra stvar u vezi sa ovim Dodikovim inkvizitorskim potezom jeste činjenica da ipak, svi u BiH, regionu i Evropi znaju da je riječ o prvostepeno presuđenoj osobi, rušitelju ustavnog poretka i bjeguncu od pravosuđa BiH čija se politička karijera ubrzano bliži kraju.
– Što se tiče SR Njemačke, želim u ime svih građana BiH izraziti najiskreniju zahvalnost za kontinuiranu pomoć, podršku i angažman na jačanju stabilnosti, sigurnosti i prosperiteta u Bosni i Hercegovini. Njemačka je bila, jeste i ostaje jedan od najvažnijih prijatelja BiH i ključni partner u našim naporima da izgradimo evropsku, bolju i pravedniju budućnost za sve građane. Zbog toga ćemo još snažnije raditi na unapređenju naših diplomatskih, političkih i posebno ekonomskih odnosa sa SR Njemačkom – zaključio je Zvizdić.

Podsjetimo, njemačka ministarka za Evropu i klimu Ana Lirman juče je planirala sastanak s opozicionim političarima u Banjaluci, ali je isti otkazan nakon što su je vlasti Republike Srpske proglasile nepoželjnom osobom. Lirman je nakon toga poručila da su Dodikovi predstavnici čak prijetili i silom njoj i njemačkoj delegaciji, prenosi Klix.

Nastavi čitati

Politika

DODIK POBJESNIO ZBOG POPLAVA “Miško iznajmi objekat u Prijedoru, RJEŠAVAJ TO”

Nadležna institucija treba da proglasi vanredno stanje na području poplavljenog dijela Prijedora. Bio sam tamo, voda je bila veća nego 2014. godine. Mnogo domova je potopljeno.
Rekao je ovo predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

– Republika Srpska treba da obezbijedi od sedam do deset miliona KM, kako bi se mogli sanirati ti objekti. Istog trenutka se treba krenuti u izgradnju nasipa. Treba, kroz formu vanrednog stanja, uvesti izvođača, a ne čekati tendere. Ljudi su prestravljeni, plaše se majskih kiša, koje svi pamte kao redovne poplave. Ima da se krene odmah, nađite načina, gospodine ministre, Miško, nađi rješenje, iznajmi neki objekat tamo u Prijedoru i rješavaj to pitanje – kategoričan je Dodik.

Kaže da mu je nepodnošljivo više i slušati o produbljavanju korita Sane.

-Sve je do raznih mešetara. Završite to kako znate i umijete. Korito Sane se mora očistiti – naglasio je Dodik.
Dodik kaže da treba riješiti i pitanje stečaja ribnjaka Stanari kod Prijedora, nakon čega su ga prisutni na tematskoj sjednici Vlade, ispravili. Riječ je, naime, o Saničanima.

-Dogovorili smo se prije tri godine da Prijedor to preuzme, a da mi pomognemo iz Vlade. Kažu da ne bi toliki priliv vode bio, da je u redu gazdovanje ribnjakom. Tamo niko ne gazduje, tamo se vodi neki stečaj, kad saznam sve, proglasiću ga onako kako jeste. Dosta više toga, ljudi! Bojane, mijenjaj zakon o stečaju, ovo se podnijeti ne može! Ne može stečaj trajati 10 godina, jeste li normalni, zatvorite! Uzele su nas sudije i stečajni upravnici, politički smo mi krivi. Dajte zakon! Stečaj ne bi smio trajati duže od tri godine. Danas je bolje biti stečajni upravnik, nego pet puta predsjednik Republike ili Vlade – rekao je Dodik.
Srpskainfo

Nastavi čitati

Aktuelno