Connect with us

Politika

KUDA PLOVI OVAJ BROD: BiH s evropskog puta skreće u bezbjednosnu krizu?

Živa diplomatska aktivnost zbog posjeta visokih međunarodnih zvaničnika BiH sve je više vezana za bezbjednosnu situaciju u zemlji, a sve manje za evropski put i ispunjavanje evropskih zakona.

Naime, Brisel se trudi da se fokus s ustavne krize izazvane sukobom između Banjaluke i Sarajeva oko nadležnosti i ograničavanja djelovanja bh. institucija za provođenje zakona i pravosuđa na teritoriji Republike Srpske ponovo usmjeri na evropski put, ali mu to sve teže polazi za rukom.

Kao što smo već pisali, postoji bojazan da bi, u slučaju da dođe do potrebe jačeg angažovanja EUFOR-a, to poslalo poruku skeptičnim članicama Evropskog savjeta da je BiH bezbjednosni rizik, što bi moglo usporiti, ako ne i zaustaviti evropske integracije zemlje.

Problem predstavlja činjenica da se i među druga dva naroda javlja sve veće nezadovoljstvo trenutnom situacijom.

Osim predstavnika Republike Srpske, i politički predstavnici hrvatskog naroda nezadovoljni su nedostatkom entuzijazma za izmjene Izbornog zakona BiH od strane političkih predstavnika Federacije i opozicije iz Srpske, pa se čini da se ne žure s formiranjem nove koalicije, a i pitanje novog ministra bezbjednosti se sve više dovodi u pitanje. Među strankama s centralom u Sarajevu gotovo da tinja mini-rat između stranaka “trojke” i onih okupljenih oko SDA, jer se međusobno optužuju za popuštanje Miloradu Dodiku, predsjedniku RS, i Draganu Čoviću, predsjedniku HDZ BiH.

Zbog povećanog bezbjednosnog rizika nedavno je u BiH boravio i Mark Rute, novi generalni sekretar NATO-a, a NATO avioni sve češće nadlijeću prostor BiH, posebno uz granicu između BiH i Srbije, kao što je bilo i u petak, pored aviona EUFOR-a, koji već mjesecima redovno nadlijeće teritoriju BiH.

U BiH se nalaze predstavnici COWEB-a, Grupe za zapadni Balkan u okviru COREPER-a, najvažnijeg tijela na ambasadorskom nivou u okviru Evropskog savjeta, kako bi se upoznali sa situacijom u BiH, a Njemačka i Austrija uvele su sankcije najvišim zvaničnicima RS.

Uskoro u BiH dolaze i Kaja Kalas, visoka predstavnica EU za spoljne poslove i bezbjednost, i Andrej Plenković, premijer Hrvatske, kako bi pokušali oživjeti evropski proces.

Faris Kočan sa Fakulteta za društvene nauke Univerziteta u Ljubljani za “Nezavisne” kaže da mu se čini da se situacija u BiH sve više prati s bezbjednosnog aspekta, u kontekstu evroatlantskih integracija.

“Prvi aspekat je bezbjednost, i jako je vezan na ideju članstva BiH u NATO. Ako vidimo situaciju u Crnoj Gori, od kad je Crna Gora ušla u NATO, nekako postoji veće povjerenje ili manja briga međunarodne zajednice uz bezbjednosnu strukturu države”, smatra on.

Ističe da je BiH već i formalno duboko integrisana u NATO strukture, a smatra da bi članstvo moglo riješiti problem političko-bezbjednosnih kriza u državi.

“A drugi aspekat jeste vezan uz takozvano fazno pridruživanje ili diferenciranu integraciju, gdje sad postoji ideja da u kontekstu ove situacije dolazi do deblokade procesa evropskog proširenja kroz imenovanja pregovarača i usvajanja zakona na državnom nivou nužnih u kontekstu dobijanja pregovaračkog okvira. Takva su barem sad očekivanja od strane međunarodne zajednice, i u tom kontekstu razumijem angažman u BiH u posljednjim mjesecima”, smatra Kočan.

Prema njegovim riječima, vjeruje se da bi jak angažman međunarodne zajednice mogao dovesti do prevazilaženja te političke krize i do pokušaja unapređenja evropskog puta BiH.

“Pogotovo jer postoji ideja da dolaze do nekih promjena na strukturnoj razini, iako niko ne zna ni kakve će biti ni šta će se desiti”, smatra on.

Politika

STANIVUKOVIĆ “Podrška manastiru Lovnica je naša dužnost prema vjeri, narodu i tradiciji”

Predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP) Draško Stanivuković posjetio je manastir Lovnica, jednu od najstarijih svetinja Srpske pravoslavne crkve na tlu Bosne i Hercegovine, gdje je sestrinstvu ovog duhovnog centra uručio značajnu donaciju u vidu mehanizacije.

Lovnica, zadužbina kralja Dragutina iz 13. vijeka, već više od sedam stoljeća stoji kao simbol duhovnosti i istorijskog kontinuiteta srpskog naroda. Stanivuković je ovom prilikom istakao značaj očuvanja naših svetinja i pomaganja onima koji su svoj život posvetili vjeri i služenju zajednici.

– Manastir Lovnica, zadužbina kralja Dragutina, više od sedam vijekova stoji kao svjedok vremena i duhovna vertikala našeg naroda! Imao sam čast da pružim nesebičnu podršku sestrinstvu ovog drevnog manastira, nabavkom mehanizacije, prije svega kupovinom viljuškara, kao i kroz sve druge potrebe za ovaj manastir, u znak zahvalnosti sestrinstvu koje svoj život posvećuje vjeri, radu i služenju zajednici, izjavio je Stanivuković.

On se zahvalio igumaniji, mati Jovani, kao i cijelom sestrinstvu na toplom gostoprimstvu, poželjevši im dug život i zdravlje, te da još dugo služe ovom prelijepom manastiru. Posebnu zahvalnost uputio je i mitropolitu zvorničko-tuzlanskom Fotiju koji ga je odlikovao arhijerejskom pohvalnicom za, kako je naveo, iskazanu ljubav, trud i podršku prema potrebama svetogeorgijevske obitelji manastira Lovnica.

Ova posjeta i pomoć, kako je naglasio Stanivuković, nije samo čin lične podrške, već poruka svima da naše svetinje moramo čuvati i pomagati – jer u njima se čuva duh našeg naroda.

Nastavi čitati

Politika

POZIV KOLEGAMA IZ OPOZICIJE: Narodna skupština je derogirana, treba da bojkotujemo njen rad!

Predstava za široke narodne mase je završena!

Ovo je na na društvenim mrežama objavila poslanica SDS Mirjana Orašanin, komentarišući jučerašnje dobrovoljno pojavljivanje Milorada Dodika u Tužilaštvu i Sudu BiH, koje je proglašavao neustavnim i nelegitimnim.

Dalje je dodala da će već od sutra (Dodik) krenututi sa novom avanturom i obismešljavanjem rada institucija Republike Srpske.

“Pozivam kolege narodne poslanike iz opozicionih partija da razmisle o bojkotu rada u Skupštini. Da sačuvamo naše dostojanstvo I integritet, ako već ne možemo pomoći da se sačuva dostojanstvo Narodne Skupštine!”, napisala je poslanica SDS i naglasila da je Narodna skupština potpuno derogirana.

“Koliko košta država? Neko daje život za slobodu i državu, a neko daje državu za svoju slobodu. Narodnu skupštinu Republike Srpske potpunio ste derogirali!

Predlagali ste sami zakone o zabrani djelovanja Suda i Tužilaštva BiH, SIPA na teritoriji Republike Srpske, …, usvajali ih, neistomišljenike nazivali izdajnicima, a potom i sami postali neistomišljenici (čitaj: izdajnici)”, stoji u objavi poslanice SDS Mirjane Orašanin.

Nastavi čitati

Politika

POGAŽENA NS, BEZVRIJEDNI ZAKONI, PONIŽEN NAROD: Kako je Dodik dogovorio i realizovao pokajnički let pred kadije Suda BiH?

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik sinoć je tajno, bez stranačke publike, odletio helikopterom do Sarajeva, u Sud BiH na noge sarajevskim kadijama da da izjavu kao osumnjičen da ruši ustavni poredak BiH. Ništa tu ne bi bilo čudno da Dodik nije natjerao poslanike da u Skupštini Srpske razvlaste institucije kojima je sinoć sam zakucao na vrata. Ne bi ništa bilo čudno da isti taj Dodik zbog toga nije doveo srpski narod, Republiku Srpsku i BiH u najveću postdejtonsku krizu i na ivicu sukoba. Sve to vrijeme sve koji su rekli da je na sceni njegova nova igra, nazivao je neznalicama, uvjeravao u presudne momente za Srpsku i targetirao kao izdajnike. Ko je šta i koga izdao?

“Ako je iko sinonim za borbu protiv ovakvog pravosuđa onda smo to SNSD i ja”, rekao je Dodik krajem februara.

Na mitingu u Banjaluci dan kasnije istakao je da Sud BiH radi po principu kadija te tuži, kadija ti sudi, te rekao da neće da im ide na noge niti da ih moli za bilo šta.

Sredinom marta Dodik je rekao da će da formira Sud i Tužilaštvo Republike Srpske, a da se tim insitucijama u BiH neće odazvati niko od njih, misleći na sebe, Stevandića i Viškovića.

Prijetio je sudijama i tužiocima ukoliko ne budu poštovali donesene zakone u Srpskoj.

“Zamislite paravnike koji ne poštuju zakone svoje zemlje ili oni možda BiH doživljavaju svojom”, rekao je on 19. marta ove godine.

A zamislite predsjednika koji ne poštuje ni te zakone, ali ni sve ovo prethodno izgovoreno. Dodik je nakon svih političkih vatri koji je zapalio u BiH u ovoj godini, odlučio da je ipak bolje da pokajnički, ponizno sleti na noge sarajevskim kadijama, da izjavu i izdejstvuje ukidanje pritvora i vrati stvar na fabrička podešavanja.

Njega je, nezvanično saznaje BN, direktor Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH Almir Džuvo juče lično odvezao iz Istočnog Sarajeva u Sud i Tužilaštvo BiH u Sarajevo. Džuvo je bio “Dodikova garancija” da će dati iskaz i da će mu biti ukinuta centralna potjernica i izrečene mjere pritvora, što se i dogodilo sinoć u Sudu BiH.

U protekloj sedmici mediji su brujali o dogovoru koji je sinoć finalizovan. Pravosudna pijaca otvorila je tezgu 21. maja u jednom banjalučkom restoranu i tada je počeo pregovor o spašavanju Dodika, pisao je Raport. Prema njihovim informacijama u dogovoru o predaji su direktno učestvovali visoki policijski funkcioneri, te pojedinci iz Suda i Tužilaštva BiH.

U ponedjeljak je ukinut tužilački tim koji je istraživao Milorada Dodika, Nenada Stevandića i Radovana Viškovića. Predmet je dodijeljen samo tužiteljki Vedrani Mijović, kćerki bivšeg kadra SNSD-a Slavka Jovičića Slavuja.

Mora se naglasiti da su i Sud, i Tužilaštvo BiH sakrili od javnosti trgovinu s Dodikom i onda čak i javno ročište u Sudu BiH iako je zakon jasan – ročište mora biti javno.

Pritvor je ukinut, potraga je okončana, kao je da je nekad, pa i postojala. Iz opozicije poručuju – najveća izdaja pokajnika Dodika.

“Ovim je Milorad Dodik instituciju Suda i Tužilaštva BiH za vijek vijekova pretvorio u ustavnu kategoriju. Sve ono što se desilo otvara pitanje za pravosudne institucije da li one nezavisne i je li moguće praviti dogovore kada su u pitanju presude”, rekao je Marinko Božović član Glavnog odbora SDS-a.

Predsjednik PDP-a kaže da je Dodik držao narod Srpske godinu dana u zatvoru, a potom ponizno otišao u Sud BiH.

“Šta se dešava nakon godinu dana. On je našim helikopterom preletio poniženu Republiku Srpsku koju je on ponizio, ušunjao se u Tužilaštvo BiH i dao izjavu. Čovječe Božiji, da li je tebi išta sveto. Poniženi su narodni poslanici, građani, Narodna skupština. Danas možemo da kažemo da tom čovjeku ništa nije sveto”, rekao je Stanivuković.

Ovo nije samo lični poraz Milorada Dodika nego i kolektivni poraz Republike Srpske, jasan je pravni stručnjak, doktor Milan Blagojević.

“Da su Milorad Dodik i njegove sluge likovi bez časti, dodvoraši, prevrtljivci koji vuku za nos cijeli ovdašnji srpski narod i Republiku Srpsku, da su za šaku lične koristi i opstanka na vlasti spremni da pogaze sve, uvjerili smo se nedavno, kada je, po Dodikovoj komandi, a nakon dvije godine uvreda na račun američke ambasade u BiH, šaka Dodikovih jadnika ipak otišla u tu ambasadu u Sarajevu i poklonila se povodom obilježavanja američkog Dana nezavisnosti.

Isto tako, otići nakon svega u Tužilaštvo i Sud BiH je dokaz Dodikove prevrtljivosti i spremnosti da zbog sebe na kocku stavi i narod i Republiku Srpsku, ali je i pokazatelj njegovog ličnog i našeg kolektivnog debakla.”

Blagojević navodi da sve u konačnom dokazuje i teške zloupotrebe u Tužilaštvu BiH i Sudu BiH čije počinioce bi, kako je istakao, trebalo hitno procesuirati.

Po istom pravilu očekuje se pojavljivanje ostalih bjegunaca iz vrha Srpske koji su sa Dodikom zamutili ovu vodu – Nenada Stevandića i Radovana Viškovića. Pošto se nisu odazvali pozivu Tužilaštva u dva navrata, kao i Dodik, za njima je raspisana centralna potjernica i određen pritvor u trajanju od 30 dana.

Nastavi čitati

Aktuelno