Društvo
LAGODAN ŽIVOT I VEĆE PLATE PREKO LEĐA GRAĐANA! Mrežarina skuplja od utrošene električne energije (FOTO)

Dok „Elektroprivreda Republike Srpske“ (ERS), na čelu sa direktorom Lukom Petrovićem kupuje električne automobile vrijedne po pola miliona maraka i povećava plate zaposlenima, a ministar energetike Petar Đokić tvrdi kako smo “dobro prošli” u sporu sa Slovenijom kojoj smo dužni isporučivati 30 odsto električne energije sve dok je proizvodimo, plus 67 miliona evra koji će biti isplaćeni u narednih sedam godina, januarski računi građanima Srpske zadali su glavobolju.
Sudeći prema pristiglim računima građani Srpske plaćaju veću cijenu mrežarine nego same električne energije, iako su iz Elektroprivrede tvrdili da poskupljenja neće biti (a, formalno ga i nema) vidljivo je da cijena mrežarine iz mjeseca u mjesec raste, pa su tako računi za električnu energiju za januar 2024. gotovo duplo veći od onih za decembar.
Prostom računicom može se vidjeti da je cijena utrošene energije u ovom slučaju 26.11 KM dok je ukupna cijena mrežarine 35.6 KM, što nas dovodi do potpuno apsurdne situacije u kojoj održavanje mreže i distribuciju plaćamo više od utrošene električne energije.
Za to vrijeme plate u Elektroprivredi rastu. Zaposlenim u Mješovitom holdingu “Elektroprivreda Republike Srpske” isplaćena je januarska plata uvećana za devet odsto.
Veću platu primili su radnici Matičnog i svih zavisnih preduzeća, što je oko 9.500 zaposlenih u sistemu.
-Zbog plasiranja zlonamjernih informacija, želimo da naglasimo da je za povećanje plata na godišnjem nivou izdvojeno više od 30 miliona KM, saopšteno je iz “Elektroprovrede Republike Srpske”. Uprava “Elektroprivrede” potpisala je sa Sinikatom radnika Holdinga 30. januara Sporazum o utvrđivanju cijene rada. Nova usaglašena cijena rada, koja iznosi minimum 172 KM, primjenjuje se od 1. januara ove godine.
Prethodna cijena rada iznosila je 158 KM neto.
Prepostavljamo da je “zlonamjerno plasiranje informacija” vezano za novac koji se naplaćuje putem mrežarine, a namijenjen je za nešto potpuno drugo. Naime na sajtu Elektroprivrede RS stoji da je mrežarina (trošak mrežarine koji se odnosi na troškove prenosne i distributivne mreže, odnosno izgradnju i održavanje prenosne i distributivne mreže, troškove vezane za održavanje i očitanje mjernog mjesta, troškove gubitaka električne energije, troškove rada Nezavisnog operatora sistema u BiH – NOS BiH, troškove pomoćnih/sistemskih usluga i balansiranja, i koje snabdjevač plaća Elektroprijenosu BiH, NOS BiH i Operatoru distributivne mreže).
Odakle Petroviću novac za povećanje plata i skupocjene automobile. Mrežarina mu je očito savršen put za legalizaciju pljačke građana Srpske kojima se plasira priča kako plaćaju najjaftiniju struju u regionu, dok istovremeno plaćaju i sve sulude troškove ovog preduzeća.
Banjaluka 24
Društvo
NAFTA NA IVICI EKSPLOZIJE! Ormutski moreuz pod prijetnjom, u BiH strahuju od novog UDARA NA DŽEP!

Zatvaranje Ormuskog moreuza moglo bi izazvati snažan energetski šok i lančanu reakciju rasta cijena širom svijeta, a naši sagovornici upozoravaju da ni BiH neće ostati pošteđena.
Prema njihovim riječima, posljedice bi bile višestruke – od rasta cijena goriva do poskupljenja osnovnih životnih namirnica.
Ormutski moreuz je jedan od najvažnijih naftnih puteva na svijetu, kroz njega se transportuje oko 20 do 25 odsto ukupne svjetske trgovine naftom.
Milenko Stanić, ekonomista, ističe da bi potencijalno zatvaranje Ormuskog moreuza moglo imati značajne posljedice i za naše tržište naftnih derivata, s obzirom na to da oko 20 do 25 odsto svjetske trgovine naftom prolazi upravo tim pravcem.
“Iskustvo nam govori da kada cijene nafte krenu rasti, dolazi do lančane reakcije i drugi počinju da koriguju cijene naviše”, naglašava Stanić i dodaje da kada se desio pad cijena na svjetskim berzama, uprkos očekivanjima, nije bio vidljiv na domaćem tržištu.
“Iako je cijena nafte znatno pala na svjetskom tržištu tokom protekle godine, taj pad se nije odrazio na cijene drugih proizvoda koji zavise od nafte ili u čijoj proizvodnji ona učestvuje. Dakle, kada cijene idu dolje, efekti su gotovo nevidljivi, ali kada krenu gore, brzo se prilagodimo”, pojašnjava Stanić.
Dodaje da je i u BiH već sada vidljiv uticaj globalnih dešavanja na cijene goriva.
“Čak i ako dođe do smirivanja tenzija između Irana i Izraela, energetika će i dalje ostati jedan od faktora koji će dugoročno održavati visoke cijene. To će se svakako odraziti na cijene proizvoda u BiH i dodatno ugroziti životni standard stanovništva”, upozorava Stanić.
Ekonomista Admir Čavalić rekao je za “Nezavisne novine” da bi eventualno zatvaranje Ormuskog moreuza imalo direktan uticaj na rast cijena nafte i naftnih derivata na domaćem tržištu.
“To bi bio šok od kojeg se ne bismo mogli brzo oporaviti niti ga izbjeći. Indirektno, takav poremećaj bi imao uticaj i na ostale troškove u proizvodnim lancima. Dakle, mogući su posljedični rast cijena finalnih proizvoda i usluga”, pojasnio je Čavalić.
Dodaje da bi, ako se najcrnji scenariji obistine i dođe do zatvaranja ovog moreuza, to predstavljao energetski šok kakav nije viđen u posljednjih nekoliko decenija, a koji bi se neminovno odrazio i na tržište Bosne i Hercegovine.
“U tom slučaju došlo bi do porasta cijena osnovnih životnih namirnica koje uvozimo, a koje, iako ih dijelom proizvodimo, i dalje zavise od globalnih lanaca snabdijevanja. Sve to bi u kratkom roku povećalo troškove i dovelo do novog pritiska na standard građana”, zaključuje Čavalić.
I ekonomista Igor Gavran kaže da bi to dovelo do znatnog povećanja cijena nafte i smanjenja dostupnih količina na tržištu pa samim tim i rasta cijena goriva, uključujući i bh. tržište.
“Tada bi, naravno, što opravdano, što neopravdano, i mnogi drugi iskoristili priliku za povećanje svojih cijena pravdajući to rastom troškova goriva i transporta”, kazao je Gavran.
Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, izjavio je za “Nezavisne novine” da će trenutna dešavanja sasvim sigurno imati posljedice i po BiH.
“Ako dođe do stvarnog zatvaranja možemo očekivati i dramatičnije promjene kada je riječ o cijeni nafte”, upozorava Bečarević.
Pojašnjava da oko 20 odsto ukupne svjetske trgovine naftom prolazi upravo kroz ovaj strateški prolaz, što ga čini izuzetno važnim za stabilnost globalnog tržišta energenata.
“Nama preostaje da ispratimo odluke Irana. Ako se desi potpuno zatvaranje ovog moreuza, realno je očekivati skok cijena nafte na svjetskom tržištu, a samim tim i rast cijena na domaćim benzinskim pumpama”, kaže Bečarević.
Ističe da bi ovakav potez pogodio globalna tržišta bez izuzetka jer nijedna ekonomija ne može ostati imuna na ovakav poremećaj u lancima snabdijevanja.
“Niko ne može tačno predvidjeti razmjere, ali je gotovo sigurno da bi uslijedio rast cijena svih proizvoda u čijoj proizvodnji se koristi nafta kao ulazna komponenta. Drugim riječima, poskupjela bi široka lepeza robe i usluga”, zaključuje Bečarević.
Društvo
NESREĆA NA PUTU ZA MILANO! Kombi pun životinja imao udes, životinje bježale po autoputu, vozači u šoku!

Krajnje neobičan udes desio se u Italiji na auto-putu A4, između naplatnih rampi Stino di Livenza i Cessalto.
Naime, kombi sa životinjama iz Bosne i Hecegovine, koje su trebale biti udomljene u Milanu, imao je udes usljed kojeg je uništen čitav prednji dio vozila, a vozač i suvozač iz BiH su povrijeđeni.
Zbog jakog udara tokom udesa, otvorila su zadnja vrata kroz koja su pobjegli dvije mačke i dva psa. Pretpostavlja se da se nalaze negdje u blizini auto-puta.
Iz policije su saopštili da su psi čipovani i da imaju bh.mikročip.
Ujedno, policija je apelovala na sve vozače da obrate pažnju i prijave ako vide pse u okolini auto-puta.
Društvo
STAMBENI ŠOK U SRPSKOJ! Trnovo skuplje od Trebinja i Banjaluke – evo koliko sad košta kvadrat!

Prema najnovijim podacima Republičkog zavoda za statistiku, opština Trnovo izbila je na prvo mjesto po prosječnoj cijeni kvadrata novih stanova u Republici Srpskoj, pa tako cijena kvadrata u ovoj opštini iznosi čak 4.259 KM.
Na drugom mjestu nalazi se Banjaluka sa cijenom od 3.720 KM po kvadratu, dok je Trebinje zauzelo treće mjesto sa 3.646 KM po kvadratu.
Ovi podaci ukazuju na konstantni rast cijena nekretnina u atraktivnim i razvijenim krajevima Republike Srpske.
Prosječna cijena kvadrata prodatih novih stanova u Republici Srpskoj u prvom kvartalu ove godine iznosila je 3.078 KM.
-
Svijet2 dana ago
AMERIKA NAPALA IRAN: Tramp dao zeleno svjetlo, SAD gađale 3 nuklearna postrojenja
-
Politika2 dana ago
DODIK TVRDI “Grupa iz Konjica UCIJENILA MOJU GLAVU na milion evra!”
-
Zanimljivosti1 dan ago
TURISTIČKI BUM SKUPO KOŠTA: Hoteli u Dubaiju jeftiniji nego u BiH
-
Svijet3 dana ago
Izrael objavio snimak likvidacije iranskog generala: “ELIMINISAN” (VIDEO)
-
Svijet2 dana ago
MEDVEDEV “ZATRESAO” SVIJET! “Postoje zemlje spremne da isporuče nuklearno oružje Iranu”
-
Politika3 dana ago
DODIK O SUKOBU NA BLISKOM ISTOKU: Trebalo očuvati mir, ali i smanjiti prijetnje
-
Svijet23 sata ago
AMERIČKA AMBASADA U KATARU poručila svojim građanima “NE IZLAZITE IZ KUĆA”
-
Politika17 sati ago
SRPSKA DOBIJA POMOĆNI SASTAV POLICIJE, evo šta planira Federacija