Connect with us

Zdravlje

LEPRA-DREVNA BOLEST koja bi mogla da pomogne u regeneraciji organa

Bakterije lepre (gube) možda kriju tajnu sigurnog popravljanja i regeneracije tijela, kažu istraživači sa Univerziteta u Edinburgu.
Eksperimenti na životinjama otkrili su izvanrednu sposobnost bakterije da skoro udvostruči veličinu jetre stimulišući zdrav rast. Ali, utvrđivanje načina na koji to rade moglo bi da dovede do novih terapija koje prkose starenju organa, kažu naučnici.

„Biološka alhemija“
Lepra prouzrokuje invaliditet kada inficira nerve, kožu i oči, a kroz istoriju zaraženi su se izbjegavali, piše BBC.

Ali, bakterija koja je prouzrokuje, Mycobacterium leprae, ima druga, neobična svojstva, uključujući sposobnost izvođenja „biološke alhemije“, pretvaranja jedne vrste telesnog tkiva u drugu, što fascinira naučnike.

Zbog toga su se istraživači okrenuli jednoj drugoj vrsti na kojoj bi to istražili – armadilo ili pasanci, vrsta oklopne životinje.

Eksperimenti, koji su izvedeni u SAD, pokazali su da infekcija dolazi do jetre oklopnih životinja, gde vrši kontrolisanu „otmicu“ organa kako bi ga reprogramirala za sopstvenu svrhu.„Bilo je to potpuno neočekivano“, rekla je profesorka Anura Rambukana iz centra za regenerativnu medicinu Univerziteta u Edinburgu.

Rezultati, objavljeni u Cell Reports Medicine, pokazali su da se jetra gotovo udvostručila.

Može se reći da se očekivalo ​​da je takva izraslina sumnjiva ili čak kancerogena, ali detaljna analiza je pokazala da je zdrava i funkcionalna, zajedno sa uobičajenim nizom krvnih sudova i žučnih kanala.

„To je pomalo neverovatno“, rekla je profesorka Rambukana i zapitala se kao to zapravo rade kada ne postoji ćelijska terapija koja to može da učini.

Brzo povećanje
Potpuno odrasle ćelije jetre su metaboličke elektrane sa stotinama zadataka u tijelu, ali bakterije ih vraćaju u fazu u kojoj mogu brzo da se povećaju u broju prije nego što ponovno postanu zrele i pređu u odraslu dob.

Ispitivanje aktivnosti različitih dijelova ćelijske DNK otkrilo je sliku sličniju onoj mnogo mlađe životinje ili čak fetusa, dok se jetra još uvijek formira.

Prirodan proces
Precizni detalji o tome kako se sve to događa ostaju nedokučivi.

Istraživanje koje je dobilo Nobelovu nagradu pokazalo je da je moguće nasilno okrenuti sat sve do tačke u kojoj ćelije ponovno steknu sposobnost da postanu bilo koja druga vrsta ćelija u tijelu, ali to nosi rizik da postanu kancerogene.

„Bakterije lepre koriste alternativne puteve“, rekla Rambukana i dodala da je to sigurniji način i potrebno im je više vremena da to učine, i da je u pitanju prirodan proces.

Obečavajući rezultati
Naučnici se nadaju da se pristup može iskoristiti za popravku jetre ljudi koje čeka transplantacija ili čak za poništavanje nekih oštećenja prouzrokovanih starenjem u drugim dijelovima tijela.

„San je koristiti istu bakterijsku strategiju, upotrijebiti domišljatost bakterija za stvaranje novih lijekova za regeneraciju i popravku“, rekla je ona.

Profesorka je dodala i to da ako se to može iskoristiti, trebalo bi da postoći mogućnost da se taj mehanizam pretvori u injekcije koje pacijenti treba da prime svaka tri mjeseca, na primjer.

Međutim, sve ove ideje ostaju neprovjerene.

Dr Darius Vajder sa Univerziteta u Ridingu rekao je da bi ovi rezultati mogli da otvore put za nove terapijske pristupe lečenju bolesti jetre kao što je ciroza.

Međutim, budući da je istraživanje sprovedeno korišćenjem pomenutih oklopnih životinja kao modela, nije jasno da li se mogu, i kako, ovi obećavajući rezultati preneti na biologiju ljudske jetre, prenosi N1 Zagreb.

„Budući da su bakterije korišćene u ovoj studiji uzročnici bolesti, pre kliničkog koršćenja bilo bi potrebno značajno usavršavanje metoda“, rekao je dr Vajder.

Zdravlje

NAJBOLJI NAČINI ZA ZAPOČETI DAN! Ledeno tuširanje, meditacija, doručak i vježbanje

Kako započeti dan često određuje kvalitetu cijelog dana. Uključivanje nekoliko jednostavnih, ali efikasnih jutarnjih rutina može značajno poboljšati vaše raspoloženje, energiju i produktivnost. Evo nekoliko prijedloga kako da započnete svoj dan na najbolji način.

Ledeno tuširanje

Iako možda zvuči neugodno, ledeno tuširanje ima brojne zdravstvene prednosti. Ledena voda može pomoći u buđenju tijela, poboljšanju cirkulacije i jačanju imuniteta. Takođe, istraživanja pokazuju da hladno tuširanje može smanjiti stres i poboljšati raspoloženje. Počnite s toplom vodom i polako smanjujte temperaturu kako biste se navikli na hladnoću. Nakon nekoliko dana, ledeno tuširanje postaće vam lakše i prijatnije.

Meditacija

Nakon osvježavajućeg tuširanja, izdvojite nekoliko minuta za meditaciju. Meditacija pomaže u smirivanju uma, poboljšanju fokusa i smanjenju stresa. Pronađite mirno mjesto, sjednite u udoban položaj i zatvorite oči. Fokusirajte se na disanje, pokušavajući da usmjerite pažnju na svaki udisaj i izdisaj. Početnici mogu početi s meditacijom od pet minuta, postepeno povećavajući trajanje kako postanu iskusniji.

Zdrav doručak

Nakon meditacije, vrijeme je za hranjiv doručak. Doručak je najvažniji obrok u danu jer vam pruža energiju potrebnu za početak dana. Odaberite hranu bogatu proteinima, vlaknima i zdravim mastima kako biste održali stabilan nivo energije. Neki od prijedloga uključuju zobene pahuljice s voćem i orasima, grčki jogurt s medom i sjemenkama ili omlet s povrćem.

Vježbanje

Nakon doručka, posvetite se tjelesnoj aktivnosti. Jutarnje vježbanje pomaže u poboljšanju cirkulacije, povećanju energije i podizanju raspoloženja. Ne morate provoditi sate u teretani; dovoljno je 20-30 minuta aktivnosti kao što su brzo hodanje, trčanje, joga ili osnovne vježbe snage. Vježbanje će vam pomoći da se osjećate budnije i spremnije za suočavanje s dnevnim obavezama.

Početak dana s ledenim tuširanjem, meditacijom, zdravim doručkom i vježbanjem može značajno poboljšati vaše fizičko i mentalno stanje. Ove jednostavne, ali efikasne rutine pomoći će vam da započnete dan puni energije i pozitivnog stava. Isprobajte ove prijedloge i pronađite kombinaciju koja vam najviše odgovara, te uživajte u blagodetima dobro započetog dana.

Banjaluka 24

Nastavi čitati

Zdravlje

RECEPT ZA LIJEK koji izbacuje sve TOKSINE iz crijeva i obnavlja kožu

Ovaj narodni recept je poznat od davnina.

Poseban učinak ima na usporen rad crijeva, nadutost i nadimanje.

Kada je organizam u dobrom stanju, to se odražava i na stanje kože.

Sama mrkva ima puno pozitivnih efekata za organizam zahvaljujući vlaknima, vitaminu A i beta karotenu kojima obiluje, a kada je pomiješate s još nekoliko sastojaka dobićete pravi melem za stomak.

Ovaj lijek je poznat od davnina, a naše bake su ga koristile kod problema sa crijevima i kako bi vratile svježinu koži.

Poseban učinak ima na usporen rad crijeva, nadutost i nadimanje. Ovaj lijek će uspješno riješiti i problem zatvora, a ovako se pravi.

Sastojci:

3 veće mrkve

1 kašičica meda

Prstohvat mljevene paprike

Pola kašičice ulja

Priprema:

Izrendajte mrkvu u posudu pa dodajte i ostale sastojke. Miješajte dok se ne sjedine i lijek je spreman za upotrebu.

Preporučuje se da se mješavina jede umjesto doručka, a potrebno je konzumirati je pola sata nakon buđenja.

Nakon 10 dana redovne primjene, primijetićete poboljšanje i osjećaj lakoće u stomaku.
Glas

Nastavi čitati

Zdravlje

REVOLUCIJA U MEDICINI: Novi lijek se uvlači pravo u ćelije raka i uništava tumor iznutra!

Pacijenti oboljeli od raka krvi u Engleskoj prvi u svijetu mogu da imaju terapiju lijekom belantamab mafadotin, koji je razvijen u Velikoj Britaniji, a koji se uvlači u ćelije kancera i onda ih uništava, nakon što je Nacionalni institut za izvrsnost u zdravstvu i njezi odobrio danas upotrebu tog lijeka.

Ta terapija je nazvana “trojanski konj” zbog toga što se lijek na “prevaru” uvlači u ćelije raka koje ga apsorbuju, a zatim ih uništava iznutra.

Taj pionirski lijek može da zaustavi napredovanje multiplog mijeloma tri puta duže nego standardni tretmani, prenio je Gardijan.

Ciljana terapija se daje kao infuzija svake tri sedmice.

U Engleskoj oko 1.500 pacijenata godišnje oboli od multiplog mijeloma, neizlječivog karcinoma koštane srži.

Nastavi čitati

Aktuelno